William Halsey

William Frederick Halsey, Jr.
Bull
Ilustracja
Fleet Admiral Fleet Admiral
Data i miejsce urodzenia30 października 1882
Elizabeth
Data i miejsce śmierci16 sierpnia 1959
Waszyngton
Przebieg służby
Lata służby19041947
Siły zbrojneUnited States Navy United States Navy
Główne wojny i bitwyI wojna światowa,
II wojna światowa
Odznaczenia
Naval Aviator Badge
Krzyż Marynarki Wojennej (Stany Zjednoczone)
Award-star-gold-3d.png
Award-star-gold-3d.png
Award-star-gold-3d.png
US Navy Presidential Unit Citation Mexican Service Medal Medal Zwycięstwa I Wojny Światowej Medal za Służbę Obronną Kraju Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Medal Kampanii Azji-Pacyfiku (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA) National Defense Service Medal Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Chile) Order Abdóna Calderóna (Ekwador) Philippine Liberation Medal (Filipiny) Krzyż Złoty Orderu Zbawiciela (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Quetzala (Gwatemala) Krzyż Wielki Orderu Boyacá (Kolumbia) Order Zasługi Morskiej (Kuba) Krzyż Wielki Orderu Vasco Núñeza de Balboa (Panama) Wojskowy Order Ayacucho (Peru) Wielka Wstęga Orderu Oswobodziciela (Wenezuela) Honorowy Rycerz Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego (Wielka Brytania)
Admirałowie Chester W. Nimitz (po lewej) i William F. Halsey w 1943
Podpisanie aktu kapitulacji Japonii (adm. William Halsey w pierwszym rzędzie, nad pochylonym ministrem spraw zagranicznych Mamoru Shigemitsu)
Niszczyciel USS Halsey (DDG-97) na Pacyfiku, 11 sierpnia 2007

William Frederick Halsey, Jr., ps. „Bull” (ur. 30 października 1882 w Elizabeth, zm. 16 sierpnia 1959 w Waszyngtonie) – amerykański dowódca wojskowy, oficer Marynarki Stanów Zjednoczonych, admirał floty (awansowany do tego stopnia jako jeden z czterech – obok Ernesta J. Kinga, Williama Daniela Leahy’ego i Chestera Nimitza – dowódców w historii US Navy), uczestnik zmagań na Pacyfiku podczas II wojny światowej.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Syn oficera marynarki, komandora Williama F. Halseya (Sr.), wstąpił do Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, którą ukończył w 1904. W związku z rozbudową US Navy i zapotrzebowaniem na oficerów, Halsey został promowany ze stopnia chorążego (ang. ensign) do stopnia porucznika z pominięciem podporucznika. Początkowo służył na torpedowcach, w latach 1912–1913 pełniąc funkcję dowódcy I Dywizjonu Flotylli Torpedowców floty atlantyckiej, a następnie dowodząc kilkoma niszczycielami. Za udział w działaniach w czasie I wojny światowej odznaczony został krzyżem Navy Cross.

W latach 1922–1925 pracował jako attaché ambasady USA w Berlinie. Na początku lat 30. dowodził dwoma dywizjonami niszczycieli, a następnie – po uzupełnieniu wykształcenia i odbyciu kursu pilotażu – objął dowodzenie lotniskowca USS „Saratoga” oraz bazy lotnictwa morskiego w miejscowości Pensacola na Florydzie. W roku 1938 awansowany do stopnia kontradmirała, a po dwóch latach wiceadmirała.

II wojna światowa

W czasie japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 był w morzu na pokładzie lotniskowca USS „Enterprise”. Przez pierwsze 6 miesięcy działań wojennych dowodzona przez niego Grupa Uderzeniowa Lotniskowców brała udział w rajdach na znajdujące się w ręku nieprzyjaciela wyspy i słynnym nalocie na Tokio pułkownika Jamesa Doolittle’a. W tym czasie dorobił się przydomka „Bull” (byk), powtarzając: „Uderzaj mocno, uderzaj szybko, uderzaj często” (ang. Hit hard, hit fast, hit often).

Padł ofiarą łuszczycy tuż przed bitwą pod Midway, przekazał więc dowodzenie kontradmirałowi Spruance’ owi, który poprowadził lotniskowce amerykańskie do decydującego zwycięstwa.

W połowie października 1942, w krytycznym okresie walk o Guadalcanal, Halsey objął dowodzenie w obszarze Południowego Pacyfiku. Po zdobyciu Guadalcanalu siły Halseya spędziły cały rok 1943 w rejonie wysp Salomona zajmując poszczególne cele i odcinając od zaplecza wielką bazę japońską w Rabaulu. Było to jego największe osiągnięcie w czasie tej wojny.

