Winfield Hancock

Winfield Scott Hancock
Hancock Znakomity
Ilustracja
brevet generał major brevet generał major
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1824
Montgomeryville

Data i miejsce śmierci

9 lutego 1886
Nowy Jork

Przebieg służby
Lata służby

1844–1886

Siły zbrojne

 US Army

Jednostki

II Korpus Unii

Późniejsza praca

demokratyczny kandydat na stanowisko prezydenta w 1880 roku

podpis

Winfield Scott Hancock (ur. 14 lutego 1824 w Montgomeryville, Pensylwania, zm. 9 lutego 1886 w Nowym Jorku) – amerykański generał i polityk Partii Demokratycznej. Wstąpił do armii amerykańskiej, walczył w wojnie amerykańsko-meksykańskiej. Wziął udział w wojnie secesyjnej, walczył w bitwie pod Gettysburgiem. Później był członkiem Partii Demokratycznej i z jej ramienia kandydował na prezydenta w 1880 roku, ale nieznacznie przegrał z republikaninem Jamesem Garfieldem. Po przegranej wycofał się z życia politycznego.

Życiorys

Winfield Scott Hancock urodził się 14 lutego 1824 roku[1][2] w Montgomeryville jako jeden z dwóch bliźniaczych synów nauczyciela Benjamina Franklina Hancocka i Elizabeth Hoxworth Hancock[3]. Imiona otrzymał po bohaterze wojny 1812 roku Winfieldzie Scotcie[2][3]. Drugi z bliźniaków nazywał się Hilary Baker Hancock[2][3]. Kiedy mieli po trzy lata rodzina przeniosła się do Norristown, gdzie ich ojciec studiował prawo jednocześnie ucząc w szkole, a ostatecznie założył kancelarię[3]. Elizabeth otworzyła sklep kapeluszniczy[3]. Bracia pobierali nauki w lokalnych szkołach, lecz jedynie Winfield wykazywał duże zainteresowanie wojskowością – w 1840 roku[2] w wieku 16 lat wstąpił do West Point[3]. Wśród kolegów i osób uczęszczających do akademii znalazło się wielu późniejszych generałów – m.in. Alexander Hays, Ulysses Grant, czy Ambrose Burnside[3].

W 1844 roku Hancock ukończył West Point[1] z 18 lokatą na 25[2][3]. 1 lipca tego samego roku otrzymał stopień (brevet[1][2]) podporucznika i rozkaz zameldowania się w Forcie Towson na Terytorium Indiańskim[2]; jako oficer 6 Regimentu Piechoty spędził tam dwa lata[3].

Kiedy wybuchła wojna amerykańsko-meksykańska Hancock został przeniesiony do Kentucky, gdzie szkolił żołnierzy, których – jak się później dowiedział – nie było mu dane poprowadzić do boju[3]. Zawiedziony młodzik wielokrotnie i bezskutecznie apelował o możliwość udziału w walkach[3]. Odmiana losu przyszła za sprawą imiennika i patrona, generał majora Winfielda Scotta, który zażyczył sobie jego obecności podczas kampanii przeciw Meksykowi[1][2][3]. Chrzest bojowy przeszedł 13 lipca 1847 roku w pobliżu Vera Cruz w drodze do sztabu Scotta[3]. Pod Churubusco prowadząc do boju mały oddział został lekko ranny[3] w nogę[2]. Za „dzielną i chwalebną służbę” otrzymał awans na brevet porucznika[1][3].

Po wojnie służył na zachodzie, na Florydzie i w innych miejscach[1][2][3]. W 1853 roku awansował na „pełnego” porucznika[1]. Dwa lata później otrzymał kolejny awans na kapitana[2] 5 Regimentu Piechoty[3] oraz stanowisko asystenta kwatermistrza[1]. Wziął udział w III wojnie seminolskiej, później w konflikcie między zwolennikami i przeciwnikami niewolnictwa w Kansas[2][3]. W 1859 roku trafił do Kalifornii[2], gdzie do wybuchu następnej wojny pracował jako naczelny kwatermistrz[3].

