Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach

Książeczka kierowcy/motorniczego WPK Katowice

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach – największe z Wojewódzkich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Powstało z przekształcenia Śląsko-Dąbrowskich Linii Komunikacyjnych, uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach podjętą 27 lutego 1951 roku.

Struktura

Przed postawieniem przedsiębiorstwa w stan likwidacji WPK składało się z 11 zakładów eksploatacyjnych[1]:

oraz 3 zakładów pomocniczych:

  • Zakład Napraw Autobusów 'Ikarus’ nr 10 w Mikołowie,
  • Zakład Zaopatrzenia i Transportu Nr 12 w Katowicach,
  • Zakład Remontów Torów i Budynków Nr 13 w Katowicach.

Historia

27 lutego 1951 roku uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach przekształcono przedsiębiorstwo Śląsko-Dąbrowskie Linie Komunikacyjne w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach.

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 175/91 Wojewody Katowickiego z dnia 13 września 1991 r. w sprawie podziału Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach, przedsiębiorstwo zostało podzielone na samodzielne zakłady komunikacyjne, z których powstały Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej. Samo zaś WPK zostało postawione w stan likwidacji.

Zobacz też

Przypisy

  1. Zakłady. [w:] Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach [on-line]. wpk.katowice.pl. [dostęp 2016-12-27].

Media użyte na tej stronie