Wikipodróże

Wikipodróże
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

internetowy przewodnik turystyczny

Data powstania

2006

Właściciel

Wikimedia Foundation

Rejestracja

opcjonalnie

Strona internetowa

Wikipodróże (Wikivoyage [ˌvɪkivaˈjaːʒ]) – portal internetowy Wikimedia Foundation poświęcony tematyce turystycznej, oparty na technologii wiki i tworzony na wolnej licencji przez zaangażowanych w ten projekt wolontariuszy.

Historia

Logo Wikivoyage (2006–2012)

Serwis Wikivoyage powstał po tym jak we wrześniu 2006 r. społeczności niemieckiej i włoskiej wersji Wikitravel, podjęły decyzję aby przenieść się i treść stron na nowy serwer. Było to zgodne z postanowieniami licencyjnymi, a taka operacja jest znana pod nazwą fork. Pod nazwą „Wikivoyage” zaczął działać 10 grudnia 2006 i jako własność niemieckiego stowarzyszenia Wikivoyage e.V. (w tym celu stworzonego) był przez nie zarządzany[1]. Wikivoyage wykorzystuje podobnie jak i Wikipedia licencję Creative Commons Attribution ShareAlike license i działa w oparciu o oprogramowanie MediaWiki.

Projekt siostrzany w ramach Wikimedia Foundation

Polskojęzyczna wersja Wikivoyage

W 2012 po długim okresie niezadowolenia z ówczesnego hostingu[2], społeczność anglojęzycznej wersji Wikitravel także podjęła decyzję o odłączeniu się od tego projektu[3][4]. W połowie 2012 r. stowarzyszenie Wikivoyage e.V., jak również część społeczności wolontariuszy Wikitravel podjęli decyzję o wspólnym przyłączeniu się jako nowy projekt siostrzany w ramach projektów Wikimedia Foundation i konsolidacji dotychczasowych treści obu projektów[5][6][7]. Dalsze ustalenia i porozumienia z Wikimedia Foundation w grudniu 2012 spowodowały, że projekt znalazł się na jej serwerach, a oficjalne ponowne uruchomienie Wikivoyage nastąpiło 15 stycznia 2013 w 12. rocznicę powstania Wikipedii[8].

Wikivoyage pod egidą Wikimedia Foundation działa w następujących wersjach językowych (stan na 17.01.2021):

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Wikimedia logo text RGB.svg
The logo of Wikimedia, with text.
Wikivoyage-Logo-v3-pl.svg
Autor: AleXXw, Licencja: CC BY-SA 3.0 at
Wikivoyage-Logo in Polish
Wikipodroze-screen.png
Autor: LoMit, Licencja: CC BY-SA 3.0
Screen strony Wikipodróże (Wikivoyage)
WikiVoyage-logo.svg
Autor: Wikivoyage users Hansm and Unger, Licencja: CC BY-SA 3.0
The old logo of Wikivoyage.