Wybory parlamentarne w Polsce w 1993 roku

Wybory parlamentarne w Polsce w 1993 roku
Państwo

 Polska

Rodzaj

wybory parlamentarne

Data przeprowadzenia

19 września 1993

Data zarządzenia

2 czerwca 1993
przez: Prezydenta RP
Lecha Wałęsę[1]

Podstawa prawna

Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej; Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Ordynacja wyborcza

proporcjonalna (Sejm), większościowa (Senat)

Głosowanie
poprzednie:
Wybory 1991
następne:
Wybory 1997
Portal Polska

Wybory parlamentarne w Polsce w 1993 roku – wybory do Sejmu i Senatu, zarządzone przez prezydenta RP Lecha Wałęsę na 19 września 1993; zostały rozpisane na skutek zarządzenia prezydenta o rozwiązaniu Sejmu 31 maja 1993. Wybory zakończyły się zwycięstwem ugrupowań skupionych w koalicję Sojusz Lewicy Demokratycznej (na czele z SdRP), która zawiązała koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, które zajęło 2. miejsce (jego prezes Waldemar Pawlak został premierem).

Sytuacja parlamentu

Od 31 maja 1993 do dnia wyborów (pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu odbyło się 14 października 1993) Rzeczpospolita Polska nie miała urzędującego Sejmu i Senatu. Zgodnie z przepisami konstytucyjnymi funkcje swoje pełnili marszałek Sejmu, marszałek Senatu i wicemarszałkowie.

Ordynacja

Wybory odbyły się na podstawie nowej ordynacji wyborczej, bowiem poprzednia ordynacja z 1991 została uznana za niekorzystną[2]. Uchwalenie nowej ordynacji zostało poparte przez większość klubów parlamentarnych. Prace nad projektem ordynacji ukończono w lutym 1993. 15 kwietnia Sejm uchwalił ordynację. W maju Senat wprowadził poprawki, których część została uwzględniona przez Sejm[2]. 1 czerwca Lech Wałęsa podpisał nową ordynację wyborczą. Nowa ordynacja wprowadziła progi zaporowe dla partii (5%) oraz dla koalicji (8%), ponadto zmieniono sposób liczenia głosów z metody Sainte-Laguë na metodę D’Hondta. Ordynacja przewidywała również zwiększenie liczby okręgów z 37 do 52, co spowodowało zmniejszenie liczby mandatów w okręgu. Ordynacja przewidywała okręgi 6-, 5-, 4- oraz 3-mandatowe[2]. W wyborach do Sejmu w okręgach według ordynacji proporcjonalnej wybierano 391 posłów. Mandaty dzielono metodą D’Hondta pomiędzy komitety, które uzyskały co najmniej 5%, a w przypadku koalicyjnych komitetów wyborczych (KKW) – 8% głosów. Z progu tego zwolnione były komitety wyborcze organizacji mniejszości narodowych. Pozostałe 69 mandatów obsadzano z list ogólnopolskich, na których kolejność kandydatów ustalały same komitety[2]. Mandaty z list tych przydzielano proporcjonalnie metodą D’Hondta; mogły je uzyskać komitety, które uzyskały co najmniej 7% głosów. Mandaty uzyskiwali posłowie z najwyższych pozycji na listach, z pominięciem tych, którzy zostali wybrani w okręgach wyborczych.

Komitety wyborcze do Sejmu i Senatu

Komitety, które zarejestrowały listy ogólnopolskie kandydatów do Sejmu
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborcze
1Porozumienie CentrumPremier Jaroslaw Kaczynski (2006) (cropped).jpgJarosław KaczyńskiBóg nam dał numer 1;
Polsko! Czas na zmiany
2Katolicki Komitet Wyborczy „Ojczyzna”20070212 Wieslaw Chrzanowski and Jozef Zycinski and Wladyslaw Bartoszewski (Chrzanowski cropped).jpgWiesław Chrzanowski
3Polskie Stronnictwo Ludowe – Porozumienie LudoweSenator Gabriel Janowski.jpgGabriel Janowski
4Konfederacja Polski NiepodległejLeszek Moczulski 1978 1980 (cropped).jpgRobert Moczulski
5Sojusz Lewicy DemokratycznejZ Aleksandrem Kwaśniewskim- gratulacje 1995 po wyborach prezydenckich (cropped2).jpgAleksander KwaśniewskiTak dalej być nie musi;
Mamy te same kłopoty, pokonajmy je razem!;
SLD na 5
6Polskie Stronnictwo LudoweWaldemar Pawlak Srebrne Usta 2006 (cropped).jpgWaldemar PawlakPolska potrzebuje gospodarza;
Żywią, bronią, gospodarują;
6 najwyższa wygrana
7Kongres Liberalno-DemokratycznyA.T.Kijowski & Donald Tusk (Tusk cropped).jpgDonald TuskMilion nowych miejsc pracy;
Żadnych haseł, tylko fakty
8Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”KrzaklewskiWójcik (cropped).jpgMarian Krzaklewski
9Unia DemokratycznaZdrojewskiMazowiecki19-02-1991fotoMieczyslawMichalak (Mazowiecki cropped).jpgTadeusz MazowieckiPo pierwsze gospodarka!
10Bezpartyjny Blok Wspierania ReformA.T.Kijowski&A.Olechowski (Olechowski cropped).jpgAndrzej Olechowski
11Unia PracyA.T.Kijowski&R.Bugaj (Bugaj cropped).jpgRyszard Bugaj
12Unia Polityki RealnejKorwinmikke.jpgJanusz Korwin-Mikke
15Koalicja dla RzeczypospolitejJan Ferdynand Olszewski.jpgJan Olszewski
17Partia XStanisław Tymiński (Święte Psy, 1990) (cropped).jpgStanisław Tymiński
19Samoobrona – LepperaAndrzej Lepper in his office 2002 (2) (cropped).jpgAndrzej LepperMoże, a więc musi być lepiej

Kampania wyborcza

Kampania wyborcza odbywała się w atmosferze przesunięcia nastrojów społecznych w kierunku lewicy. Większość społeczeństwa obciążała winą za chaos i ubóstwo rządy solidarnościowe. W ciągu dwóch lat odwróciły się proporcje osób oceniających pozytywnie i negatywnie „Solidarność”. Zmalała natomiast liczba osób negatywnie nastawionych do PZPR. Partie wywodzące się z dawnych PZPR i ZSL były postrzegane jako mające kompetentną i dobrze przygotowaną kadrę oraz racjonalny program społeczno-gospodarczy[3]. 10 sierpnia upłynął termin zgłaszania kandydatów na posłów. W wyborach wzięły udział 34 komitety

SLD

7 lipca 1993 28 organizacji podpisało umowę koalicyjną. W skład koalicji wchodziły m.in. Ruch Ludzi Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna. Na 613 kandydatów koalicji 249 było członkami Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej[3]. Sama kampania miała charakter spokojny i wyważony. SLD przedstawiał się jako ugrupowanie odpowiedzialne i będące przeciwwagą dla radykalizmu prawicy[4]. Wyważona kampania spowodowała wzrost poparcia dla SLD do poziomu 15%. Poparcie utrzymywało się na tym samym poziomie i dawało miejsce w czołówce sondaży[5].

