William B. Davis

William B. Davis
Ilustracja
Imię i nazwiskoWilliam Bruce Davis
Data i miejsce urodzenia13 stycznia 1938
Toronto, Kanada
Zawódaktor, reżyser
Współmałżonek

Emmanuelle Davis

Lata aktywnościod 1949
Strona internetowa

William Bruce Davis (ur. 13 stycznia 1938) – kanadyjski aktor filmowy i reżyser, znany szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Palacza w serialu Z Archiwum X[1]. Wystąpił w wielu programach telewizyjnych i filmach[2]. Założyciel własnej szkoły aktorskiej[3]. Były narciarz wodny, mistrz Kanady w tej dyscyplinie[4], działacz społeczny na rzecz walki z nikotynizmem[5], propagator sceptycyzmu, członek Committee for Skeptical Inquiry. W 2011 roku opublikował swoje wspomnienia w książce pt. Tam gdzie unosi się dym... Rozmyślania Palacza (tyt. oryg. Where There’s Smoke... The Musings of a Cigarette Smoking Man)[6].

Życiorys

Młodość

Davis urodził się w Toronto w prowincji Ontario. Jego ojciec był prawnikiem, a matka – psychologiem[7]. Karierę aktorską rozpoczął w wieku 11 lat w teatrze radiowym i teatrze letnim. Jego kuzyni – Murray i Donald Davisowie – występowali w teatrze letnim „Gracze w Słomkowych Kapeluszach” w Ontario w latach 40. i wczesnych 50. Ćwiczyli w piwnicy domu państwa Davisów. Kiedy potrzebowali roli chłopca, dawali Williamowi jego pierwsze aktorskie zlecenia. Swój talent aktorski William Davis rozwijał w radiu CBC (CBC/Radio-Canada), występując jako aktor chłopięcy do wieku, w którym jego głos uległ mutacji[8].

W 1955 roku Davis rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Toronto, równolegle kontynuował karierę aktorską obok przyszłego aktora Donalda Sutherlanda. W roku 1959 ukończył uniwersytet z tytułem bakalaureata w dziedzinie filozofii. Podczas studiów przerzucił swoją uwagę z aktorstwa na reżyserię i wraz ze swym kolegą, Karlem Jaffaryem, przejął trupę i kierował „Graczami w Słomkowych Kapeluszach” przez kolejne cztery lata[9].

Kariera

W 1960 roku Davis wyjechał do Anglii, aby uczyć się w londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuki Dramatycznej (ang. The London Academy of Music and Dramatic Art). Pracował w Wielkiej Brytanii przez następne pięć lat, reżyserując spektakle w teatrach repertuarowych i szkołach aktorskich. Był dyrektorem artystycznym Dundee Repertory Theatre[10] Ostatnim stanowiskiem jakie zajmował w Wielkiej Brytanii była posada asystenta reżysera w Royal National Theatre[11] u Laurencea Oliviera, gdzie pracował m.in. z Albertem Finneyem, Maggie Smith, Derekiem Jacobim oraz Ronaldem Pickupem[12]. Do Kanady powrócił w 1965 roku, by rozpocząć pracę w Narodowej Szkole Teatralnej (ang. The National Theatre School of Canada), i wkrótce – w wieku 28 lat – został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego anglojęzycznej sekcji aktorskiej[13]. W tym okresie cieszył się aktywnością jako niezależny reżyser w wielu kanadyjskich teatrach. W 1971 roku dołączył do nowo utworzonego Wydziału Dramatycznego Uniwersytetu Bishopa w Lennoxville w prowincji Quebec. Stał się dyrektorem artystycznym i założycielem festiwalu w Lennoxville, profesjonalnego teatru letniego, którego działalnością kierował przez całą dekadę[14].

