Will Smith

Will Smith
Ilustracja
Will Smith (2019)
Imię i nazwisko

Willard Christopher Smith II.

Data i miejsce urodzenia

25 września 1968
Filadelfia

Zawód

aktor, producent filmowy, raper

Współmałżonek

Sheree Zampino (1992–1995)
Jada Pinkett Smith (od 1997)

Lata aktywności

od 1985

Zespół artystyczny
DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince (1985–2013)
podpis
Strona internetowa

Will Smith, właśc. Willard Christopher Smith Jr.[1][2][3] (ur. 25 września 1968[4][5] w Filadelfii[4][5]) – amerykański aktor[4], producent filmowy[4] i raper[5]. Laureat Nagrody Akademii Filmowej, Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, Złotego Globu[6][7], kilku statuetek Grammy oraz dwóch Złotych Malin.

Pod koniec lat 80. XX wieku uzyskał umiarkowany rozgłos jako raper, działając pod pseudonimem The Fresh Prince. W 1990 zaczął występować w serialu telewizyjnym Bajer z Bel-Air, dzięki czemu jego popularność gwałtownie wzrosła. W połowie lat 90. porzucił telewizję na rzecz kina, występując w wielu filmowych blockbusterach. Will jest jedynym aktorem w historii, którego osiem kolejnych obrazów zarobiło ponad 100 mln dol. i zadebiutowało na szczycie box office’u w Stanach Zjednoczonych[8].

Czternaście z dziewiętnastu filmów, w których zagrał Smith, osiągnęło międzynarodowe zyski w wysokości ponad 100 mln dol. każdy, natomiast kolejne cztery obrazy z jego udziałem wygenerowały zyski powyżej 500 milionów dolarów. Światowy dochód wszystkich filmów, w jakich wystąpił Smith, wynosi ok. 5,7 mld dol.[9].

Wczesne życie

Urodził się i dorastał w Filadelfii, jako jedno z czwórki dzieci Caroline i Willarda Smithów. Jego matka była administratorką w kuratorium oświaty w Filadelfii, a ojciec był inżynierem zajmującym się urządzeniami chłodniczymi[10][11]. Gdy Smith miał 13 lat, jego rodzice zdecydowali się na separację, jednak ich rozwód nastąpił, dopiero gdy ich syn ukończył 30 lat[12][13].

Wbrew powszechnej opinii, Smith nie odrzucił propozycji stypendium na Massachusetts Institute of Technology (MIT); nigdy bowiem nie aplikował do szkoły wyższej, mimo że włączony został do programu dla przyszłych studentów MIT[14][13]. Smith wytłumaczył tę sytuację w jednym z wywiadów mówiąc: Moja mama, która pracowała w kuratorium oświaty, miała przyjaciela, będącego kierownikiem przyjęć w MIT. Osiągnąłem całkiem wysokie wyniki SAT, a oni potrzebowali czarnych dzieci, więc prawdopodobnie zostałbym przyjęty, ale ja nie zamierzałem iść do college’u[15].

Kariera muzyczna i filmowa

(c) photo by Alan Light, CC BY 2.0
Will Smith w 1993 roku podczas ceremonii rozdania nagród Emmy

Początki kariery (1985–1995)

Działalność muzyczną rozpoczął jako MC w formacji hip hopowej DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince, którą utworzył wraz z przyjacielem z dzieciństwa Jeffreyem „DJ Jazzy Jeffem” Townesemturntablistą i producentem, a także beatboxerem Clarence’em „Ready Rock C” Holmesem. Trio słynęło z humorystycznych, radiowych utworów, takich jak „Parents Just Don't Understand” oraz „Summertime”. W 1988 grupa zdobyła pierwszą nagrodę Grammy w kategorii rapowej. Wraz z początkami kariery Smith prowadził rozrzutny styl życia i nie wywiązywał się z opłat związanych z podatkiem dochodowym[16]. W konsekwencji Internal Revenue Service wycenił jego dług względem państwa na kwotę 2,8 milionów dolarów, zajmując część dochodu aktora oraz jego prywatnych posesji[16].

W 1990 Smith był bliski bankructwa. Przełomem w jego sytuacji finansowej okazał się kontrakt z telewizją NBC i rola w sitcomie Bajer z Bel-Air. Serial odniósł duży sukces komercyjny i na dobre zapoczątkował karierę aktorską Smitha. On sam stwierdził w jednym z wywiadów, że jego celem było stanie się „największą gwiazdą filmową na świecie”, dlatego dokładnie studiował wspólne cechy największych hitów kasowych w historii[12].

