Wilhelm Żelaznoręki

Wilhelm Żelaznoręki
ilustracja
ilustracja herbu
hrabia Apulli i Kalabrii
Okresod 1042
do 1046
NastępcaDrogo de Hauteville
Dane biograficzne
DynastiaHauteville
Data urodzeniaprzed 1010
Data śmierci1046
OjciecTankred de Hauteville
MatkaMuriell

Wilhelm Żelaznoręki z rodu Hauteville (ur. przed 1010 r., zm. w 1046) – pierwszy normański hrabia Apulii oraz twórca potęgi de Hauteville'ów w południowych Włoszech.

Młodość

Wilhelm był trzecim synem Tankreda de Hauteville i jego pierwszej żony Murielli. Do Włoch przybył około 1035 roku wraz z dwoma młodszymi braćmi, Drogonem i Humphreyem, aby dołączyć do oddziału normandzkich żołnierzy hrabiego Awersy, Rainulfa Drengota, również Normana. Na początku bracia de Hauteville służyli władcy Kapui, Pandulfowi IV, później dołączyli do drużyny Salerno, Guaimara IV.

Gdy w roku 1038 cesarz bizantyjski, Michał IV Paflagończyk zaczął organizować kolejną wyprawę na Sycylię przeciw Saracenom wszyscy trzej bracia de Hauteville dołączyli do niej jako członkowie oddziałów salernitańskichn. Wilhelm odznaczył się na tle innych żołnierzy szczególnie podczas oblężenia Syrakuz, kiedy to jedną ręką zrzucił z konia i zabił emira miasta, Abdullaha. Właśnie temu wydarzeniu[1] zawdzięcza on swój przydomek, Żelaznoręki. Normanowie walczyli ramię w ramię z Bizantyjczykami do ok. 1040 roku, kiedy to dowódca bizantyjskiej armii, Georgios Maniakes, znieważył Arduina – dowódcę oddziałów salernitańskich oraz Normanów.

Bunt Arduina i jego następstwa

Chociaż następca Maniakesa, Michael Doukeianos, oferował zhańbionemu dowódcy hrabstwo Melfi jako zadośćuczynienie, Arduin dołączył do antybizantyjskiego powstania Longobardów w Italii. Wilhelm, razem z oddziałami normańskimi, salernitańskimi oraz niewielką grupką Waregów, udał się za dowódcą z powrotem na kontynent. Ta dezercja była równoznaczna z buntem przeciw cesarzowi. Bunt w Italii Południowej, wcześniej rozwijający się bardzo powoli, przybrał na sile.

Przypisy

  1. Gordon S. Brown: The Norman Conquest of Southern Italy and Sicily. Kindle edition. ISBN 978-0786414727.

Media użyte na tej stronie

Statue cathédrale Coutances Guillaume Bras-de-fer.JPG
Autor: Giogo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Statue de Guillaume Bras-de-Fer datant de 1875, remplaçant celle abîmée à la Révolution.
Coat of Arms of the House of Hauteville (according to Agostino Inveges).svg
Autor: The White Lion, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the House of Hauteville, according to Agostino Inveges