Po powrocie do Toronto w późnych latach 70. Davis pracował kilka lat jako reżyser sztuk radiowych oraz wykładowca w Humber College. W okresie tym realizował się jako nauczyciel aktorstwa i aktor po przeszło dwudziestu latach nieobecności w zawodzie. Davis podejmował się wielu ról teatralnych i filmowych. Następnie uzyskał nominację na stanowisko dyrektora artystycznego Vancouver Playhouse Acting School, która wymagała od niego przeprowadzki wraz z żoną i dziećmi. Aktor wspomina ten moment w swoim pamiętniku następująco: „Tak więc jesienią 1985 roku przymocowaliśmy naszą używaną łódź do naszego używanego samochodu i ruszyliśmy przez kraj[15].

Choć okres jego pracy w Vancouver Playhouse był krótki, pozostał w samym mieście dłużej i w 1989 roku założył własną szkołę aktorską William Davis Centre for Actors Study[13]. Kształciło się w niej kilka przyszłych gwiazd, m.in. Lucy Lawless[16]. Davis był angażowany do coraz większej ilości ról, aż w końcu został zatrudniony do odegrania najsłynniejszej – roli Palacza w serialu Z Archiwum X, gdzie pojawiał się regularnie przez następne dziewięć lat. Poza serialem Davis występował w innych produkcjach, np. w serialach Gwiezdne wrota i Tajemnice Smallville, filmach i innych projektach. Od czasu do czasu brał udział w spotkaniach z fanami, rozdając autografy oraz podpisując egzemplarze swojej książki[17].

W późniejszych latach Davis powrócił do reżyserii spektakli teatralnych i filmowych. Napisał scenariusze i wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe. Współtworzył także scenariusze i reżyserował kilka odcinków serialu telewizyjnego 49th & Main dla kanadyjskiej CBC. W 2011 roku wyreżyserował dwie sztuki dla The United Players of Vancouver, Waste autorstwa Harleya Granvillea Barkera oraz Hay Fever autorstwa Noela Cowarda. Obecnie występuje w kanadyjskim serialu Continuum w roli Aleca Sadlera[18].

Życie prywatne

Pomimo popularności odgrywanej przez niego postaci Palacza, Davis rzucił palenie w latach 70. Kiedy rozpoczęto produkcję serialu Z Archiwum X, aktor musiał dokonać wyboru pomiędzy papierosami ziołowymi a standardowymi zawierającymi tytoń. Z początku zdecydował się na normalne papierosy, jednakże przeszedł na ziołowe w obawie przed nawrotem nałogu[19]. Davis wykorzystał swoją sławę zdobytą dzięki serialowi, by pomóc Kanadyjskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Walki z Rakiem (ang. Canadian Cancer Society) w realizacji jego programu walki z nikotynizmem[5].

William B. Davis jest byłym mistrzem Kanady w narciarstwie wodnym. Przez pewien czas bił rekordy w wyższych kategoriach wiekowych. W rozmowie z Brenandem Beiserem aktor przyznał, iż posiada kilka rekordów w trickach narciarskich w swojej kategorii wiekowej. Utrzymywał też przez pewien czas rekord w slalomie[8].

Od 2011 roku Davis dzieli czas pomiędzy Amerykę Północną i Francję, gdzie poślubił Emmanuelle Herpin, mieszkającą i pracującą na południu kraju[20]. Ma dwie córki z poprzedniego małżeństwa Melindę oraz Rebeccę. Melinda jest kardiologiem pracującym na University of Michigan, z kolei Rebecca prowadzi szkołę tańca Rebecca Davis Dance Company w Filadelfii z programem dla dzieci dotkniętych traumą konfliktów zbrojnych z krajów takich jak Bośnia, czy Rwanda. Davis jest także dziadkiem dla dwojga wnuków Amelii i Kevina[21].

Sceptycyzm

William B. Davis biorący udział w panelu dyskusyjnym „Sceptycyzm i media” podczas CSICON w Nowym Orleanie w 2011r.

