Wielki Inkwizytor (Gwiezdne wojny)
Postać z Gwiezdnych wojen | |
Rupert Friend, odtwórca roli Wielkiego Inkwizytora w Obi-Wanie Kenobim | |
Grany przez | |
---|---|
Dubbing | Rebelianci |
Dane biograficzne | |
Pochodzenie | Pau’anin |
Przynależność | |
Płeć | mężczyzna |
Inne informacje | |
Zajęcie | rycerz Jedi |
Atrybuty | podwójny, obrotowy miecz świetlny |
Wielki Inkwizytor – fikcyjna postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Przedstawiciel rasy Pa’uan będący niegdyś rycerzem Jedi przeszedł na ciemną stronę Mocy i służąc Lordowi Vaderowi, zajął się tropieniem rycerzy Jedi, którzy przeżyli czystki przeprowadzone w ramach Rozkazu 66. Wielki Inkwizytor był również najwyższym tytułem pośród wszystkich Inkwizytorów Imperium Galaktycznego.
Postać pierwszy raz pojawiła się w serialu animowanym Star Wars: Rebelianci (2014–2018) i była dubbingowana przez Jasona Isaacsa (w wersji angielskiej) i Andrzeja Mastalerza (w języku polskim). Następnie Rupert Friend odtworzył rolę Wielkiego Inkwizytora w serialu Star Wars: Obi-Wan Kenobi. W polskiej wersji serialu postać dubbingował również Andrzej Mastalerz.
W 2016 roku Dave Filoni stwierdził, że postać Wielkiego Inkwizytora pojawiła się już w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów, gdzie był strażnikiem w Świątyni Jedi.
Historia
Prawdziwe imię Wielkiego Inkwizytora w uniwersum nie jest znane[1]. Nie wiadomo też, czy trafił do Zakonu Jedi ze swojej rodzinnej planety Utupau, czy w inny sposób. W uniwersum nie ma również szczegółów na temat jego historii jako padawana w zakonie. Pojawia się wzmianka, iż nie był akceptowany przez pozostałych rycerzy Jedi. Wynikało to prawdopodobnie z przeświadczenia Pa’uanina o tym, że Moc ma o wiele więcej do zaoferowania, niż uczą tego Jedi. Regularnie odmawiano mu dostępu do Archiwów Jedi, przez co podjął decyzję podjęciu służby jako strażnik, aby mieć dostęp do tajemnic[2]. Pa’uanin przeżył czystki związane z Rozkazem 66, który zakładał likwidację wszystkich rycerzy zakonu[2]. Prawdopodobnie wystąpił z zakonu jeszcze przed wydaniem rozkazu przez Palpatina[2]. Następnie przystał do Imperium Galaktycznego i podlegając bezpośrednio Lordowi Vaderowi, stanął na czele Inkwizytorów, którzy poszukiwali Jedi, którzy przeżyli czystki i ukrywali się przed Imperium[3]. Wyznaczenie Pa’uanina na stanowisko Wielkiego Inkwizytora przez Imperatora miało wynikać z łączącej ich pasji do poszerzania wiedzy o tajnikach Mocy. Wiadomo, że Inkwizytor był bliski zabicia Jocasty Nu, która w przeszłości blokowała jego dostęp do archiwów, podczas próby jej powrotu do Archiwum Jedi. Dopiero interwencja Darth Vadera sprawiła, że nie doszło do egzekucji[2].
Gwiezdne wojny: Wojny klonów
W 2016 roku Dave Filoni ujawnił, że Wielki Inkwizytor pojawił się już w uniwersum Gwiezdnych Wojen, w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Miał być wtedy strażnikiem w Świątyni Jedi, który prowadził Barrisę Offee na proces przed Palpatinem, a także eskortował Ahsokę Tano po wydaleniu jej z Zakonu Jedi[4].
Star Wars: Rebelianci
W odpowiedzi na raporty wywiadu Imperium o wrogiej działalności na planecie Lothal Wielki Inkwizytor podjął pościg za Kananem Jarrusem i jego uczniem Ezrą Bridgerem. Po kilku próbach zorganizowania zasadzki na obu, Inkwizytorowi udało się schwytać Jarrusa[5]. Pa’uanin używał ciała mistrzyni Jedi Luminary Unduli jako pułapki na każdego ocalałego Jedi. Tak też się stało w tym przypadku[2]. W trakcie drogi na Mustafar na pokładzie gwiezdnego niszczyciela Moffa Tarkina Inkwizytor poddał pojmanego torturom. Towarzysze Jarrusa zorganizowali misję ratunkową i wdarli się na pokład niszczyciela Wielkiego Inkwizytora. W trakcie ucieczki Wielki Inkwizytor zmierzył się z Jarrusem w pojedynku, w którym ostatecznie Pa’uanin zginął[5].
