Wielkie Rozdroże
Wielkie Rozdroże – węzeł dróg i szlaków turystycznych, położony na wysokości 974 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich, gdzie na małej przestrzeni zbiega się kilka ważnych duktów prowadzących w różnych kierunkach[1].
Położenie
Rozdroże położona jest w środkowo-południowej części Gór Biaslkich, między wzniesieniem Suszyca po południowo-zachodniej stronie a Czernicą po północno-wschodniej stronie, około 4,2 km na południowy zachód od Bielic i 4,1 km na północny wschód od Bolesławowa[2].
Fizjografia
Wielkie Rozdroże to niewielka powierzchniowo górska wierzchowina położona na zachodnim zboczu wzniesienia Zawodzisko, na której znajduje się historyczny węzeł dróg o dużym niegdyś znaczeniu dla gospodarki leśnej. Tu zbiegają się drogi: Sucha Droga, Bialska Pętla, Bialski Dukt oraz prowadzą szlaki turystyczne i rowerowe. Najbliższe otoczenie rozdroża zajmuje niewielka śródleśna polana, dalsze otoczenie porasta las świerkowy. Na wschód w niewielkiej odległości od Rozdroża położone jest źródło Złotego Potoku dopływu Bielawki, a po zachodniej stronie źródło bezimiennego górskiego potoku dopływu Młynówki.
Inne
- W latach osiemdziesiątych XX wieku w wyniku klęski ekologicznej, wywołanej zanieczyszczeniem powietrza i kwaśnymi deszczami został zniszczony las porastający wokół rozdroża. Obecnie w miejscu zniszczonego lasu rośnie młode pokolenie drzew, o klęsce przypominają jedynie wystające ponad młodnik obumarłe nieliczne już kikuty drzew.
- W pobliżu rozdroża kręcono sceny do filmu "Baza ludzi umarłych" wg.powieści Marka Hłaski Następny do raju.
- Na arkuszach niemieckich map Meßtischblatt nie odnotowano nazw skrzyżowań. Na analizowanych mapach polskich pojawia się jedno takie określenie "Wielkie Rozdroże" w centrum Gór Bialskich, gdzie na małej przestrzeni zbiega się kilka dróg.
Turystyka
Przez rozdroże prowadzą piesze szlaki turystyczne:
- niebieski – prowadzący przez Stary Gierałtów, Przełęcz Suchą i dalej,
- czerwony – prowadzący przez Nowy Gierałtów na Przełęcz Suchą,
oraz rowerowe szlaki turystyczne:
- – szlak rowerowy niebieski ze Schroniska PTTK "Na Śnieżniku" do Przełęczy Gierałtowskiej,
- – czerwony szlak rowerowy z Bielic prowadzący przez przełęczy Dział do Bielic.
Przypisy
Bibliografia
- Słownik geografii turystycznej Sudetów. Marek Staffa (redakcja). T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, ISBN 83-7005-341-6.
- Mapa turystyczna,Masyw Śnieżnika Góry Bialskie, skala 1:35 000, Wyd. Compass, Kraków, 2015 r. ISBN 978-83-7605-531-2.
- Waldemar Brygier, Tomasz Dudziak: Ziemia Kłodzka. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2010, ISBN 978-83-89188-95-3.
Media użyte na tej stronie
Niebieski szlak turystyczny.
Czerwony szlak turystyczny.
Niebieski szlak rowerowy
Czerwony szlak rowerowy
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wielkie Rozdroże, Góry Bialskie, Sudety