Wojna secesyjna

Generał Hancock

Na początku wojny secesyjnej znajdował się w Kalifornii[1][3]. Na własną prośbę został przeniesiony na wschód; 23 września 1861 roku otrzymał awans na generała brygady ochotników i dowództwo jednej z brygad Armii Potomaku[1][2][3]. Wziął udział w kampanii półwyspowej[1][3]. Podczas bitwy o Williamsburg 5 maja 1862 roku wykazał się zdolnościami przywódczymi i otrzymał pochwałę od zwierzchnika, gen. George’a McClellana – McClellan miał się o nim wyrazić „Hancock był znakomity”; ta opinia dała zaczynek do utrwalenia się przydomka „Hancock Znakomity”[1][2][3]. Nad Antietam dowodził 1 Dywizją II Korpusu[2], zaś w listopadzie awansował na generał majora ochotników[3], jednocześnie otrzymując stopień majora armii regularnej[1]. Pod Fredericksburgiem dywizja Hancocka znajdowała się na prawym skrzydle, wśród oddziałów którym zlecono szturm na Marye's Heights[1][2][3]. Z 5006 ludzi należących 2013 zostało rannych i zabitych[1]. W trakcie tej potyczki Hancock został raniony w podbrzusze[3][2]. 2 i 3 maja pod Chancellorsville jego dywizja przyjęła cały ciężar ataku armii Roberta Lee[1][2][3]. Niedługo potem został mianowany dowódcą II Korpusu[1][2][3].

1 lipca 1863 roku przegraną lewego skrzydła Armii Potomaku i śmiercią gen. mjra Johna Reynoldsa rozpoczęła się bitwa pod Gettysburgiem[1]. Po południu na pole walki dotarł Hancock z II Korpusem upoważniony rozkazami od generała Meade’a do zwiadu, przejęcia komendy i zadecydowania o dalszych posunięciach[1][3]. Hancock, tymczasowy głównodowodzący wszystkich oddziałów pod Gettysburgiem[2][3], zdecydował o pozostaniu wojsk Unii na polu bitwy, zebrał uciekające oddziały i utrzymał Grzbiet Cmentarny[2] do przybycia głównych sił armii federalnej[1]. Drugiego dnia dowodził lewą częścią centrum wojsk, a po tym jak ranny został gen. mjr Sickles, całym lewym skrzydłem[1][2]. Trzeciego dnia zawiadywał ponownie lewym centrum, które przyjęło główną część natarcia konfederatów zwanego później „Szarżą Picketta[1][2]. Hancock dał dowód męstwa – wobec ognia 150 konfederackich dział konno prowadził swoich żołnierzy do walki[1][3]. Upomniany za tak ryzykowną postawę stwierdził: „Są takie momenty, kiedy życie dowódcy korpusu się nie liczy”[2]. Za zdobycie 27 konfederackich sztandarów korpus zapłacił dużą cenę – zginęło 4350 z 10 000 żołnierzy[1]. W momencie, gdy konfederaci docierali do linii Unii kula przebiła łęk siodła Hancocka i raniła go w pachwinę[1][3] (lub udo[2]). Zastosowawszy opaskę uciskową Hancock nie zrzekł się komendy do całkowitego odparcia szarży[3], a znoszony z pola doradzał Meade'owi atak frontalny na pokonanych konfederatów[1]. Rana okazała się poważna – miała mu doskwierać już do końca życia[3] – i następne 6 miesięcy spędził na rekonwalescencji[1][2][3].

