Wincenty Colonna Walewski

Wincenty Walewski
Ilustracja
W.Walewski w stroju włościańskim.(fot.J.Mieczkowski 1870)

Kolumna herb Walewskich
Data i miejsce urodzenia2 lutego 1841
Mielęcin
Data i miejsce śmierci26 kwietnia 1896
Warszawa
RódWalewscy herbu Kolumna
RodziceMikołaj
Tekla z Masłowskich
MałżeństwoMaria z Przeździeckich
Wojny i bitwyPowstanie styczniowe:
Bitwa pod Koniecpolem, Bitwa pod Kruszyną, Bitwa pod Trzepnicą.

Wincenty Colonna Walewski (ur. 2 lutego 1841[1] w Mielęcinie, zm. 26 kwietnia 1896 w Warszawie) – polski ziemianin, hrabia, oficer powstania styczniowego.

Życiorys

Urodził się w 1841 r. w Mielęcinie, w polskiej rodzinie ziemiańskiej herbu Kolumna. Był jedynakiem, synem hr. Mikołaja, właściciela dóbr Chabielice i Wola Wydrzyna i Tekli z Masłowskich herbu Samson[2].

Ukończył warszawski Instytut Szlachecki, studiował na uniwersytecie w Brukseli. W styczniu 1863 r. przerwał naukę i wrócił do rodzinnego majątku w Woli Wydrzynej z zamiarem wzięcia udziału w powstaniu. Jego ojciec, początkowo przeciwny udziałowi syna w powstaniu, zaopatrzył go w pieniądze na broń i ekwipunek dla niego i czterech ochotników ze służby folwarcznej. Dotarł w okolice Rozprzy i oddał się wraz z towarzyszami pod komendę majora Oxińskiego, który obozował z oddziałem w tamtejszych lasach. Po paru tygodniach Oxiński mianował go swoim adiutantem doceniając jego odwagę i bystrość umysłu.

Po bitwie pod Koniecpolem (25 maja 1863) został awansowany na porucznika. Odznaczył się w walkach pod Kruszyną (28 maja1863) oraz pod Trzepnicą. Dosłużył się rangi kapitana. Gdy na początku lipca 1863 Oxiński rozpuścił oddział[3], Walewski zrażony niepowodzeniami powstania i beznadziejnością dalszej walki – wyjechał wpierw do Wrocławia, a potem udał się do Belgii.

Trapiony nostalgią w 1864 powrócił do kraju, po krótkim pobycie w rodzinnej Woli Wydrzynej wyjechał do Warszawy. Zatrzymał się w Hotelu Angielskim, po kilku dniach został aresztowany i osadzony w Pawiaku. W więzieniu został poddany śledztwu. Rodzina powiadomiona o aresztowaniu wszczęła działania o jego uwolnienie. 2 stycznia 1865 opuścił więzienie dzięki staraniom swojej matki przebywającej stale w Dreźnie, śpiewaczki operowej i nauczycielki śpiewu. Matka wykorzystała znajomość z żoną Trepowa, generała-policmajstra Królestwa Polskiego i za jej wstawiennictwem Walewski odzyskał wolność.

Z Warszawy powrócił do Woli Wydrzynej i osiadł w rodzinnym majątku. Ożenił się z Marią Przeździecką herbu Roch III. W 1874 przeniósł się z rodziną na stałe do Warszawy. Pracował jako radca dyrekcji głównej w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim. Udzielał się społecznie. Pełnił funkcję wiceprezesa Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Należał do Komitetu Opieki nad Inwalidami, Towarzystwa Rolniczego, Resursy Kupieckiej i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych sprawował opiekę nad Zakładem Wychowawczym w Studzieńcu. Napisał wspomnienia, oryginał obszernego pamiętnika częściowo spalił się w pożarze. Sprawy finansowe zaniedbał, bądź nie umiał prowadzić. Majątek rodzinny zadłużył, zostawił swoje sprawy finansowe w złym stanie.

W 1887 nabył folwark Linin i zmienił jego nazwę na Walewice. Folwark był w jego posiadaniu do roku 1894, jednak nazwa Walewice nadal jest używana w odniesieniu do terenu dawnego folwarku[4].

Zmarł 26 kwietnia 1896 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim[5] (kwatera 43-3-9)[6].

Przypisy

  1. 2 lutego 1841 (pol.). Kalendarium Południowej Wielkopolski. [dostęp 2021-02-02].
  2. Jerzy Sewer Dunin-Borkowski: Almanach błękitny: genealogia żyjących rodów polskich. Lwów–Warszawa, 1908, s. 966.
  3. Józef Oxiński, Wspomnienia z powstania polskiego 1863–1864, Warszawa 1965, s.199.
  4. Artykuł na stronie GóraKalwaria [zarchiwizowane z adresu 2017-03-14].
  5. [1] Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji M.J. Minakowski, Wielka Genealogia Minakowskiego 2013.03.21.
  6. Cmentarz Stare Powązki: Wincenty Colonna Walewski, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-06-02].

Bibliografia

  • Wincenty Walewski, Z pamiętnika Wincentego Walewskiego kartki o powstaniu styczniowym (Rocznik Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego),1939
  • Józef Oxiński, Wspomnienia z powstania polskiego 1863–1864, Warszawa 1965

Media użyte na tej stronie

Closed Access logo alternative.svg
Autor: Jakob Voß, influenced by original art designed at PLoS, modified by Wikipedia users Nina and Beao, Licencja: CC0
Closed Access logo, derived from PLoS Open Access logo. Alternative version.
Wincenty Colonna Walewski - portret.jpg
Fotografia Wincentego Colonna Walewskiego w stroju włościańskim. Autor Jan Mieczkowski. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.