Admirał William Halsey opuścił obszar południowego Pacyfiku w maju 1944, wraz z przesunięciem się działań wojennych w kierunku Filipin i Japonii. Od września tego roku po styczeń 1945 dowodził 3. Flotą podczas kampanii w archipelagu Palau i na Filipinach.

Błędy

W czasie bitwy o Leyte popełnił poważny błąd rzucając główne siły 3. Floty (34. Grupa Uderzeniowa) w pościg za japońskimi lotniskowcami i pozostawiając jedynie słabe siły przesłonowe wystawione na silny atak japońskich sił nawodnych. Ta decyzja wywołała słynną depeszę admirała Nimitza: „Indyk biegnie do wody. RR Od dowódcy Floty Pacyfiku do Dowódcy 3 Floty do wiadomości Dowódcy Floty USA, Dowódcy 77. Grupy Uderzeniowej. Gdzie jest, powtarzam, gdzie jest 34. Grupa Uderzeniowa? RR Świat się dziwi” (ang. Turkey trots to water RR From CINCPAC action COM THIRD FLEET info COMINCH CTF SEVENTY SEVEN X Where is rpt where is Task Force Thirty Four RR The world wonders).

Wszystko polegało na nieporozumieniu – pierwsze i ostatnie zdania depeszy były nic nie znaczącymi dodatkami mającymi utrudnić odczytanie tekstu deszyfrantom nieprzyjaciela a podwójne litery „R” miały wskazywać właściwy tekst depeszy przekazywany adresatowi. Jednak przyjmujący depeszę w sztabie Halseya uznał, że ostatnie zdanie może być wyrazem zaniepokojenia i krytyki ze strony Nimitza, więc po konsultacji ze swoim przełożonym zalecił przekazać depeszę dalej, prosząc, aby adiutant admirała uprzedził go, że ostatnie zdanie może nie być związane z treścią depeszy. Adiutant w pośpiechu nie powiedział tego, co ostatecznie doprowadziło do wybuchu wściekłości u Halseya. Tekst w tym kształcie przedostał się do prasy, która zauważyła, że data nadania depeszy zbiegła się z 90. rocznicą osławionej szarży Lekkiej Brygady pod Bałakławą uwiecznionej wierszem angielskiego poety Alfreda Tennysona, w którym użyto sformułowania „świat się zdziwił”. W rzeczywistości depesza Nimitza była zwykłym pytaniem dowódcy zaniepokojonego brakiem sił potrzebnych na kluczowym teatrze działań. Jak później ustalono admirał Nimitz zadał pytanie: „Gdzie jest 34. Grupa Uderzeniowa?”, a oficerowie w sztabie dodali „powtarzam” słysząc zdenerwowany głos dowódcy Floty Pacyfiku. Natomiast za taką, a nie inną treść końcowego wypełnienia odpowiadał oficer w centrali łączności (oficer rezerwy marynarki, w cywilu wykładowca literatury angielskiej i miłośnik poezji Tennysona), który uznał, że to zdanie najlepiej pasuje do treści depeszy (czym zresztą naruszył podstawowe zasady tworzenia wypełnień – musiały to być zdania w języku angielskim poprawne gramatycznie, a ich treść nie mogła w żaden sposób wiązać się z treścią depeszy). Oficer ten w późniejszym okresie został przeniesiony na inne stanowisko. Bitwa została ostatecznie wygrana, ale nie przyniosło to Halseyowi sławy.

Drugim błędem Halseya było wystawienie floty na uderzenie bardzo silnego tajfunu (odtąd znanego jako „tajfun Halseya”), co spowodowało zatonięcie trzech niszczycieli i poważne uszkodzenie wielu innych jednostek. Na dno poszło około 800 ludzi oraz 146 samolotów. W miesiąc później inny – nieco słabszy – tajfun uderzył ponownie we flotę. Obu sztormów można było uniknąć.

Ostatnie lata

W styczniu 1945 został formalnie zastąpiony na stanowisku dowódcy floty (teraz pod nazwą 5. Floty) przez adm. Spruance’a, ale pozostał, jako nadal pełniący tę funkcję, aż do zakończenia wojny. 2 września 1945 był obecny przy podpisywaniu aktu kapitulacji Japonii na pokładzie pancernika USS „Missouri”.