PSL

Główne hasło PSL brzmiało: „Polska Potrzebuje gospodarza”. Kampania przebiegała spokojnie, lecz zdarzała się umiarkowana krytyka zarówno UD i KLD, którym stawiano zarzuty nadmiernego liberalizmu, jak i SLD, zarzucając mu popieranie UD. Jednocześnie kierownictwo PSL przedstawiało partię jako daleką od kłótni i podziałów. Stonowana kampania spowodowała, że w sondażach PSL zajmowało 2. lub 3. miejsce z poparciem rzędu 12–16%[5].

Unia Demokratyczna

W czerwcu Unia Demokratyczna negocjowała wspólny start z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, jednak z uwagi na obawy przed utratą wyborców oba ugrupowania poszły do wyborów samodzielnie[5]. Na listach partii znaleźli się posłowie „Solidarności” głosujący przeciwko wnioskowi o odwołanie rządu Hanny Suchockiej [5]. Kampania partii nacechowana była osobistymi ambicjami jej członków.

Na listach w jednym okręgu znajdowało się po kilka znanych nazwisk (m.in. Jacek Kuroń i Bronisław Geremek w Warszawie)[5]. Sondaże przedwyborcze dawały partii 13–16% poparcia, zaś w lipcu partia osiągnęła 21% poparcia[5].

BBWR

Kampania BBWR opierała się na autorytecie i poparciu prezydenta Lecha Wałęsy. Ugrupowanie skupiało przypadkowe osoby. Z powodu skłócenia prezydenta z obozem postsolidarnościowym, nie zdołało zawiązać koalicji z żadnym z ugrupowań tworzących rząd Hanny Suchockiej. W momencie powstania BBWR cieszył się poparciem sięgającym 18%, jednak z powodu braku nadziei na zawarcie szerokiej koalicji przez ugrupowania postsolidarnościowe, w ciągu kilku miesięcy poparcie spadło do 6–7%[6].

KKW „Ojczyzna”

Komitet wyborczy powstał 13 lipca w Gdańsku. Koalicję patronatem objął arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Główną partią tworzącą porozumienie było Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Oprócz ZChN w skład koalicji weszły Partia Konserwatywna, Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie, Partia Chrześcijańskich Demokratów oraz Federacja Polskiej Przedsiębiorczości. Komitet wyborczy „Ojczyzna” zarejestrował się jako koalicja wyborcza, co spowodowało konieczność przekroczenia progu 8%[7].

Pozostałe istotne partie prawicy

Głównym partiom prawicowym (ZChN, Porozumieniu Centrum, Porozumieniu Ludowemu i Ruchowi dla Rzeczypospolitej) nie udało się osiągnąć porozumienia i wystartowały w wyborach samodzielnie[8]. Toczone przez okres dwóch miesięcy rozmowy pomiędzy RdR a PC w sprawie koalicji dostarczyły jedynie radości dziennikarzom oraz przeciwnikom ugrupowań. Obie partie nie doszły do porozumienia. 19 czerwca Jarosław Kaczyński stworzył blok wyborczy Porozumienie CentrumZjednoczenie Polskie, obejmujący kilka małych partii. 6 lipca Jan Olszewski powołał natomiast wokół RdR blok wyborczy o nazwie Koalicja dla Rzeczypospolitej (KdR)[9].

Samoobrona

Kampania Samoobrony oparta była o osobę jej lidera Andrzeja Leppera. Krytykował on polski kapitalizm i klasę polityczną jako podległą międzynarodowej finansjerze. Z kolei w Praszce w województwie częstochowskim grupa działaczy Samoobrony pobiła niepełnosprawnego burmistrza i obwiozła go na taczkach po rynku, a osoby odpowiedzialne zostały przedstawione przez Andrzeja Leppera jako bohaterowie sprawy[10].

Kościół

Postawa Kościoła katolickiego w kampanii wyborczej należała do powściągliwych. Słowo pasterskie biskupów ograniczyło się do wskazania zasad moralnych, jakimi powinni się kierować katolicy. Wyjątkiem była postawa arcybiskupa Józefa Życińskiego, który skrytykował postkomunistów, porównując obejmowanie przez nich władzy po upadku komunizmu do oddania władzy w powojennych Niemczech w ręce nazistów[7].

Listy wyborcze w poszczególnych okręgach oraz ich liderzy[11]

