Wola Zaradzyńska

Artykuł

51°39'47"N 19°25'32"E

- błąd

38 m

WD

51°42'N, 19°24'E, 51°39'44.53"N, 19°25'28.60"E

- błąd

20031 m

Odległość

708 m

Wola Zaradzyńska
wieś
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

pabianicki

Gmina

Ksawerów

Liczba ludności 

450

Strefa numeracyjna

42

Kod pocztowy

95-054

Tablice rejestracyjne

EPA

SIMC

0414960

Położenie na mapie gminy Ksawerów
Mapa konturowa gminy Ksawerów, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Wola Zaradzyńska”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wola Zaradzyńska”
Położenie na mapie powiatu pabianickiego
Mapa konturowa powiatu pabianickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wola Zaradzyńska”
Ziemia51°39′47″N 19°25′32″E/51,663056 19,425556

Wola Zaradzyńskawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Ksawerów.

Prywatna wieś duchowna Wola Zaradzieńska położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szadkowskim województwa sieradzkiego[1], własność krakowskiej kapituły katedralnej[2]. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w ówczesnym województwie łódzkim.

Historia

Od czasów Piastów obecne tereny Woli Zaradzyńskiej należały do księcia, który miał prawa je nadawać. Były to podmokłe tereny, zwane w związku z tym chropami. W XI wieku rozpoczęła się kolonizacja. Tereny osuszono, doprowadzano do stanu użyteczności. Początek miało osadnictwo Chocanów, Sulętów oraz Pabianów. Tereny te nie posiadały swojej własne nazwy, nazywano je chropami. Ludność kasztelanii tworzyła tzw. Opole Chropskie. Był to związek kierujący się samorządem, odpowiadającym przed władzą książęcą, odrabiający powinności i składający daniny na zamek w Sieradzu. Pod koniec XI wieku kasztelania przeszła na własność kapituły krakowskiej, w drugiej połowie XII wieku wraca zaś ponownie w posiadanie książęce. Po upadku Polski tereny te zajmowane były kolejno przez Prusy i Rosję. Po 1918 r. wróciły w posiadanie Polski. W XIV w. można było już mówić o powstaniu wsi, która nosiła nazwę wtedy nazwę Wola Rypułtowska (od pobliskich Rypułtowic - dzisiejsza część Pabianic). Można było się spotkać również z nazwą Wola Zaredzeńska, tj. leżąca za lasami redzeńskimi. Potem powstała osobna nazwa Rydzyny, która zachowała się do dziś. Wola Rypułtowska już w XIV wieku należała do osad, które pierwotnie tworzyły parafię pabianicką wraz z Bychlewem, Jutrzkowicami, Ślądkowicami, Karniszewicami, Rypułtowicami, Chocianowicami, Łaskowicami, Retkinią, Rudą i Gadką. W XVI wieku Wola Zaradzyńska przeszła do kolegiaty łaskiej. Śladem rozgraniczenia dóbr tuszyńskich od wsi kapitulnych jest dokument Zygmunta Starego z Piotrkowa9 stycznia 1531 r. Na podstawie prawa książęcego i tego dokumentu wieś zobowiązana była do licznych posług, które mieszkańcy musieli pełnić wobec Zygmunta z Piotrkowa. Przywilej z 1602 roku zabraniał mieszkańcom Woli Zaredzeńskiej m.in. wytwarzania trunków. Musiano je kupować w Pabianicach.
W XVIII wieku wieś z powodu wojen, pożarów i epidemii została całkowicie wyludniona.
W 1921 r. w domu pana Stusio wynajęto pomieszczenie, służące jako trzyklasowa szkoła podstawowa. Pomieszczenie to okazało się jednak zbyt małe i powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Na przełomie lat 1929 i 1930 uruchomiono Szkołę Podstawową siedmioklasową II stopnia. Szkoła funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej, kiedy uczono w niej dzieci osiedleńców. Szkoła w 1945 r. została wyzwolona. Była wtedy w złym stanie - brakowało podręczników, popsuta była elektryka. Szkołę naprawiano własnymi siłami mieszkańców wsi. Lata 1968–1970 były czasem remontów i kupna środków dydaktycznych.
W XX w. wieś nosiła nazwę Ziemia Włościan Woli Zaradzyńskiej. Kolejną nazwą była Wola Zaradzyńska, która zachowała się do dziś. Wioska wchodziła wtedy w skład gminy Widzew i powiatu łaskiego. Potem wieś weszła w skład gminy Pabianice i pozostała tam do końca roku 1996. W 1997 roku Wola Zaradzyńska weszła w skład gminy Ksawerów. W 2008 roku w Woli Zaradzyńskiej erygowano Parafię Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

Komunikacja

Przez Wolę Zaradzyńską przebiega droga krajowa nr 71.

We wsi jest 5 ulic:

Funkcjonują linie autobusowe MZK Pabianice, PKS Łódź i Eltrans.

Przypisy

  1. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
  2. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 68.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
POL gmina Ksawerów COA.svg
Herb gminy Ksawerów
Wola Zaradzyńska - tablica.JPG
Autor: Damianwiszowaty12, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wjazd od strony miejscowości Gospodarz w gminie Rzgów, Województwo Łódzkie