Wybory parlamentarne w Polsce w 2005 roku

Wybory parlamentarne w Polsce w 2005 roku
Państwo Polska
Rodzajwybory parlamentarne
Data przeprowadzenia25 września 2005
Data zarządzenia23 maja 2005
przez: Prezydenta RP
Aleksandra Kwaśniewskiego[1]
Podstawa prawnaOrdynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Ordynacja wyborczaproporcjonalna (Sejm), większościowa (Senat)
Koszt80 201 515 zł[2]
Głosowanie
poprzednie:
Wybory 2001
następne:
Wybory 2007
Strona internetowa
Portal Polska

Wybory parlamentarne w Polsce w 2005 roku – odbyły się 25 września na terenie Polski oraz w 166 obwodowych komisjach ulokowanych poza krajem. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie zostały one przeprowadzone razem z wyborami prezydenckimi i referendum w sprawie traktatu konstytucyjnego UE. Wybory zakończyły się zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska. Do Sejmu po raz kolejny dostały się Samoobrona RP, Liga Polskich Rodzin, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po wyborach premierem został polityk Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Marcinkiewicz.

Termin wyborów

Jesienny termin wyborów poparła 31 stycznia 2005 Rada Krajowa SLD. Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem, które zawarli 30 grudnia 2004 prezydent Aleksander Kwaśniewski i przewodniczący SLD Józef Oleksy, wybory miały odbyć się w czerwcu 2005. Sejm nie podjął decyzji o skróceniu kadencji, więc wybory odbyły się w konstytucyjnym terminie (Sejm dotrwał do końca konstytucyjnej kadencji). 23 maja 2005 Prezydent RP zarządził wybory na 25 września 2005.

Kampania wyborcza

Kampania przedwyborcza do parlamentu prowadzona była w sposób spokojny i nieagresywny. Wzmożoną kampanię dało się dopiero zauważyć w jej ostatnich tygodniach. Przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska wielokrotnie deklarowały chęć zawarcia koalicji (tzw. POPiS). W czasie jednej z konwencji wyborczych przewodniczący PO Donald Tusk zaatakował PiS, nakreślając różnice pomiędzy PO a tą partią, czym wprowadził Jarosława Kaczyńskiego w zdumienie. Prezes PiS powiedział: „Słuchając takich słów, mam wrażenie, że zatraciliśmy pewne poczucie wspólnoty kulturowej, która nas łączyła z Platformą”[3]. Według Lecha Kaczyńskiego Donald Tusk odrzucił wówczas współbudowanie IV Rzeczypospolitej, a zaczął reprezentować program nazwany przez Jarosława Kaczyńskiego restauracyjnym[4]. Politycy PiS także prowadzili wobec PO konfrontacyjną kampanię. Jacek Kurski stwierdził, że dziadek Donalda Tuska na ochotnika zgłosił się do Wehrmachtu (za co został na krótko wykluczony z tej partii)[5]. Ponadto w spocie partii grającym na emocjach skrytykowano wizję państwa według PO, którą PiS określało jako „Polskę liberalną”, przeciwstawiając ją własnej wizji „Polski solidarnej”[6].

Samoobrona RP prowadziła swoją kampanię pod hasłem podobnym do tego z wyborów w 2001Oni już byli, oni już rządzili, atakując wszystkie postsolidarnościowe i postkomunistyczne partie startujące w wyborach.

Sojusz Lewicy Demokratycznej skupił się na stworzeniu swojego wizerunku jako partii odchudzonej i zmienionej. SLD po czterech latach rządów stracił najwięcej z powodu afer w swoich kręgach, przede wszystkim Afery Rywina. Nowy przewodniczący Wojciech Olejniczak, reprezentujący młode pokolenie, w spotach starał się przyciągnąć wyborców, tłumacząc, że SLD to jedyna siła lewicowa, która ma szanse znaleźć się w nowym parlamencie.

