William Whitworth

William Jock Whitworth
ilustracja
Admiral Admiral
Data urodzenia

29 czerwca 1884

Data śmierci

25 października 1973

Przebieg służby
Lata służby

1899–1946

Siły zbrojne

 Royal Navy}

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
II wojna światowa

Odznaczenia
Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Kawaler Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa

William Jock Whitworth (ur. 29 czerwca 1884, zm. 25 października 1973) – brytyjski wojskowy, admirał Royal Navy, uczestnik obu wojen światowych, zwycięzca w drugiej bitwie morskiej pod Narvikiem, w latach 1941–1944 Drugi Lord Morski Admiralicji.

Życiorys

William Jock Whitworth wstąpił do Royal Navy w 1899 roku. W 1910 roku poślubił Marguerite MacLean, z którą mieli czworo dzieci: dwóch synów i dwie córki. Podczas I wojny światowej został za swe zasługi odznaczony Distinguished Service Order oraz wymieniony w sprawozdaniu. Awansowany w 1925 roku do stopnia komandora (Captain), przez następne trzy lata służył na lądzie. Do linii powrócił w 1928 roku, obejmując dowództwo 2. Flotylli Niszczycieli i niszczyciela "Stuart" w składzie Floty Śródziemnomorskiej.

Po dwuletnim okresie służby sztabowej, powrócił w 1933 roku na morze, by dwa lata później objąć dowództwo okrętu flagowego Floty Śródziemnomorskiej, pancernika "Resolution". W 1936 roku dowodził pancernikiem "Rodney", w tym samym roku został awansowany do stopnia kontradmirała (Rear-Admiral). W 1937 roku objął funkcję sekretarza morskiego Admiralicji i pozostał na niej przez kolejne dwa lata. W tym czasie otrzymał Order Łaźni.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej został mianowany dowódcą Eskadry Krążowników Liniowych w randze wiceadmirała (Vice-Admiral), z HMS "Hood" jako okrętem flagowym. Na jego pokładzie wziął udział w pierwszych akcjach bojowych wojny na Atlantyku. W 1940 roku, podczas kampanii norweskiej, dowodził eskadrą z pokładu krążownika liniowego "Renown" w starciu z niemieckimi pancernikami "Scharnhorst" i "Gneisenau", następnie z pokładu pancernika "Warspite" w bitwie z niemieckimi niszczycielami pod Narwikiem, zakończonej rozgromieniem zespołu przeciwnika. Za te akcje został powtórnie wymieniony w sprawozdaniu oraz odznaczony norweskim Orderem św. Olafa. W sierpniu 1940 roku ponownie podniósł swą flagę na "Hoodzie", pozostając na stanowisku do maja następnego roku.

Odwołany do służby w Admiralicji, w latach 1941–1944 pełnił funkcję Drugiego Lorda Morskiego, Lorda Komisarza oraz szefa personelu. W lipcu 1941 roku został komandorem Orderu Łaźni, w grudniu 1943 roku awansował do stopnia pełnego admirała (Admiral). Po odejściu z Admiralicji w lutym 1944 roku pełnił funkcję komendanta portu w Rosyth. Przeszedł w stan spoczynku w lipcu 1946 roku, zmarł w październiku 1973 roku.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Order of the Bath (ribbon).svg
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY 2.5
Ribbon of the Order of the Bath
Order of the Bath UK ribbon.svg
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY 2.5
Ribbon of the Order of the Bath
UK DSO BAR.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Baretka: Distinguished Service Order – Wielka Brytania.
The Royal Navy during the Second World War A10233.jpg
The Royal Navy during the Second World War
Vice-Admiral Whitworth, the Second Sea Lord, coming ashore after inspecting HMS VANESSA at the port of Liverpool. A sentry is presenting arms with a fixed bayonet by the end of the gang plank.
UK-Navy-OF9 infobox.svg
Insygnia stopnia Admiral (Royal Navy).
St. Olavs Orden stripe.svg
Autor: Ordensherre, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon of knight of the Order of St. Olav, Norwegian: Ridder av St. Olavs Orden. Note: The ribbon bar is identical to that of the St. Olavsmedaljen, which is a separate award.