Willa Armira

Model odtworzonej willi (Muzeum w Iwajłowgradzie)

Willa Аrmira (bułg. Вила „Армира”) – powstała w I wieku n.e. pozamiejska willa rzymska (villa rustica) w południowo-wschodniej Bułgarii, położona w pobliżu Iwajłowgradu. Odkryta w 1964 roku, podczas budowy tamy rzecznej, stanowi główną historyczną atrakcję w obwodzie Chaskowo[1]. Uznana za narodowy zabytek kultury.

Kompleks zabudowań znajduje się ok. 4 km na południowy zachód od Iwajłowgradu. Nazwę zyskał od rzeki Armiry, będącej niewielkim dopływem Ardy, od której dzieli go ok. 100 m. Miejscowe prace wykopaliskowe od początku prowadziła dr Janka Mładenowa, a następnie także dr Gergana Kabakczijewa, w rezultacie odsłaniając cały zespół rozciągnięty na powierzchni 3600 m². Jest to jedna z największych i najbogaciej zdobionych starożytnych willi z okresu rzymskiego, jakie odkopano w Bułgarii. Oprócz wyposażenia i dekoracji wykonanych z marmuru, zawiera wyjątkowo rozległe mozaiki podłogowe, nieporównywalne z odkrytymi na ziemi bułgarskiej dotychczas. Ustalono, że stanowiła centrum znacznych posiadłości bogatej rodziny trackiej, spokrewnionej z dawną (przedrzymską) arystokracją królewską. Potwierdzeniem tego ma być grobowiec kurhanowy koło miejscowości Swiraczi, widocznie pełniący rolę nekropoli rodzinnej.

Część rozległych mozaik podłogowych

Budowę jej w najwcześniejszej fazie datuje się na drugą połowę I wieku n.e. (lata 50.-70.). Zabudowania zajmują powierzchnię 2200 m², z czego na pomieszczenia mieszkalne przypada 978 m². Jednopiętrowa budowla z wewnętrznym impluvium i otaczającym ją ogrodem na parterze ma 22 pomieszczenia wraz z tarasem widokowym. Będący ośrodkiem zabudowań basen ma wymiary 11 × 7 m przy głębokości 1,6 m. Wewnętrzne ściany pomieszczeń oblicowano starannie obrobionym białym marmurem. W licznych pomieszczeniach odsłonięto różnorodne mozaiki podłogowe (w większości dwubarwne) o motywach geometrycznych, roślinnych i figuralnych. Wśród nich natrafiono na pochodzące z II w. portretowe wyobrażenia ówczesnego właściciela willi oraz dwojga jego dzieci; są to jedyne portrety mozaikowe z czasów rzymskich odkryte w Bułgarii. Inne przedstawiają sceny z mitu o Artemidzie i Akteonie oraz o Dionizosie i Ariadnie. Najczęstszy motyw dekoracyjny stanowi jednak wyobrażenie Meduzy[2].

Z upływem czasu kompleks rozbudowywano, zwłaszcza od strony zachodniej; w III wieku dobudowano triclinium i hypokaustum[2]. Całość prawdopodobnie zniszczona została pod koniec IV w. przez Gotów, mniej więcej w okresie bitwy pod Adrianopolem (378).

Obecnie portrety właściciela i jego dzieci eksponowane są w Narodowym Muzeum Historycznym w Sofii, a znaleziska ceramiczne znajdują się w sofijskim Narodowym Muzeum Archeologicznym. Natomiast kopie marmurowych zdobień stanowią część ekspozycji w Regionalnym Muzeum Historycznym w Kyrdżali. Willę zrekonstruowano i poddano anastylozie ze środków Unii Europejskiej. Od 2008 r. jest otwarta dla zwiedzających, dla których dostępne są dobrze zachowane części mozaiki[3].

Przypisy

  1. Jean Paul Labourdette: Bulgarie. Paris: Nouvelles éd. de l'Université, 2008. ISBN 978-2-7469-2141-2. OCLC 470948969.
  2. a b Община Ивайловград – Content, 8 marca 2009 [dostęp 2017-06-24] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-08].
  3. Вила "Армира" вече е отворена за посетители

Bibliografia

  • Małgorzata Biernacka-Lubańska: Śladami Rzymian po Bułgarii. Przewodnik archeologiczny. Wrocław: Ossolineum, 1976, OCLC 917112398
  • Гергана Кабакчиева: Великолепието на вила Армира. ИК Летера, 2009

Media użyte na tej stronie

Villa Armira, the Mosaics 2.jpg
Autor: Klearchos Kapoutsis from Paleo Faliro, Athens, Greece., Licencja: CC BY 2.0
The most impressive findings at the ancient Roman Villa "Armira" that was discovered in 1964 near the Bulgarian city Ivailovgrad was the mosiacs with thich the floors were decorated...
Ostrhodopen PD 2011 3070.JPG
Autor: Bin im Garten, Licencja: CC BY-SA 3.0
Historic Museum Ivailovgrad, Bulgaria