Obecność list komitetów wyborczych w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu. Tam, gdzie komitet zarejestrował listę, podano imię i nazwisko kandydata z nr 1
OkręgPCKKW „O”PSL-PLKPNSLDPSLKLDNSZZ „S”UDBBWRUPUPRPWN-PSNPPPPKdRXSamoobrona
1Jarosław KaczyńskiWiesław ChrzanowskiEwa ŚwierczewskaKrzysztof KrólAleksander KwaśniewskiAndrzej MicewskiJan Krzysztof BieleckiAndrzej SmirnowBronisław GeremekJerzy EysymonttRyszard BugajLech Pruchno-WróblewskiStefan TejkowskiHanus GrossJan OlszewskiJózef KosseckiStanisław Skalski
2Tomasz JackowskiHenryk GoryszewskiMarek WąsikZbigniew AdamczykLech SzymańczykJanusz PiechocińskiPaweł PiskorskiAndrzej MichalikMarek BalickiMarek WielgusWojciech BorowikStefan MincbergBolesław TejkowskiStanisław HniedziewiczStefania KołakowskaRoman Wycech
3Monika OlszewskaJerzy SzczygielskiElżbieta OponowiczAdam AdamskiSzczepan SkomraFranciszek StefaniukPaweł BujalskiJan KalinowskiMarian SobieszczukWitold KrasuckiMichał Osóbka-MorawskiAndrzej MigasiukIrena PatyraZdzisław OrkisiewiczSławomir WysockiZofia Grabczan
4Krzysztof PutraHalina StrębskaStanisław KostkaTomasz SzczepańskiWłodzimierz CimoszewiczAdam DobrońskiEwa Bończak-KucharczykZdzisław PiekarskiKrzysztof WolframKrzysztof ChrzczonowiczAleksander MałachowskiAndrzej StankiewiczRomuald SzeremietiewEwa LeszczyńskaZbigniew Cieślak
5Józef KaniaRoman SanetraKazimiera MicherdaKazimierz WilkEwa SpychalskaTadeusz SabatJan PampułaJan FrączekGrażyna StaniszewskaZbigniew PietrzykowskiTadeusz JedynakMarek MatlakKarol JuraStanisław Bibrzycki
6Antoni TokarczukGrzegorz SchreiberHenryk SapalskiTomasz KopińskiAnna BańkowskaMaria KurnatowskaMarek KoczwaraAndrzej MazurowiczJan RulewskiRyszard ZienkiewiczPiotr PankaninBogdan NowakJózef SzmelterEdward SzymkowiakDanuta SiudaWiesław WróbelTeresa Marmucka-Lalka
7Edward SzempruchJerzy MichalakEugeniusz GolecZbigniew MadejZbigniew JanowskiAdam RychliczekLechosław PastuszakZdzisław DenysiukGrzegorz SolarzSławomir RoguckiZenon SławińskiRadosław ChmielewskiZuzanna SołtysMarek KorycińskiAlicja DominiakKazimierz Podleśny
8Marek DzieńkowskiPaweł ZalewskiTadeusz ŁączyńskiBożena KosińskaZbigniew SiemiątkowskiStanisław ŻelichowskiWitold GadomskiJerzy OlszewskiJan PiskorskiPiotr BurgońskiWitold ZajdzińskiRomuald RakowskiStanisław WęgłowskiAndrzej Turło-PurtoIreneusz Paliński
9Marek DziubekMieczysław LipińskiZbigniew SzczypiorKrzysztof PopendaMarek LewandowskiIreneusz SkubisAnna PopowiczMarek WójcikHelena GóralskaMaria BaruckaKarol StryjskiTomasz MysłekAleksandra SiedlaczekJózef Pawelec
10Leonard KrasulskiDariusz WaldzińskiStanisław AndersKrzysztof WójcikMałgorzata OstrowskaStanisław BobrowiczKrzysztof KilianGrażyna WojtasKrzysztof LuksAndrzej KamińskiJerzy MüllerArtur ZarembaTadeusz KopaczIreneusz KrólMichał Bogacz
11Edmund KrasowskiAleksander HallAlojzy FormelaPiotr AszykLongin PastusiakKrzysztof TrawickiDonald TuskJan KulasBogdan BorusewiczHans SzycBogusław KaczmarekSylwester PruśHenryk CzoskaKrzysztof WyszkowskiGenowefa DerkowskaAndrzej Pyliński
12Władysław KlimekKazimierz MarcinkiewiczJózef LeszczyńskiLesław DykaczTadeusz JędrzejczakRyszard KołodziejHenryk Maciej WoźniakRoman RutkowskiJerzy WierchowiczWładysław DajczakJerzy ChuderskiPiotr KiewraJanusz SorokaLucyna RuniecGrażyna Borucka
13Andrzej LubbeArkadiusz UrbanAlfons JakubowskiZbigniew CzerniawskiJerzy SzmajdzińskiMarian MichalskiKonrad RowińskiTadeusz LewandowskiMarcin ZawiłaGrażyna MijalRyszard NowakWładysław DurlakBarbara Chruściel–BobrowskaAdam SkwarczyńskiBogusław Kalita
14Antoni PietkiewiczAndrzej WojtyłaLeszek CzapskiRobert TromskiMarek SiwiecJózef GruszkaNarcyz WoldańskiJarosław WilnerJerzy KoralewskiAntoni TyrakowskiJanusz MuzyczekMariusz KurzajczykLech JęczmykWładysław Przybył
15Waldemar PernachWacław NiewiarowskiHenryk NiemiecKrzysztof LagaAndrzej SzarawarskiJacek SoskaTytus ŻurekBogdan ŻurekBarbara ImiołczykGrzegorz DziurowiczEugeniusz JanułaLeszek IgłaHenryk JarczokMarek DziurowiczJarosław KiepuraWładysław Sodo
16Leszek PiotrowskiAnna KnysokWerner HarmansaAdam SłomkaBarbara BlidaAlojzy GąsiorczykMichał BoniAlojzy PietrzykIrena LipowiczJerzy WuttkeZbigniew BujakAndrzej SielańczykStanisław KoniecznyJanina ChmielowskaJózefa WiktorAndrzej Supron
17Czesław SobierajskiJanusz SteinhoffLechosław ChęcińskiJanina KrausWacław MartyniukJerzy PistelokJacek WojciechowiczRyszard ŁachAndrzej PotockiBernard SzwedaWojciech LamentowiczJózef ChorążyczewskiTadeusz ChołdaJerzy GardynikJan NogaJacek Szymański
18Witold ŚwitalskiEdward RzepkaStanisław WiąckowskiJanusz KozaWładysław AdamskiAlfred DomagalskiTomasz BańkowskiWaldemar BartoszJuliusz BraunKrzysztof GrzegorekTadeusz MoszyńskiRoman GiertychStanisław JarosEdward StrząbałaKazimierz Michał UjazdowskiRyszard KowalskiPaweł Skórski
19Jan BudaIreneusz NiewiarowskiStanisław MurakowskiDariusz TomczykJózef NowickiJan KopczykLeszek CzajorKrzysztof BuszkoJoanna Staręga-PiasekEugeniusz OchowiakMarek PolAndrzej JanickiTadeusz ŻeleźnikStanisław TomaszekEwa Andrzejczak
20Zdzisław DubiellaBeata LesińskaBogdan LauWłodzimierz GraffRyszard UlickiWładysław ŚwięsWiesław Stanisław WójcikWładysław EtcWiesław Piotr WójcikStefan TartanusGrażyna BielawskaWiesław SzelągWaldemar PietkiewiczDariusz KałużniackiAndrzej Lepper
21Kazimierz BarczykRyszard TerleckiTadeusz JurekLeszek MoczulskiAleksander KrawczukBogdan PękAndrzej ArendarskiWładysław KielianJan RokitaStanisław SendorekPiotr CzarneckiJerzy KuletaBarbara KrygierAntoni MacierewiczMarian Zakrzewski
22Tadeusz GórczykStanisław ZającJerzy FlakArtur ThenWitold FirakWładysław WronaRoman BuchtaAntoni PłazaKarol HelińskiZbigniew HawliczekKrzysztof OwsiakMarian DubniewiczWiesław TomasikMarian WysockiLech Ejssymont
23Andrzej TyszkiewiczRobert RaczyńskiAndrzej WiencisJózef JanikRyszard ZbrzyznyTadeusz SamborskiEmilian StańczyszynWojciech SwakońTadeusz PokrywkaJózef AntoniakJanusz GrottAntoni DzierżyńskiHenryk KaraśZdzisław Majka
24Tadeusz TutkalikJacek TurczyńskiZdzisław NicpońJulita BanaśkiewiczZbigniew GorzelańczykJanusz MaćkowiakFilip KaczmarekElżbieta BarysEdward SzczuckiBronisław LachowiczJerzy MikoszMarek GoryniakEdward MizikowskiLech HainWacław Berus
25Teresa LiszczZdzisław AntońJerzy WójcikDariusz WójcikIzabella SierakowskaZdzisław PodkańskiZyta GilowskaAdam BielaRyszard SetnikStanisław WęglarzMichał GołośStanisław MichalkiewiczJan JędrakWojciech WłodarczykMichał KamińskiStanisław Rymarz
26Marian BąkowskiWitold DawidowskiPiotr ZarębaJacek PrusińskiMieczysław CzerniawskiJózef MioduszewskiZbigniew SkowrońskiIreneusz MieczkowskiZdzisław WołkowickiKrzysztof RucińskiEdmund MakiełaLech NieradkoMichał DrozdekHenryk RutynaJanusz Glinicki