Komitety wyborcze do Sejmu i Senatu

Komitety, które zarejestrowały listy do Sejmu w co najmniej połowie okręgów wyborczych
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborczeKandydaci
na posłów
Kandydaci
na senatorów
1Ruch Patriotyczny*Jan Ferdynand Olszewski.jpgJan OlszewskiCzas patriotów561[7]9[8]
2Polska Partia Pracy*Boguslaw Zietek candidate 2010.jpgBogusław ZiętekPracy i chleba672[9]1[10]
3Liga Polskich Rodzin*Brak zdjęcia.svgMarek KotlinowskiNadzieja dla Polski915[11]64[12]
4Partia Demokratyczna – demokraci.pl*Władysław Frasyniuk 2.jpgWładysław FrasyniukPolska. Do przodu, nie wstecz712[13]26[14]
5Socjaldemokracja Polska*Marek Borowski10.jpgMarek BorowskiWierni wyborcom, nie układom694[15]28[16]
6Prawo i Sprawiedliwość*Jarosław Kaczyński 2006-09-13.jpgJarosław KaczyńskiDotrzymujemy słowa;
Polska prawa, Polska sprawiedliwa;
Rodzina, Uczciwość, Przyszłość
917[17]51[18]
7Sojusz Lewicy Demokratycznej*Wojciech olejniczak.jpgWojciech OlejniczakZmieniając siebie, zmieniajmy Polskę742[19]81[20]
8Platforma Obywatelska RPTusk Donald I.jpgDonald TuskPełna odpowiedzialność;
Odważnie, ale z rozwagą
873[21]51[22]
9Polska Partia Narodowa*Leszek Bubel.JPGLeszek Bubel624[23]28[24]
10Polskie Stronnictwo Ludowe*Waldemar Pawlak Srebrne Usta 2006.jpgWaldemar PawlakBlisko ludzkich spraw;
Skuteczni dla Polski
850[25]47[26]
12Platforma Janusza Korwin-Mikke*JKM w Lublinie2.JPGJanusz Korwin-MikkeTak jak Ty mamy tego dość!560[27]13[28]
13KWW – Ogólnopolska Koalicja Obywatelska*Brak zdjęcia.svgWojciech Kornowski350[29]10[30]
15Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej*Andrzej Lepper in his office 2002 (2) (cropped).jpgAndrzej LepperCzłowiek, Rodzina, Praca, Godne życie;
Partia z przyszłością;
Każdy człowiek jest ważny
837[31]54[32]
* Inne partie startujące z list danych komitetów (w wypadku KWW wszystkie partie):
Komitety, które zarejestrowały listy do Sejmu w niektórych okręgach
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborczeLiczba okręgówKandydaci
na posłów
Kandydaci
na senatorów
11Centrum*Janusz Steinhoff.jpgJanusz Steinhoff19325[33]14[34]
14Polska Konfederacja – Godność i Praca*Adam Słomka.JPGAdam Słomka13175[35]1[36]
16Partia Inicjatywa RPBrak zdjęcia.svgZbigniew Łuczak13281[37]8[38]
17Dom Ojczysty*JKRUK 20130210 JERZY ROBERT NOWAK KRAKOW IMG 8048.jpgJerzy Nowak18335[39]12[40]
18Narodowe Odrodzenie Polski*Brak zdjęcia.svgAdam Gmurczyk15183[41]0[42]
19Stronnictwo PracyBrak zdjęcia.svgZbigniew Wrzesiński114[43]0[44]
19KWW Społeczni RatownicyBrak zdjęcia.svgAndrzej Śliwiński113[45]2[46]
19KWW Mniejszość Niemiecka**Norbert Rasch (r.) mit Henryk Kroll (cropped).jpgHenryk Kroll114[47]3[47]
19KWW Mniejszości Niemieckiej Śląska**Brak zdjęcia.svgMarcin Lippa111[48]0
* Inne partie startujące z list danych komitetów (w wypadku KWW wszystkie partie):** Jako komitet mniejszości narodowej zwolniony z obowiązku przekraczania progu wyborczego.

