Wrona mała

Wrona mała
Corvus bennetti[1]
North, 1901
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

krukowate

Rodzaj

Corvus

Gatunek

wrona mała

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Wrona mała[3] (Corvus bennetti) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae) zamieszkujący Australię. Nie jest zagrożony.

Systematyka

Nie wyróżnia się podgatunków[4][5]. Proponowany podgatunek bonhoti z zachodniej Australii nie zyskał akceptacji jako zbyt mało odróżniający się od reszty populacji. Przypisany do C. bennetti domniemany podgatunek queenslandicus (wschodni Queensland) okazał się opisany w oparciu o błędnie zidentyfikowany okaz wrony papuaskiej (C. orru)[4].

Morfologia

Wrona mała z wyglądu bardzo przypomina wronę papuaską – ma białą podstawę szyi oraz przejaśnienia na głowie, co widać w trakcie stroszenia na silnym wietrze. Jest jednak nieco mniejsza – osiąga 42–48 cm długości. Ma też proporcjonalnie mniejszy dziób. Posiada podobnie białą tęczówkę, która odróżnia te dwa australijskie gatunki od pozostałych w rodzaju Corvus, poza paroma wyspiarskimi gatunkami na północ od Australii i jednym żyjącym w Eurazji – kawką (Corvus monedula). Podobnie jak kruk australijski, wrona mała ma niebieską obwódkę wokół źrenic, a czasem również taką otoczkę po najbardziej zewnętrznej krawędzi białej tęczówki.

Występowanie

Posiada szeroki zasięg areału. Występuje głównie w zachodniej i centralnej części Australii, często zasiedlając bardzo suche, pobliskie obszary pustynne. To częsty mieszkaniec małych miast i terenów rolniczych, gdzie stada wron małych przypominają tamtejszej ludności europejskie skupiska gawronów.

Zachowanie

Pożywienie

Żeruje głównie na ziemi, a w skład jej diety wchodzą owady, rośliny zbożowe i inne nasiona. W mniejszym stopniu wyjada padlinę i resztki pozostawionego pokarmu niż inne australijskie gatunki rodzaju Corvus.

Gniazdowanie

Gnieździ się w małych, luźnych koloniach, budując swe lęgowiska z patyków i gałęzi spojonych błotem (jedyny australijski gatunek, który ma to w zwyczaju).

Głos

Wydaje dźwięk nark-nark-nark-nark. Potrafi jednak krakać w sposób bardziej kojarzony z krukowatymi – kah-kah-kah.

Status

IUCN uznaje wronę małą za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Całkowita liczebność populacji nie została zbadana, ale jej trend jest oceniany jako malejący. Jest to nadal ptak liczny (nie kwalifikuje się do uznania go za gatunek zagrożony wyginięciem)[2].

Przypisy

  1. Corvus bennetti, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Corvus bennetti, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Corvidae Leach, 1820 - krukowate - Crows and Jays (wersja: 2020-09-20). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-01-16].
  4. a b Little Crow (Corvus bennetti). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-16)]. (ang.).
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Crows, mudnesters, birds-of-paradise. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2021-01-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Little crow (Fifer).jpg
Autor: Neil Fifer, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Little crow
Corvus bennetti map.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0