Wikiversity

Wikiversity

Logo serwisu
Typ stronyportal edukacyjny
Autorwielu autorów
WłaścicielWikimedia Foundation
Rejestracjaopcjonalnie
Strona internetowa

Wikiversity (Wikiwersytet) – projekt Wikimedia Foundation będący wspólnotą, która powołana jest z myślą o tworzeniu i używaniu wolnych materiałów do nauki i ćwiczeń[1].

Pierwotnie projekt funkcjonował w ramach Wikibooks (2003), jednak z powodu formuły wykraczającej poza założenia projektu został utworzony oddzielny projekt, po złożeniu formalnej propozycji w listopadzie 2005 roku. Według danych z 29 sierpnia 2012 Wikiversity działał w czternastu językach: angielskim, arabskim, czeskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, słoweńskim, szwedzkim oraz włoskim. Między innymi polskojęzyczna wersja jest w fazie beta.

Wikiversity jest wielowymiarową społeczną organizacją stworzoną, aby uczyć się, nauczać, badać i służyć. Jej główne cele to[2]:

  • tworzenie i udostępnianie wolnych, multimedialnych materiałów nauki, źródeł i programów nauczania dla każdej grupy wiekowej w każdym języku,
  • tworzenie wspólnie opracowanych projektów nauki i wspólnot wokół tych materiałów.

Przypisy

  1. Wikiversity Gains Momentum. PCWorld. [dostęp 2011-05-24].
  2. Tina Rohowski: Online lernen: Hochschule für alle. ZEIT online, 2009-08-19. [dostęp 2011-05-24].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Wikimedia logo text RGB.svg
The logo of Wikimedia, with text.
Wikiversity-logo-Snorky.svg
Autor: Snorky, Licencja: CC BY-SA 3.0
proposal to Wikiversity logo made by me
SVG format