Wielki Meczet w Paryżu

Wielki Meczet w Paryżu
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. PA00088481
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Wyznanie

islam

Rodzaj

meczet

Historia
Data budowy

1922-1926

Dane świątyni
Styl

neomauretański

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wielki Meczet w Paryżu”
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Wielki Meczet w Paryżu”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wielki Meczet w Paryżu”
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Ziemia48°50′31″N 2°21′18″E/48,841944 2,355000
Patio meczetu
Wejście na teren meczetu
Wnętrze meczetu

Wielki Meczet w Paryżu (arab. مسجد باريس) – największa świątynia muzułmańska na terenie Francji, w Dzielnicy Łacińskiej, wybudowana w 1926 r. w stylu neomauretańskim.

Historia

Już w 1895 r. Komitet ds. Afryki Francuskiej domagał się budowy meczetu na potrzeby rosnącej we Francji społeczności wyznawców islamu. Ich rzecznikiem stała się zwłaszcza gazeta La Revue indigène, która podkreślała zasługi Francji w rozpowszechnianiu tradycji tolerancji i równości wyznania i zarazem uważała projekt budowy meczetu za ich logiczną kontynuację. Uważała również, że budowa meczetu, a zarazem przyjazny gest wobec świata arabskiego, będzie mieć pozytywne skutki polityczne. Mimo tego kampania na rzecz budowy meczetu trwała ponad 20 lat. Szczególnie wyróżniał się w niej autor szeregu artykułów w wymienionej gazecie, Paul Bourdarie.

Ostatecznie pozytywna decyzja o budowie obiektu została wydana w 1916 r. po bitwie pod Verdun, w której zginęło 28 tys. francuskich żołnierzy wiary muzułmańskiej. Meczet miał uczcić żołnierzy z Afryki Północnej (głównie Algierczyków), którzy walczyli i ginęli za Francję w wojnie. Francja całkowicie sfinansowała prace budowlane, które dozorowali architekci z Maroka, a budowali północnoafrykański robotnicy z tradycyjnych materiałów. W 1922 r. oficjalnie rozpoczęto prace na placu w pobliżu Ogrodu Botanicznego, na miejscu dawnego szpitala Miłosierdzia. W 1926 r. rezydent Gaston Domergue dokonał otwarcia obiektu. Meczet stał się oficjalnym centrum ruchu muzułmańskiego we Francji, którym jest po dziś dzień[1][2].

W czasie II wojny światowej w meczecie mieściło się jedno z centrów ruchu oporu, ośrodek działania partyzantów algierskich. Meczet stał się schronieniem kilku tysięcy francuskich Żydów oraz punktem zbornym dla łączników z Wielkiej Brytanii.

Obecnie meczet uczestniczy w programie promowania umiarkowanego islamu, zdecydowanie sprzeciwia się ekstremizmowi[3][4]. Obiekt jest dostępny dla turystów, stanowiąc równolegle ośrodek teologiczny i informacyjny nt. islamu[1].

Architektura

Twórcy meczetu wzorowali się na szeregu znanych budowli w Maroku i Algierii oraz na hiszpańskiej Alhambrze[5]. Głównym materiałem budowlanym jest marmur w różnych kolorach. Obiekt oparty jest na szeregu arkadowych łuków w stylu neogotyku mauretańskiego. Wszystkie elementy konstrukcyjne obiektu pokrywa mozaika z motywami kwiatowymi, zaś plafony wykonano z drewna[6]. Kompleks zabudowań składa się z następujących elementów:

  • sala modlitw
  • madrassa (szkoła)
  • biblioteka
  • sala konferencyjna
  • restauracja arabska[7]

Najwyższym punktem kompleksu jest minaret, o wysokości ok. 30 metrów, z którego wierni wzywani są na tradycyjne modły. Minaret wzniesiony jest na planie kwadratowym, ze schodami zewnętrznymi wiodącymi na szczyt[8]. Wewnątrz kompleksu meczetu znajduje się tradycyjne patio. Wejście do meczetu wiedzie przez główną bramę, jego budynki są częściowo zintegrowane z wcześniejszą zabudową miejską.

Przypisy

  1. a b Meczet paryski na stronie turystyczne homeandabroad.com. [dostęp 2008-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-03)].
  2. :Middle East Online:::, www.middle-east-online.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].
  3. Informacja o szkoleniach dla imamów
  4. Program promowania umiarkowanego islamu na MSN News
  5. Meczet na homeandabroad.com. [dostęp 2008-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-03)].
  6. Opis architektoniczny obiektu na stronie oficjalnej. [dostęp 2008-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-27)].
  7. Strona główna meczetu
  8. Opis minaretu na oficjalnej stronie. [dostęp 2008-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-27)].

Media użyte na tej stronie

Paris department land cover location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank land cover map of the city and department of Paris, France, as in January 2012, for geo-location purpose, with distinct boundaries for departments and arrondissements.
France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Ile-de-France region location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of the region of Île-de-France, France, as in January 2015, for geo-location purpose, with distinct boundaries for regions, departments and arrondissements.
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Patio grande mosquee de paris.jpg
Patio de la Grande Mosquée de Paris
GD-FR-Paris-Mosquée012.JPG
Autor: Gérard Ducher (Néfermaât), Licencja: CC BY-SA 2.5
La Mosquée de Paris (Paris, France)
Mosque Paris Aug 2006 002.jpg
Autor: Gryffindor, Licencja: CC BY 2.5
Image of the Mosque of Paris.