Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Ilustracja
Siedziba biblioteki, byłe koszary wojskowe
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Rajska 1

Dyrektor

Jerzy Woźniakiewicz

Data założenia

1758

Wielkość zbiorów

0,5 mln

50°03′53,622″N 19°55′46,736″E/50,064895 19,929649
Strona internetowa
Budynek
dawnych koszar piechoty
im. Cesarza Franciszka Józefa
Armii Austro-Węgier
Symbol zabytku nr rej. A-1418/M z 3 października 2014[1]
Ilustracja
Widok z placu ćwiczeń
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Rajska 1-3

Typ budynku

koszary

Architekt

Feliks Księżarski

Inwestor

Armia Austro-Węgier

Rozpoczęcie budowy

1858

Ukończenie budowy

1862

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dawne koszary im. Franciszka Józefa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dawne koszary im. Franciszka Józefa”
Ziemia50°03′54,0″N 19°55′46,6″E/50,065000 19,929611
Strona internetowa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – główna, publiczna biblioteka województwa małopolskiego. Posiada status instytucji kultury województwa małopolskiego i jest finansowana przez samorząd województwa. Siedziba biblioteki znajduje się w zabytkowym budynku dawnych koszar przy ulicy Rajskiej 1 w Krakowie[2].

Historia

Historia biblioteki sięga roku 1758, kiedy to Jacek Augustyn Łopacki przekazał miastu księgozbiór liczący ok. 200 tomów. W roku 1905 powstała Biblioteka Publiczna Towarzystwa Uniwersytetu Ludowego. Na bazie tych zbiorów w 1920 roku Rada Miasta Krakowa postanowiła utworzyć Bibliotekę Publiczną im. Ernesta Bandrowskiego. W 1922 roku księgozbiór przyszłej biblioteki został zdeponowany w Muzeum Przemysłowym Krakowa. Po wojnie w 1945 roku Miejska Rada Narodowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Publicznej Biblioteki Miasta Krakowa, a w 1949 roku została powołana Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. W 1955 roku z fuzji biblioteki miejskiej i wojewódzkiej powstała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. W 1958 roku obie instytucje zostają rozdzielone. W 1965 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna otrzymała status biblioteki naukowej. W 1975 roku po zmianach administracyjnych dochodzi do ponownego połączenia biblioteki miejskiej i wojewódzkiej. W 1990 roku, w konsekwencji postanowień „Ustawy o samorządzie terytorialnym”, nastąpił podział bibliotek publicznych na państwowe (wojewódzkie) i samorządowe (miejskie, gminne i miejsko-gminne). W 1993 roku zarządzeniem wojewody krakowskiego biblioteka przyjęła nazwę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i otrzymała nowy statut, a w 1996 przeniosła siedzibę na ulicę Rajską. W 1999 roku biblioteka stała się instytucją samorządową – centralną biblioteką publiczną dla województwa małopolskiego.

Dyrektorem WBP w Krakowie od 2011 roku jest Jerzy Woźniakiewicz. Wcześniej funkcję tę pełnili: Anna Wiśniewska (p.o. dyrektor), Artur Paszko, Jacek Wojciechowski, Józef Zając, Jan Malec, Władysław Wolski, Józef Korpała.

Działalność

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory, a także sprawuje nadzór merytoryczny nad siecią samorządowych bibliotek publicznych w Małopolsce. Biblioteka prowadzi także szereg działań edukacyjnych, kulturalnych oraz przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu.

Biblioteka, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa małopolskiego, prowadzi Małopolską Bibliotekę Cyfrową, której głównym celem jest prezentacja w Internecie bogatego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego Małopolski.

W budynku WBP w Krakowie działa ogólnodostępna sieć Wi-fi, budynek przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy, windy, sanitariaty itp.).

W Bibliotece funkcjonuje Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, organizowane są spotkania promujące czytelnictwo. Od 2007 roku w partnerstwie z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Krakowie realizowany jest program „Szkoła @ktywnego Seniora”, w ramach którego prowadzona jest działalność na rzecz osób starszych (kursy komputerowe, warsztaty, seminaria, wykłady).

