Witold Maj

Witold Maj (1940-1989) – polski poeta.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był wieloletnim kierownikiem biblioteki Teatru Narodowego w Warszawie. Debiutował na łamach "Współczesności" w 1960 roku, następnie wydał pierwszy zbiór Smutek nad ogrodami (1968), następnie Spór o milczenie (1970) i Od grobu do grobu (nieopublikowany)[1].

Podejmował często motyw śmierci i przemijania, odwołując się przy tym do tradycji barokowej. Istotne okazały się inspiracje angielską poezją metafizyczną (John Donne) oraz poezją francuskiego dekadentyzmu (Arthur Rimbaud). Wykorzystywał w twórczości klasyczne gatunki (sonet, oktostych, epitafium).

Poezję Maja wysoko cenił Jarosław Iwaszkiewicz. O wierszach z tomu Spór o milczenie pisał: "[...]Ars Amandi, Modlitwa o deszcz, Lament Witolda Maja są bardzo wielkimi osiągnięciami naszej poezji współczesnej".

Był homoseksualistą[2], subtelne motywy homoerotyczne obecne są w niewydanym zbiorze Od grobu do grobu, z którego kilka wierszy pojawiło się w drugim numerze w 1999 roku czasopisma Akcent.

Przypisy

  1. Zob. Bohdan Zadura, 1140 słów (dopowiedzenie), "Akcent" 1999 nr 2, s. 19.
  2. Zob. Jan Władysław Woś, Mój przyjaciel Witold Grzegorz Maj, "Akcent" 1999, nr 2, s. 15.

Bibliografia

  • Jarosław Iwaszkiewicz, Książki i ludzie, Warszawa 1983, s. 380.