27Ludwik DornJerzy KropiwnickiPiotr KochanowskiAndrzej Ostoja-OwsianyLeszek MillerWiesław StasiakCezary GrabarczykAndrzej SłowikMarek CzekalskiPaweł SaarPiotr MarciniakJerzy LeplaDariusz NowańskiAndrzej MarjańskiRyszard WojciechowskiMarta PodgórskaWłodzimierz Kusik
28Lech KaczyńskiKrzysztof WalasekJan TurekHenryk OpiloJerzy LachGrażyna KotowiczCzesław BorowiczAndrzej SzkaradekZdobysław MilewskiJerzy GwiżdżAnna Machalica-PułtorakMaciej JachymiakMarian BanaśJulian Szmigielski
29Adam GlapińskiHalina Nowina KonopkaWłodzimierz SumaraBożena GeszczyńskaTadeusz IwińskiZygmunt SuszczewiczPaweł AbramskiJerzy NiczyperowiczMarcin ŚwięcickiJózef GrzegorczykArtur SiedlarekJerzy SzyszkoBogusław OwocHanna ChyżyńskaGrazyna Borowska
30Andrzej AndrysiakJan PiątkowskiStanisław WodyńskiStanisław WedlerJerzy SzteligaWładysław MedwidJacek KozłowskiFranciszek SzelwickiKazimierz SzczygielskiJan HartmanJan ZaborowskiTomasz ZborzyńskiJanusz BoberWładysław BiałokurMarianna Morzyk
31Andrzej DiakonowJózef GutowskiAntoni ListwonKatarzyna PietrzykWit MajewskiAleksander ŁuczakWaldemar BudzyńskiAldona DoboszKarol PękulTadeusz ChoromańskiZbigniew KrysteckiTomasz UlatowskiZiemowit GawskiStefan Bieniecki
32Jacek CiechanowskiStanisław MikołajczakZbigniew WarpińskiJarosław WartakMarek BorowskiJerzy KadoRyszard KulawiakAntoni GawrochBronisław KomorowskiKrzysztof BielaszkaEwa NejmanBogdan SzymkowiakTadeusz OkrasaIwona RutynaJerzy Trojanowski
33Antoni WiśniewskiRyszard WyczachowskiAndrzej JarosJan SkrobiszZbigniew SobotkaRoman JagielińskiEdward OlszewskiKrzysztof KółkiewiczBarbara WajnertCezary KrawczykGrzegorz MarciniakWłodzimierz OlczykWładysław AdaszekBogdan NajmrodzkiAndrzej Surowiecki
34Mieczysław BąkowskiKrzysztof GórskiAndrzej BalcerzakMichał TokarzewskiAndrzej RokickiWaldemar PawlakEugeniusz AleksandrowiczKrzysztof MotylewskiAndrzej CelińskiAndrzej PietruszkaRyszard WajszczakJózef CzurkoWojciech OrlikowskiDariusz SartiTadeusz KraśniewskiTadeusz Kaczmarek
35Tadeusz DziubaPaweł ŁączkowskiLeszek DziamskiPrzemysław SytekKrystyna ŁybackaStanisław KalembaJanusz LewandowskiWacław AdamczykHanna SuchockaPiotr JanickiWiesława ZiółkowskaJanusz Korwin-MikkeMariusz WiśniewskiPiotr WalerychCzesław StankowskiStanisław Muszyński
36Irena LewandowskaAndrzej MatusiewiczAugustyn CzubochaAndrzej ZapałowskiKrystian MirskiZbigniew MierzwaWojciech MikułaStanisław BaranJanusz OnyszkiewiczJarosław ŚliwińskiEugeniusz NoworytaJan WitkiewiczBogusław DrozdBogdan KołakowskiAlicja Lis
37Wojciech DobrzyńskiJan ŁopuszańskiHenryk BąkKrzysztof BińkowskiStanisław KuśmierskiKazimierz AdamskiJanusz RewińskiAndrzej BelinaPiotr Nowina-KonopkaTadeusz KowalczykJan PadlewskiRyszard PacakArtur KusztalWojciech OzimekStanisław RojekStanisław BęczkowskiAlfred Pańkowski
38Witold MarczukWaldemar SikoraJan KidaZbigniew SkoreckiWiesław CiesielskiAleksander BentkowskiJacek DębskiBarbara FrączekZbigniew MączkaTadeusz BechtaStanisław DługoszBarbara MarczukWładysław ŚwietlickiMarian CieślakJerzy Rumianek
39Krzysztof TchórzewskiMarian PiłkaJolanta LutzeMarek MichałowskiJózef OleksyRyszard SmolarekJerzy WoźnickiSławomir MusiejCezary ŻołędowskiRomualda Jabłońska-CeglarekMarek PoniatowskiRobert ChomkaTadeusz SikorskiKazimierz MazekJan MizikowskiSylwester GóralKrzysztof Lipka
40Aleksander BartelaJanusz ParadaMieczysław PawlakMarek MichalikIrena NowackaWojciech ZarzyckiMarek CieślakZbigniew PiotrowskiJadwiga KałużewskaZbigniew KosmędaRadzisława GortatWojciech KosibaStefan MizielińskiMieczysław SkiedrzyńskiUrszula DulasAnna Rożniata
41Jan ToneckiHenryk RosparaJerzy OlejniczakBarbara Różycka-OrszulakAndrzej OlszewskiJanusz WojciechowskiZbigniew RokickiLudwik KucińskiAnna UrbanowiczZiemowit JanowskiIzabela Jaruga-NowackaIreneusz JabłońskiKrystian SzadkowskiMariusz MarasekAndrzej Badełek
42Piotr PerszewskiAdam WyczawskiWojciech StefanowskiJerzy Tomasz RosińskiKazimierz IwaniecHenryk SzarbiewskiAdam GierszBarbara SuchojadJan KrólStanisław MarmołowskiZofia OlekWaldemar IniarskiZdzisław BujakowskiLeszek MatulkaStanisław MarekRyszard Żydroń
43Jarosław ZielińskiJózef KrajewskiAndrzej KwiecińskiWaldemar PolczyńskiJerzy DziewulskiHenryk BogdanJarosław SłomaLucjan FilipkowskiWojciech ŁukowskiMirosław NowakowskiJanusz SzymańskiKrzysztof BąkowskiKrzysztof ZwierzyńskiJerzy DąbrowskiJanusz Bryczkowski
44Jacek SaukArtur BalazsJan BiałkowskiLeszek SmykowskiJacek PiechotaJózef WoroszczakJacek MerkelMarek SłomskiWłodzimierz PuzynaAndrzej GołaśMaria NowakowskaStefan OleszczukHenryk BogusławskiStanisław KocjanJan SkwarczyńskiWładysław Komar
45Jacek BujakDariusz KłeczekHenryk SuchoraKrzysztof KamińskiJerzy JaskierniaStanisław MasternakMichał RudzińskiAndrzej GargaśMarian SmółkaRyszard KardaszJanusz GidlewskiAndrzej UlokRoman DreckiJózef Religa
46Piotr Wojciech WójcikMariusz GrabowskiCezary JagiełłoGrzegorz CygonikKrzysztof JanikJózef KaliszAndrzej SabatowskiAndrzej SikoraGwidon WójcikJan LegutJanusz BemEustachy KruczałaJanusz ChoińskiStanisław Wątroba
47Wojciech DanielJerzy MatyjekFeliks KlimczakElżbieta MichalakMarian ŻenkiewiczAdam SzczęsnyMarian FilarJerzy OstrouchJan WyrowińskiWiesław JagielskiTadeusz OlszewskiMaria KostrzewaKazimierz GórskiHenryk DerkowskiRenata Rochnowska
48Ryszard KabatTeresa BazałaMarian DembińskiAdam ZiemińskiCzesław PogodaJarosław KurzawaKrzysztof ŻabińskiJerzy LangerJan LityńskiAndrzej Lepak-PrzybyłowiczZygmunt JakubczykRoman ŁambuckiRyszard KrukWładysław PiaseckiMariusz DaszkiewiczBogusław Łągiewka
49Krzysztof GołębiewskiWłodzimierz OborskiTadeusz KaszubskiPiotr CionaKazimierz NowakJan SzczepaniakJolanta WiśniewskaAndrzej PeszynskiIrena WóycickaWojciech KwiatkowskiArkadiusz HoronziakJan MalinowskiJan OrgelbrandKazimiera JałoszyńskaZbigniew Majchrzak
50Adam LipińskiRyszard CzarneckiEdmund GalekWojciech BłasiakJózef KaletaJanusz DobroszGrzegorz SchetynaMarek MuszyńskiWładysław FrasyniukZdzisław PisarekStanisław RogowskiAntoni KoniuszewskiRobert SmolańskiKornel MorawieckiGrażyna MatusiakKsawery Borowik
51Robert TerentiewKrzysztof KaliszJerzy ChróścikowskiAndrzej ChmielJan ByraJan KowalikTomasz FlisWiktor TulejHenryk WujecTomasz PękalskiWaldemar SzyszkoMichał KimakHenryk RosółCezary PiaseckiBogumiła SzymańskaTeresa Czuchra
52Witold CzarneckiMarcin LibickiRyszard SuprynowiczIwona ZakrzewskaTadeusz BilińskiJózef ZychJeremi MordasewiczMaciej JankowskiCzesław FiedorowiczPiotr PalcatKazimierz PańtakElżbieta WilczyńskaWłodzimierz BanasiakDamian JakubowskiAndrzej BrzezickiWojciech Półtorak

