Wiceprezydent
Wiceprezydent – w niektórych krajach o ustroju republikańskim, funkcja zastępcy prezydenta, (tj. głowy państwa), który w razie opróżnienia tego urzędu przejmuje jego obowiązki, lub też sam go obejmuje (na czas dokończenia kadencji, do czasu przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, albo tymczasowo do czasu wyborów przedterminowych). Wiceprezydent także pełni obowiązki głowy państwa w momencie krótkotrwałej niedyspozycji prezydenta. Funkcja wiceprezydenta istnieje np. w USA, Meksyku, Indiach, Argentynie, Nepalu, Fidżi, Paragwaju, Brazylii i Bułgarii.
Występowanie
Przykłady współczesne:
- wiceprezydenci Argentyny
- wiceprezydenci Brazylii
- wiceprezydenci Bułgarii
- wiceprezydenci Republiki Chińskiej
- wiceprezydenci Egiptu
- wiceprezydenci Fidżi
- wiceprezydenci Filipin
- wiceprezydenci Indii
- wiceprezydenci Iranu
- Wiceprezydenci Laosu
- wiceprezydenci Liberii
- wiceprezydenci Nepalu
- wiceprezydenci Paragwaju
- wiceprezydenci Stanów Zjednoczonych
- wiceprezydenci Sudanu Południowego
- Wiceprezydenci Południowej Afryki
- Wiceprezydent Szwajcarii nie jest zastępcą głowy państwa, a wiceprzewodniczącym Rady Związkowej.
Przykłady historyczne:
Zastępca prezydenta w Polsce
W Polsce nie ma wiceprezydenta państwa. W razie niedyspozycji lub opróżnienia tego urzędu przed końcem kadencji, rolę tę pełni marszałek Sejmu. Wtedy otrzymuje tytuł: pełniący obowiązki prezydenta.
Zastępca prezydenta miasta
W Polsce urzędnikami powołanymi do pomocy prezydentom miasta są na mocy art. 26a ustawy z 8 marca 1990 o samorządzie gminnym - zastępcy. Powoływani są oni przez prezydenta na mocy wydanego zarządzenia. Częstą praktyką jest nadawanie im w takich zarządzeniach tytułów wiceprezydenta.