Przełom w karierze filmowej (1996–2000)

W 1996 zagrał główną rolę w filmie Dzień Niepodległości, który stał się drugim najbardziej dochodowym obrazem w historii ówczesnego box office’u wszech czasów[17]. W 1998 wystąpił u boku Gene Hackmana w filmie Wróg publiczny. Następnie odrzucił propozycję roli Neo w serii Matrix na rzecz obrazu Bardzo dziki zachód. Pomimo rozczarowania związanego z komercyjnym zyskiem Bardzo dzikiego zachodu, Smith przyznał, że nie żałuje swojej decyzji, dodając, iż występ Keanu Reevesa jako Neo był zdecydowanie lepszy, niż to, co on sam mógłby pokazać w tej roli[18].

Latem 1997 rozpoczął solową karierę muzyczną od wydania „Men in Black”, piosenki przewodniej filmu, która znalazła się na szczycie list przebojów w kilku regionach na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii[19]. Zarówno „Men in Black”, jak i drugi singiel – „Just Cruisin '”, zostały później umieszczone na debiutanckim albumie Smitha pt. Big Willie Style, który znalazł się w pierwszej dziesiątce amerykańskiej listy Billboard 200 i uzyskał dziewięciokrotną platynę certyfikowaną przez Recording Industry Association of America[20]. Trzeci singiel z albumu „Gettin 'Jiggy wit It” stał się pierwszym numerem Smitha na liście Billboard Hot 100, kiedy ukazał się w 1998.

Sukces międzynarodowy (od 2001)

Smith we wrześniu 2009 roku

W 2004 znalazł się na liście 40 najbogatszych osób w Stanach Zjednoczonych, które nie ukończyły 40 roku życia[21]. W 2005 został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, jako że w ciągu 24-godzin obecny był na rekordowych trzech premierach filmowych[22]. W kwietniu 2007 został określony przez tygodnik „Newsweek” mianem najbardziej wpływowego aktora w Hollywood[23]. 10 grudnia 2007 pozostawił odcisk swojej dłoni i stopy przed Grauman’s Chinese Theatre na Hollywood Boulevard[24]. Cztery dni później premierę miał kolejny film z jego udziałem, Jestem legendą[25]. Jeden z recenzentów napisał, że sukces komercyjny obrazu „ugruntował pozycję Smitha jako najbardziej dochodowej postaci w Hollywood”[26].

W 2008 magazyn „Forbes” uznał Smitha za najlepiej zarabiającego aktora na świecie, z rocznym dochodem powyżej 80 milionów dolarów[27]. W specjalnym programie Barbary Walters, który 4 grudnia 2008 wyemitowała telewizja ABC, Smith przedstawiony został jako jedna z dziesięciu najbardziej fascynujących postaci 2008[28]. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał, że jeśli kiedykolwiek powstanie film o jego życiu, chciałby, aby w jego rolę wcielił się Smith[29]. Obama powiedział również, że rozmawiał ze Smithem o możliwości nakręcenia obrazu o wyborach z 2008, jednak nie może to nastąpić przed końcem jego prezydentury[29].

19 sierpnia 2011 potwierdzono, że Smith wrócił po kilku latach przerwy do studia nagraniowego, gdzie wraz z producentem La Marem Edwardsem pracuje nad nowym albumem muzycznym[30].

W 2012 premierę miał pierwszy od czterech lat film z udziałem Smitha – Faceci w czerni III. W tym samym roku pracowano nad filmem The Last Pharaoh, w którym Smith zagrał główną rolę – faraona Taharki[31]. W 2013 odbyła się premiera filmu 1000 lat po Ziemi, w którym Smith zagrał u boku syna, Jadena.

W 2017 zasiadał w jury konkursu głównego na 70. MFF w Cannes. W maju 2018 wraz z Nickim Jamem i Erą Istrefi nagrali utwór „Live It Up”, oficjalną piosenkę Mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbyły się w Rosji.

W marcu 2022 na 94. ceremonii wręczenia Oscarów odebrał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie King Richard. Zwycięska rodzina. Podczas gali spoliczkował prowadzącego ceremonię Chrisa Rocka, który żartował z żony Smitha, Jady[32][33][34]. Smith przeprosił później Rocka za swoją reakcję[35][36].

