Wolny Kościół Apostolski Pięćdziesiątnicy

Wolny Kościół Apostolski Pięćdziesiątnicy
Ελευθέρα Αποστολική Εκκλησία Πεντηκοστής
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Pentekostalizm
Ustrój kościelny

Kongregacjonalizm

Siedziba

Ateny (Grecja)

Zasięg geograficzny

 Grecja

Strona internetowa

Wolny Kościół Apostolski Pięćdziesiątnicy (znany również jako E.A.E.P) – jest chrześcijańskim kościołem zielonoświątkowym w Grecji. Największy grecki kościół protestancki, oraz czwarty chrześcijański po Kościele Prawosławnym, Kościele katolickim i Świadkach Jehowy. Według Operation World w 2010 roku liczył 18 000 wiernych, w tym 9000 członków, w 180 zborach.

Wolny Kościół Apostolski posiada ok. 120 kościołów i 250 domów zgromadzeń w różnych miastach i wioskach w całej Grecji. Kościół miał silny wzrost członków w latach 90. XX wieku, także w innych krajach. Wyznanie jest oficjalnie uznane przez państwo[1].

Wolny Kościół Apostolski Pięćdziesiątnicy uważa się za część drugiego wielkiego globalnego wylania Ducha Świętego, który określany jest w Piśmie Świętym jako "późniejszy deszcz" (Jk 5,7). Obejmuje on większość świata. Kościół sam twierdzi, że ma przywilej (w porównaniu do innych kościołów na świecie, za granicą) wykorzystanie w szerokim zakresie oryginalnego greckiego tekstu Nowego Testamentu. Kościół Apostolski głosi powrót do apostolskiej mocy, prostoty i mentalności.

Nazwa

Kościół nazywa się:

  • Wolny – ponieważ jest autokefaliczny i jest niezależny od jakiejkolwiek organizacji religijnej.
  • Apostolski – ponieważ wierzy, przyjął doktryny i praktyki Pierwszego Kościoła Apostolskiego.
  • Pięćdziesiątnicy – ponieważ wierzy, że wierni powinni otrzymać Ducha Świętego, oraz jego moc, jak to miało miejsce w dniu Pięćdziesiątnicy.

Kult

Zjazd młodzieżowy Kościoła, który odbył się na stadionie olimpijskim w Nicei, w którym wzięło udział 3000 młodych ludzi.

Spotkania Wolnego Kościoła Apostolskiego odbywają się co tydzień, wyjątkiem są centralne kościoły w Atenach i Salonikach, które funkcjonują całą dobę. Każdy kościół ma swój własny harmonogram spotkań, a każdy członek może swobodnie uczestniczyć w każdym spotkaniu i brać w nim czynny udział. Spotkania te prowadzone są głównie w godzinach popołudniowych. Rozpoczynają się w wyznaczonym czasie modlitwy, chwały i uwielbienia, a następnie główną częścią jest wykład slowa Bozego, który zaczyna się i kończy modlitwą. Program obejmuje chrześcijańskie pieśni i kazania oparte na Biblii.

W kościołach lokalnych są prowadzone specjalne spotkania dla młodzieży, które obejmują rozważania Pisma Świętego. Prowadzone są także szkółki niedzielne dla dzieci.

Przypisy

  1. "H Ελευθέρα Αποστολική Εκκλησία Πεντηκοστής αυξήθηκε ταχέως με πανελλήνιους ρυθμούς αύξησης μελών και προσηλύτων 10% ετησίως." Etnologia-5 (1996-1997), O. Lintmagier. Potwierdził to międzynarodowy magazyn Christianity Today (kwiecień 1998), w odpowiedzi dla Peter Moschovis.

Media użyte na tej stronie

Synaxi.jpg
Autor: http://www.christianity.gr, Licencja: CC BY-SA 3.0
46th conference of Free Apostolic Church of Pentecost Youth in Greece