Podczas prac nad Z archiwum X Davis krytykowany był przez fanów serialu za swoją niewiarę w zjawiska paranormalne oraz obecność na Ziemi istot pozaziemskich[22]. Aktor zwrócił się do Barry’ego Beyersteina oraz Komitetu Badań Sceptycznych (ang. Committee for Skeptical Inquiry) z podaniem o przyjęcie go na członka organizacji. Davis stawał się coraz bardziej zaangażowany w działalność ruchu sceptycznego. Jako jego rzecznik zaczął prowadzić wykłady na uniwersytetach Ameryki Północnej oraz na konwentach sceptyków, m.in. CSI's CSICON w Nowym Orleanie[23].

Pytany przez Jacoba Fortina o rolę sceptyka w serialu, której sprzeciwiał się Richard Dawkins, Davis odpowiedział, że w pierwszej chwili odczuwał pewną obawę przed realizacją tego, co Dawkins określił mianem braku dowodów na cokolwiek. Obawiał się, iż show może zachęcać ludzi do bezkrytycznego myślenia: Serial jest fikcją... to nie dokument. O debacie, którą Davis moderował wraz z psychiatrą Johnem Mackem (zwolennikiem poglądu, iż na Ziemi dochodzi do uprowadzeń ludzi przez obcych), Davis powiedział, że wiele osób oczekiwało od niego, iż będzie wspierał Macka. Nie podzielał jednak jego zdania. Aktor przyznał, że przeprowadził z Mackem kilka dyskusji: Mack jest genialny... myli się, okazał się bardzo dobry... Jednym z problemów ludzkiej inteligencji jest to, że jesteśmy tak dobrzy w bronieniu idei, iż dotarliśmy do irracjonalności[24].

Z początku William B. Davis był agnostykiem, jednakże po ukończeniu studiów filozoficznych określił siebie jako ateistę[21].

Filmografia

Źródło: Internet Movie Database[2]