Listy które zarejestrowały kandydatów, tylko w części okręgów wyborczych

Obecność list komitetów wyborczych w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu. Tam, gdzie komitet zarejestrował listę, podano imię i nazwisko kandydata z nr 1
OkręgTSKNOKNO-LPRAŚNOTRPPPUPPiPSpół. DomPFNWABOSMNPFPPPOKMNCMNZBNTO
1Zygmunt KrzemińskiJan Salamończyk
2Paweł Siemieniuk
3Marian Jędryka
4Antoni Mironowicz
5Bogumiła BobaKazimierz Rajzer
6Andrzej Myśliwiec
7Józef Malinowski
8Józef PasiewiczJanusz Berdowski
9Janusz SperkaMarek HercogEdward Flak
11Andrzej GwiazdaWojciech Bela
14Stanisław Zalejski
15Jerzy RachtanEugeniusz Kowalski
16Ryszard HudyJerzy BogackiMarian KowalczykLeszek BujakDietmar Brehmer
17Roman KurzbauerLeszek PysznyAdam Gorzelany
19Jan Sobutka
21Andrzej Reczyński
23Ryszard Chamer
24Antoni Chocianowski
25Stanisław ZarembaIwontyna Derkacz
26Wacław Krajewski
27Bogusław RybickiAndrzej Tarka
29Walter Angrik
30Dominik KuźmińskiHenryk Kroll
32Władysław Grzelak
33Stanisław GłódJulian Brzozowski
34Wiesław Łęczycki
35Jerzy MarcickiewiczAntoni MilkiewiczAnna Ziółkowska
37Jan CissowskiRyszard KaczorJan Bratoszewski
38Józef WójcikJan Znamirowski
44Jan Kostecki
45Józef Kirejczyk
47Antoni Czajka
49Jerzy Pietraszewski
50Norbert TomczykCezary Sierpiński
51Zdzisław Franke

Wyniki głosowania i wyniki wyborów do Sejmu II kadencji

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 52,13%[12] i była wyższa od frekwencji w poprzednich wyborach parlamentarnych, lecz także wyraźnie niższa niż w pierwszej turze wyborów z 1989. Najmniejszą frekwencję odnotowano na terenach dawnej kongresówki, a największą na terenach dawnej Galicji[10].

Wyniki wyborów do Sejmu RP

Wyniki wyborów do Sejmu 1991–2019
Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu RP
Komitet wyborczy[13]GłosyMandaty
Liczba%+/−Liczba+/−%
Sojusz Lewicy Demokratycznej2 815 16920,41Increase2.svg 8,42171Increase2.svg 11137,17
Polskie Stronnictwo Ludowe2 124 36715,40Increase2.svg 6,73132Increase2.svg 8428,70
Unia Demokratyczna1 460 95710,59Decrease2.svg 1,7374Increase2.svg 1216,09
Unia Pracy1 005 0047,28418,91
Konfederacja Polski Niepodległej795 4875,77Decrease2.svg 1,7322Decrease2.svg 244,78
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform746 6535,41163,48
Mniejszość Niemiecka60 7700,44Decrease2.svg 0,743Decrease2.svg 40,65
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców – DFK23 3960,1710,22
Katolicki Komitet Wyborczy „Ojczyzna”[a]878 4456,37Decrease2.svg 3,28[b]Decrease2.svg 53[c]
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”676 3344,90Decrease2.svg 0,15Decrease2.svg 27
Porozumienie Centrum609 9734,42Decrease2.svg 4,29Decrease2.svg 44
Kongres Liberalno-Demokratyczny550 5783,99Decrease2.svg 3,50Decrease2.svg 37
Unia Polityki Realnej438 5593,18Increase2.svg 0,92Decrease2.svg 3
Samoobrona – Leppera383 9672,78Increase2.svg 2,75
Partia X377 4802,74Increase2.svg 2,27Decrease2.svg 3
Koalicja dla Rzeczypospolitej371 9232,70
Polskie Stronnictwo Ludowe – Porozumienie Ludowe327 0852,37Decrease2.svg 3,10Decrease2.svg 28
Ruch Autonomii Śląska26 3570,19Decrease2.svg 0,17Decrease2.svg 2
NOT Stowarzyszenia Techniczne22 7170,16
Ojczyzna – Lista Polska15 9580,12
Polska Wspólnota Narodowa – Polskie Stronnictwo Narodowe14 9890,11Decrease2.svg 0,06
Polska Partia Przyjaciół Piwa14 3820,10Decrease2.svg 3,17Decrease2.svg 16
Pojednanie i Przyszłość Niemiecka Wspólnota13 7760,10Increase2.svg 0,05
Związek Białoruski10 1640,07
Mniejszość Niemiecka 10 0680,07
Otwarta Kampania Niezależnych – Poza Układem69180,05
Polska Unia Pracujących67890,05
Mniejszość Niemiecka woj. olsztyńskiego24440,02
Rzemieślnicza Partia Polski22510,02
Wyborcza Akcja Bezrobotnych9000,01
Polska Partia Odnowy Kraju6630,01
Polski Front Narodowy5650,01
Narodowe Towarzystwo Oświatowe4630,01
Spółdzielczy Dom4180,01
Polski Front Patriotyczny2580,01
Ogółem13 796 227100,00460100,00
Głosy nieważne619 3594,30Decrease2.svg 1,33
Frekwencja14 415 58652,13Increase2.svg 8,93

