Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
![]() | |
Data założenia | 8 marca 1996 |
---|---|
Państwo | |
Adres | Sucharskiego 2 |
Liczba studentów | ponad 6000 |
Rektor | dr hab. Andrzej Rozmus |
Członkostwo | Lifelong Learning Programme – Erasmus U-Multirank |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
![]() | |
Strona internetowa |
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ) – największa niepubliczna uczelnia na Podkarpaciu, powołana w 1996 roku[1][2]. Oferta edukacyjna WSIiZ obejmuje 13 kierunków studiów I i II stopnia, studia podyplomowe oraz doktoranckie. Kształcenie realizowane jest w czterech Kolegiach: Medycznym, Mediów i Komunikacji Społecznej, Informatyki Stosowanej oraz Zarządzania[3]. Wyróżnikiem WSIiZ są prowadzone od 2004 roku studia anglojęzyczne oraz wysoki stopień umiędzynarodowienia: w ciągu 25 lat działalności uczelni studia we WSIiZ wybrało ponad 7 tysięcy obcokrajowców (w tym okresie mury WSIiZ opuściło w sumie ponad 60 tysięcy absolwentów). Uczelnia jest wysoko oceniana w ogólnopolskich i międzynarodowych rankingach. W roku akademickim 2020/2021 WSIiZ posiada 47 uprawnień do prowadzenia kształcenia, w tym 11 uprawnień magisterskich oraz prawo do nadawania tytułu doktora w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, co daje uczelni status uczelni akademickiej. W 2021 roku WSIiZ obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia[4].
Historia
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała 8 marca 1996 roku, była to kontynuacja i rozwinięcie działalności Rzeszowskiej Szkoły Menadżerów i Stowarzyszenia Promocji i Przedsiębiorczości. Głównym pomysłodawcą i twórcą uczelni był dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, obecnie Prezydent uczelni. Powołanie WSIiZ stanowiło odpowiedź na wyzwania związane z kształceniem kadr zdolnych do działania w szybko zmieniających się realiach społecznych, politycznych oraz gospodarczych po transformacji 1989 roku. Z tego powodu duży nacisk kładziono nie tylko na najwyższą jakość edukacji, ale także na jej powiązanie z zapotrzebowaniem na rynku pracy. Priorytetem działalności WSIiZ był również rozwój badań naukowych oraz współpraca z biznesem i samorządem na rzecz rozwoju Podkarpacia.
Wybrane fakty[5]:
1. W 1996 roku WSIiZ przyjęła na studia 2500 studentów, oferując trzy kierunki kształcenia: ekonomię, informatykę oraz administrację.
2. Jeszcze przed wprowadzeniem przez państwo polskie przepisów zrównujących prawa studentów uczelni publicznych i niepublicznych, WSIiZ była jedną z pierwszych (i nielicznych) uczelni w Polsce, przyznającą stypendia naukowe z własnego funduszu studentom studiów dziennych i zaocznych.
3. W 1999 roku uczelnia wprowadziła elektroniczną legitymację studencką, która początkowo funkcjonowała razem z tradycyjną, a od 2006 roku – zgodnie ze zmianami ustawowymi – samodzielnie, zastępując również kartę miejską.
4. WSIiZ była jedną z pierwszych uczelni, która wprowadziła do programu studiów międzynarodowe certyfikaty językowe (1999 r.) oraz certyfikowane szkolenia informatyczne (2001 r.). Do tej pory w ramach centrów szkoleniowych i egzaminacyjnych funkcjonujących przy uczelni wydanych zostało ponad 100 000 międzynarodowych certyfikatów.
5. Od 2002 roku studenci WSIiZ mieli możliwość (oprócz tradycyjnego sposobu nauczania) podnoszenia kwalifikacji poprzez nauczanie zdalne, z wykorzystaniem Internetu.
6. Jako pierwsza uczelnia w regionie i jedna z pierwszych w Polsce, WSIiZ rozszerzyła ofertę edukacyjną o kierunki studiów prowadzone w całości w języku angielskim. W roku akademickim 2004/2005 oferowane były studia na kierunkach: International Management, Information Technology&Econometrics oraz Hospitality Management. W roku akademickim 2020/2021 w języku angielskim prowadzone jest kształcenia w ramach 10 specjalności oferowanych na 2 kierunkach studiów.
