Wojciech Dzieduszycki (archeolog)

Wojciech Marek Dzieduszycki
Data i miejsce urodzenia

1946
Poznań

Data śmierci

27 listopad 2020

Zawód, zajęcie

archeolog, wykładowca akademicki

Tytuł naukowy

doktor habilitowany

Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uczelnia

Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Zielonogórski

Stanowisko

docent,
profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Wojciech Marek Dzieduszycki (ur. 1946 w Poznaniu[1], zm. 27 listopada 2020)[2]polski archeolog, specjalizujący się w archeologii pradziejowej i średniowiecza; nauczyciel akademicki związany z Polską Akademią Nauk oraz Uniwersytetem Zielonogórskim[3].

Życiorys

Urodził się w 1946 roku w Poznaniu, gdzie w 1965 roku zdał egzamin maturalny w III Liceum Ogólnokształcącym[4]. W tym samym roku podjął studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, które zakończył, zdobywając tytuł magistra w 1970 roku na podstawie pracy pt. Ceramika z wczesnośredniowiecznego Kaszowa w pow. milickim.

Jeszcze w trakcie studiów w 1968 roku rozpoczął pracę w poznańskim Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Dwa lata później po otrzymaniu dyplomu magisterskiego został tam zatrudniony na stanowisku asystenta. W 1977 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Wczesnośredniowieczna ceramika kruszwicka na tle rozwoju ceramiki wczesnopolskiej, a w 1978 roku awansował na stanowisko adiunkta[5]. W 1996 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej[6]. Rok później na poznańskim oddziale PAN awansował na stanowisko docenta[5].

Poza działalnością naukowo-badawczą wykładał także jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego[7]. Był także członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich[5].

Dorobek naukowy

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół problematyki związanej z archeologią pradziejową i średniowieczną, dziejami kultury materialnej i duchowej, zagadnieniami systemów wartości i wymiany, rolą symboliki w dziejach społeczeństw pradziejowych i średniowiecznych, ekologią historyczną oraz dziejami ośrodków wczesnopaństwowych w Polsce[5]. Do jego najważniejszych prac należą[8]:

  • Wczesnomiejska ceramika kruszwicka w okresie od 2 połowy X wieku do połowy XIV wieku, Wrocław 1982.
  • Gopło. Przyroda i człowiek, Poznań 1993, współautor.
  • Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej, Poznań 1995.

Przypisy

  1. Dane dotyczące daty urodzenia w katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp 2013-03-01].
  2. ŻEGNAMY PROF. WOJCIECHA DZIEDUSZYCKIEGO - ARCHEOLOGA, BADACZA PRADZIEJÓW I ŚREDNIOWIECZA, NAUCZYCIELA AKADEMICKIEGO. infoserwis.uz.zgora.pl. [dostęp 2020-12-01]. (pol.).
  3. Dr hab. Wojciech Marek Dzieduszycki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-01-10].
  4. Wykaz absolwentów III LO w Poznaniu, dostępny w archiwum szkoły.
  5. a b c d Biografia na stronie IAiE PAN [on-line] [dostęp 2013-01-01].
  6. Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-01-01].
  7. Informacje na stronie IH UZ. ih.uz.zgora.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-09)]. [on-line] [dostęp 2013-01-02].
  8. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na 1.01.2013.

Linki zewnętrzne