Wiktor Emanuel III

Wiktor Emanuel III
Jego Królewska Mość Wiktor Emanuel III, z łaski Bożej król Włoch i Albanii, cesarz Etiopii, król Sardynii, Cypru, Jerozolimy i Armenii, książę Sabaudii, książę Carignano, Piemontu, Oneglii, Poirino, Turynu, książę i stały wikariusz Świętego Cesarstwa Rzymskiego we Włoszech, książę Karmanioli, Montmellianu z Arbin i Francin, książę baliw księstwa Aosty, Chieri, Dronero, Crescentino, Riva di Chieri i Banna, Busca, Bene, Brà, książę Genui, Monferratu, Chiablese, Genevese, Piacenzy, Carignano Ivoy, margrabia Iwrei, Saluzzo, Suzy, Ceva, Maro, Oristano, Cesana, Savona, Tarantazji, Borgomanero i Cureggio, Caselle, Rivoli, Pianezzy, Govone, Salussoli, Racconigi z Tegerone, Migliabruną i Motturone, Cavallermaggiore, Marene, Modane oraz Lansleburga, Livorno (Ferrary), Santhii, Agliè, Barge, Centallo i Demonte, Dessany, Ghemme, Vigone, Villafranca, hrabia Moriany, Ginevry, Nizzy, Tendy, Romontu, Asti, Alessandrii, Goceano, Novary, Tortony, Bobbio, Soissons, hrabia Cesarstwa Francuskiego, hrabia S. Antioco, Pollenzo, Roccabruny, Tricerro, Bairo, Ozegny, Apertole, baron Vaud i Faucigny, suweren Monako Roccabruny i 11/12 części Mentony, pan Vercelli, Pinerolo, Lomelliny i Valle Sesia, nobil i patrycjusz Wenecji, patrycjusz Ferrary etc...
podpis
Król Włoch
Okres

od 29 lipca 1900
do 9 maja 1946

Poprzednik

Humbert I

Następca

Humbert II

Cesarz Etiopii
Okres

od 9 maja 1936
do 5 maja 1941

Poprzednik

Haile Selassie I

Następca

Haile Selassie I

Król Albanii
Okres

od 16 kwietnia 1939
do 8 września 1943

Poprzednik

Ahmed Zogu

Dane biograficzne
Dynastia

sabaudzka

Data i miejsce urodzenia

11 listopada 1869
Neapol

Data i miejsce śmierci

28 grudnia 1947
Aleksandria

Ojciec

Humbert I

Matka

Małgorzata Sabaudzka

Żona

Helena Petrowić-Niegosz

Odznaczenia
Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Order Sabaudzki Wojskowy I Klasy Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Włoch Order Sabaudzki Cywilny (Włochy) Wielki Mistrz Orderu Orła Rzymskiego (Królestwo Włoch) Medaglia Mauriziana (Włochy) Krzyż Zasługi Wojennej (Królestwo Włoch) Medal Pamiątkowy za Wojnę Włosko-Austriacką 1915-1918 (Włochy) Medal Zwycięstwa (międzyaliancki) Wielki Mistrz Orderu Skanderbega (Albania) Wielki Mistrz Orderu Wierności (Albania) Baliw Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji Order Złotego Runa (Hiszpania) Królewski Łańcuch Wiktoriański (Wielka Brytania) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Wojenny Pogromcy Niedźwiedzia (Łotwa) Order Podwiązki (Wielka Brytania) Order Orła Czarnego (Prusy) Order Świętego Piotra (Czarnogóra) Order Krzyża Wolności za służbę cywilną (Estonia) Order św. Huberta (Bawaria) Order Słonia (Dania) Order Królewski Serafinów (Szwecja) Order Korony Rucianej (Saksonia) Order Orła Białego (1921-1990) Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Wstęga Trzech Orderów (Portugalia) Order Najwyższy Chrystusa Order Imperialny Jarzma i Strzał (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Świętego Stefana Wielki Krzyż Orderu Krzyża Pogoni (Litwa)
Helena Petrowić-Niegosz, żona Wiktora Emanuela III

Wiktor Emanuel III, właśc. Wiktor Emanuel Ferdynand Maria January (wł. Vittorio Emanuele Ferdinando Maria Gennaro) (ur. 11 listopada 1869 w Neapolu, zm. 28 grudnia 1947 w Aleksandrii)[1]król Włoch z dynastii sabaudzkiej od 29 lipca 1900 do 9 maja 1946, cesarz Etiopii w latach 1936–1941 (tytuł nieuznany przez większość państw na świecie), król Albanii w latach 1939–1943.

