Wincenty Sękowski

Wincenty Sękowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 września 1840
Aszmoniszki[1] koło Mariampola

Data i miejsce śmierci

10 kwietnia 1911
Mariampol

Generał zakonu Marianów
Okres sprawowania

1892-1911

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Marianie

Prezbiterat

1864

Wincenty Sękowski, także Senkowski, pierwotnie Senkus (ur. 5 września 1840 w Aszmoniszkach koło Mariampola, zm. 10 kwietnia 1911 w Mariampolu) – polski duchowny katolicki, generał zakonu Marianów.

Pochodził z rodziny chłopskiej, był synem Mateusza Senkusa i Anny Bróndzówny; od młodości używał nazwiska Sękowski. Ukończył gimnazjum w Mariampolu, w 1858 wstąpił tamże do zakonu Marianów i kształcił się w mariampolskim klasztorze w dziedzinie teologii. Uczestniczył w polskich manifestacjach patriotycznych (1861 i 1862). W latach 1862-1866 studiował w Akademii Duchownej w Warszawie, którą ukończył ze stopniem kandydata teologii (z wynikiem "celującym ze szczególną zaletą"). Również w Warszawie przyjął w 1864 święcenia kapłańskie.

W tym samym czasie władze carskie dokonały kasaty zakonu marianów w Rosji (1864), pozostawiając jedynie klasztor w Mariampolu. Tam też osiadł Sękowski i pełnił liczne funkcje, m.in. ekonoma; przyczynił się do powiększenia miejscowego kościoła o dwie nowe kaplice. Zajmował się duszpasterstwem w parafii mariampolskiej oraz uczył religii; 24 listopada 1892 został wybrany na generała zakonu. Bez powodzenia zabiegał u władz państwowych o prawo przyjmowania kandydatów do zakonu; w 1904 liczba marianów była już tak mała, że klasztor zamknięto, a cztery lata później ks. Sękowski został ostatnim żyjącym zakonnikiem.

Inicjatywę odrodzenia zakonu marianów podjęli dwaj profesorowie Akademii Duchownej w Petersburgu, Jerzy Matulewicz i Franciszek Buczys. Za specjalną zgodą Stolicy Apostolskiej zakon został przekształcony w tajne zgromadzenie (bez habitów). 29 sierpnia 1909 w Warszawie w obecności Sękowskiego śluby zakonne – na ręce delegata Stolicy Apostolskiej Kazimierza Ruszkiewicza – złożył Matulewicz, a Buczys wstąpił do mariańskiego nowicjatu. Dalszy rozwój zakonu nastąpił po zatwierdzeniu nowej konstytucji przez papieża Piusa X w listopadzie 1910; ks. Sękowski zmarł pół roku później w kwietniu 1911 i został pochowany przy kościele w Mariampolu. Jego następcą na stanowisku generała zakonu marianów został Jerzy Matulewicz, przyszły błogosławiony Kościoła katolickiego.

Zobacz też

Bibliografia

  • Tadeusz Górski, Wincenty Sękowski, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXVI, 1995-1996

Przypisy

  1. Aszmoniszki, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 50.
Poprzednik
Jerzy Czesnas
Marianfatherscoatofarms.jpgGenerał zakonu marianów
24 listopada 189210 kwietnia 1911
Marianfatherscoatofarms.jpgNastępca
Jerzy Matulewicz

Media użyte na tej stronie

Wincenty Sękowski.jpg
Vincent Sekowski, last Superior General of the Marians before the Renovation of the Order in 1909
Marianfatherscoatofarms.jpg
Autor: William Sosa/Br. Andrew R. Mączyński,MIC, Licencja: Copyrighted free use
Congregation of Marian Fathers Official rendition of their coat of arms/Oficjalny wzór herbu Zgromadzenia Księży Marianów