Wojciech Cybulski

Wojciech Cybulski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1808
Konin, Wielkie Księstwo Poznańskie

Data i miejsce śmierci

23 lutego 1867
Wrocław, Prusy

Zawód, zajęcie

krytyk literacki, profesor języków i literatur słowiańskich

Wojciech Prawdzic Cybulski (ur. 10 kwietnia 1808 w Koninie, zm. 16 lutego 1867 we Wrocławiu) – polski językoznawca, profesor, uczestnik powstania listopadowego, deputowany do Pruskiego Zgromadzenia Narodowego i pruskiego Landtagu w Berlinie w latach 1849-1852[1].

Epitafium Wojciecha Cybulskiego na elewacji kościoła pw. św. Maurycego we Wrocławiu

Życiorys

Pochodził z niezamożnej rodziny, jego ojciec był zarządcą majątku hrabiostwa Łąckich. Szkołę elementarną ukończył w Lwówku a maturę zdał w roku 1828 w poznańskim gimnazjum.

Studia filologiczne odbył na uniwersytecie w Berlinie w latach 18281836. Początkowo studiował filologię klasyczną i historię, uczestnicząc min. w wykładach profesora Hegla. W roku 1829 spotkał Adama Mickiewicza, który wywarł na niego duży wpływ i spowodował zmianę zainteresowań w kierunku studiów nad literaturą słowiańską.

W roku 1831 wyjechał potajemnie z Berlina, aby wziąć udział w powstaniu listopadowym. Raniony w bitwie pod Rutkami dostał się do niewoli rosyjskiej. Karę zesłania odbywał w Wilnie i Bobrujsku. W roku 1833 w drodze do Berlina został aresztowany i osadzony w twierdzy w Świdnicy, po pewnym czasie został zwolniony. Umożliwiono mu też dokończenie studiów na berlińskiej uczelni.

W roku 1836 obronił doktorat i rozpoczął prowadzenie wykładów z języków słowiańskich. Po uzyskaniu stypendium odbywał podróże naukowe do krajów południowosłowiańskich, przebywał kolejno w Pradze, Wiedniu, Bratysławie, Belgradzie, Zagrzebiu, Budapeszcie i Krakowie. W roku 1841 habilitował się i objął stanowisko prywatnego docenta na berlińskim uniwersytecie, gdzie pracował do roku 1859. Dnia 14 grudnia tegoż roku objął na Uniwersytecie Wrocławskim Katedrę Filologii Słowiańskiej. Swój pierwszy wykład wygłosił w dniu 16 kwietnia 1860. W tym samym roku poślubił w Warszawie Józefę Machczyńską. W czasie swojej pracy na wrocławskiej uczelni prowadził zajęcia z języków i literatury słowiańskiej, dużo czasu poświęcił badaniu twórczości Mickiewicza. Pośmiertnie, w roku 1870, staraniem J. I. Kraszewskiego wydano w dwu tomach jego "Odczyty o poezyi polskiej w pierwszej połowie XIX wieku" - dzieło w sporej części poświęcone Mickiewiczowi. W dniu 11 lutego 1861 objął funkcję kuratora Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego, którą sprawował do swojej śmierci. Zmarł na atak serca.

Cybulskiego pochowano na cmentarzu parafialnym pw. św. Doroty we Wrocławiu, cmentarz ten został zlikwidowany w roku 1967, obecnie znajduje się tam Park Andersa. Ocalała płyta nagrobna, z inskrypcją w języku polskim, została wmurowana w południową ścianę kościoła św. Maurycego[2].

Nazwiskiem Cybulskiego nazwano ulicę w centrum Wrocławia.

Jego córką była Józefa Bąkowska.

Przypisy

  1. Lech Trzeciakowski, Posłowie polscy w Berlinie 1848-1928, Warszawa 2003, s. 481.
  2. Marek Burak, Halina Okólska, 2007, Cmentarze dawnego Wrocławia, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Epitafium Wojciecha Cybulskiego, tablica pamiątkowa Aleksandra Fredry, Kościół św. Maurycego, Wrocław.jpg
Autor: Qkiel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Epitafium Wojciecha Cybulskiego, tablica pamiątkowa Aleksandra Fredry, Kościół św. Maurycego, Wrocław.
Wojciech Cybulski.jpg
Wojciech Cybulski