Wrzałka płaskozębna

Wrzałka płaskozębna
Systropha planidens
Giraud, 1861
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Nadrodzina

pszczoły

Rodzina

smuklikowate

Podrodzina

wigorczykowate

Plemię

Systrophini

Rodzaj

Systropha

Gatunek

Systropha planidens

Wrzałka płaskozębna[1] (Systropha planidens) – gatunek błonkówki z rodziny smuklikowatych i podrodziny wigorczykowatych.

Gatunek ten został opisany w 1861 roku przez Josepha-Étienne Giraudego[2].

Pszczoła o ciele długości od 10 do 12,5 mm. Samice cechują się pierwszym członem biczyka czułka nieco krótszym niż dwa następne razem wzięte i wszystkimi tergitami brązowoszaro owłosionymi. Samce charakteryzują się brakiem wycięcia na tylnym brzegu siódmego tergitu, dużymi i ściętymi u szczytu zębami po bokach drugiego sternitu oraz małymi brodawkami na bokach trzeciego sternitu[3].

Owad o rozsiedleniu europontyjskim[3], znany z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Grecji, Rosji[2], Krymu, Turcji, Zakaukazia i Iranu[3]. Występuje w jednym, letnim pokoleniu. Gatunek oligolektyczny, związany z powojami[3].

W 2002 umieszczony został na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce jako gatunek o słabo rozpoznanym statusie[4]. W Czechach uznawany za gatunek krytycznie zagrożony, a w Niemczech za silnie zagrożony[1].

Przypisy

  1. a b Mikołaj Borański. Gatunki z rodzaju Systropha Illiger, 1806 w Polsce – zagrożenia i ochrona. „Biuletyn Sekcji Hymenopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 20, s. 3-4, 2012. 
  2. a b Systropha planidens. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-09-20].
  3. a b c d Yury A. Pesenko, Józef Banaszak, Tomasz Cierzniak: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XXVI Błonkówki — Hymenoptera. Zeszyt 68b. Pszczołowate — Apidae. Podrodzina: smuklikowate — Halictinae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 2002.
  4. Józef Banaszak: Apoidea. Pszczoły. W: Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Zbigniew Głowaciński, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grażyna Połczyńska-Konior (red.). Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (PAN), 2002, s. 69-74. ISBN 83-901236-8-1.

Media użyte na tej stronie

Systropha planidens.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0 de