Życie prywatne

Smith z żoną i dziećmi na koncercie w Oslo z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 2009

W 1992 poślubił Sheree Zampino, z którą rozwiódł się już trzy lata później. Mają syna Willarda Christophera Smitha III, znanego również jako „Trey”, który w 1998 pojawił się w wideoklipie do piosenki ojca „Just the Two of Us”.

W 1997 poślubił aktorkę Jadę Pinkett, z którą ma dwoje dzieci: Jadena Christophera Syre'a (ur. 1998) oraz Willow Camille Reign (ur. 2000). Jaden zagrał syna Willa w filmie W pogoni za szczęściem (2006), zaś Willow wcieliła się w rolę jego córki w obrazie Jestem legendą (2007). Jako wzór, z którego czerpie w wychowaniu własnych dzieci, Smith wymienia swojego ojca: Patrzę na mojego tatę i to, jak wiele wysiłku wkładał, by wykarmić i ubrać czwórkę dzieci, i do tego wciąż znajdował czas, by spędzać z nami swój czas[37].

Posiada prywatne rezydencje na Star Island w Miami Beach, w Los Angeles, Filadelfii oraz w Sztokholmie[38].

Wraz z bratem Harrym Smithem jest właścicielem firmy Treyball Development Inc.[39].

W 2008 wsparł finansowo kampanię prezydencką Demokraty Baracka Obamy[40]. 11 grudnia 2009 wraz z żoną poprowadzili w Oslo koncert z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał Obama[41].

W dzieciństwie należał do Kościoła Baptystów[42]. W jednym z wywiadów przyznał, że studiował wiele religii, w tym scjentologię, wypowiadając się o niej w pozytywnym świetle: Myślę, że wiele idei scjentologii jest wspaniałych i rewolucyjnych, a zarazem nie-religijnych[43][44]. Dodał: 98% scjentologów jest takich samych, jak ci, którzy hołdują Biblii... Nie uważam, że jeśli ktoś zamiast słowa „duch” używa określenia „thetan”, zmienia się jego właściwa definicja[45]. Jednocześnie zaprzeczył, jakoby miał być członkiem Kościoła Scjentologicznego, mówiąc: Jestem chrześcijaninem. Studiuję wszystkie religie i szanuję wszystkich ludzi oraz wszystkie życiowe drogi[46]. W 2007 przekazał 1,3 mln dol. na cele charytatywne, z czego 450 tys. dol. trafiło do dwóch organizacji chrześcijańskich, natomiast 122 tys. dol. zostały przekazane organizacjom scjentologicznym; pozostałe środki przeznaczono na m.in. meczet w Los Angeles, kościoły i szkoły chrześcijańskie, a także Icchak Rabin Memorial Center w Izraelu[47]. Wraz z żoną założył w Calabasas prywatną szkołę podstawową New Village Leadership Academy, która wzbudziła kontrowersje ze względu na wykorzystanie Study Tech, metody nauczania, stworzonej przez L. Rona Hubbarda, założyciela Kościoła Scjentologicznego[48].