Listy wyborcze w poszczególnych okręgach oraz ich liderzy

Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z serwisu informacyjnego PKW[49]

Obecność list komitetów wyborczych w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu. Tam, gdzie komitet zarejestrował listę, podano imię i nazwisko kandydata z nr 1
OkręgRPPPPLPRPDSDPLPiSSLDPOPPNPSLCentrumPJKMOKOPKGiPSRPIRPDONOP
1Adam BartnickiKrystyna SkassaPiotr ŚlusarczykPiotr BorysElżbieta ZakrzewskaAdam LipińskiJerzy SzmajdzińskiGrzegorz SchetynaJanusz LarTadeusz SamborskiZbigniew KrólStanisław WoźniakCzesław LitwinJózef GórskiRomana Tyczyno
2Janina NiechajowiczMirosław SzczygiełPaweł SulowskiBartłomiej NowotarskiMirosław LubińskiWaldemar WiązowskiHenryk GołębiewskiZbigniew ChlebowskiJoanna SochaRyszard NiebieszczańskiRoman ŁambuckiJózef ŚwiątekGrzegorz KołaczDawid Gaszyński
3Antoni StryjewskiEwa GąsowskaJanusz DobroszWładysław FrasyniukRyszard SzurkowskiKazimierz UjazdowskiJanusz KrasońBogdan ZdrojewskiTomasz KostyłaHanna GucwińskaMariusz PrzywaraKacper Korwin-MikkeAnna MellemJerzy ŻyszkiewiczMaciej FerencTomasz Perek
4Andrzej PawłowiczGrzegorz KulczyckiWitold HatkaMirosław KrzemkowskiJan TurskiTomasz MarkowskiJanusz ZemkeTeresa PiotrowskaBartosz WiśniewskiEugeniusz KłopotekHenryk PulchnyWładysław MarkowskiJolanta Baziak-JankowskaJan BestryAndrzej SkibickiZbigniew WrzesińskiJarosław Rajchert
5Ryszard SzczepaniakAda TokarskaAnna SobeckaMarian FilarBogdan LewandowskiAntoni MężydłoKrystian ŁuczakJan WyrowińskiMarian ReszkeZbigniew SosnowskiTomasz DzikiJacek HogaMarzena KorcalaMirosław KrajewskiRyszard PieńkowskiKazimierz RepetaSławomir Urtnowski
6Edward DmoszyńskiZbigniew KowalskiAndrzej MańkaMarcin CelińskiIzabella SierakowskaElżbieta KrukStanisław KowalczykJanusz PalikotIwona ZielinkoJan ŁopataSławomir JanickiMarian KowalskiSławomir SłomkaBolesław BorysiukStanisław OkapaAndrzej OlechAdam Gmurczyk
7Henryk LewczukHenryk PogonowskiPrzemysław AndrejukIrena GadajJan ByraTomasz DudzińskiSzczepan SkomraStanisław ŻmijanKrzysztof StanibułaTadeusz SławeckiKrzysztof BukielTeresa JakubczykHenryk MłynarczykKatarzyna Lewandowska
8Krzysztof DziedzicKarol GierlińskiStanisław GudzowskiWiesław PietruszakEwa FreybergKazimierz MarcinkiewiczJan KochanowskiCzesław FiedorowiczZbigniew WiśniewskiJózef ZychStanisław MarcinkowskiEdmund KotlarskiWaldemar StarostaHenryk Giecołd
9Jerzy StasiakJerzy KurzawaEwa SowińskaMarek BelkaZdzisława JanowskaPiotr KrzywickiSylwester PawłowskiIwona Śledzińska-KatarasińskaBarbara Belczyńska-GorzelskaKrzysztof JankowskiMarek MichalikMieczysław TargoszAdam SzcześniakPiotr MisztalZbigniew ŁuczakTadeusz Rydz