RokTytułRolaUwagi
1983Martwa StrefaKierowca karetki
SCTV ChannelMężczyzna przy telefonieHalf Wits Save the World Parade, serial telewizyjny
1985The Cuckoo BirdTedFilm
CentralaDziekan uniwersytetu
1986The BeachcombersDave DouglasTrial Balloon, serial telewizyjny
1987Śmiertelne oszustwoLawyerFilm
Sworn to SilencePeter MassioFilm
AirwolfF.I.R.M. officialodc. The Key
Roque Warrior
Stavograd: Part 1
Stavograd: Part 2
Dziewczynka z zapałkamiDoktor Sam EastonFilm
1988Kapitan Power i żołnierze przyszłościArvinJudgement, serial telewizyjny
Niebezpieczna zatokaFrank Norris
Jack Kane
odc. Racing Against Time
High Five
1989Beyond the StarsHal Simon
PrzedstawienieHeath HarrisFilm
I kto to mówiLekarz sprzedający narkotyki
WiseguyCurant / Inspector #2odc. People Do it All the Time
The Merchant of Death
1990Wszystko aby przeżyćDoktor ReynoldsFilm
ToPan GedreauFilm
199121 Jump StreetSędzia Harrison
Pan Weidlin
Pan Wickenton
odc. Crossfire
Champagne High
Mean Streets and Pastel Houses
MacGyverSędziaSerial telewizyjny
Omen IV: PrzebudzenieLawyer (nie wymieniony w czołówce)Film
The HitmanDoktor Atkins
The CommishDon Chesleyodc. A Matter of Life or Death: Part 1
A Matter of Life or Death: Part 2
1992Diagnoza morderstwoMarvin Parkins
Street JusticeBadgelyHomecoming, serial telewizyjny
Nightmare CafeLekarzSanctuary for a Child, serial telewizyjny
1993North of 60Inspektor NeilsenOut of the Blue, serial telewizyjny
1994Serce dzieckaVernFilm
Poza podejrzeniemKapitan Dick RothFilm
Nie rozmawiaj z nieznajomymHuddlestonFilm
1995Złe zamiaryPrzywódca grupy
Not Our SonSzef policjiFilm, autor niewymieniony w czołówce
Circumstances UnknownGene ReuschelFilm
SlidersProfesor MymanEggheads, serial telewizyjny
When the Vows BreakDoktor AlexanderFilm
1996Podwójna świadomośćDoktor Smoot
Mroczne dziedzictwo (serial telewizyjny)Doktor Bill NigelDo not go Gently, serial telewizyjny
Obsesja zbrodniNauczycielFilm
1998The X-Files GamePalaczGra komputerowa
The Last TzaddikPan DrazienFilm krótkometrażowy
Z Archiwum X: Pokonać przyszłośćPalacz
Rejs pod przymusemDoktor Norman EllisyFilm
Pechowi porywaczeHenderson
1999MentorsSir Arthur Conan DoyleThe Truth is in Here, serial telewizyjny
Murder Most LikelyInspektorFilm
2000Księżyc śmierciEdFilm
Kariera po trupachDoktor HardwinFilm
The Fearing MindMichell CofaxGentleman Caller, serial telewizyjny
2001Żona tajniakaAgent Frank Gruning
Pierwsza falaSagonCheckmate, serial telewizyjny
NiepokornyRussell
Wojna umysłówParish
Po tamtej stronieDr Biemler
Ed
John Wyrner
odc. Worlds Within
Out of Body
The Conversation
Jay i Cichy Bob kontratakująPalaczAktor niewymieniony w czołówce
WąglikTye Crow
MythquestNaczelny kapłanThe Oracle, serial telewizyjny
Andromeda (serial telewizyjny)Profesor LogitchPitiless as the Sun, serial telewizyjny
2002PolishedPhillipFilm krótkometrażowy
Strefa ZniszczeniaZ-ca dyrektora Edwards
Polisa śmierciDoktor Sam VerbushFilm
Body & SoulDoktor Edward A. EsseffSerial telewizyjny
The Thing (gra komputerowa)Col. WhitelyGra komputerowa
Święty grzesznikOjciec MichaelFilm
100 dni w dżungliFilm
2003Broken SaintsBenjamin PalmerGłos
Arbor VitaeStara duszaFilm krótkometrażowy
Tajemnice SmallvilleMajor William 'Billy' Tateodc. Relic
Ryan
Słowo honoruLewis Kaplan – Szef TysonaFilm
2004Postrach z jezioraDoc Jenkins
Szpital „Królestwo”Dean SwintonThe Young and the Headless, serial telewizyjny
The Cradle Will FallDist. Atty. Alex MyersonFilm
Lyon KingMinister finansówFilm krótkometrażowy
Detektyw MurdochAlderman Godfrey ShepcoteExpect the Dying, serial telewizyjny
Packing UpJenkinsFilm krótkometrażowy
The X-Files: Resist or ServePalaczGra komputerowa
2005The Cost of LivingMark MortinsonFilm krótkometrażowy
The Last RoundMitchell
TiltOjciec MikeNobody Ever Listens, serial telewizyjny
Max rządzi: Przygody superszpiegaRick Brinkley
Robson ArmsDr Carlisle Wainwrightodc. Aftershock
The Recipe
Educating Alicia
The Loney Passion of Mr. Tan
A Material Breach
Dark PinesShannon FraserFilm dokumentalny
Gwiezdne wrota (serial telewizyjny)Damaris
Ori Prior Damaris
odc. The Fourth Horseman
Babylon
2006Nie z tego świataProfesor koledżuScarecrow, serial telewizyjny
The JanitorsHarveyFilm krótkometrażowy
Ciemna nocGeneral KillionFilm
Jej wielka słabośćRichard O’BrienFilm
SistersDr Bryant
Tajemnica Hidden LaneSędzia LandersFilm
Canadian Comedy Shortsminister finansówEpisode #10.9, serial telewizyjny
2007PosłańcyColby Price
Judicial IndiscretionSenator Garland WolfFilm
Facet, który się zawiesiłPeter Milbank
Mistrzowie science-fictionPrezydentThe Awakening, serial telewizyjny
2008The Femme FataleSamFilm krótkometrażowy
Oblicza strachuOjciec ChrisIn Sickness and in Health, serial telewizyjny
A PickleMackFilm krótkometrażowy
OcaleniJack
ReverseChrisFilm krótkometrażowy
2009PossessionDoktor Creane
Spóźniony gośćPan DuttonFilm telewizyjny
The ShortcutBenjamin Hartley
CapricaMinister ChambersPilot, serial telewizyjny
Śmiertelna odwilżTed
SkazaVeltz
Web of DesireDoktor Charles FriedmanFilm
2010BlobSzefFilm krótkometrażowy
Człowiek celWhitey DoyleRun, serial telewizyjny
Medium Raw: Night of the WolfDoktor Robert ParkerFilm
Flowers for NormaStarszy pan #2Film krótkometrażowy
Amazon Falls[25]Calvin
R.L. Stine's The Haunting HourPlumbergserial telewizyjny
2011Goose on the LooseAlfons David
Monstrum (film)William WalshFilm
2012The Tall ManSzeryf Chestnut
ContinuumAlec Sadler (2077)Serial telewizyjny
2013Motel de Gracia(niezweryfikowane) w trakcie produkcji
Singularity PrincipleLawrence Cason
2016Z archiwum XPalacz