Pomimo niepochlebnej opinii w związku z bitwą o Leyte i sprawą dwóch tajfunów, Halsey został – w grudniu 1945 – awansowany do stopnia Admirała Floty, głównie na podstawie poparcia udzielanego mu przez wpływowego kongresmena, Carla Vinsona z Georgii. Po śmierci pochowany został na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

Dwa okręty USA zostały nazwane jego imieniem: wycofana ze służby fregata rakietowa (później krążownik rakietowy) USS „Halsey” (DLG-23) i nowoczesny niszczyciel USS „Halsey” (DDG-97).

Odznaczenia

Bibliografia

  • Bryan Perrett, The Battle Book, New York 1993, ​ISBN 1-85409-125-5​.
  • The Navy, pr. zb., New York 2004, ​ISBN 0-7607-6218-X​.

Media użyte na tej stronie

CHL Order of Merit of Chile - Grand Cross BAR.png
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Chile
Order of Boyacá - Extraordinary Grand Cross (Colombia) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC BY 3.0
This ribbon bar represents the following classes of the Order of Boyacá (Colombia):
  • Extraordinary Grand Cross
  • Grand Cross
  • Grand Officer
PAN Order of Vasco Nunez de Balboa - Grand Cross BAR.png
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Vasco Núñeza de Balboi
W Halsey.jpg
Official U.S. Navy portrait photograph of Fleet Admiral William F. Halsey, Jr. (1882-1959).
Order of Abdón Calderón 1st Class (Ecuador) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar of the Order of Abdón Calderón 1st Class (Ecuador)
Order of Naval Merit (Cuba) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC0
Ribbon bar of the Order of Naval Merit (Cuba)
VEN Order of the Liberator - Grand Cordon BAR.png
Baretka Wielkiej Wstęgi Orderu Wyzwoliciela
Order of the Quetzal - Grand Cross (Guatemala) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar of the Order of the Quetzal - Grand Cross (Guatemala)
Award-star-gold-3d.png
Autor: Lestatdelc, Licencja: CC BY-SA 3.0
Illustration of a gold Award star ribbon device for military decorations
Mamoru Shigemitsu signs the Instrument of Surrender, officially ending the Second World War - Alt.jpg
Japanese Foreign Minister Mamoru Shigemitsu signs the Instrument of Surrender on behalf of the Japanese Government, on board USS Missouri (BB-63), 2 September 1945. Lieutenant General Richard K. Sutherland, U.S. Army, watches from the opposite side of the table. Foreign Ministry representative Toshikazu Kase is assisting Mr. Shigemitsu.
Nimitz and Halsey 1943.jpg
US Admirals Chester Nimitz and William Halsey meet in early 1943 to plan Allied war operations against the Japanese, including the upcoming Operation Toenails invasion of the New Georgia Island group in the Solomon Islands.
GRE Order Redeemer 4Class.png
Baretka Orderu Zbawiciela IV klasy (Grecja)
US Navy O11 infobox.svg
Naramiennik stopnia Fleet Admiral (United States Navy).
Seal of the United States Department of the Navy.svg
*Description: On a circular background of fair sky and moderate sea with land in sinister base, a tri-mast square rigged ship under way before a fair breeze with after top-sail furled, commission pennant atop the foremast, National Ensign atop the main, and the commodore's flag atop the mizzen. In front of the ship a luce-type anchor inclined slightly bendwise with the crown resting on the land and, in front of the shank and in back of the dexter fluke, an American bald eagle rising to sinister regarding to dexter, one foot on the ground, the other resting on the anchor near the shank; all in proper colors. The whole within a blue annulet bearing the inscription "Department of the Navy" at the top and "United States of America" at the bottom, separated on each side by a mullet and within a rim in the form of a rope; inscription, rope, mullet, and edges of annulet all gold. *Background: The policy for use of the Navy seal and emblem is contained in SECNAV Instr 5030.4 and SECNAV Instr 5030.6. The seal design was approved by the President of the United States by Executive Order 10736 dated October 23, 1957. Request for use of the Navy emblem should be submitted in writing to Defense Printing Service, ATTN: DPSMO, 8725 John Kingman Rd Suite 3239, Fort Belvoir, VA 22060-6220. The telephone number is (703) 767-4218. 1879 version here: http://etc.usf.edu/clipart/54900/54985/54985_seal_navy.htm
USS Halsey DDG97.jpg
PACIFIC OCEAN (Aug. 11, 2007) - Arleigh Burke-class guided missile destroyer USS Halsey (DDG 97) arrives alongside Nimitz-class aircraft carrier USS Abraham Lincoln (CVN-72) during a fueling at sea (FAS). Lincoln and embarked Carrier Air Wing 2(CVW-2) are underway off the coast of Southern California conducting a Tailored Ship's Training Availability (TSTA).
Military Order of Ayacucho (Peru) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC0
Ribbon bar of the Military Order of Ayacucho (Peru)