Ze względu na swój niski wzrost i wojenne sukcesy podczas wojny włosko-tureckiej, a potem I wojny światowej, doczekał się przydomku Mała Szabla[2].

Życiorys

Wiktor Emanuel urodził się jako syn Humberta I i Małgorzaty Sabaudzkiej. Jego chrzciny miały imponującą oprawę, godną największych rodów królewskich. Mały książę Neapolu – choć był słabego zdrowia – otrzymał bardzo staranne wykształcenie. Codziennie od siódmej rano do dziewiątej wieczorem, niemal bez chwili odpoczynku, uczył się pod kierunkiem nauczycieli. Obdarzonemu żywą inteligencją, oczytanemu, odważnemu, dobrze przygotowanemu do wypełniania przyszłych obowiązków księciu wybaczało się niezbyt atrakcyjny wygląd i niski wzrost.

Jako następca tronu przebywał na manewrach cesarskich w Szczecinie w dniach 9–12 września 1895. Wstąpił na tron po śmierci ojca z rąk zamachowca. Jego nieśmiałość, młody wiek i tragiczny splot okoliczności, który doprowadził go do wstąpienia na tron, sprawiały, że był powszechnie lubiany, mimo licznych nietaktów i liberalnych poglądów – a może właśnie dzięki nim. Najważniejszą osobistością areny politycznej był za jego rządów Giovanni Giolitti, czterokrotnie piastujący urząd premiera przed pierwszą wojną światową w okresie nasilających się zamieszek wśród robotników.

Poza obowiązkami monarchy król pozwalał sobie z rzadka na drobne przyjemności – lekturę, łowienie ryb, kolekcjonowanie numizmatów. Styl życia i panowania Wiktora Emanuela III odbiegał znacznie od tego, jaki preferowali jego poprzednicy. Dwór był zdecydowanie mniejszy, a sam monarcha pozostawał nieco w cieniu, ograniczając się do pełnienia funkcji reprezentacyjnych i rozjemczej. Rządził krajem, gdyż od najmłodszych lat wpajano mu poczucie obowiązku, ale w każdej chwili mógłby bez żalu z niego zrezygnować.

Podbój Libii

Późno zjednoczone państwo włoskie nie zdążyło utworzyć imperium kolonialnego na miarę brytyjskiego, czy nawet niemieckiego. Król Wiktor Emanuel III postanowił jednak przejąć posiadłości Imperium Osmańskiego w Afryce – głównie chodziło o tereny dzisiejszej Libii, tj. regiony Trypolitanii, Fazzan i Cyrenajki. Latem 1902 roku rząd włoski zawarł tajne porozumienie z Francją, a w 1909 roku z Rosją, gwarantujące neutralność tych państw podczas ewentualnego konfliktu włosko-tureckiego[3].

Pod koniec września 1911 roku Włochy wystosowały do Turcji ultimatum, a 3 października flota włoska zbombardowała Trypolis. Miasto to, będące największym ośrodkiem urbanizacyjnym regionu zostało zdobyte jeszcze w tym samym miesiącu. W wyniku działań wojennych i podpisanego 5 listopada 1911 roku królewskiego dekretu o przejęciu suwerennej władzy nad Libią, region ten znalazł się pod kontrolą Włoch[4]. Traktat pokojowy został podpisany 18 października 1912 roku na terenie Szwajcarii[5].

Podczas jego rządów w latach 1911-1916 wprowadzone zostało powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn, a Włochy pokonały Turcję i zajęły Trypolitanię.

I wojna światowa

W 1915 Włochy, kierowane przez Antonia Salandrę, przystąpiły do pierwszej wojny światowej po stronie ententy przeciwko Austro-Węgrom, a w 1916 – wypowiedziały wojnę Niemcom. Niezadowolenie z podziału łupów i trwające nadal tarcia społeczne przyczyniły się do sukcesu faszyzmu. W wyniku Marszu na Rzym, Wiktor Emanuel powierzył 29 października 1922 Benito Mussoliniemu misję sformowania rządu. Życie dworskie zostało ograniczone do niezbędnego minimum, a sam król w żaden sposób nie ingerował w jego dalekie od demokratycznych standardów rządy[6].