10Ryszard BrzuzyArnold MasinWojciech GwoździkWłodzimierz MajewskiMarek JurekArtur OstrowskiElżbieta RadziszewskaKatarzyna PiekielnaKrystyna OzgaMieczysław ChwilczyńskiAndrzej MalkaKrzysztof KozłowskiAnna WolowskaStanisław ŁyżwińskiHalina RusekSławomir Sakowski
11Krystyna GrabickaZdzisław SmagalskiDaniel PawłowiecAndrzej MajewskiMichał KaczmarekPaweł ZalewskiWojciech OlejniczakCezary GrabarczykAlicja AndrzejewskaMieczysław ŁuczakŁukasz StępieńGrażyna TyszkoZbigniew Kowalski
12Władysław KuciaTomasz SrokaLeszek MurzynJoanna BrzozowskaKazimierz BorońPaweł KowalStanisław RydzońPaweł GraśRafał PopińskiJózef KałaMarcin BajerFranciszek Irzyk
13Stanisław BorkackiJanusz AniołMarek KotlinowskiJerzy HausnerMałgorzata Wilkosz-ŚliwaZbigniew ZiobroKazimierz ChrzanowskiJan RokitaJarosław ŁojekGrażyna LejaStanisław ŻółtekWładysław GrodeckiEugeniusz Tokaj
14Jerzy BasiagaRobert ZiembińskiEdward CiągłoBronisław SmoleńAdam SmoterStanisława OkularczykKazimierz SasAndrzej CzerwińskiMonika MarczykBronisław DutkaAndrzej PaciejElżbieta Wiśniowska
15Jan StrzeżekBartosz ChronowskiBogusław SobczakTomasz ZielińskiWojciech FilemonowiczBarbara MarianowskaKrzysztof JanikAleksander GradJarosław KarbowiakWiesław WodaHenryk KopećWojciech PopielaAdam PęgielJerzy ZawiszaJan Piwowarski
16Marcin KołakowskiKazimierz LubowickiMarian BrudzyńskiEryk SmulewiczElżbieta GozdowskaWojciech JasińskiJolanta Szymanek-DereszŁukasz AbgarowiczJolanta BoyarskyWaldemar PawlakJacek BorońLech SzymańczykBogdan KaczyńskiArkadiusz Karpiński
17Bogdan JarocińskiFranciszek GierotWitold BałażakKrzysztof MichałkiewiczWiesława SadowskaMarek SuskiMarek WikińskiEwa KopaczTeodor PaluchMaria DziubaAndrzej SobierajWaldemar RajcaMaria KłosińskaWanda ŁyżwińskaArkadiusz CiachMariusz Magnuszewski
18Gabriel JanowskiMichał JaniszewskiBogusław KowalskiKarol MiłkowskiBożena ChojeckaMarian PiłkaStanisława PrządkaRobert AmbroziewiczLeszek BubelJarosław KalinowskiJacek OleksyTadeusz DąbrowskiKrzysztof FilipekDariusz KrasnodębskiZbigniew Kobyliński
19Daniel KasztelewiczMaria SzyszkowskaRoman GiertychTadeusz MazowieckiMarek BorowskiJarosław KaczyńskiRyszard KaliszHanna Gronkiewicz-WaltzKarol BubelErwina Ryś-FerensWitold BuczyńskiJanusz Korwin-MikkeTadeusz BartoldEugeniusz KarczewskiKrystyna GórniakKamila BlusiewiczHalina SzustakBogdan Byrzykowski