Władze uczelni
Stan na dzień 10 maja 2021[6]
Prezydent: dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ
Rektor: dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ
Prorektor WSIiZ ds. Nauki: dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ
Prorektor WSIiZ ds. Nauczania: dr Małgorzata Gosek
Rankingi, certyfikaty, akredytacje
U-Multirank 2022
W bieżącej edycji międzynarodowego rankingu szkół wyższych U-Multirank uczelnia zajęła pierwsze miejsce (spośród 42 polskich uczelni w zestawieniu). Najwyższe noty, czyli A – „bardzo dobry” WSIiZ uzyskała w 11 podkategoriach. W rankingu sklasyfikowano 2202 uczelnie z 96 krajów [7][8].
UI GreenMetric
W światowym rankingu UI GreenMetric Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie znalazła się na trzecim miejscu pośród polskich uczelni. Ranking uwzględnia rozwiązania ekologiczne oraz z zakresu zrównoważonego rozwoju, a zestawienie obejmuje 956 uczelni ze świata[9].
Certyfikaty
Kierunek Informatyka w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymał Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii: „Zawsze dla studenta – doskonałość we wsparciu rozwoju studentów”. WSIiZ jest pierwszą uczelnią wyższą uhonorowaną przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej takim wyróżnieniem[10].
Działalność badawcza
WSIiZ prowadzi badania naukowe w obszarze nauk społecznych, nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych[11]. Na gruncie nauk społecznych istotna jest aktywność w obszarze nauk o mediach i komunikacji społecznej m.in. badania nad zjawiskiem mediatyzacji różnych wymiarów życia społecznego. Ekonomiści współpracują z prawnikami i socjologami w badaniach rynku pracy czy zjawiska finansjalizacji, rozwija się działalność naukowa związana z bioinformatyką. W obszarze informatyki uczelnia realizuje finansowane przez Narodowe Centrum Nauki badania nad sztuczną inteligencją i sieciami. Na Wydziale Medycznym prowadzone są badania laboratoryjne m.in. nad właściwościami antynowotworowymi ekstraktów roślinnych. Na badania naukowe, w zakresie kosmetologii naturalnej, modeli biznesowych oraz nowych technologii komunikacyjnych, naukowcy WSIiZ pozyskali środki finansowe z programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i realizują je w partnerstwach międzynarodowych.
Kierunki studiów
Studia w języku polskim[12][13]:
· Cyberbezpieczeństwo – studia II stopnia
· Dietetyka – studia I stopnia
· Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – studia II stopnia
· Filologia angielska – studia I stopnia
· Filologia angielska – tłumaczeniowa z językiem chińskim – studia I stopnia
· Finanse i rachunkowość w zarządzaniu – studia I stopnia
· Fizjoterapia – studia jednolite magisterskie
· Grafika komputerowa i produkcja multimedialna – studia I stopnia
· Grafika komputerowa w mediach – studia II stopnia
· Informatyka – studia I i II stopnia
· Komunikacja cyfrowa – studia I stopnia
· Kosmetologia – studia I i II stopnia
· Logistyka – studia I stopnia
· Pielęgniarstwo – studia I stopnia
· Programowanie – studia I stopnia
· Projektowanie gier komputerowych – studia I stopnia
· Psychologia w zarządzaniu – studia I stopnia
· Zarządzanie – studia I i II stopnia
Studia w języku angielskim[14]:
· Aviation Management / Zarządzanie lotnictwem – studia I stopnia
· Computer Networks / Sieci komputerowe – studia I stopnia
· Cybersecurity / Cyberbezpieczeństwo – studia II stopnia
· Data Science / Nauka o danych – studia II stopnia
· Dietetics / Dietetyka – studia I stopnia
· Game Design and Development / Projektowanie i produkcja gier komputerowych – studia I stopnia
· General Aviation Management / Zarządzanie lotnictwem ogólnym – studia I stopnia
· Graphic Design / Projektowanie graficzne – studia I stopnia
· Logistics / Logistyka – studia I stopnia
· Management / Zarządzanie – studia I i II stopnia
· Multimedia / Multimedia – studia I stopnia
· Nursing / Pielęgniarstwo – studia I stopnia
· Programming / Programowanie – studia I stopnia
Kolegia WSIiZ[15]
Kolegium Zarządzania
Katedra Ekonomii i Finansów
Katedra Logistyki i Inżynierii Procesowej
Katedra Zarządzania
Instytut Badań i Analiz Finansowych
Instytut Zarządzania Lotnictwem
Akademickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii
Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej
Katedra Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
Katedra Nauk o Polityce i Administracji
Katedra Projektowania Graficznego
Katedra Nauk Społecznych
Zakład Grafiki Komputerowej
Zakład Filologii Angielskiej
Zakład Języków Obcych
Instytut Analiz Edukacji
Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego
Centrum Języków Nowożytnych
Kolegium Medyczne
Katedra Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej
Katedra Kosmetologii
Katedra Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych
Katedra Fizjoterapii
Katedra Dermatologii
Zakład Biotechnologii i Biologii Komórki
Zakład Pielęgniarstwa
Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu
Centrum Wdrożeniowo-Usługowe
Kolegium Informatyki Stosowanej
Katedra Sztucznej Inteligencji
Katedra Zastosowań Systemów Informatycznych
Katedra Inteligentnych Systemów i Sieci
Katedra Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego
Centrum Usług Informatycznych
Współpraca z otoczeniem
WSIiZ kładzie duży nacisk na efektywną współpracę z podmiotami gospodarczymi, która ukierunkowana jest na rozszerzanie sieci partnerstw, promowanie wyników działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat roli nauki w gospodarczym i społecznym rozwoju kraju. Aby wzmocnić i zacieśnić tę współpracę, w 2012 roku powołany został Konwent, jest to organ opiniodawczo – doradczy, w którego skład wchodzą przedstawiciele podkarpackich firm oraz instytucji[16]. WSIiZ realizuje długofalową strategię zrównoważonego rozwoju. Efektem umiejętnego łączenia działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i działalności biznesowej jest dywersyfikacja źródeł przychodów. Dzisiaj udział przychodów uczelni z działalności pozadydaktycznej wynosi 55%, co czyni WSIiZ unikatową w skali kraju.