Mierzące ponad 200 metrów długości korytarze budynku wykorzystywane są jako powierzchnie wystawiennicze dla ekspozycji malarstwa i fotografii.

Biblioteka dysponuje pięcioma salami konferencyjnymi (udostępnianymi także komercyjnie), w tym nowoczesną salą ze sprzętem nagłaśniającym, projektorami, klimatyzacją oraz kabinami tłumaczy symultanicznych.

Zbiory

Zbiory Biblioteki obejmują około 500 tysięcy jednostek inwentarzowych. Są to książki, czasopisma, zbiory specjalne, w tym płyty winylowe, kasety, przezrocza, płyty CD i DVD. WBP w Krakowie posiada bogate zbiory naukowe i popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, encyklopedie, słowniki, bibliografie i monografie, książki dotyczące Krakowa i Małopolski, dokumenty życia społecznego, materiały audialne z zakresu muzyki poważnej, operowej, rozrywkowej i dziecięcej, nuty i materiały muzykologiczne, bogate zbiory czasopism, roczników i zeszytów naukowych, komputerowe bazy danych, bibliografie multimedialne, a także książki brajlowskie i „książki mówione” (kasety magnetofonowe) – głównie beletrystykę dla dorosłych i dla dzieci.

Biblioteka dysponuje unikatowymi zbiorami czasopism regionalnych i lokalnych z terenu Krakowa i Małopolski oraz m.in. kolekcją dokumentów życia społecznego, takich jak: katalogi wystaw, programy teatralne, imprez, afisze i plakaty, druki wyborcze, okolicznościowe, ulotki, obwieszczenia itp.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie gromadzi i udostępnia na miejscu aktualne wydania gazet i czasopism (około 270 tytułów w prenumeracie) oraz komplety archiwalnych roczników – łącznie około 2 tys. tytułów. Są to zarówno periodyki o tematyce ogólnej i społeczno-kulturalnej, jak i czasopisma naukowe z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Udziela także informacji bibliotecznych, bibliograficznych i faktograficznych ze wszystkich dziedzin wiedzy, zarówno na miejscu, jak i telefonicznie oraz korespondencyjnie. Oddana do użytku jesienią 2009 Czytelnia Główna WBP w Krakowie to jedna z nielicznych tak dużych czytelni posiadająca wolny dostęp do zbiorów. Czytelnicy WBP w Krakowie mają możliwość korzystania z katalogu w formie elektronicznej, a także zarządzania swoim kontem bibliotecznym poprzez Internet.

Agendy biblioteki

  • Arteteka
  • Biblioteka Sztuki
  • Czytelnia Czasopism
  • Czytelnia Główna
  • Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej
  • Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej
  • Czytelnia Materiałów Własnych
  • Czytelnia Zbiorów o Krakowie i Małopolsce
  • Punkt Informacyjny
  • Punkt Rejestracji Czytelników
  • Wypożyczalnia i Czytelnia Zbiorów Obcojęzycznych
  • Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci
  • Wypożyczalnia i Pracownia Informatyczna
  • Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży
  • Wypożyczalnia i Pracownia Muzyczna
  • Wypożyczalnia Główna
  • Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej
  • Wypożyczalnia Międzybiblioteczna

Zobacz też

  • Pomnik Pála Telekiego w Krakowie

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2022-03-15].
  2. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wielokulturowy Kraków [dostęp 2020-03-04] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kraków Fortress, Austro-Hungarian Army, former Emperor Franz Joseph I Infantry Barracks, 1858 design. Feliks Księżarski, 1 Rajska street, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Twierdza Kraków, koszary piechoty im Cesarza Franciszka Józefa I, 1858 proj. Feliks Księżarski, ul. Rajska 1, Kraków
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.jpg
Autor: Pawel Swiegoda (Paberu), Licencja: CC BY-SA 2.5
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie