Wizja TV

Wizja TV
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

18 września 1998

Zakończenie nadawania

1 marca 2002

Właściciel

UPC Polska

Kraj nadawania

 Polska

Zastąpiony przez

Nowa Cyfra+

Wizja TV (zapis stylizowany: WIZJA TV) – pierwsza polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, która rozpoczęła nadawanie 18 września 1998.

Historia

Testowe emisje programu telewizyjnego Wizji TV ze studia w podlondyńskim Maidstone trwały od września 1997 r.[1]. 1 kwietnia 1998 oficjalnie rozpoczęła nadawanie pierwsza stacja tej platformy – Wizja Jeden. 2 kwietnia 1998 Centrum Nadawcze w Maidstone było już w pełni gotowe do uruchomienia pierwszej w Polsce satelitarnej telewizji cyfrowej, a kilka dni później w Katowicach otwarto Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta Wizji TV. Platforma miała wystartować 18 kwietnia 1998, jednak na skutek podpisania listu intencyjnego przez Canal+ Polska w sprawie opóźnienia startu Wizji TV jej inauguracja została opóźniona o pół roku. Pomimo tego, w czerwcu 1998 r. wprowadzono 12 zagranicznych kanałów tematycznych w języku polskim Wizji TV do pakietu podstawowego Polskiej Telewizji Kablowej (600 tysięcy abonentów). 1 lipca 1998 rozpoczęła się dystrybucja indywidualnych zestawów odbiorczych (dekoderów) dla osób zapisanych na listę rezerwacji. Rzeczywisty i oficjalny start projektu miał miejsce 18 września 1998, a Wizja TV oferowała 18 kanałów tematycznych, w tym 16 w języku polskim[2]. Założycielem była amerykańska spółka At Entertainment Inc., wkrótce potem przejęta przez operatora telewizji kablowej UPC. W projekcie Wizja TV uczestniczył również Philips, który dostarczał indywidualne zestawy odbiorcze, tworząc sieć dystrybucyjną w oparciu o autoryzowane punkty sprzedaży oraz Astra (operator satelitarny). 1 marca 2002 nastąpiła fuzja Wizji TV z konkurencyjną platformą Cyfra+, w wyniku której utworzona została Nowa Cyfra+. Wizja TV nadawana była z satelity Astra 19,2°E, kodowana w systemie CryptoWorks.

Pakiet cyfrowy programów Wizja TV był adresowany zarówno do odbiorców indywidualnych (DTH), jak i abonentów sieci kablowych. Programy otrzymały koncesję od Independent Television Commission (angielskiego organu koncesyjnego dla telewizji komercyjnej), dzięki czemu korzystały z ochrony Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej. Wizja TV była nadawana z użyciem najnowszej wtedy cyfrowej technologii zwanej DVB MPEG-2. Korzystała ze stacji dosyłowej do satelity w Maidstone i była retransmitowana z pozycji 19,2 E (Astra), skąd trafiała do abonentów sieci kablowej PTK oraz odbiorców indywidualnych. Wizja TV była pierwszym w Europie przypadkiem, gdy platformę cyfrową dla danego kraju tworzył w całości podmiot zagraniczny i emitował programy spoza granic państwa dla którego były one przeznaczone[3].

Oferta programowa

Wszystkie programy, oprócz CNN International, Bet on Jazz i MTV, były prezentowane w polskiej wersji językowej, choć nie od razu przez cały czas emisji. Odbiorcy indywidualni, którzy zakupili zestawy cyfrowe do odbioru Wizji TV, mieli również dostęp do ponad 40 innych niekodowanych programów telewizyjnych i 30 stacji radiowych, nadawanych za pośrednictwem satelity Astra. Odbiór odbywał się za pośrednictwem terminali Philips DSB3010, a w późniejszym okresie Philips DSX6010, wyposażonych w system kontroli dostępu CryptoWorks.

Pierwotnie w ofercie Wizji TV miały się również znaleźć kanały takie jak Knowledge TV (popularnonaukowy) czy też Shopping TV (telezakupowy),[4] oraz Sci-Fi Channel (filmowy)[5], jednak przez opóźnienie startu platformy finalnie te kanały nie pojawiły się w ofercie.

Później w ofercie Wizji TV znalazły się również polskie stacje telewizyjne: TVN, Nasza TV (później TV4), Polsat, Polsat 2, RTL 7, TVP1, TVP2, Super 1, Polonia 1, TV Niepokalanów (później TV Puls) i nowe kanały tematyczne:

Oferta platformy Wizja TV była skierowana do odbiorców indywidualnych, którzy zakupią zestaw do odbioru satelitarnego oraz abonentów sieci kablowych (programy Wizji TV dostępne były w największej w Polsce sieci telewizji kablowej, UPC Telewizja Kablowa). Abonenci sieci telewizji kablowych nie potrzebowali do odbioru programów z pakietu Wizji TV dodatkowego sprzętu (poza HBO, kanałem dodatkowo płatnym). Wystarczyło być abonentem pełnego pakietu programów oferowanych w sieciach UPC Telewizji Kablowej. Przez krótki okres Wizja TV oferowała także satelitarny dostęp do Internetu, tzw. Chello satelitarne. Kanałem zwrotnym w tym przypadku był zwykły modem telefoniczny.

Przypisy

  1. Sat-UK-Tab: ASTRA - 29.09.97. sat-net.com. [dostęp 2020-10-10]. (pol.).
  2. Punkty zwrotne w historii Wizji TV. wizjatv.pl. [dostęp 2020-10-10]. (pol.).
  3. Radio i telewizja w Polsce: Raport o stanie rynku w chwili przystępowania do Unii Europejskiej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wrzesień 2004. [dostęp 2014-01-18]. (pol.).
  4. SAT-Poland: News (12.12.), www.sat-net.com, 12 grudnia 1997 [dostęp 2019-03-20].
  5. Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki, numer 105, luty 1998.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Twoja Wizja.jpg
Logo kanału telewizyjnego Twoja Wizja
Wizja Sport.png
Logo kanału telewizyjnego Wizja Sport
Wizja Pogoda.jpg
Logo kanału telewizyjnego Wizja Pogoda
Wizja TV.svg
Logo cyfrowej platformy satelitarnej Wizja TV
Wizja Jeden.gif
Logo kanału telewizyjnego Wizja Jeden