Ponadto uczelnia realizuje szereg działań i projektów skierowanych dla społeczności województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa. Pracownicy uczelni brali m.in. udział w przygotowaniu ponad 20 strategii rozwoju oraz 60 ekspertyz i raportów dla jednostek samorządu terytorialnego. WSIiZ realizuje również wiele inicjatyw, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu, kluczowymi projektami z tego obszaru są cykle wykładów popularnonaukowych „Wielkie Pytania w Nauce” oraz „W labiryncie świata”[17].
Wybrane jednostki:
- Europe Direct Rzeszów[18]
- Enterprise Europe Network[19]
- Instytut Badań i Analiz Finansowych[20]
- Akademickie Liceum Ogólnokształcące[21]
Przypisy
- ↑ Forum Akademickie Jubileusz 25-lecia WSIiZ w Rzeszowie - Forum Akademickie [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: jubileusz słodko - gorzki, plus.nowiny24.pl, 25 marca 2021 [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ WSIiZ – jubileusz 25-lecia [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ 1996-2021 KRONIKA 25-LECIA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE – 1996-2021 KRONIKA 25-LECIA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ Władze, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ Międzynarodowy ranking uczelni - WSIiZ na czele polskich uczelni / WSIiZ, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2022-06-28] (pol.).
- ↑ U-Multirank publishes new 2022 outcomes: new insights on student diversity, access and social inclusion, www.umultirank.org [dostęp 2022-06-28] .
- ↑ Ranking by Country 2021 - Poland, greenmetric.ui.ac.id, 28 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-28] .
- ↑ Otrzymaliśmy Certyfikat Doskonałości Kształcenia od Polskiej Komisji Akredytacyjnej, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2022-06-28] (pol.).
- ↑ Nauka i Badania, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ Studia I stopnia, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-14] (pol.).
- ↑ Studia II stopnia, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-14] (pol.).
- ↑ Studia anglojęzyczne, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-14] (pol.).
- ↑ Kolegia, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-14] (pol.).
- ↑ Konwent WSIiZ, WSIiZ w Rzeszowie [dostęp 2021-05-14] (pol.).
- ↑ Cykle spotkań otwartych we WSIiZ, Wielkie Pytania w Nauce - IV edycja cyklu spotkań z nauką [dostęp 2021-05-14] (pol.).
- ↑ Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów – Strona Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów [dostęp 2021-05-10] (pol.).
- ↑ EEN WSIiZ Rzeszów - Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie świadczy usługi mające na celu rozwój potencjału innowacyjnego małych i średnich przedsiębiorstw, a tym samym zwiększenie ich konkurencyjności na rynku lokalnym, regionalnym i międzynarodowym., EEN WSIiZ Rzeszów [dostęp 2021-05-10] .
- ↑ Home, ibaf.edu.pl [dostęp 2021-05-14] .
- ↑ Akademickie Liceum Ogólnokształcące – ALO przy WSIiZ w Rzeszowie, alo.rzeszow.pl [dostęp 2021-05-14] (pol.).
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 50.9 N
- S: 48.95 N
- W: 21.03 E
- E: 23.66 E
Autor: Adam Janusz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Students of University of Information Technology and Management in Rzeszów
Autor: PółCzłowiek-półInfobox, Licencja: ODbL
Mapa konturowa Rzeszowa(Polska)