Wiktoria z Sabiny
dziewica męczennica | |
![]() Święta Wiktoria na obrazie José de Sarabia | |
Data i miejsce śmierci | 18 grudnia ok. 250–303 |
---|---|
Czczona przez | |
Wspomnienie | |
Atrybuty | anioł, miecz w sercu, palma męczeństwa, chorągiew, strzała, smok |
Patronka | |
Szczególne miejsca kultu |
Wiktoria z Sabiny, również: Wiktoria z Rzymu, wł. Sante Vittoria, Anatolia, e Audace (zm. 18 grudnia ok. 250–303 w Trebula Mutuesca, dzisiejsze Monteleone Sabino) – dziewica, męczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego.
Historia
Była Rzymianką, pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów, który mieszkał pod Rzymem w Subiaco, w regionie Lacjum[1]. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza, w połowie III wieku lub za cesarza Dioklecjana na początku IV wieku[2].
Niewiele wiadomo o jej życiu. Kult jej jest wczesny i on świadczy o historycznym istnieniu świętej, chociaż dokumenty o niej zaginęły. Najstarszy jej wizerunek widnieje na jednej z mozaik z VI wieku w Rawennie, w bazylice Św. Apolinarego. Świadczy to, jak jej kult musiał być żywy, skoro znalazł swoje potwierdzenie w odległej od Rzymu Rawennie, wśród najsłynniejszych męczenników Kościoła Zachodniego[2]. Wspomina o niej także Adelhelm w swoim dziele O dziewictwie z początku VIII wieku[3].
Część relikwii świętej Wiktorii zostało przeniesione w 827 roku przez opata Petera z Abbazia di Farfa na górę Matenano w regionie Picene, na południe od Marche, ponieważ opactwo zostało oblężone przez Saracenów[4].
Legenda
Podanie głosi, że Wiktoria miała siostrę lub przyjaciółkę św. Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Tytusem Aureliuszem[5]. Eugeniusz pochodził ze znamienitego rodu, nie był on jednak chrześcijaninem, co napotkało opór Wiktorii. Obie kobiety, głęboko wierząc w Chrystusa, zapragnęły pozostać dziewicami do końca życia. Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność) to srebro, małżeństwo – brąz. Dziewczęta wybrały złoto[3].
Urażeni rzymscy młodzieńcy porwali kobiety, które uznali już za swoje narzeczone i uwięzili w domach, by prośbą lub groźbą zmusić jej do małżeństwa. Kobiety pozostały jednak nieugięte, co spowodowało, że Eugeniusz oskarżył Wiktorię przed cesarzem jako chrześcijankę. Taki zarzut w tamtych czasach równał się wyrokowi śmierci. Mimo to Wiktoria postanowiła być wierna Chrystusowi, nie ustąpiła ani w kwestii zamążpójścia, ani w kwestii wiary chrześcijańskiej[2]. Św. Wiktoria poniosła śmierć męczeńską w połowie III wieku lub ok. 305 roku. Nie jest pewne w jaki sposób pozbawiono ją życia – mówi się, że została ścięta, rozszarpana przez byka lub przebita mieczem. Niektóre źródła podają, że zginęła śmiercią męczeńską 18 grudnia a jej ciało złożono w sarkofagu 23 grudnia. W tym dniu obchodzone było jej liturgiczne wspomnienie[3].
Anatolia zawieziona została do dóbr Aureliusza koło Ankony, gdzie wsławiła się wieloma cudami, pod których wpływem nawróciła się duża liczba pogan. Pozostała jednak nieugięta namowom narzeczonego i oskarżono ją przed cesarzem jako chrześcijankę. Cesarz rozkazał wielkorządcy Faustynowi, aby ją zmusił do oddania czci bożkom, a gdyby tego nie uczyniła, skazał ją na śmierć. Św. Anatolią umarła przebita mieczem 9 czerwca[5].
Relikwie
Jej relikwie znajdują się w Subiaco i w Łowiczu, w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej. Otrzymał je od papieża Urbana VIII i uroczyście wprowadził arcybiskup gnieźnieński, Henryk Firlej, w 1625 roku[3].
Patronat
Jest patronką Łowicza i diecezji łowickiej[6].
Ikonografia
W ikonografii przedstawia się św. Wiktorię, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Przedstawia się także jej śmierć męczeńską[3].
Atrybuty
Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeństwa, chorągiew, smok.
Dzień obchodów
Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest wspólnie ze św. Anatolią 10 lipca (niegdyś 23 grudnia według starego kalendarza rzymskiego, kiedy to wspominana była oddzielnie)[3].
Zobacz też
- kult świętych
- męczennicy wczesnochrześcijańscy
- wstawiennictwo świętych
- święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
Przypisy
- ↑ św. Wiktoria. Adonai.pl. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ a b c Święta Wiktoria. Wiara.pl. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ a b c d e f Święta Wiktoria, dziewica i męczennica. Brewiarz.pl. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ Anatolia, Audace e Vittoria, santi martiri (wł.). Santiebeati. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ a b Żywot św. Wiktorii i Anatolii, dziewic i Męczenniczek. Parafianin. [dostęp 2018-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-08)].
- ↑ Św. Wiktoria. Katedra.lowicz.pl. [dostęp 2018-03-10].
Bibliografia
- Wiktoria z Sabiny na deon.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
- Victoria von Rom – Ökumenisches Heiligenlexikon
- Święta Wiktoria, dziewica i męczennica
- Anatolia, Audace e Vittoria, santi martiri (wł.)
Media użyte na tej stronie
Autor: RenioLinossi, Licencja: CC BY-SA 3.0
Farfa Abbey (Rieti, Italy) outlook from monte Acuziano
La obra representa a Santa Victoria, que murió junto con San Acisclo por profesar el cristianismo.
Autor: Dguendel, Licencja: CC BY 4.0
Giovanni Antonio Burrini, the martyrdom of the Saint Victoria, national museum in the Château de Compiègne, temporary exhibition in Musée départemental de l'Oise