Wierszalin
Wierszalin – opuszczona osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Krynki, około 1,5 km od wsi Stara Grzybowszczyzna.
Osadę założył w latach 30. XX w. Eliasz Klimowicz znany jako „prorok Ilja” (Eliasz), który założył grupę religijną i był jej samozwańczym prorokiem. Wierszalin miał być według Klimowicza nową stolicą świata, ściągali tu licznie pielgrzymi m.in. z Nowogródczyzny i Wołynia. Drewniany dom i zabudowania gospodarcze zachowały się i są pod opieką Nadleśnictwa Krynki.
Nazwę Wierszalin przyjął teatr z Supraśla, a Krzysztof Wojciechowski nakręcił w 1997 film Historia o proroku Eliaszu z Wierszalina. Zaś białoruski pisarz z Grodna, Aleksiej Karpiuk(biał.) wydarzeniom, które rozgrywały się w tej miejscowości przed II wojną światową poświęcił powieść swojego życia: Raj w Wierszalinie (biał. Вершалінскі рай, 1974); w efekcie został wyrzucony z partii oraz ze Związku Literatów Białoruskich[1].
Przypisy
- ↑ Roman Pawłowski, Tadeusz Słobodzianek: Żywot proroka Ilji, czyli krajobraz po końcu świata. labodram.home.pl. [dostęp 2017-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-01)].
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Krzysztof Maria Różański (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 3.0
Wierszalin. The [up-to-be] capital of the world