Dyskografia

Filmografia

Przypisy

 1. Will Smith, www.listal.com [dostęp 2021-03-22].
 2. Personalidade: Will Smith (EUA), InterFilmes.com [dostęp 2021-03-22] (port.).
 3. Will Smith, TVGuide.com [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 4. a b c d Will Smith | Biography, Movie Highlights and Photos, AllMovie [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 5. a b c Will Smith | Biography, Albums, Streaming Links, AllMusic [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 6. Jen Juneau, Nicholas Rice, Phil Boucher, Will Smith Wins Best Leading Actor at 2022 BAFTA Awards for Role in King Richard, PEOPLE.com [dostęp 2022-03-28] (ang.).
 7. Will Smith wins best actor Oscar for King Richard, the Guardian, 28 marca 2022 [dostęp 2022-03-28] (ang.).
 8. WEEKEND ESTIMATES: 'Hancock' Delivers $107M 5-Day Opening, Giving Will Smith a Record Eighth Consecutive $100M Grossing Movie!. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-06)].
 9. Staskiewicz, Keith. „Will Smith’s Road to Superstardom”. Entertainment Weekly. 2011-07-08, s. 10.
 10. Will Smith Biography (1968-), www.filmreference.com [dostęp 2021-03-22].
 11. Where there\'s a Will, there\'s a way - Taipei Times, www.taipeitimes.com, 9 sierpnia 2004 [dostęp 2021-03-22].
 12. a b The Legend of Will Smith. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-01)].
 13. a b ill Smith. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-29)].
 14. I, Robocop, „Wired”, ISSN 1059-1028 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 15. Reader’s Digest: Official Site to Subscribe & Find Great Reads, Reader's Digest [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 16. a b Wywiad Steve’a Krofta z Willem Smithem w programie CBS 60 Minutes z 2 grudnia 2007 roku.
 17. Independence Day, Box Office Mojo [dostęp 2021-03-22].
 18. Smith Has No Matrix Regrets, Contactmusic.com, 28 lutego 2005 [dostęp 2021-03-22].
 19. WILL SMITH | full Official Chart History | Official Charts Company, www.officialcharts.com [dostęp 2020-04-14].
 20. Gold & Platinum, RIAA [dostęp 2020-04-14] (ang.).
 21. Rich Kids: 40 Richest Under 40. [dostęp 2022-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-15)].
 22. Daniel Saney, Will Smith in Guinness Book of Records, Digital Spy, 23 lutego 2005 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 23. Sean Smith, Will Smith: Hollywood's most powerful actor?, Newsweek, 15 kwietnia 2007 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 24. 微信抢红包-[安全购彩平台], www.hhworlds.com [dostęp 2021-03-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-01-17].
 25. Will Smith: He is a legend. [dostęp 2021-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-10)].
 26. Box Office Guru Wrapup: Will Smith Rescues Industry With Explosive Opening For I Am Legend. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-03)].
 27. In Pictures: Hollywood's Best-Paid Actors - Forbes.com, archive.is, 26 kwietnia 2013 [dostęp 2021-03-22].
 28. Barbara Walters Gets Up Close with 2008's Most Fascinating People
 29. a b In the movie of Obama's life, he'd pick Will Smith to star. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-11)].
 30. Will Smith making a new album? A producer says yes, EW.com [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 31. Jim Slotek, Kevin Williamson
 32. https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-60897004
 33. https://www.cnn.com/2022/03/27/entertainment/will-smith-chris-rock/index.html
 34. https://deadline.com/2022/03/will-smith-slaps-chris-rock-in-the-face-on-oscars-stage-1234988514/
 35. https://www.rollingstone.com/tv/tv-news/will-smith-apologizes-to-chris-rock-oscars-slap-1329185/
 36. https://www.cbsnews.com/news/will-smith-apology-chris-rock-oscars-slap/
 37. Becoming ... Will Smith. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-02)].
 38. Hail to the chief: Mr Will Smith shall go to Washington, Mail Online [dostęp 2021-03-22].
 39. Treyball Development, www.treyballdevelopment.com [dostęp 2021-03-22].
 40. Will Smith’s Federal Campaign Contribution Report. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-21)].
 41. The Nobel Peace Prize Concert. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-26)].
 42. Bob Strauss, Will Smith on power, dogs and Cruise, Chron, 16 grudnia 2007 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 43. Will Smith Turns Down Tom Cruise's Scientology Bid | Hollywood.com, archive.is, 29 czerwca 2012 [dostęp 2021-03-22].
 44. Blender - All Things Blender, All In One Place, Blender [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 45. Celebrity News: Latest Celeb News & Celebrity Gossip, Us Weekly [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 46. Will and Jada not Scientologists - Entertainment News | Breaking News | Celebrity Gossip - MSN Entertainment UK, web.archive.org, 8 kwietnia 2008 [dostęp 2021-03-22] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-08].
 47. Will Smith Gives $1.3 Million to Charities
 48. What Goes on Inside Will Smith, Jada Pinkett-Smith's School?, ABC News [dostęp 2021-03-22] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
WillSmithSept09.jpg
Autor: Paul Stanley, Licencja: CC BY 2.0
Will Smith in September 2009
TechCrunch Disrupt 2019 (48834434641) (cropped).jpg
Autor: TechCrunch, Licencja: CC BY 2.0
TechCrunch Disrupt 2019 in San Francisco, CA. Photo by Max Morse for TechCrunch
Will Smith's signature.svg
Will Smith's signature
Will Smith - Emmy Awards 1993.jpg
(c) photo by Alan Light, CC BY 2.0
Will Smith on the red carpet at the Emmy Awards 1993.
Nobel Peace Price Concert 2009 Will Smith and Jada Pinkett Smith with children1.jpg
Autor: Harrywad, Licencja: CC BY-SA 3.0
Will Smith and his wife Jada Pinkett Smith with their children Jaden and Willow at The Nobel Peace Prize Concert 2009