Wilhelm Heinrich Waagen

Wilhelm Heinrich Waagen
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 czerwca 1841
Monachium

Data i miejsce śmierci

24 marca 1900
Wiedeń

Wilhelm Heinrich Waagen (ur. 23 czerwca 1841 w Monachium, zm. 24 marca 1900 w Wiedniu) – niemiecki geolog i paleontolog.

Życiorys

Doktoryzował się na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Tam też opublikował swoją pracę doktorską z geologii. W 1866 został wykładowcą paleontologii na swoim macierzystej uczelni i jednocześnie uczył księżniczkę Teresę Charlottę i księcia Arnulfa Bawarskiego, dzieci Luitpolda księcia regenta Bawarii i jego żony Augusty Ferdynandy Toskańskiej. Chociaż był doskonałym wykładowcą, ze względu na swoje zdolności w praktycznych badaniach geologicznych, nie miał w protestanckiej Bawarii większych perspektyw na karierę naukową na monachijskim uniwersytecie, gdyż był praktykującym katolikiem. W konsekwencji zaakceptował w 1870 propozycję objęcia jednego z kierowniczych stanowisk w wyprawie geologicznej do Indii.

W 1875 powrócił na stałe do Europy, wyczerpany klimatem indyjskim. Od 1877 prowadził, cieszące się dużym zainteresowaniem, wykłady o geologii Indii na Uniwersytecie Wiedeńskim. Dwa lata później został profesorem geologii i mineralogii na niemieckiej politechnice w Pradze. Od 1890 wykładał paleontologię w Wiedniu. W 1886 odmówił przyjęcia posady w Berlinie.

W 1893 został wybrany konsultantem w dziedzinie kopalnictwa (Oberbergrat) i członkiem Austriackiej Akademii Nauk.

Dzieła Waagena powstałe przed wyjazdem do Indii dotyczyły przede wszystkim Wyżyny Frankońskiej i jej skamieniałości. Jego wiekopomne dzieło dotyczy jednak prezentacji materiału paleontologicznego odnalezionego w Górach Solnych (Sakhisar) w Pendżabie. W 1869, po dokładnych studiach dotyczących znalezionych amonitów, Waagen udokumentował swą teorię mutacji dotyczącą serii skamieniałości. Teoria ta nazywana jest też teorią ewolucji ammonitów.

Będąc młodym naukowcem, brał aktywny udział w życiu monachijskiego Kościoła katolickiego. Na dwa lata przed śmiercią napisał rozprawę na temat pierwszego rozdziału biblijnej starotestamentowej Księgi Rodzaju.

Wydane dzieła

Waagen był jednym z wydawców periodyku naukowego Geognostische-paläontologische Beiträge wydawanego w Monachium. W latach 1894–1900 redagował w Wiedniu Beiträge zur Paläontologie Oesterreich-Ungarns und des Orients. Po śmierci Joachima Barrandego wydał kilka tomów jego Système silurien. Do najważniejszych dzieł Wilhelma Waagena zaliczane są:

  • Der Jura in Franken, Schwaben und der Schweiz (Monachium 1864)
  • Klassification der Schichten des obern Jura (Monachium 1865)
  • Die Formenreihe des Ammonites subradiatus (Monachium 1869)
  • Ueber die geologische Verteilung der Organismen in Indien (Wiedeń 1878)
  • Das Schopfungsproblem w Natur und Offenbarung (Münster 1898)
  • Gliederun der pelagischen Sedimente des Triassystems (Wiedeń 1895).

Wjęzyku angielskim Waagen wydał:

  • Jurassic Fauna of Kutch (1873-1876)
  • Productus Limestone (1879-1891)
  • Fossils from the Ceratite Formation (1892).

Media użyte na tej stronie

GeologicalSurveyIndia1870.jpg
Geological Survey of India in 1870 from Early modern European explorers at the Mountain Jade quarries in the Kun Lun Mountains in Xinjiang, China.