Wu-Hae

Wu-Hae
Ilustracja
Wu-Hae
Rok założenia1999
Pochodzenie Polska
Gatunekrock, alternatywna, crossover
Aktywnośćod 1999
WydawnictwoDas Werk, Metal Mind
Strona internetowa

Wu-Hae – polski zespół grający muzykę z pogranicza crossover i hardcore.

Historia

Zespół został założony w 1999 r. w Nowej Hucie. Pomysłodawcami oraz założycielami grupy są wokaliści Marcin Bąk ps. Bzyk i Marcin Guzik[1].

Pierwszy oficjalny album Wu-Hae „Życie na raty” został wydany 2006 roku przez Metal Mind Productions. Krążek był nominowany do Superjedynki 2007 w kategorii Płyta Roku – Rock. 6 lipca 2007 Wu-Hae na zaproszenie grupy KORN wystąpiło jako support podczas ich koncertu w katowickim Spodku.

Muzycy formacji współpracowali m.in. z Jarosławem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem. Bzyk i Guzik wzięli udział w nagraniach do albumu „Story of Polish Jazz” (2004) Jarosława Śmietany. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyki. Kilka lat później, w 2007 roku powstało wydawnictwo "Grube Ryby" będące wynikiem współpracy wielu muzyków (m.in. Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak).

Lata 2008 – 2009 były również czasem pracy muzyków Wu-hae oraz zaproszonych gośćmi m.in. Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Olaf Deriglasoff, Paweł Mąciwoda, oraz Piotr Wróbel nad albumem "Opera Nowohucka", który został wydany w listopadzie 2009 roku. Jest to album koncepcyjny, stworzony z myślą o 60. rocznicy powstania Nowej Huty.

Na warstwę tekstową składają się m.in. wybrane fragmenty „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka, wiersz "Na powitanie budowy socjalistycznego miasta" Wisławy Szymborskiej oraz tekst autorstwa Marcina Guzika. Wydawnictwo uzupełnia esej Sławomira Shuty oraz film „Nowy człowiek” (2009, reż. Mateusz Moczulski, zdjęcia Aleksandra Marciniak, produkcja i montaż Marcin Bąk). W 2010 roku na międzynarodowym festiwalu filmowym ŻubrOFFka film otrzymał nagrodę Mrówkojad za zdjęcia. Ponadto album został wydany w nowatorski sposób na nośniku PenDrive, umieszczonym w metalowej puszce.

Na początku 2010 roku zespół stał się laureatem nagrody „Odloty” przyznawanej przez Gazetę Wyborczą.

W maju 2011 r. w ramach programu resocjalizacyjnego dla więźniów "Rekonstrukcja" zagrała koncert w Areszcie śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich. Sam program miał na celu zaangażowanie więźniów w niestandardowe działania artystyczne.

Podczas występu zarejestrowany został materiał wideo z gościnnym udziałem więźniów, który później formacja wykorzystała do teledysku „Taki jestem".

Jesienią 2011 r. zespół zagrał kilka koncertów z zespołem Kult w ramach "Pomarańczowej Trasy". Cały rok 2011 był również czasem pracy nad nowym materiałem.

W styczniu 2012 roku zespół własnym sumptem wydał kolejną płytę długogrającą pod tytułem „Merry crisis and a happy new fear”. Na albumie pojawiło się 14 nowych kompozycji, które grupa promowała przez akcję „Nie pie**ol, kup płytę!” oraz przez bezpośrednią dystrybucję „Kultura Pod Drzwi”. Dzięki nowatorskiemu podejściu grupa pokazała, że przy ograniczeniu pośredników, płyty mogą kosztować tylko 20 złotych. Idea została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez media jak i fanów.

8 września 2012 r. "Opera Nowohucka" doczekała się wystawienia. Zespół Wu – Hae wraz z gośćmi: Maciejem Maleńczukiem, Adamem Grzanką i Jackiem Królikiem, zagrał w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w ramach 33. edycji „Nowa Huta. Dlaczego nie?”