II wojna światowa

Włochy przystąpiły do wojny 10 czerwca 1940 roku jako sojusznik III Rzeszy. Wiktor Emanuel czynił wysiłki, by zapobiec wystąpieniu Włoch po stronie Niemiec[7]. Bardzo często występował jako zwolennik neutralności, przy czym jawnie demonstrował swą niechęć do Niemców[8]. Hrabia Galeazzo Ciano mówił wprost o germanofobii króla, który nie wierzył w powodzenie militarne. Na tle udziału Włoch w wojnie dochodziło bardzo często do sporów pomiędzy Wiktorem Emanuelem a Mussolinim. Tam gdzie mógł, król sprzeciwiał się Duce. Opierał się wysłaniu nowych dywizji do ZSRR. Był sceptyczny wobec zapewnień dyktatora, że Włochy mają wystarczająco dużo sprzętu wojennego[9].

Pomimo klęsk włoskiej armii na wszystkich frontach, utracie kolonii i lądowaniu aliantów zachodnich na Sycylii Wiktor Emanuel III nie był w stanie samodzielnie podjąć decyzji o zdymisjonowaniu Duce[6]. Uczynił to dopiero po tym, jak decyzję o jego dymisji 25 lipca 1943 roku przegłosowała Wielka Rada Faszystowska[6][10]. Tego samego dnia Wiktor Emanuel III przyjął Mussoliniego na ostatniej audiencji. Po jej zakończeniu z rozkazu króla został on aresztowany. Nowym szefem rządu został marszałek Pietro Badoglio. Król doprowadził także do rokowań z aliantami.

Abdykacja i schyłek życia

Chcąc ratować monarchię włoską, skompromitowaną współpracą z faszyzmem, 9 maja 1946 abdykował na rzecz syna, Humberta II. W tym samym roku na mocy referendum utworzono we Włoszech republikę (większością tylko 51% głosów) i obaj monarchowie wyemigrowali do Egiptu[11].

Wiktor Emanuel był namiętnym zbieraczem monet i ich znawcą o sławie światowej. Całą kolekcję ukradziono mu w Kairze.

Rodzina

24 października 1896 w rzymskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej Wiktor Emanuel III ożenił się z księżniczką Heleną Czarnogórską. Z woli matki Wiktora Emanuela, jego przyszła małżonka zmieniła wyznanie z prawosławnego na rzymskokatolickie. W proteście przeciwko zmianie wiary, rodzina panny młodej nie stawiła się na ślubie (z wyjątkiem jednej z sióstr)[12]. Potomstwo Wiktora Emanuela i Heleny to:

 • Jolanta Małgorzata Milena Elżbieta Romana Maria (wł. Iolanda Margherita Milena Elisabetta Romana Maria)(wł.) (1901-1986)
∞ Jerzy Karol Calvi, hrabia Bergolo
 • Matylda Maria Elżbieta Anna Romana (wł. Mafalda Maria Elisabetta Anna Romana)(wł.) (1902-1944)
∞ książę Filip Hessen-Kassel (syn Fryderyka Karola Heskiego)
 • Humbert II właściwie Humbert Mikołaj Tomasz Jan Maria (wł. Umberto Nicola Tommaso Giovanni Maria) (1904-1983), ostatni król Włoch
Maria Józefa Belgijska
Borys III, car Bułgarii
∞ książę Ludwik Karol Burbon-Parmeński (syn Roberta Parmeńskiego)

Pełna tytulatura

Składały się na nią tytuły książąt sabaudzkich i królów sardyńskich i włoskich narastające od średniowiecza i odzwierciedlające różną sytuację polityczną Sabaudii oraz pretensje jej władców.

Ordery i odznaczenia

Rodowód

 
 
 
 
 
Karol Emanuel Sabaudzki-Carignano
 
 
Karol Albert Sabaudzki
 
 
 
 
 
 
Maria Krystyna Kurlandzka
 
 
Wiktor Emanuel II
 
 
 
 
 
 
Ferdynand III Toskański
 
 
Maria Teresa Toskańska
 
 
 
 
 
 
Luiza Maria Amelia Teresa Sycylijska
 
 
Humbert I
 
 
 
 
 
 
Leopold II Habsburg-Lotaryński
 
 
Rajner Józef Habsburg-Lotaryński
 
 
 
 
 
 
Maria Ludwika Burbon
 
 
Maria Adelajda Habsburg-Lotaryńska
 
 
 
 
 
 
Wiktor Amadeusz II Sabaudzki-Carignano
 
 
Maria Elżbieta Sabaudzka
 
 
 
 
 
 
Józefina Lotaryńska-Brionne
 
Wiktor Emanuel III
 
 
 