20Antoni MacierewiczKatarzyna ŚniadeckaSzymon PawłowskiAndrzej PotockiMagdalena MosiewiczLudwik DornMichał ToberBronisław KomorowskiElżbieta ZwierzyńskaJanusz PiechocińskiBogusław WolniewiczArkadiusz BatógKrzysztof SikoraHanna Wujkowska
21Szymon CzerwińskiEmil KołaczekMarek KawaAlojzy DrewniakArkadiusz KaszniaSławomir KłosowskiTomasz GarbowskiDanuta JazłowieckaRobert LarkowskiStanisław RakoczyMieczysław MałekJózef StępkowskiWojciech Trojanowski
22Marek UtrackiJózef JuszczykMarian DaszykGrażyna SzelcLucjan KuźniarMarek KuchcińskiWojciech PomajdaElżbieta ŁukacijewskaWiesław TwarógMieczysław KasprzakBogusław WojtowiczMarian DubniewiczJanusz MaksymiukJarosław Śliwiński
23Bartosz KownackiJerzy WróbelZygmunt WrzodakCezary NowackiStanisław JanasDariusz KłeczekWładysław StępieńKrystyna SkowrońskaMałgorzata DziewitJan BuryZbigniew SyczIrena SzostekMaria ZbyrowskaJózef SchabEwa Kantor
24Roman FalkowskiKinga StaweckaAndrzej FedorowiczMarek MasalskiBarbara CirukKrzysztof JurgielMarek StrzalińskiRobert TyszkiewiczSławomir DawidowskiAdam DobrońskiAndrzej JędrzejewskiJanina ŻołyniakGenowefa WiśniowskaElżbieta DziewulskaPiotr Krutul
25Wojciech PodjackiAndrzej KotłowskiJan JackowskiBogdan LisJolanta BanachTadeusz CymańskiMałgorzata OstrowskaDonald TuskIwona BubelStanisław KochanowskiStanisław AckermanSławomir CzaplaMariusz PniewskiDanuta HojarskaGertruda Szumska
26Andrzej SułkowskiBeata ChronowskaRobert StrąkKrzysztof PuszWładysław SzkopJolanta SzczypińskaJoanna SenyszynMarek BiernackiJerzy JuchaZdzisław KołodziejskiJerzy BarzowskiZbigniew WojciechowiczKrystyna PajuraLech WoszczerowiczPaweł KrawiecStanisław Pobłocki
27Krzysztof DziwakMarcin PłaczekStanisław ZadoraJerzy BatyckiAntoni KobieluszJacek FalfusJan SzwarcTomasz TomczykiewiczKrzysztof LuberMarian OrmaniecMarek MatlakLudwik MikołajczykDariusz Kozak
28Henryk PinisMarek BaworMarian BanaśZygmunt KucharczykJacek KasprzykSzymon GiżyńskiEwa JanikEdward ManiuraArtur PasekWładysław SerafinIreneusz JaneczekMarek GadnickiAndrzej GrzesikMarta Wrzalik
29Robert RzeplińskiJan BarańskiArkadiusz GromekPiotr LewandowskiJózef KubicaJędrzej JędrychWacław MartyniukKrystyna SzumilasCezary ZakrzewskiStanisław DuliasAndrzej PilipiukTadeusz BielawskiRajmund MoricKrzysztof Dziadak
30Jacek ZakrzewskiTomasz AdamskiRobert GrajcarekRyszard OstrowskiAndrzej WaliszewskiBolesław PiechaTadeusz MotowidłoAndrzej MarkowiakWładysław ZakrzewskiKrzysztof KluczniokAndrzej CiokCzesław StarostaJerzy DziesińskiJerzy Nowak
31Jerzy DryndaZbigniew LitkeWaldemar SanakAntoni PiechniczekAndrzej CelińskiJerzy PolaczekZbyszek ZaborowskiAndrzej SośnierzKazimierz ŚwitońMaria BrzezińskaSławomir SławskiAdam SłomkaLech Wędrychowicz
