Wikia

Aktualne logo serwisu od maja 2017
Logo Wikii
Siedziba Wikii i czasopisma Wired w San Francisco, 2012

Wikia (do 26 marca 2006 Wikicities; od 4 października 2016 nazwa portalu to Fandom powered by Wikia) – serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Została założona przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley w październiku 2004.

Wikia Incorporated

(c) Rehman Abubakr, CC BY-SA 4.0
Logo Wikii na Wikia Party Day w czasie Wikimanii 2012 z dewizą: [TWÓRZ] [WSPÓŁPRACUJ] [BĄDŹ KREATYWNY].

Wikia jest prowadzona przez niejawną spółkę akcyjną Wikia Incorporated, z kapitałem ok. 4 milionów USD. Akcje spółki posiadali w 2006 roku założyciele przedsiębiorstwa oraz dwóch instytucjonalnych inwestorów typu venture capital – Bessemer Venture Partners i Omidyar Network. Dochody spółki pochodzą z reklam umieszczanych w prawym pasku zajmującym szerokość 128 pikseli (Google AdSense), który jest wyświetlany przy wszystkich projektach działających na serwerach Wikii, z wyjątkiem encyklopedii w języku toki pona, przeniesionej w grudniu 2004 z serwerów Fundacji Wikimedia. Przedsiębiorstwo nie publikuje danych na temat wkładu poszczególnych udziałowców ani wartości wypłacanych dywidend. Prezesem Rady Nadzorczej i Dyrektorem Generalnym Wikia Incorporated jest Jimmy Wales. Dyrektorem generalnym (CEO) jest Craig Palmer. W 2006 roku Wikia otworzyła w Poznaniu centrum badawczo-rozwojowe, w którym zespół programistów i administratorów rozwija platformę publikacji opartą na MediaWiki.

Wikia powstało pierwotnie jako miejsce, gdzie można uruchamiać projekty, które nie mieszczą się w misji programowej Wikimedia Foundation. Siedziba spółki znajdowała się początkowo w tym samym miejscu co siedziba Wikimedia Foundation (St. Petersburg na Florydzie). Przeniesienie siedziby do Menlo Park w Kalifornii nastąpiło w czerwcu 2006. Oficjalne zasady Wikii zabraniają uruchamiania projektów, które duplikują lub są wyraźnie konkurencyjne w stosunku do projektów Wikimedia. Zawartość wszystkich projektów Wikii jest obowiązkowo udostępniana na wolnych licencjach. Zazwyczaj jest to licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – wersja 3.0[1].

Wikia Polska

Wikia, Inc. otworzyła w 2006 roku centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu. Obecnie zatrudnia ono około 50 inżynierów: programistów oraz administratorów.

Projekty Wikia

W sierpniu 2006 r. na serwerach Wikii znajdowało się około 1600 projektów wiki, z czego 45 polskojęzycznych. Niektóre projekty są dość popularne i powszechnie znane, większość jednak jest niezbyt aktywna. Duży odsetek projektów Wikii jest porzucany przez ich założycieli i ulega po pewnym czasie zamrożeniu, jednak nigdy nie są one całkowicie zamykane. Spośród projektów Wikii najbardziej znane anglojęzyczne to:

Największe projekty polskojęzyczne

Według danych z dnia 16 lutego 2019 na Wikii działało 288 znaczniejszych projektów polskojęzycznych, licząc tylko te z których każdy posiadał co najmniej 50 artykułów[2].

9 najbardziej aktywnych to (w nawiasie podano liczbę artykułów)[2]:

  1. The Elder Scrolls Wiki (ponad 44 000) – wiki poświęcona serii gier The Elder Scrolls,
  2. Ogród Petenery (ponad 16 000) – wiki poświęcona głównie wierszom i poezji współczesnej, gromadząca wolną twórczość własną i przekłady własne utworów będących w domenie publicznej; posiadająca także liczny zbiór utworów (m.in. powieści, opowiadań, baśni, bajek, pieśni, poezji itp.) autorów zaliczanych do polskiej i obcej klasyki,
  3. Wikia o Starej Telewizji (ponad 16 000) – wiki poświęcona starym programom telewizyjnym,
  4. Harry Potter Wiki (ponad 8000) – encyklopedia świata Harry’ego Pottera,
  5. Grand Theft Auto (ponad 8000) – encyklopedia serii gier Grand Theft Auto,
  6. Disney Wiki (ponad 7000) – encyklopedia Disneya,
  7. Wiedźmin Wiki (ponad 6000) – encyklopedia o świecie Wiedźmina.
  8. Empirepedia (ponad 6000) – encyklopedia Star Wars,
  9. Sferopedia (ponad 6000) – wiki poświęcona grze Planescape.
  10. Gothicpedia (ponad 6000) – wiki poświęcona światowi gothic.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikimedia logo text RGB.svg
The logo of Wikimedia, with text.
Wikia and Wired Building location-9387.jpg
Autor: Victorgrigas, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wikia and Wired Building location, GPS: 37.780983, -122.395709
Fandom.svg
This is a logo of Fandom powered by Wikia.