 
 
Karol Emanuel Sabaudzki-Carignano
 
 
Karol Albert Sabaudzki
 
 
 
 
 
 
Maria Krystyna Kurlandzka
 
 
Ferdinand Sabaudzki-Genua
 
 
 
 
 
 
Ferdynand III Toskański
 
 
Maria Teresa Toskańska
 
 
 
 
 
 
Luiza Maria Amelia Teresa Sycylijska
 
 
Małgorzata Sabaudzka-Genua
 
 
 
 
 
 
Maksymlian Saksoński
 
 
Jan Saksoński
 
 
 
 
 
 
Karolina Burbon-Parmeńska
 
 
Elżbieta Saksońska
 
 
 
 
 
 
Maksymilian I Józef Wittelsbach
 
 
Amelia Augusta Wittelsbach
 
 
 
 
 
 
Karolina Fryderyka Badeńska
 

Przypisy

 1. firstworldwar.com – King Vittorio Emanuele III (ang.) [dostęp 2012-06-27]
 2. des Cars 2016 ↓, s. 41.
 3. des Cars 2016 ↓, s. 42-43.
 4. des Cars 2016 ↓, s. 44-47.
 5. des Cars 2016 ↓, s. 52.
 6. a b c Wiktor Emanuel III - ugiął się przed faszyzmem. [w:] Artykuł [on-line]. polskieradio.pl, 2015-05-09. [dostęp 2021-11-19]. (pol.).
 7. Roman Dąbrowski, Sto dni Mussoliniego, Warszawa 2002, s. 41
 8. Hr. Galeazzo Ciano, Pamiętniki 1939-1943, Warszawa 2001, s. 152
 9. Hr. Galeazzo Ciano, op. cit., s. 316
 10. Benito Mussolini. [w:] Topics [on-line]. history.com, 2009-10-29. [dostęp 2021-11-19]. (ang.).
 11. des Cars 2016 ↓, s. 513.
 12. des Cars 2016 ↓, s. 38-39.
 13. a b c d e f g h i j k l m n The titled nobility of Europe : an international peerage or „Who's who” of the sovereigns, princes and nobles of Europe. Londyn: Harrison & Sons, 1914, s. 85.
 14. Federico Bona: I Cavalieri dell'Ordine Supremo del Collare o della Santissima Annunziata. [w:] Blasonario subalpino [on-line]. (wł.).
 15. Giuseppe Ravetto, Paolo Sézanne, Pier Luigi Imbrighi: Gli ordini cavallereschi italiani, Uffico storico esercito, 1997, s. 146
 16. Toison Espagnole. antiquesatoz.com. [dostęp 2015-10-30].
 17. William A. Shaw: The Knights of England. A Complete Record from the Earliest Time to the Present Day of the Knights of All the Orders of Chivalry in England, Scotland, and Ireland, and of knights bachelors, incorporating a complete list of knights bachelors dubbed in Ireland. Londyn: Sherratt and Hughes, 1906, s. 415-416.
 18. Latvija Likteņa Gaitās 1918-1991, s. 63
 19. Prince Dimitri Romanoff: Orders, Medals and History of Montenegro, Rungsted 1988, s. 61
 20. Vittorio Emanuele III
 21. Krzysztof Filipow: Order Orła Białego, Warszawa 1995, s. 50
 22. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 81 z 29 grudnia 1923 roku, s. 750.
 23. Banda da Grã-Cruz das Três Ordens (1919-1962)
 24. Valkoisen Ruusun suurristi ketjuineen myönnetty 115 ulkomaalaiselle vaikuttajalle. hs.fi (Helsingin Sanomat), 2002-11-29. [dostęp 2015-10-30]. (fiń.).
 25. ОРДЕН „СВ. СВ. РАВНОАПОСТОЛИ КИРИЛ И МЕТОДИЙ”. [dostęp 2015-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-22)].
 26. Hyginus Eugene Cardinale: Orders of Knighthood Awards and The Holy See – A historical, juridical and practical Compendium. Londyn: Van Duren, 1983, s. 33.
 27. Order „czerwonych strzał”. „Gazeta Lwowska”, s. 3, Nr 225 z 3 października 1937. 
 28. Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie. Wiedeń: 1818, s. 55
 29. Vilius Kavaliauskas: Symbole wolności bałtyckiej 1918–1940. Warszawa: Muzeum Łazienki Królewskie, 2020, s. 85. ISBN 978-83-64178-88-7.