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania rządowe, opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali kraju, potraktowano zbiorczo):

17113274412216
SLDPSLUDUPKPN
SLDPSLUDUPKPNBBWR„O”„S”PCKLDUPRS–LX

Wyniki głosowania w skali okręgów

Wszystkie dane wyrażono w procentach.

OkręgNazwaFrekwencja
SLDPSLUDUP„O”KPNBBWR„S”PCKLDUPRSam.XKdPPSL-PLMNTSKNInni
1Warszawa I22,372,7716,8311,944,693,536,393,397,808,044,031,110,725,200,410,7861,09
2Warszawa II15,1212,3010,438,507,004,857,815,136,995,104,122,392,204,552,900,6148,72
3Biała Podlaska17,2132,683,712,968,343,473,923,283,451,361,593,893,515,194,440,9952,74
4Białystok24,7710,235,976,4213,734,474,153,794,032,582,322,091,677,462,344,0052,22
5Bielsko-Biała16,1210,0914,445,919,2710,478,076,573,894,703,562,272,081,670,8855,34
6Bydgoszcz29,4111,0210,226,796,133,774,672,946,803,702,814,273,251,581,281,3657,05
7Chełm23,9026,134,633,136,266,094,343,632,631,302,625,223,222,783,170,9349,30
8Ciechanów21,3826,514,044,935,012,533,122,713,732,331,343,135,023,529,651,0548,72
9Częstochowa20,2716,148,156,445,028,444,775,755,552,703,723,323,621,953,510,6648,72
10Elbląg24,7915,277,907,383,975,104,514,155,014,973,265,124,742,191,6348,87
11Gdańsk15,596,0211,596,826,644,778,328,146,5310,834,512,551,532,751,881,5455,58
12Gorzów Wielkopolski25,2116,849,746,326,673,903,374,454,084,272,774,824,091,282,1850,25
13Jelenia Góra24,4312,3910,649,884,315,465,066,333,383,693,404,623,072,011,3349,19
14Kalisz23,5023,099,646,075,463,174,544,403,722,392,253,443,491,932,330,5756,64
15Sosnowiec33,656,959,188,304,549,683,836,123,503,273,444,041,630,811,0455,59
16Katowice18,973,5214,068,666,349,377,627,073,975,643,191,361,991,260,291,065,6444,69
17Gliwice16,114,6114,016,186,6910,538,686,033,924,503,732,022,701,670,664,263,7047,17
18Kielce23,2027,556,576,494,085,613,734,312,802,622,093,113,002,402,040,3949,53
19Konin21,1324,525,916,397,254,374,014,352,432,132,283,925,282,523,020,5049,93
20Koszalin25,2111,1710,817,293,994,184,123,063,573,232,7813,932,891,981,8053,16
21Kraków13,869,5218,476,905,7811,627,176,123,955,604,811,163,181,380,4752,41
22Krosno12,5117,927,884,1214,238,733,335,644,181,543,443,353,255,404,4853,20
23Legnica25,2715,848,0010,684,295,975,154,883,753,082,895,091,992,640,4851,27
24Leszno21,8821,039,717,326,162,706,663,042,682,323,534,084,241,782,290,5751,48
25Lublin20,4921,486,774,614,966,864,294,946,272,353,402,752,084,873,170,7151,48
26Łomża10,4629,184,054,4711,964,884,555,022,171,262,423,673,603,796,721,7948,80
27Łódź26,625,3812,0811,056,935,625,104,603,885,064,162,422,482,780,801,0253,52
28Nowy Sącz8,9818,239,472,7016,336,3913,046,875,193,232,081,603,332,5853,39
29Olsztyn23,7014,799,107,264,005,074,123,924,016,392,624,664,832,292,280,9451,51
30Opole16,7213,5110,065,484,604,944,414,463,714,562,392,071,601,9318,960,6046,45
31Ostrołęka16,9127,316,243,8210,583,674,524,274,022,222,331,515,004,103,5045,95
32Piła27,4816,389,905,086,263,763,622,983,642,912,676,143,451,563,580,5956,74
33Piotrków Trybunalski18,2124,025,768,085,126,154,535,584,352,622,343,523,602,403,100,6349,40
34Płock17,3143,976,214,532,813,022,633,122,981,491,862,483,661,761,670,5052,88
35Poznań18,6310,0322,8714,574,852,113,452,702,413,915,312,342,871,451,311,2059,33
36Przemyśl12,9329,188,413,089,507,563,735,645,552,071,482,511,981,954,4552,71
37Radom17,1526,595,855,165,395,176,074,803,342,493,592,692,123,934,341,3249,43
38Rzeszów12,6620,915,704,7110,638,125,208,344,741,362,502,201,953,496,431,0755,40
39Siedlce16,7529,714,553,446,553,904,463,064,541,291,492,823,373,0910,120,8747,82
40Sieradz18,5028,265,265,694,485,043,293,393,682,791,443,524,282,777,160,4551,15
41Skierniewice17,8730,956,066,124,914,005,004,073,562,483,133,903,444,080,4247,48
42Słupsk25,8315,439,166,044,094,235,113,702,892,432,7410,043,811,892,230,3751,95
43Suwałki18,6417,276,127,346,734,926,254,205,023,933,665,734,541,983,6745,91
44Szczecin22,969,0112,558,995,316,485,454,274,364,005,323,993,561,871,410,4951,13
45Tarnobrzeg18,3127,984,454,075,437,015,978,224,941,572,323,342,413,700,2648,42
46Tarnów9,2229,1210,314,9013,827,455,335,333,022,242,781,943,211,3451,47
47Toruń25,1315,5911,067,896,594,464,171,953,823,062,503,954,042,073,450,2951,68
48Wałbrzych24,8610,7511,2010,504,815,454,987,324,762,452,164,512,981,721,170,4049,85
49Włocławek32,5319,875,596,473,363,503,493,335,742,651,673,393,991,602,480,3450,59
50Wrocław19,9610,1316,169,255,514,706,086,334,684,942,992,981,452,501,560,7752,70
51Zamość14,8639,864,222,794,043,933,823,023,611,421,363,312,264,866,000,6353,44
52Zielona Góra26,3015,989,897,436,364,664,424,393,144,292,844,063,251,711,030,2550,70
Polska20,4115,4010,597,286,375,775,414,904,423,993,182,782,742,702,370,440,171,0952,13

Podział mandatów w skali okręgów

OkręgNazwaŁącznie
SLDPSLUDUPKPNBBWRMNTSKN
1Warszawa I7531117
2Warszawa II222118
3Biała Podlaska123
4Białystok41117
5Bielsko-Biała3121119
6Bydgoszcz622111
7Chełm123
8Ciechanów224
9Częstochowa321118
10Elbląg3115
11Gdańsk52321215
12Gorzów Wielkopolski2215
13Jelenia Góra21115
14Kalisz3317
15Sosnowiec6111110
16Katowice61422217
17Gliwice413122114
18Kielce4411111
19Konin235
20Koszalin3115
21Kraków32412113
22Krosno12115
23Legnica3115
24Leszno224
25Lublin441110
26Łomża134
27Łódź51221112
28Nowy Sącz121127
29Olsztyn42118
30Opole3211310
31Ostrołęka134
32Piła3115
33Piotrków Trybunalski23117
34Płock145
35Poznań425314
36Przemyśl134
37Radom24118
38Rzeszów23117
39Siedlce257
40Sieradz134
41Skierniewice134
42Słupsk2114
43Suwałki2215
44Szczecin41211110
45Tarnobrzeg2316
46Tarnów14117
47Toruń32117
48Wałbrzych41218
49Włocławek314
50Wrocław42311112
51Zamość145
52Zielona Góra32117
Razem1451126032221631391
Lista ogólnopolska262014969
Polska1711327441221631460

Wyniki wyborów do Senatu RP

Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Senatu RP
Rozkład mandatów
Komitet wyborczy[14][15]GłosyMandaty
Liczba%+/–Liczba+/–
Sojusz Lewicy Demokratycznej5 036 884[d]18,45Increase2.svg 7,8437Increase2.svg 33
Polskie Stronnictwo Ludowe3 206 13111,74Increase2.svg 4,2436Increase2.svg 28
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”2 535 5439,29Decrease2.svg 0,399Decrease2.svg 2
Unia Demokratyczna3 034 68111,12Decrease2.svg 5,304Decrease2.svg 17
Bezpartyjny Blok Wspierania Reform2 193 9808,042
Unia Pracy1 121 7444,112
Kongres Liberalno-Demokratyczny1 115 4034,09Decrease2.svg 2,441Decrease2.svg 5
Zjednoczenie Polskie607 6242,23Decrease2.svg 6,81[e]1Decrease2.svg 8
Polskie Stronnictwo Ludowe – Porozumienie Ludowe285 406[f]1,05Decrease2.svg 2,821Decrease2.svg 6
Mniejszość Niemiecka124 9860,46Increase2.svg 0,101Steady2.svg
KW Aleksandra Gawronika122 6450,451
KW Klubu Inteligencji Katolickiej w Białymstoku oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej99 7370,37Increase2.svg 0,07[g]1
KW Henryka Stokłosy84 7400,31Increase2.svg 0,051Steady2.svg
KW SOLSKA75 4190,281
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”61 044[h]0,221
KW Jerzego Madeja42 6010,16Decrease2.svg 0,031
Konfederacja Polski Niepodległej1 693 6176,20Decrease2.svg 0,06Increase2.svg 1,53Decrease2.svg 4
Katolicki Komitet Wyborczy „Ojczyzna”890 551[i]3,26Decrease2.svg 7,73[j]Decrease2.svg 12
Samoobrona – Leppera650 7272,38
Unia Polityki Realnej434 6571,59Decrease2.svg 0,03
Ruch Autonomii Śląska304 8771,12
Koalicja dla Rzeczypospolitej290 3611,06
Polska Partia Przyjaciół Piwa77 3650,28
NOT Stowarzyszenia Techniczne46 1310,17
Ojczyzna - Lista Polska37 0550,14
Partia X33 2230,12Decrease2.svg 1,70
Pozostałe komitety wyborcze3 091 00111,32
Razem100,00100
Głosy ważne13 985 53597,07
Głosy nieważne422 8322,93Decrease2.svg 0,54
Frekwencja14 408 36752,10Increase2.svg 8,90
373694221111114
SLDPSLNSZZUDUPKW
SLDPSLNSZZUDBBWRUPKLDKPN„O”

Skutki wyborów

Największe poparcie w skali kraju zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej[16]. Największy wzrost głosów koalicja odnotowała w takich miastach jak Sosnowiec, Łódź, Piła, Włocławek i Legnica[17]. Przewaga ugrupowania nie pozwoliła na wyłonienie rządu. Wskutek wprowadzenia progów zaporowych, do parlamentu dostała się znacznie mniejsza liczba ugrupowań niż po wyborach w 1991 (bez reprezentacji w Sejmie zostało 4 476 901 tych, którzy poszli głosować)[16]. Po negocjacjach koalicyjnych SLD zrezygnował z wystawienia swojego kandydata na premiera. Koalicja poinformowała prezydenta Lecha Wałęsę, że premierem zostanie Waldemar Pawlak z PSL. Wobec dużej przewagi koalicji SLD-PSL prezydent utracił możliwość wpływu na rząd i powołał rząd Waldemara Pawlaka[18].

Zobacz też

Uwagi

  1. Komitet nie przekroczył progu 8% głosów ważnych obowiązującego dla komitetów koalicyjnych, jak również progu 7% głosów ważnych dla ogólnopolskich list wyborczych.
  2. W porównaniu z sumarycznym wynikiem Wyborczej Akcji Katolickiej i Partii Chrześcijańskich Demokratów z wyborów 1991.
  3. W porównaniu z sumą mandatów Wyborczej Akcji Katolickiej i Partii Chrześcijańskich Demokratów zdobytych w wyborach 1991.
  4. W tym liczba głosów oddanych na Polską Partię Socjalistyczną (10 985 głosów).
  5. W porównaniu z wynikiem Porozumienia Obywatelskiego Centrum w 1991 roku.
  6. W tym liczba głosów oddanych na KW „Porozumienie Ludowe” (46 492 głosy).
  7. W porównaniu z wynikiem Klubu Inteligencji Katolickiej w 1991 roku.
  8. W tym liczba głosów oddanych na KW „Rolnicza Solidarność” (10 985 głosów).
  9. W tym liczba głosów oddanych na Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe (486 387 głosów) i Partię Chrześcijańskich Demokratów (81 029 głosów).
  10. W porównaniu z sumarycznym wynikiem Wyborczej Akcji Katolickiej i Partii Chrześcijańskich Demokratów z wyborów w 1991.