Kiedy Jarrus przebywał w Świątyni Jedi na Lothal, ujrzał strażników świątyni. Jednym z nich okazał się Wielki Inkwizytor, który po pojedynku mianował Jarrusa na rycerza Jedi. W rozmowie z Jerrusem Inkwizytor wyjawił mu, że tez był kiedyś rycerzem Zakonu Jedi. W momencie, kiedy na miejsce przybyli Siódma Siostra i Piąty Brat, Wielki Inkwizytor powstrzymał ich, pomagając w ucieczce Jarrusowi[5][6]. Dave Filoni wytłumaczył tę scenę, twierdząc, że objawienie Wielkiego Inkwizytora jako strażnika była wyłącznie wizją Jarrusa, który nie mógł wybaczyć sobie zabójstwa Pa’uanina[4].
W serialu postać była dubbingowana przez Jasona Isaacsa[7]. W polskiej wersji językowej Wielki Inkwizytor był dubbingowany przez Andrzeja Mastalerza[8].
Star Wars: Obi-Wan Kenobi
W lutym 2022 roku ogłoszono, że postać Wielkiego Inkwizytora pojawi się w nowym serialu Obi-Wan Kenobi. Jej odtwórcą okazał się Rupert Friend[9][10]. Aktor stwierdził, że specjalnie nie zapoznał się z postacią Inkwizytora przedstawioną w Rebeliantach, aby nie odtwarzać roli, ale chciał stworzyć postać oryginalną. Aktor zdradził, że codziennie jego charakteryzacja zajmowała ekipie filmowej cztery godziny[11].
Na początku serialu, wraz z Trzecią Siostrą – Revą i Piątym Bratem, Wielki Inkwizytor przybywa na planetę Tatooine, aby odszukać i pojmać zbiegłego Jedi[12]. Podczas swojego pobytu na planecie Inkwizytorzy zmuszają rycerza do ujawnienia się i ostatecznie zabijają go[12]. Podczas dalszych działań na planecie Daiyu Wielki Inkwizytor wszedł w spór z podległą mu Trzecią Siostrą, która na własną rękę zaaranżowała porwanie Lei Organy. Pa’uaninowi nie spodobała się niesubordynacja i lekkomyślność, jakimi charakteryzowała się podwładna w poszukiwaniach Kenobiego. Podczas pościgu Revy za Obi-Wanem Kenobim, inkwizytorka niespodziewanie przebiła mieczem świetlnym swojego przełożonego[12][13][14]. Okazało się jednak, że Wielki Inkwizytor przeżył starcie z Revą i potajemnie współpracował z Darth Vaderem w intrydze skierowanej przeciwko niej[15].
Odbiór postaci
Kreacja postaci Wielkiego Inkwizytora w Obi-Wanie Kenobim spotkała się z krytyką widzów. Uznano, że jest ona mało wyrazista pod względem wyglądu oraz tonu głosu. Mimo że Inkwizytor reprezentuje rasę Pa’uan, to w produkcji zbyt przypomina człowieka. Rasa Pa’uan pojawiła się już w III części Gwiezdnych wojen – Zemście Sithów i charakteryzuje się podłużną głową, długimi kończynami, wysoką posturą i zapadłymi oczami. Postać Wielkiego Inkwizytora stworzona na potrzeby serialu animowanego Rebelianci odpowiadała koncepcji Pa’uan z III części Gwiezdnych wojen, a kreację głosu uznano za bardziej złowieszczą niż w Obi-Wanie Kenobim[16].
Krytyce poddano również fakt, iż Wielki Inkwizytor przeżył przebicie mieczem świetlnym. W uniwersum pojawiały się przypadki, kiedy reprezentanci ciemnej strony Mocy przeżywali postrzały lub rany śmiertelne, jednak Inkwizytorzy nie byli Sithami. Ich potencjał był ograniczany przez Imperatora i Lorda Vadera, aby nie zagrozili ich pozycji. Wobec tego ich zdolności użycia Mocy były mniejsze niż Sithów[14][16].
Przedstawienie postaci w Obi-Wanie Kenobim uznano za problem kanoniczny w uniwersum Gwiezdnych wojen. Dla wielu odbiorców postać Inkwizytora w Obi-Wanie Kenobim będzie pierwszym spotkaniem z reprezentantem rasy Pa’uan. Kreacja może zaburzyć odbiór postaci i linii fabularnej stworzonej przez Zemstę Sithów i Rebeliantów[17]. Humanoidalna sylwetka Wielkiego Inkwizytora została powielona w 25. numerze komiksu Star Wars serii Marvela[18].
