Wiktor Mazurowski

Wiktor Mazurowski
Ilustracja
Członkowie Związku Artystów Polskich „Kapitol” w Rzymie (od lewej): Józef Gosławski, Wiktor Mazurowski, Krystyna Dąbrowska, Jan Dzieślewski i Michał Paszyn
Data i miejsce urodzenia1859
Warszawa
Data i miejsce śmierci7 sierpnia 1944
Warszawa
NarodowośćPolak
Dziedzina sztukimalarstwo

Wiktor Mazurowski[a] (ros. Виктор Викентьевич Мазуровский, ur. 1859 w Warszawie, zm. 7 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski malarz batalista.

Życiorys

Urodził się w 1859 w Warszawie jako syn Wincentego Mazurowskiego, strażnika więziennego, i warszawskiej aktorki Józefy z Pogorzelskich[1]. Początkowo uczył się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. Następnie, od 1879 w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych (między innymi u Bogdana Willewalde), ukończonej w 1888. Studiował i przyjaźnił się z malarzami Kazimierzem Mordasewiczem i Stefanem Bakałowiczem[1]. Uzyskał wielki złoty medal wraz z tytułem „kłassnyj chudożnik” I stopnia (1888) za obraz Atak oddziału kawalerii Czerkiesów na dom we wsi Bela podczas wojny rosyjsko-tureckiej w 1877 roku[b], oraz roczne stypendium które umożliwiło mu odbycie podróży artystycznej po Europie – zwiedził Paryż, Monachium, Włochy, Hiszpanię i kraje skandynawskie[1]. Po powrocie do Rosji w latach 1890–1893 zwracał koszt stypendium udając się do różnych jednostek Cesarskiej Armii Rosyjskiej, studiując oraz dokumentując życie codzienne wojska i jego obyczaje. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej znajdował się przy oddziałach frontowych, ilustrując walki wojsk rosyjskich (cykl „z wojny japońskiej”)[2]. Tematyce wojny i rewolucji (1905–1907) poświęcił około 70 kompozycji.

W 1907 był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1911 ożenił się z Jadwigą Iwanowską-Zaleską (secundo voto Zaleską-Mazurowską). Podczas I wojny światowej towarzyszył walczącym oddziałom rosyjskim, utrwalając w wielu szkicach epizody frontowe. Do cyklu poświęconego wydarzeniom wojny (1914–1917) należą obrazy Piechota rosyjska w 1914 roku i Atak Dzikiej Dywizji na piechotę austriacką w 1915 roku. Po rewolucji lutowej (1917) osiadł w Piotrogrodzie. W latach rządów bolszewików był kustoszem i malarzem tamtejszego Muzeum Wojska. Wojnie polsko-bolszewickiej poświęcił kilka obrazów (między innymi Szarża ułanów)[1].

W 1924 powrócił jako repatriant do Polski; w tym samym roku miał wystawę w Zachęcie. Nieco później, w 1927 wyjechał na stałe do Rzymu, gdzie mieszkał i tworzył do 1939. Od 1936 był tam członkiem Polskiej Organizacji Artystów Plastyków „Kapitol”[2].

Zginął w czasie powstania warszawskiego, gdy 7 sierpnia 1944 podczas tak zwanej rzezi Ochoty został w wieku 85 lat zamordowany strzałem w głowę przez żołnierzy z oddziału SS RONA (to jest przez Rosjan, byłych żołnierzy Armii Czerwonej) pod budynkiem przy ulicy Filtrowej 83, ponieważ nie nadążał za kolumną ludności cywilnej pędzonej w stronę „Zieleniaka” (dzisiejsze hale Banacha). Zastrzelona została wówczas także jego żona, pianistka Jadwiga Zaleska-Mazurowska[1].

Twórczość

Zajmowała go przede wszystkim tematyka batalistyczna, malował też jednak portrety i sceny rodzajowe[2]. Twórczość jego wyróżniają obrazy batalistyczne o tematyce historycznej, a także przedstawienia parad i uroczystości wojskowych. W Rosji rozgłos i uznanie przyniosły mu sceny z wojny rosyjsko-tureckiej (1877–1878). Później w swoich akademickich pracach historycznych nawiązywał do innych wydarzeń historycznych: czasów Piotra I, wojny północnej i wojny z Napoleonem (Siemionowcy pod Lesną, Bohaterski czyn lejbgwardii pod Borodino w 1812 roku, Pożar Moskwy w 1812 roku). Cykl obrazów związanych z wojną rosyjsko-japońską był wystawiony w Petersburgu w 1907, a następnie pokazany na życzenie Mikołaja II w Carskim Siole i częściowo zakupiony przez cesarza. Na cesarskie zamówienie wykonał również dekorację malarską „serwisu historycznego” wykonanego w 1907 w Cesarskiej Fabryce Porcelany w Petersburgu[2]. Malował również sceny myśliwskie i weduty miejskie. W późniejszym okresie w Rzymie specjalizował się w malarstwie portretowym, malował też sceny rodzajowe. Swe prace wystawiał w Petersburgu na Newskim Prospekcie, w Rydze, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, we Lwowie i Krakowie oraz Rzymie[2].

Obecnie znaczna część jego dorobku jest własnością muzeów rosyjskich, przede wszystkim Państwowego Muzeum Rosyjskiego w Petersburgu oraz Galerii Tretiakowskiej i Muzeum panoramy bitwy pod Borodino w Moskwie; należą do nich między innymi Odwrót Napoleona spod Moskwy, Modlitwa o śmierć. W Polsce jego nieliczne obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych[1].

Uwagi

  1. Przypisywane mu niekiedy imię Wincenty to prawdopodobnie błąd powstały z błędnego odczytania „otczestwa” używanego w rosyjskiej wersji nazwiska – Wincentowicz.
  2. Według innej wersji był to obraz zatytułowany Akcja pułku lejbgwardii pod Teliszem w roku 1877.

Przypisy

  1. a b c d e f Wiktor Mazurowski (pol.). Polski Petersburg. [dostęp 2021-05-05].
  2. a b c d e A. Lewicka-Morawska i inni: Słownik malarzy polskich. Tom 1. Warszawa 1998.

Bibliografia

  • Anna Lewicka-Morawska, Marek Machowski, Maria Anna Rudzka: Słownik malarzy polskich. T. 1: Od średniowiecza do modernizmu. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 1998, s. 125, ​ISBN 83-213-3856-9

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Кто кого?.jpg
Кто кого? Поединок донского казака с польским уланом.
Platov3.jpg
Uderzenie polskich ułanów na kozaków atamana Płatowa pod Mirem
Сомосьерра.jpg
Атака гвардейских польских улан Наполеона на испанские батареи в битве при Сомосьерре.
Członkowie Związku Artystów Polskich „Kapitol” w Rzymie, 1936.jpg
Członkowie Związku Artystów Polskich „Kapitol” w Rzymie (od lewej): artysta rzeźbiarz Józef Gosławski, artysta malarz Wiktor Mazurowski, artystka rzeźbiarka Krystyna Dąbrowska, artysta malarz Jan Dzieślewski, artysta malarz Michał Paszyn.
Mazurovsky - Fight for the banner (1805), 1910-12.jpg
Capture of a French regiment's eagle by the cavalry of the Russian guard at Austerlitz. The French lost only one eagle at the battle of Austerlitz and this happened when the Russian horse Guard caught the 4th Line regiment in the open and charged them.