32Waldemar SikoraBogusław ZiętekAntoni SosnowskiAnna SporyszkiewiczAgnieszka PasternakEwa MalikWiesław JędrusikGrzegorz DolniakAnna AmbrozikMichał FiglusGrzegorz JaszczuraGrzegorz SojaZygmunt Miernik
33Jarosław PotrzeszczMariusz OlszewskiRadosław PardaJoanna Staręga-PiasekZdzisław KałamagaPrzemysław GosiewskiWłodzimierz StępieńKonstanty MiodowiczŁukasz SmolarczykJózef SzczepańczykCezary BerakAndrzej UlokKrystyna KaniaMałgorzata OlejnikElżbieta ŻelaznaLidia Dziura
34Wiesław KozłowskiMarian PetersCyprian GutkowskiZygmunt KomarBożena ŁopackaLeonard KrasulskiWitold Gintowt-DziewałtowskiKrzysztof LisekMałgorzata MechlińskaStanisław ŻelichowskiStefan RembelskiPaweł JurewiczRenata Rochnowska
35Janina RadomskaJerzy SzymańskiEdward OśkoJanusz KijowskiDariusz SzwedAleksander SzczygłoAndrzej RyńskiSławomir RybickiAdam ZielinkoAdam KrzyśkówAndrzej SmolińskiWojciech GroteckiMieczysław Aszkiełowicz
36Jacek KubiakAndrzej ŚlipkoElżbieta RatajczakMariusz WitczakAndrzej SpychalskiWitold CzarneckiWiesław SzczepańskiRafał GrupińskiMałgorzata NowakAndrzej GrzybMarian JańczakDawid RubińskiTomasz TarnowskiTadeusz DębickiRobert Czarnojańczyk
37Kazimierz MazurZbigniew GórskiPrzemysław PiastaAldona Kamela-SowińskaMarek PolAdam HofmanTadeusz TomaszewskiTomasz NowakAnna DąbrowskaEugeniusz GrzeszczakCezar DubielPiotr JanuszJózef SzczepaniakAlfred BudnerKrzysztof MarciniecMariusz Kamadulski
38Zygmunt SysiakKrzysztof DąbrowskiBartosz RzeźniczakBolesław MilewskiRomuald AjchlerMaks KraczkowskiStanisław StecAdam SzejnfeldBogdan PawłowskiStanisław KalembaAndrzej WykowskiFranciszek Nowak
39Witold JaźwińskiMariusz PawlukZbigniew Jacyna-OnyszkiewiczWojciech Szczęsny KaczmarekSylwia PuszJan LibickiKrystyna ŁybackaWaldy DzikowskiFranciszek PolanowskiWojciech JankowiakApoloniusz TwarógJacek KarpińskiWojciech KornowskiAndrzej Aumiller
40Andrzej OlesiejukAntoni JaśkiewiczPiotr FarfałKrzysztof LisEdward WojtalikCzesław HocStanisław WziątekStanisław GawłowskiZbigniew FlemmingStanisław DychaJacek KatzerAndrzej Lepper
41Krzysztof MościbrodaRafał WiecheckiMarcin ŚwięcickiElżbieta RomeroJoachim BrudzińskiJacek PiechotaKrzysztof ZarembaZdzisław BućkowskiKazimierz ZiembaBogdan GrobelnyRegina Wasilewska-KitaZenon Iwaszkiewicz
Okręg wyborczyNazwa KomitetuNumer 1 na liście
4
Bydgoszcz
Stronnictwo PracyZdzisław Cisowski
9
Łódź
KWW Społeczni RatownicyJanusz Bagiński
21
Opole
KWW Mniejszość NiemieckaHenryk Kroll
29
Gliwice
KWW Mniejszości Niemieckiej ŚląskaMarcin Lippa