Przypisy
- ↑ Miller 2022a ↓.
- ↑ a b c d e Yang 2020 ↓.
- ↑ Sałasiński 2020c ↓.
- ↑ a b Thompson 2016 ↓.
- ↑ a b c THE GRAND INQUISITOR, „Star Wars” [dostęp 2022-06-16] .
- ↑ Miller 2022 ↓.
- ↑ Cyra 2021 ↓.
- ↑ STAR WARS: REBELIANCI – PEŁNA OBSADA, „Filmweb” [dostęp 2022-06-16] .
- ↑ EXCLUSIVE: Rupert Friend is playing the Grand Inquisitor in Obi-Wan Kenobi, „Bespin Bulletin”, 8 lutego 2022 [dostęp 2022-06-16] .
- ↑ Sałasiński 2022a ↓.
- ↑ Sałasiński 2022b ↓.
- ↑ a b c Sałasiński 2022d ↓.
- ↑ Miller 2022d ↓.
- ↑ a b Miller 2022c ↓.
- ↑ Brown 2022 ↓.
- ↑ a b Mithaiwala 2022 ↓.
- ↑ Leite 2022 ↓.
- ↑ Kublawi 2022 ↓.
Bibliografia
- Kristen Brown , Oh No, That Really Is The Grand Inquisitor’s Live-Action Design, „Screen Rant”, 16 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-16] .
- Kajetan Cyra , Jason Isaacs podpisał umowę z Lucasfilmem – powróci Wielki Inkwizytor?, „Rebelianckie Szumowiny”, 20 października 2021 [dostęp 2022-06-16] .
- Virginia Kublawi , Star Wars Solidifies New Grand Inquisitor Design, „Geeks and Gamers”, 21 marca 2022 [dostęp 2022-06-17] .
- Marcelo Leite , Why Star Wars’ Grand Inquisitor Design Changes Are A Mistake, „Screen Rant”, 22 marca 2022 [dostęp 2022-06-17] .
- David Miller , Star Wars: All 11 Inquisitors In Canon Explained, „Screen Rant”, 19 maja 2022a [dostęp 2022-06-16] .
- David Miller , How Powerful Reva Is Compared To Other Inquisitors, „Screen Rant”, 3 czerwca 2022b [dostęp 2022-06-16] .
- David Miller , Grand Inquisitor’s Death Can Explain Obi-Wan’s Hated Redesign, „Screen Rant”, 4 czerwca 2022c [dostęp 2022-06-16] .
- Mansoor Mithaiwala , Why Obi-Wan’s Grand Inquisitor Looks & Sounds So Weird, „Screen Rant”, 9 marca 2022 [dostęp 2022-06-17] .
- Mikołaj Sałasiński , Rupert Friend o roli Wielkiego Inkwizytora w „Obi-Wanie Kenobim”, „Rebelianckie Szumowiny”, 13 kwietnia 2022a [dostęp 2022-06-16] .
- Mikołaj Sałasiński , „Obi-Wan Kenobi”: Odtwórca Wielkiego Inkwizytora o swojej roli i przeniesieniu postaci z animacji do live-action, „Rebelianckie Szumowiny”, 21 maja 2022b [dostęp 2022-06-16] .
- Mikołaj Sałasiński , Wszyscy Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66 (kanon), „Rebelianckie Szumowiny”, 4 maja 2020c [dostęp 2022-06-16] .
- Mikołaj Sałasiński , „Obi-Wan Kenobi” (S01E01 i S01E02) – wrażenia z odcinków, „Rebelianckie Szumowiny”, 27 maja 2022d [dostęp 2022-06-16] .
- Mikołaj Sałasiński , Wiemy, kto zagra nowego Jedi w „Obi-Wanie Kenobim”, są szczegóły sceny, „Rebelianckie Szumowiny”, 18 marca 2022e [dostęp 2022-06-16] .
- Luke Thompson , Reaction: ‘Star Wars Rebels’ Season Finale [Non-Spoiler], And The Inquisitor’s Past Revealed, „Forbes”, 29 maja 2016 [dostęp 2022-06-16] .
- Paul Yang , Star Wars: The Grand Inquisitor, From Devoted Jedi... to Jedi Hunter, „CBR.com”, 2 marca 2020 [dostęp 2022-06-17] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Gordon Correll, Licencja: CC BY-SA 2.0
Toronto International Film Festival 2013