Jesienią 2013 r. Wu -hae zagrało kilka koncertów wspólnie z zespołem Kult w ramach "Pomarańczowej trasy", koncerty promowały kolejny album formacji.

25 listopada 2013 roku odbyła się premiera płyty "Poeci Wyklęci"

Na płycie zespół Wu- Hae wykorzystał wiersze polskich poetów wyklętych, zwanych także przeklętymi. Autorami wierszy i tekstów utworów są: Andrzej Bursa, Rafał Wojaczek, Stanisław Grochowiak, Ireneusz Iredyński oraz Marcin Bąk i Marcin Guzik.

Płyta "Poeci wyklęci" odcisnęła swoiste piętno na formacji. Zespół zagrał kilka pojedynczych koncertów, a w wyniku traumy skład został rozwiązany.

Po długiej nieobecności na scenie muzycznej w 2017 roku zespół Wu-Hae w nowo skompletowanym składzie rozpoczął pracę nad nowym materiałem. Premiera płyty przewidziana jest na początek roku 2018 i będzie nosić tytuł "Nowohucki Ruch Oporu".

Skład zespołu

Źródła:[1][2][3][4].

  • Marcin "Bzyk" Bąk – wokal, teksty
  • Jacek Dębski – perkusja
  • Marcin Guzik – wokal, teksty
  • Jacek Hiro – gitara
  • Paweł Kolasa – gitara basowa
  • Marcin "DJ Przeplach" Przeplasko – gramofony, sampler

Dyskografia

Jako Wu-Hae

  • Dla człowieni, 2000 (demo, Niemcy)
  • Życie na raty, 2006 Metal Mind Productions
  • Opera Nowohucka, 2009 Das Werk
  • Merry crisis and a happy new fear, 2012 Das Werk
  • Poeci Wyklęci, 2013 Das Werk
  • Dziki Kraj, 2019 Soliton[5]

Inne projekty muzyczne

Gościnnie

  • Jarosław Śmietana "A Story of Polish Jazz", 2004 JSR
  • "Wyspiański wyzwala", 2008 Warner Music Poland
  • „Wisława Szymborska Zaśpiewana" 2016 EMPIK

W filmie

"Solidarność, Solidarność..." – film nowelowy z 2005 roku powstały z okazji 25 rocznicy powstania „Solidarności”. Składa się z 13 etiud 10-minutowych.

Marcin Bąk wraz z Grzegorzem Markowskim i Marcinem Guzikiem w etiudzie – teledysku "Co się stało z waszą solidarnością?" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego do muzyki Jarka Śmietany.

Działalność społeczno-artystyczna

Odłączenie Nowej Huty od Krakowa (2013 rok) – happening artystyczny, mający zwrócić uwagę na problemy największej krakowskiej dzielnicy.

W styczniu 2014 r. lider zespołu Marcin Bzyk wraz z jazzmanem Antonim Dębskim i legendą polskiej muzyki Zbigniewem Wodeckim nagrał piosenkę „Pozwól mi oddychać”, która miała zwrócić uwagę mieszkańców Krakowa na problem czystości powietrza i smogu unoszącego się nad miastem.

Przypisy

  1. a b Wu-Hae brzmienie mocne jak Nowa Huta (pol.). www.zyciekrakowa.pl. [dostęp 2010-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-26)].
  2. Skład Wu-Hae (ang.). www.myspace.com/wuhae. [dostęp 2010-03-28].
  3. Biografia Wu-Hae (pol.). www.rmf.fm. [dostęp 2010-03-28].
  4. zespół Wu-Hae: aktualny skład zespołu Wu-Hae. [dostęp 2014-10-03].
  5. Dziki Kraj (2019, CD). Discogs. [dostęp 2019-09-21].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie