Wikinews

Wikinews
Ilustracja
Logo serwisu
Typ stronySerwis informacyjny
KomercyjnaNie
Autorwielu autorów
WłaścicielWikimedia Foundation
RejestracjaOpcjonalnie
Miejsce w Alexa63574[1]
Strona internetowa
polskie Wikinews
Data uruchomienia19 lutego 2005
Liczba artykułów+16 000
Zarejestrowanych użytkowników+17 000
Administratorów5
Kamienie milowe
100 artykułów7 marca 2005
1000 artykułów31 lipca 2005
10 000 artykułów26 czerwca 2009
polskie Wikinews
Liczba artykułów w poszczególnych edycjach językowych Wikinews do 2010 roku (polskie Wikinews na niebiesko)

Wikinews – wolnodostępny serwis informacyjny oparty na technologii Wiki. Oznacza to, że każdy jego użytkownik (zarówno zarejestrowany, jak i niezarejestrowany) może redagować jego zawartość, dodawać nowe artykuły i tworzyć materiały dziennikarskie. Celem tego obywatelskiego dziennikarstwa jest dbałość zarówno o przestrzeganie praw autorskich, pozwalanie na łatwiejsze udostępnianie treści, lecz także dbałość o wiarygodność.

Podobnie jak Wikipedia, Wikibooks czy Wikisłownik Wikinews jest projektem Wikimedia Foundation i działa w oparciu o oprogramowanie MediaWiki. W przeciwieństwie do Wikipedii, zawartość Wikinews nie jest dostępna na licencji GFDL, lecz Creative Commons Attribution 2.5. Jest to licencja mniej restrykcyjna od GFDL, pozwala na swobodne korzystanie z objętej nią zawartości pod warunkiem podania autora.

Serwis dostępny jest w wielu językach, m.in.: angielskim, niemieckim, polskim i włoskim. Użytkownicy Wikinews to Wikireporterzy. Angielska wersja Wikinews, poza elektroniczną wersją artykułów, przygotowuje również skróty wiadomości w postaci drukowanej i audio.

Charakterystyka polskiego Wikinews

Serwis kieruje się podobnymi zasadami jak jej siostrzane projekty. W Wikinews każdy artykuł dotyczy tylko jednego wydarzenia. Jedną z ważniejszych zasad jest neutralny punkt widzenia. Kiedy to tylko możliwe, w artykule powinny zostać przedstawione wszystkie poglądy na daną sprawę. Wikinews nie jest miejscem na osobiste opinie lub przypuszczenia – liczą się tylko fakty i ich możliwe konsekwencje. Artykuły dotyczą zarówno spraw globalnych jaki i lokalnych, co sprawia, że przedstawiane wiadomości mają być zarówno ciekawe, jak i treściwe dla czytelników mieszkających na całym świecie. Serwis opiera się na współpracy. Wiadomości nie posiadają pojedynczych autorów, czy reporterów, każdy może zmieniać, edytować, poprawiać i przepisywać każdy z prezentowanych tutaj artykułów. Wikinews nie jest papierowym źródłem informacji, nie ma żadnych limitów danych. Jest dużo miejsca, którego nie trzeba oszczędzać. Oznacza to, że styl i długość pisania nieodzowne dla papieru nie obowiązują.

Chociaż większość tekstów opracowywana jest na bazie źródeł w innych serwisach informacyjnych, nie brakuje także materiałów autorskich. Wikinews nawiązało również współpracę z innym serwisami informacyjnymi. Pomysłem na przyszłość jest stworzenie Otwartej Agencji Informacyjnej – sieci wolnych serwisów pozwalających innym i sobie nawzajem na kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów komercyjnie i niekomercyjnie na licencjach zgodnych z licencją, na jakiej działa Wikinews.

Najczęściej pojawiają się newsy związane ze sportem i polityką, ale także prawie codziennie można znaleźć jakieś ciekawostki ze świata nauki czy też opis wydarzeń kulturalnych.

Projekt nie jest tak popularny jak Wikipedia. Dziennie notuje się ok. 600 odwiedzin strony głównej[2].

Historia

  • Angielska wersja Wikinews powstała w listopadzie 2004 jako wersja testowa, a w grudniu uruchomiona została jako "beta".
  • Polskie wydanie zostało otwarte 19 lutego 2005.
  • We wrześniu 2005 w głosowaniu użytkownicy Wikinews zdecydowali się na objęcie zawartości projektu licencją Creative Commons Attribution 2.5 (wcześniej materiały Wikinews były własnością publiczną). Tym samym projekt wyszedł z fazy beta.
  • 4 kwietnia 2006 – pierwszy wywiad przeprowadzony samodzielnie przez reporterów Wikinews.

Przypisy

  1. wikinews.org Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa, www.alexa.com [dostęp 2021-04-21].
  2. Analiza liczby odsłon (2016) (pol.). [dostęp 2016-10-12].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikimedia logo text RGB.svg
The logo of Wikimedia, with text.
Wikinews - articles total 1.png
Wzrost ilości artykułów na 8 największych edycjach Wikinews