Bibliografia

 • Firstworldwar.com – King Vittorio Emanuele III (ang.) [dostęp 2012-06-27]
 • Józef A. Gierowski, Historia Włoch, Wrocław 1999.
 • Roman Dąbrowski, Sto dni Mussoliniego, Warszawa 2002.
 • Hr. Galeazzo Ciano, Pamiętniki 1939-1943, Warszawa 2001.
 • Jean des Cars: Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2016. ISBN 978-83-08-06217-3.

Media użyte na tej stronie

Flag of Italy (1861–1946).svg
Autor: F l a n k e r, Licencja: CC BY-SA 2.5
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Ord.Aquilanera.png
Order of Black Eagle's ribbon - Prussia
Cavaliere di gran croce OMS BAR.svg
medal bar of Knight of grand cross of the Ordine militare di Savoia (Military Order of Savoy).
Vittorio Emanuele III (c. 1915–1920).jpg
A photographic postcard of Victor Emmanuel III of Italy circulating in Italy from World War I and the 20s of the XX century.
PRT Military Order of Aviz - Grand Cross BAR.svg
Autor: KarlHeintz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Krzyża Wielkiego Wojskowego Orderu Aviz
Order of Saint Peter of Cetinje. Ribbon.gif
Order of Saint Peter of Cetinje. Ribbon
Ordine Supremo del Cristo Rib.png
Планка Высшего ордена Христа (Ватикан)
Great coat of arms of the king of italy (1890-1946).svg
(c) Katepanomegas, CC BY-SA 3.0
Greater coat of arms of the king of Italy (1890-1946)
Order St. Andrew (Russia) ribbon.svg
Autor: Reliavech, Licencja: CC BY-SA 4.0
Barette de l'ordre de Saint-André (Russie impériale).
SMOM-gcs.svg
Autor: Arturolorioli, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of Malta ribbon (Knight Grand Cross of Honour and Devotion)
Seraphimerorden ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Ordem of the Seraphim. Sweden. True size for the template.
DE-BY Orden des Heiligen Hubertus BAR.svg
Baretka: Rycerski Order Domowy Św. Huberta (Bawaria)
1GMx4.png
Nastrino medaglia commemorativa della guerra italo-austriaca 1915-'18 (quattro anni di campagna)
Vittorio Emanuele III Autograph.svg
Autor: Craftsoft, Licencja: CC BY-SA 4.0
Подпись Виктора Эммануила III на государственном документе 1936 года
ALB Order of Fidelity (1939) - Grand Cross BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licencja: CC0
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Wierności (1939)
PRT Three Orders BAR.svg
Autor: KarlHeintz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Wstęgi Trzech Orderów (Portugalia)
Royal Victorian Chain Ribbon.gif
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Royal Victorian Chain Ribbon
Order of the Garter UK ribbon.png
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY-SA 2.5
Ribbon of the Order of the Garter
Order of Saint Stephen of Hungary - Ribbon bar Grand-Cross.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Baretka: Order Świętego Stefana – Krzyż Wielki – Węgry.
Ordine Civile di Savoia BAR.svg
Ordine Civile di Savoia medal bar
Order of the Elephant Ribbon bar.svg
Autor: Portunes, Licencja: CC BY 4.0
Ribbon bar of the Danish Order of the Elephant
EST Cross of Liberty Civilian Service.png
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Estonian Cross of Liberty for Civilian Service ribbon bar
BUL Order of SS. Cyril and Methodius BAR.png
Baretka Orderu Św. Cyryla i Metodego
ALB Order of Skanderbeg - Grand Cross BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licencja: CC0
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Skanderbega
Pasador de la Orden Imperial del Yugo y las Flechas.png
Autor: Lector d Wiki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pasador de la Orden Imperial del Yugo y las Flechas (Distinción civil y militar del Franquismo).
Order of the Most Holy Annunciation BAR.svg
Order of the Most Holy Annunciation ribbon
Mauriziana BAR.svg
nastrino della medaglia Mauriziana
LTU Order of the Cross of Vytis - Grand Cross BAR.svg
Baretka: Krzyż Wielki Orderu Krzyża Pogoni – Litwa.
PRT Order of Saint James of the Sword - Grand Cross BAR.svg
Autor: KarlHeintz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia)
Croce di guerra al merito BAR.svg
Italian al merito (military merit) war cross medal bar
AquilaRomana3.png
Nastro del Cavaliere di Gran croce d'oro dell'Ordine civile e militare dell'Aquila romana