Przypisy

Bibliografia

  • Antoni Dudek: Historia polityczna Polski 1989–2012. Kraków: Znak, 2013. ISBN 978-83-240-2130-7.

Media użyte na tej stronie

Increase2.svg
Icon representing an increase, consisting of a green-colored, up-pointing triangle.
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.
Steady2.svg
Icon representing steadiness, consisting of a blue rectangle. To be used in Template:Steady.
Keep it 300 x 300, do not resize it. Because that may cause some problem when using it, when it is the only element in a text line, the position of the these text lines may go wrong.
Korwinmikke.jpg
Janusz Korwin-Mikke on his presidental election meeting in Zielona Góra University.
A.T.Kijowski&A.Olechowski (Olechowski cropped).jpg
Andrzej Tadeusz Kijowski z Andrzejem Olechowskim w Studio Nowej Telewizji Warszawa podczas programu A Teraz Konkretnie
KrzaklewskiWójcik (cropped).jpg
Autor: Dziennik Dolnośląski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tomasz Wójcik i Marian Krzaklewski (po prawej).
Leszek Moczulski 1978 1980 (cropped).jpg
Leszek Moczulski w warszawskim mieszkaniu, w gabinecie. Zdjęcie wykonano po wyborze JP II (16.10.1978) a przed długotrwałym uwięzieniem Moczulskiego we wrześniu 1980 r.
Polish Senate election results 1993.svg
Autor: Aight 2009, Licencja: CC BY-SA 4.0
wybory w okręgach do senatu w 1993 roku w polsce
POL urna wyborcza.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Premier Jaroslaw Kaczynski (2006) (cropped).jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Index2007 z polskiej Wikipedii, Licencja: GFDL 1.2
Desygnowanie Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko Prezesa Rady Ministrów.
Polish Sejm election results 1993.svg
Autor: Aight 2009, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zwycięzcy wyborów do Sejmu RP w okręgach w 1993.
20070212 Wieslaw Chrzanowski and Jozef Zycinski and Wladyslaw Bartoszewski (Chrzanowski cropped).jpg
Autor: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, Licencja: CC BY-SA 2.5
Right to left: Władysław Bartoszewski (Warsaw, 19.02.1922 - Warsaw, 24.4.2015), Polish historian, publicist, writer and diplomat, Abp Józef Życiński (1948-2011) and Wiesław Chrzanowski (1923-2012), Polish politician
Waldemar Pawlak Srebrne Usta 2006 (cropped).jpg
Autor: Bartłomiej Kucharczyk, http://bartheq.com/, Licencja: CC BY 2.0
Polish prime minister Waldemar Pawlak during Srebrne Usta 2006 (eng. "Silver Lips" - a prize of Polish Radio III for politicians, which have given unusual speeches in the previous year) delivering ceremony.
Z Aleksandrem Kwaśniewskim- gratulacje 1995 po wyborach prezydenckich (cropped2).jpg
Autor: Miszunger, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bronisława Kowalska z Aleksandrem Kwaśniewskim- gratulacje 1995 po wyborach prezydenckich
POL Senat RP seats 1993.svg
rozkład miejsc w parlamencie
A.T.Kijowski & Donald Tusk (Tusk cropped).jpg
Talk Show A.T.Kijowskiego z Donaldem Tuskiem ( A Teraz Konkretnie - 2.XI.1994)
Senator Gabriel Janowski.jpg
Autor: Senate of the Republic of Poland, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gabriel Janowski, Polish Senator
A.T.Kijowski&R.Bugaj (Bugaj cropped).jpg
Andrzej Tadeusz Kijowski z Ryszardem Bugajem w Studio Nowej Telewizji Warszawa podczas programu A Teraz Konkretnie
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu.png
Autor: Golubioji, Licencja: CC0
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu, 1991-2019. Uwzględnione komitety z wynikiem powyżej 0,4%. ARS - Alternatywa Ruch Społeczny, AWS - Akcja Wyborcza Solidarność, AWSP - Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy, BBWR - Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, BdP - Blok dla Polski, BiS - Bezpartyjni i Samorządowcy, ChD - Chrześcijańska Demokracja, K'15 - Kukiz'15, KdR - Koalicja dla Rzeczypospolitej, KLD - Kongres Liberalno-Demokratyczny, KNP - Kongres Nowej Prawicy, KO - Koalicja Obywatelska, Konf - Konfederacja Wolność i Niepodległość, KORWiN - Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej - Wolność i Nadzieja, KPEiR - Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, KPEiR RP - Krajowe Porozumienie Emerytów i Rencistów RP, KPN - Konfederacja Polski Niepodległej, Lewica, LiD - Lewica i Demokraci, LPR - Liga Polskich Rodzin, MN - Mniejszość Niemiecka, .N - .Nowoczesna, NSZZ S - NSZZ Solidarność, Ojczyzna, PC - Porozumienie Centrum, PChD - Partia Chrześcijańskich Demokratów, PD - Partia Demokratyczna, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PJKM - Platforma Janusza Korwin-Mikke, PJN - Polska Jest Najważniejsza, PO - Platforma Obywatelska, POC - Porozumienie Obywatelskie Centrum, PPP - Polska Partia Pracy, PPPP - Polska Partia Przyjaciół Piwa, PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe, PSL-PL - Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, Razem, RDS - Ruch Demokratyczno-Społeczny, ROP - Ruch Odbudowy Polski, RP - Ruch Palikota, RPat - Ruch Patriotyczny, SD - Stronnictwo Demokratyczne, SDPL - Socjaldemokracja Polska, SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej, SLD-UP - Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy, SO - Samoobrona, SP - Solidarność Pracy, UD - Unia Demokratyczna, UP - Unia Pracy, UPR - Unia Polityki Realnej, UPRP - Unia Prawicy Rzeczypospolitej, UW - Unia Wolności, WAK - Wyborcza Akcja Katolicka, X - Partia X, ZL - Zjednoczona Lewica
POL Sejm RP seats 1993.svg
rozkład miejsc w parlamencie
Andrzej Lepper in his office 2002 (2) (cropped).jpg
Autor: Beno, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper w swoim biurze w Al. Jerozolimskich 30 w Warszawie. Fot. Błażej Pajda
ZdrojewskiMazowiecki19-02-1991fotoMieczyslawMichalak (Mazowiecki cropped).jpg
Autor: Mieczysław Michalak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tadeusz Mazowiecki (z prawej) i Bogdan Zdrojewski