Wojska pancerne

znak taktyczny

Wojska pancerne – jeden z głównych rodzajów wojsk lądowych.

Historia wojsk pancernych

Żołnierze wojsk pancernych w czołgu M1A1 Abrams

Po raz pierwszy jednostki pancerne zostały użyte przez armię brytyjską czasie I wojny światowej w roku 1916. Rok później armia francuska użyła czołgów do bezpośredniego wsparcia piechoty w czasie przełamywania ufortyfikowanych pozycji obrony. Zaczątkiem polskich wojsk pancernych był utworzony w 1919 na terenie Francji w ramach armii gen. Hallera 1 pułk czołgów[1]. Początkowo przeznaczone były do bezpośredniego wsparcia piechoty. W okresie międzywojennym pojawiła się koncepcje wykorzystania związków pancernych, jako wojsk szybkich. Twórcami tych koncepcji byli Anglicy, lecz w praktyce zrealizowali je Niemcy, tworząc związki lekkich, ale ruchliwych i silnych ogniowo czołgów[2]. Po II wojnie światowej wzrosło znaczenie wojsk pancernych. Było to następstwem dalszego udoskonalenia technicznego sprzętu. Jednak w wojnie izraelsko-arabskiej ich pozycja mocno podupadła, a to w związku z masowym zastosowaniem lekkich, o dużym zasięgu i celnych rakietowych systemów przeciwpancernych. W związku z takim zagrożeniem dla czołgów, następuje coraz silniejsza integracja wojsk pancernych i zmechanizowanych poprzez tworzenie mieszanych oddziałów posiadających w swoim składzie zarówno pododdziały czołgów jak i piechoty zmechanizowanej[3].

Charakterystyka wojsk

Wojska pancerne charakteryzują się dużą siłą ognia, dużą manewrowością i odpornością na ogień. Cechy te czynią je doskonałym rodzajem sił do wtargnięcia w ugrupowanie przeciwnika, rozwijania natarcia, głębokich uderzeń w strefę tyłową przeciwnika i prowadzenia pościgu. Mogą również powstrzymywać atak przeciwnika i wykonywać kontrataki w ramach działań obronnych. Są główną siłą uderzeniową wojsk lądowych. Występują jako oddziały oraz stanowią związki taktyczne i operacyjne[1].

Podstawowym uzbrojeniem wojsk pancernych są[1]:

W skład wojsk pancernych wchodzą także pododdziały (oddziały) innych rodzajów wojsk, co nadaje im ogólnowojskowy charakter. Pododdziały czołgów wchodzą również w skład oddziałów wojsk zmechanizowanych[1].

Na wojnie liczą się przede wszystkim ludzie, a nie tylko maszyny. Dobry czołg jest bezużyteczny sam w sobie, jeśli jego załoga nie jest odpowiednio wyszkolona, nie posiada mocnego ducha lub zapału do walki[4].

Wojska pancerne w Polsce

Współczesne jednostki polskich wojsk pancernych

Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty obchodzone jest 17 czerwca[a].

Po raz pierwszy Dzień Czołgisty obchodzony był w dniach 18-20 czerwca 2009 w Żaganiu, w związku z 90-leciem polskiej broni pancernej.

Symbolika wojsk pancernych w Polsce

Zobacz też

Uwagi

  1. Zarządzenie Nr 22/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustanowienia świąt wojskowych oraz sposobu ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. MON Nr 12, poz, 124). Decyzja weszła w życie z dniem ogłoszenia, czyli w dniu 6 lipca 2009, a więc obchody Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dnia Czołgisty w Żaganiu nie miały podstawy prawnej. Zarządzenie Nr 22/MON nie wyjaśnia, dlaczego święto ma być obchodzone właśnie 17 czerwca. Z informacji na oficjalnej stronie internetowej MON wynika, że chodzi o rocznicę powrotu do Polski 1 Pułku Czołgów Armii Polskiej w 1919

Przypisy

  1. a b c d Laprus (red.) 1979 ↓, s. 487.
  2. Koziej 2011 ↓, s. 68.
  3. Koziej 2011 ↓, s. 69.
  4. B.L. Montgomery

Bibliografia

  • Stanisław Koziej: Teoria sztuki wojennej. Warszawa: „Bellona”, 2011. ISBN 978-83-11-12122-5.
  • Marian Laprus (red.): Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979. ISBN 83-11-06229-3.
  • Kazimierz Sobczak [red.]: Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975, s. 698.
  • Józef Urbanowicz [red.]: Mała encyklopedia wojskowa. Tom 3. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1971, s. 529.
  • Uwagi o prowadzeniu działań wojennych oraz o dywizji piechoty w boju. Wielka Brytania: Ministerstwo Obrony Narodowej Centralna Komisja Regulaminowa, 1945.

Media użyte na tej stronie

Spec panc.svg
Autor: Magnum045, Licencja: CC BY-SA 4.0
Armored troops specialist
Oznaka wojsk pancernych.JPG
Autor: Rommanesco, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oznaka wojsk pancernych
TZ PZ.svg
Standard NATO APP-6A standard tactical symbol/ map symbol, here: “Unit - Combat - Armour“ ground track.
Otok pomarańczowy.png
Otok pomarańczowy na czapkę
M1A1 abrams front.jpg
A U.S. Army M1A1 Abrams tank from A Company, Task Force 1st Battalion, 35th Armor Regiment, 2nd Brigade Combat Team, 1st Armored Division, commanded by Capt. William T. Cundy, patrols through Baghdad, Iraq, Nov. 13, 2003, during Operation Iraqi Freedom.
Proporczyk panc.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Proporczyk broni pancernej (na kołnierz) wprowadzony w Wojsku Polskim w Anglii w 1941
Znak pancerny.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Beret 1.png
Beret używany w siłach zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - czarny