Wronka (wzniesienie)

Wronka
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety Wschodnie

Wysokość

458 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wronka”
Ziemia50°14′47,53″N 16°38′23,47″E/50,246536 16,639853
Tunel w Długopolu-Zdroju przechodzący pod Wronką

Wronka (niem. Krâhenberg, 458 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Obniżeniu Bystrzycy Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim.

Wzniesienie położone jest w środkowo-zachodniej części Obniżenia Bystrzycy Kłodzkiej, około 500 m na wschód od wsi Długopole-Zdrój.

Wronka jest najwyższym jednostkowym wzniesieniem w Obniżeniu Bystrzycy Kłodzkiej górującym od wschodu nad Długopolem-Zdrój, wznosi się na wysokość około 458 m n.p.m. nad Dolinę Nysy Kłodzkiej, położoną u zachodniego podnóża, która w Długopolu-Zdr. wcina się w płasko uławicone serie piaskowców i margli górnej kredy, głębokim kanionem pomiędzy wyniosłość wzniesienia Wronka na wschodzie a Długim Grzbietem na zachodzie. Jest to wzniesienie charakteryzujące się nieregularną rzeźbą i urozmaiconym ukształtowaniem w kształcie niewielkiego grzbietu z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem na zrównanej wierzchowinie. Zachodnie i południowe zbocza stromo opadają do doliny Nysy Kłodzkiej. Wzniesienie od zachodu i południa wyraźnie wydziela dolina Nysy Kłodzkiej. Wzniesienie zbudowane jest ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Gór Bystrzyckich i Orlickich, głównie gnejsów, łupków łyszczykowych i kwarcytów. Na nich zalegają piaskowce górnokredowe. Zbocza wzniesienia pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich. Partia szczytowa oraz zbocza wzniesienia w całości porośnięte są monokulturowym lasem świerkowym regla dolnego z domieszką brzozy, buka, jaworu i modrzewia. Dolne partie wschodnich północnych i południowych zboczy zajmują nieużytki i łąki, na których rosnące ciągi drzew i kępy krzaków wyznaczają dawne miedze.U zachodniego podnóża wzniesienia po prawej stronie Nysy Kłodzkiej rozpościera się malowniczy Park Wschodni, który naturalnie przechodzi w las usytuowany na zachodnim zboczu. Zachodnim zboczem na poziomie około 400 m n.p.m. prowadzi linia kolejowa nr 276 KłodzkoMiędzylesie a podnóżem, równolegle do koryta Nysy Kłodzkiej prowadzi droga Bystrzyca Kłodzka – Międzylesie. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźna rozciągnięta część szczytowa z niewyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Inne

  • w przeszłości z łąki na zboczu Wronki czerpano radoczynną borowinę.
  • na zachodnim zboczu Wronki położona jest stacja kolejowa, obok której przebito długi na 360 m tunel kolejowy, otwarty 02.09.1875 r., przy którego budowie zatrudniono włoskich kamieniarzy.
  • w drugiej połowie XIX w. na zachodnim zboczu wzniesienia nad rzeką postawiono altankę widokową niem. Waldkanzel (ambona leśna), z której można było podziwiać widoki uzdrowiska i Gór Bystrzyckich; cieszyła się ona dużym powodzeniem kuracjuszy[1].

Turystyka

szlak turystyczny czerwony – czerwony Główny Szlak Sudecki, prowadzący z Świeradowa zdr. do Prudnika

Przypisy

Bibliografia

  • Marek Gałowski; Przewodnik turystyczny: "Góry Bystrzyckie i Orlickie"; Ofic. Wydawnicza "Brama"; Kłodzko 2007r.; ISBN 978-83-60549-04-9
  • S.Namysł; mapa turystyczna ; "Góry Bystrzyckie i Orlickie";skala 1:40 000; Wyd. "PLAN"; Wrocław 2004r.;ISBN 8388049705
  • Marek Staffai; Słownik geografii turystycznej Sudetow: tom 15 "Kotlina Kłodzka i Row Gornej Nysy"; Ofic. Wydawnicza "I-Bis"Wrocław; 1994 ;ISBN 83-85773-06-1
  • Jerzy Kondracki;Geografia regionalna Polski; Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa 2002 r.;ISBN 83-01-13897-1

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
2017 Tunel kolejowy w Długopolu-Zdroju 2.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel kolejowy w Długopolu-Zdroju