Przypisy

 1. Notka o serialu Z Archiwum X na oficjalnej stronie Williama B. Davisa.
 2. a b William B. Davis. IMDb.
 3. William B. Davis jako nauczyciel aktorstwa - oficjalna strona aktora.
 4. Informacje o narciarstwie wodnym na oficjalnej stronie Williama B. Davisa.
 5. a b Tob Control. Potpourri. Tobacco Control.
 6. Informacja o książce na oficjalnej stronie Williama B. Davisa.
 7. William B. Davis: Where There's Smoke: Musings of a Cigarette Smoking Man, a Memoir. Toronto: 2011, s. 4. ISBN 978-1-77041-052-7.
 8. a b William B. Davis, Brendan Beiser: This Conversation. This Conversation TV.
 9. Fred Euringer: A Fly on the Curtain. Ottawa: 2000, s. 103. ISBN 978-0778011415.
 10. William B. Davis: Where There's Smoke: Musings of a Cigarette Smoking Man, a Memoir. Toronto: 2011, s. 112. ISBN 978-1-77041-052-7.
 11. History. 1960–1969. National Theatre School of Canada.
 12. Strona serwisu Amazon.com z opisem książki Davisa.
 13. a b Program Advisory Committee. Vancouver Institute of Media Arts.
 14. Festival Lennoxville. Canadian Theatre Encyclopedia.
 15. William B. Davis: Where There's Smoke: Musings of a Cigarette Smoking Man, a Memoir. Toronto: 2011, s. 210. ISBN 978-1-77041-052-7.
 16. Lucy Lawless: Expanded Bio. Loyal to Lucy and Xena.
 17. O serialu Z Archiwum X na prywatnej stronie Williama B. Davisa.
 18. William B. Davis. williambdavis.com.
 19. William B. Davis, Gilles Nuytens: Interview with William B. Davis. The Scifi World.
 20. Wywiad z Williamem B. Davisem dla portalu fanquarterly.com.
 21. a b William B. Davis Życie Osobiste.
 22. Allison Cossitt: Cigarette-Smoking Man. The Committee for Skeptical Inquiry.
 23. Oficjalna strona Committee for Skeptical Inquiry.
 24. Jacob Fortin: TGA Podcast: Episode 154. The Good Atheist Podcast.
 25. William B. Davis, Amazon Falls, Toronto Film Festival. RealTVFilms.

Media użyte na tej stronie

Toulouse Game Show 2011 - William B Davis - P1280940.jpg
Autor: Yves Tennevin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Photograph taken during the 5th edition of Toulouse Game Show organised in 2011 at the Espace Diagora of Labège, near Toulouse in France.
CSICON 2011-William B Davis.JPG
Autor: BDEngler, Licencja: CC BY 3.0
William B. Davis participating in "Skepticism and the Media" panel at CSICON 2011 in New Orleans, LA, USA.