Wilhelma
![]() Lew morski i zabudowa parkowa | |
Państwo | ![]() |
---|---|
Kraj związkowy | ![]() |
Miejscowość | Stuttgart |
Liczba zwierząt | 8000 |
Liczba gatunków | 1000 |
48,8053°N 9,2031°E/48,805300 9,203060 |
Wilhelma − wybudowany jako królewski zespół pałacowy, obecnie ogród zoologiczny w północnej części Stuttgartu w Badenii-Wirtembergii w południowych Niemczech.
Historia
Kompleks powstał początkowo jako pałac królewski. Budynki utrzymane w stylu neomauretański przypominać miały pałac w Alhambrze. Zespół zaadaptowano do obecnych celów po II wojnie światowej[1]. Odwiedzający Wilhelmę podziwiają piękno XIX-wiecznej zabudowy.
Jest jedynym w Europie dużym ogrodem botaniczno-zoologicznym[2], w którym trzymanych jest 8000 zwierząt z ponad 1000 różnych gatunków oraz egzotyczne rośliny z ponad 5000 różnych gatunków. Szczególną atrakcją ogrodu jest unikatowa hodowla wszystkich czterech rodzajów małp człekokształtnych. W akwarium hodowane są zwierzęta i rośliny wodne pochodzące z całego niemalże świata. W ogrodzie botanicznym znajduje się dużych rozmiarów gaj magnoliowy. W grudniu 2007 na temat Wilhelmy rozpisywała się prasa europejska z powodu udanego przychowu niedźwiedzia polarnego. Młode, urodzone 10 grudnia 2007 zostało ochrzczone imieniem Wilbär. Na widok publiczny zostało po raz pierwszy wystawione 15 kwietnia 2008. Obecnie zwierzę to znajduje się w parku polarnym niedaleko Grönklitt w Szwecji[3].
Jak w wielu niemieckich zoo zwierzęta oddzielone są od zwiedzających prawie niezauważalnymi barierami. Osobliwością zoo w Stuttgarcie jest możliwość obserwowania karmienia piskląt. W górnej części ogrodu rosną sekwoje. Od zachodu do zoo przylega park miejski utrzymany w stylu ogrodów angielskich z ogromnym trawnikiem i nieregularnie sadzonymi grupami drzew.
Transport
Dojazd do zoo od strony centrum miasta umożliwia kursująca codziennie linia tramwajowa.
Wyhodowanie roślin inwazyjnych
Pracownicy akwarium odpowiedzialni są za wprowadzenie zmian genetycznych u gatunku Caulerpa taxifolia, jednej z alg pochodzących z Oceanu Indyjskiego. Alga ta stała się niebezpiecznym inwazyjnym gatunkiem, który stanowi zagrożenia dla delikatnej równowagi w środowisku. Źródła naukowe nazywają Caulerpa taxifolia "Algą Mordercą"[4].
Przypisy
- ↑ Wilhelma - zoologisch-botanischer Garten: Alhambra am Neckar - Wilhelma, www.wilhelma.de [dostęp 2021-01-22] .
- ↑ Wilhelma - zoologisch-botanischer Garten: Das Unternehmen - Wilhelma, www.wilhelma.de [dostęp 2021-01-22] .
- ↑ Wilbär ist jetzt Schwede. www.stuttgarter-zeitung.de, 2009-05-15. [dostęp 2010-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-18)].
- ↑ Pierre Madl, Maricela Yip: Literature Review of Caulerpa taxifolia (ang.). www.sbg.ac.at, 2005-06. [dostęp 2010-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-02-06)].
Media użyte na tej stronie
Autor:
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Autor: Hanhil based on previous work by Ssch and kjunix, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Baden-Württemberg, showing position of Baden-Württemberg within Germany
Wilhelma
Kormorane vor der Damaszenerhalle in der Wilhelma
Seerosenteich der Wilhelma im Frühjahr
Wilhelma Zoo, Stuttgart
Then royal garden Wilhelma in Cannstatt (now Stuttgart zoo) around 1900, view from the residential building to the southeast: inner or moorish garden and "Festsaal" (grand hall, destroyed in WW II)
zoological garden and botanical garden Wilhelma in Stuttgart, Germany
Storch auf der Damaszenerhalle der Wilhelma
in der Wilhelma
Wasserspiele an der Treppe unterhalb des Nachttierhauses
An Aquarium in the zoological garden and botanical garden Wilhelma in Stuttgart, Germany
© Salix / Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0
Dasyprocta aguti = Dasyprocta leporina. (de:goldaguti, fr:agouti doré, en: Brazilian Agouti). Agoutidae. Wilhelma zoo - Stuttgart - Germany
Elefantin Vilja
Pinguinfütterung