W 1864 jego obecność na polach bitew była równie znacząca co w latach poprzednich[1]. Drugiego dnia bitwy w dziczy dowodził połową unijnej armii[1][2][3]; pod Spotsylvanią dowodził szarżą[1][3], która niemal rozdzieliła siły Roberta Lee na pół[2]; pod Cold Harbor jego korpus utworzył lewe skrzydło podczas nieudanego natarcia na linie konfederatów[1][2]. W sierpniu awansował na generała brygady armii regularnej[1][3]. W listopadzie doskwierać zaczęła mu otrzymana rok wcześniej rana w efekcie czego został urlopowany[1][2][3]. Powróciwszy do służby oczekiwał, iż znów obejmie dowództwo nad II Korpusem – naczelne dowództwo zleciło mu jednak sformowanie nowego korpusu[3], a później postawiło na czele Środkowego Departamentu Wojskowego[1][2]. Kolejnym zadaniem miał być marsz w kierunku Lynchburga by wziąć udział w kampanii przeciw wojskom generała Lee, jednak zanim dotarł na miejsce Richmond upadł, a Lee skapitulował[1].

Po wojnie

Hancock na plakacie wyborczym

Po zabójstwie Abrahama Lincolna Hancocka przydzielono do nadzoru nad przeprowadzeniem egzekucji zamachowca[1][2]. W lipcu 1866 roku mianowano go brevet generał majorem armii regularnej[1][2]. Niedługo potem został naczelnikiem Departamentu Missouri[2], a następnego roku naczelnikiem Departament Wschodu[3], a później 5 Departamentu Wojskowego[1] z siedzibą w rekonstrukcjonistycznym Nowym Orleanie[2]. Jego polityka dezaprobowania wojskowych procesów sądowych, sympatia dla południowców i chęć godzenia zwaśnionych nie spotkała się z aprobatą Waszyngtonu i na własną prośbę został przeniesiony[1][3].

Hancock przez całe życie był demokratą[1] i zwolennikiem unii[2][3]. Prześwietna kariera wojskowa i popularność spowodowały, iż już w 1868 roku prędko rozważano go jako kandydata na prezydenta[1][3]. W 1880 roku uzyskał poparcie partii oraz wszystkich stanów południowych[2], jednak – niewielką różnicą 7000 głosów – został pokonany przez republikanina Jamesa Garfielda[1][2][3].

Zmarł 9 lutego 1886 roku na Governors Island w pobliżu Nowego Jorku[1][2] i został pochowany na Montgomery Cemetery w Norristown[3].

Hancock jest najbardziej wyrazistym z dowódców, którzy nie otrzymali samodzielnej komendy. Dowodził największymi z korpusów i nigdy nie zarzucono mu popełnienia jakiegokolwiek błędu podczas bitwy.

Życie prywatne

24 stycznia 1850 roku pojął za żonę Almirę Russell[1], córkę bogatego kupca z Saint Louis[3][2]. W październiku urodził się ich syn, Russell; siedem lat później na świat przyszła córka Ada[3]. Żadnemu z dzieci nie dane było przeżyć rodziców[3].

Przypisy

Bibliografia

  • NNDB: Winfield Scott Hancock (ang.). [dostęp 2014-02-26].
  • Gregory A. Johnson: Hancock, Winfield Scott (Hancock the Superb) (ang.). W: Pennsylvania Center for the Book [on-line]. [dostęp 2014-02-26].
  • History.com: WINFIELD SCOTT HANCOCK (ang.). W: History.com [on-line]. A+E Networks, 2009. [dostęp 2014-02-26].
  • David J. Eicher: The Longest Night: A Military History of the Civil War. New York: Simon & Schuster, 2001. ISBN 978-0-684-84944-7. s. 660-689.
  • Chester G. Hearn, Rick Sapp, Steven M. Smith: Civil War Commanders: From Fort Sumter to Appomattox Court House. New York: Metro Books, 2008. ISBN 978-1-4351-0396-2. s. 73-74.

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States Army.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
1880DemocraticCampaignPoster.png
Grand national Democratic banner: 1880.
Appletons' Winfield Scott Hancock signature.jpg
Winfield Scott Hancock signature
Union Army major general rank insignia.svg
Union Army major general rank insignia
US Democratic Party Logo.svg
Logo of the Democratic Party of the United States. Dark blue D inside a dark blue circle.
WinfieldSHancock.png
Winfield Scott Hancock
WScottHancock.jpg
Winfield Scott Hancock (February 14, 1824 – February 9, 1886) was a career U.S. Army officer and the Democratic nominee for President of the United States in 1880.