Wojciech Kuczkowski

Wojciech Kuczkowski
Jastrzębiec
Ilustracja
Wojciech Kuczkowski
Data i miejsce urodzenia

16 stycznia 1930
Bielsk Podlaski

Data śmierci

21 czerwca 2021

Zawód, zajęcie

nauczyciel, pisarz

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” Medal Pamiątkowy XXV-lecia "Czuwaj"
Wojciech Kuczkowski przedstawia się w Wikipedii swoim głosem czytając własną fraszkę.

Wojciech Kuczkowski, ps. Jastrzębiec (ur. 16 stycznia 1930 w Bielsku Podlaskim, zm. 19 czerwca 2021)[1] – polski pisarz, poeta, prozaik, eseista, reportażysta, ekolog, nauczyciel i wychowawca młodzieży, instruktor harcerski, harcmistrz, działacz turystyczny i krajoznawca, żeglarz i miłośnik turystyki wodnej, podróżnik, autor książek i artykułów krajoznawczych, organizator "Powitania Unii Europejskiej na polskich wodach w 2004 roku"[2].

Życiorys

Urodził się 16 stycznia 1930 w Bielsku Podlaskim w rodzinie oficera Policji Państwowej. Dzieciństwo spędził w Augustowie, natomiast podczas wojny przebywał w Pińczowie, gdzie uczęszczał na komplety tajnego nauczania gimnazjalnego. Pod koniec II wojny światowej został zaprzysiężony jako członek Szarych Szeregów.

W latach 1947–1957 mieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował polonistykę. Udzielał się w Kole Młodych Pisarzy przy ZLP. Od 1952 pracował jako nauczyciel języka polskiego. W 1957 wyjechał do pracy w Kowarach, w 1962 został przeniesiony służbowo do Warszawy i oddelegowany do pracy w Głównej Kwaterze ZHP i prasie harcerskiej. W 1965 wrócił do pracy nauczycielskiej.

Od wojny do chwili obecnej czynny w ruchu harcerskim. Aktualnie członek Harcerskiego Kręgu Morskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego i Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

W Polskim Związku Żeglarskim pełnił funkcję członka komisji Żeglarstwa Śródlądowego Zarządu Głównego, w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym był wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK.

Autor mapy hydronawigacyjnej Polskie śródlądowe szlaki żeglowe[3]. Najnowsza wersja mapy została wydana w 2007 dzięki wsparciu Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Na mapie tej umiejscowiono wszystkie śluzy, nadzory wodne, placówki administracji wodnej oraz wodowskazy. Również rewers mapy zawiera wiele cennych informacji, przede wszystkim namiary placówek i oznaczenia[4].

Odznaczenia i wyróżnienia

Otrzymał liczne odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia harcerskie i turystyczne, m.in.

Publikacje

  • Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, Wyd. Alma-Press, Warszawa 2009, Wyd. IV ISBN 978-83-7020-394-8
  • Szlak Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego ISBN 978-83-87031-26-8
  • Mazurskie żeglowanie, Wyd. Remix, Olsztyn 1994.
  • Rynek usług żeglarskich – przystanie, Rynek Turystyczny 1997, nr 10, s. 20.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Czuwaj baretka medalu 25-lecia.png
Autor: Grzegorz Całek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Medal Pamiątkowy XXV-lecia "Czuwaj"
Wojciech Kuczkowski.jpg
Autor: Borys Kozielski, Licencja: CC BY 4.0
Wojciech Kuczkowski, poeta, pisarz.
Wojciech Kuczkowski Voice Intro.wav
Autor: Borys Kozielski, Licencja: CC BY 4.0
Wojciech Kuczkowski przedstawia się w Wikipedii swoim głosem czytając własną fraszkę.