Wielki porządek
Wielki porządek także kolosalny porządek – w architekturze to uporządkowanie elewacji poprzez zastosowanie pilastrów, kolumn lub półkolumn obejmujących kilka (minimum dwie) kondygnacji, pozwoliło uzyskać równowagę proporcji gzymsu wieńczącego do skali porządku występującego w układzie ściany.
Wielki porządek wprowadził do architektury w okresie renesansu Leone Battista Alberti w kościele di Sant'Andrea w Mantui z około 1472 roku. Z projektów Rafaela wynika, że zamierzał wznieść w Rzymie pałac, w którym wszystkie pilastry miały kolosalny porządek, rozciągając się na dwóch piętrach do pełnej wysokości piano nobile. Michał Anioł zaprojektował Pałac na Kapitolu w Rzymie (1564-1568), używając kombinacji pilastrów korynckich z małymi jońskimi kolumnami otaczającymi okna na piętrze i otwartą loggią w parterze. Wielki porządek stał się główną cechą włoskiej architektury barokowej i manierystycznej w końcu XVI wieku.
Jego wykorzystanie zostało ugruntowane przez Andreę Palladio w XVII wieku stanowiąc główną cechę późniejszego kierunku palladiańskiego. Palladiański typ pałacowy był popularny w Polsce pod koniec XVIII wieku i uważany jest za charakterystyczny dla architektury klasycyzmu polskiego.
Wielki porządek zastosowano także m.in. w Mauritshuis w Hadze z 1633-44 roku, Eltham Lodge z 1664 r., na wschodniej fasadzie Luwru z 1667-74 roku i Buckingham Palace w Londynie.
Gdańsk - Kaplica Królewska z 1678-81 r., proj. Tylman van Gameren,
- (c) pl, CC BY-SA 3.0
Pałac w Śmiełowie z 1797 r.
- (c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Poznań - Biblioteka Raczyńskich z lat 1822-28
Zobacz też
- porządek dorycki
- porządek joński
- porządek koryncki
- porządek toskański
- porządek kompozytowy
- porządek spiętrzony
- style architektoniczne
Bibliografia
- Klemens Krajewski, Mała encyklopedia architektury i wnętrz, Zakład Narodowy im. Ossolińskich-Wydawnictwo, Wrocław 1974
- Krystyna Zwolińska, Zasław Malicki: Mały słownik terminów plastycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1974
- Monika Melters, Kolossalordnung. Zum Palastbau in Italien und Frankreich zwischen 1420 und 1670, Berlin 2008
Media użyte na tej stronie
Autor: User:Marcok, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Palazzo del Capitanio in Vicenza. Arch. Andrea Palladio (1565)
Varsavia, Piazza del Mercato della Città Nuova (Rynek Nowego Miasta), lato orientale, con la chiesa di San Casimiro (kościół Św. Kazimierza).
Autor: G.dallorto, Licencja: Attribution
Giovanni Perego, Facade (1812) of "Palazzo Saporiti" palace in Corso Venezia in Milan, Italy. Picture by Giovanni Dall'Orto, April 22 2007.
Autor: Rafał Konkolewski, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kinch Chapel, Gdansk, Poland
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Autor: Zygmunt Put Zetpe0202, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bank PKO (fasada północna), 1922-24-proj. arch. Adolf Szyszko-Bohusz i A. Tichy, ul. Wielopole 19-21, Kraków
Mantova - Basilica di Sant'Andrea