Statystyki i wyniki

W wyborach do Sejmu na 594 listach zarejestrowanych w 41 okręgach wyborczych przez 22 komitety wyborcze znalazło się łącznie 10 661 kandydatów na posłów, w tym 2613 kobiet (24,51%) i 8848 mężczyzn (75,49%).

W wyborach do Senatu w 40 okręgach wyborczych zarejestrowanych zostało przez 108 komitetów wyborczych 623 kandydatów na senatorów, w tym 99 kobiet (15,89%) i 524 mężczyzn (84,11%).

Próg wyborczy dla partii to 5%.

Wyniki wyborów do Sejmu RP

Wyniki wyborów do Sejmu 1991–2015
Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu RP
Komitet wyborczy[50]GłosyMandaty
Liczba%+/−Liczba+/−%
Prawo i Sprawiedliwość3 185 71426,99Increase2.svg 17,49155Increase2.svg 11133,70
Platforma Obywatelska RP2 849 25924,14Increase2.svg 11,46133Increase2.svg 6828,91
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej1 347 35511,41Increase2.svg 1,2156Increase2.svg 312,17
Sojusz Lewicy Demokratycznej1 335 25711,31Decrease2.svg 29,73[a]55Decrease2.svg 161[b]11,96
Liga Polskich Rodzin940 7627,97Increase2.svg 0,1034Decrease2.svg 47,39
Polskie Stronnictwo Ludowe821 6566,96Decrease2.svg 2,0225Decrease2.svg 175,43
KWW Mniejszość Niemiecka34 4690,29Decrease2.svg 0,072Steady2.svg 0,43
Socjaldemokracja Polska459 3803,89
Partia Demokratyczna – demokraci.pl289 2762,45Decrease2.svg 0,65[c]
Platforma Janusza Korwin-Mikke185 8851,57
Ruch Patriotyczny124 0381,05
Polska Partia Pracy91 2660,77Increase2.svg 0,35[d]
Polska Partia Narodowa34 1270,29
Dom Ojczysty32 8630,28
Centrum21 8930,19
KWW – Ogólnopolska Koalicja Obywatelska16 2510,14
Partia Inicjatywa RP11 9140,10
Polska Konfederacja – Godność i Praca83530,07
Narodowe Odrodzenie Polski73760,06
KWW Mniejszości Niemieckiej Śląska55810,05
Stronnictwo Pracy10190,01
KWW Społeczni Ratownicy9820,01
Ogółem11 804 676100,00460100,00
Głosy nieważne440 2273,60Decrease2.svg 0,39
Frekwencja12 244 90340,57Decrease2.svg 5,72

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania rządowe, opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali kraju potraktowano zbiorczo):

15556341335525
PiSSRPLPRPOSLDPSL
PiSSRPLPRPOSLDPSLSDPLPD

Wyniki głosowania w skali okręgów

Wszystkie dane wyrażono w procentach.

OkręgNazwaFrekwencja
PiSPOSRPSLDLPRPSLSDPLPDPJKMRPPPPMNPPNInni
1Legnica24,7724,4112,6515,266,903,853,294,231,660,910,740,321,0036,75
2Wałbrzych22,2125,9313,2513,867,256,515,291,711,570,800,830,310,5035,74
3Wrocław25,7032,368,4210,006,733,033,984,282,421,260,620,240,9641,73
4Bydgoszcz24,7120,8011,7018,666,706,163,111,701,401,501,610,191,7637,98
5Toruń22,6718,6418,5911,777,987,055,553,880,960,600,680,251,3935,69
6Lublin25,8217,0414,598,0912,3711,364,211,551,261,010,480,461,7742,89
7Chełm20,8211,4020,838,3212,3518,323,311,010,911,080,500,590,5638,64
8Zielona Góra22,8424,2111,4116,187,637,853,511,991,570,790,800,240,9735,44
9Łódź24,6324,308,6314,127,642,135,726,042,351,681,170,281,2943,62
10Piotrków Trybunalski23,2615,3321,5611,209,0610,802,821,761,450,870,331,5639,31
11Sieradz21,3815,0421,8714,866,6412,212,621,631,560,830,410,9338,10
12Chrzanów34,8821,868,518,5811,486,053,431,771,450,930,790,2542,11
13Kraków37,2930,565,057,965,703,133,562,861,880,820,930,160,1147,34
14Nowy Sącz37,1721,928,486,0012,698,021,221,531,011,130,590,2545,07
15Tarnów33,9320,289,885,9212,649,342,201,201,610,660,730,151,4642,76
16Płock24,2014,4117,8411,946,9415,832,931,751,061,520,610,190,7836,01
17Radom25,6015,6219,429,908,0713,282,631,091,460,910,510,341,1640,67
18Siedlce25,4612,6218,807,2711,7516,351,871,051,091,590,470,541,1341,69
19Warszawa I29,9333,072,3411,535,850,946,504,912,691,060,540,230,4356,05
20Warszawa II32,9528,097,347,177,345,462,982,382,062,630,510,260,8544,71
21Opole20,5324,2410,5910,396,824,792,802,891,611,250,7012,920,280,1933,47
22Krosno33,7815,4411,839,1613,639,562,281,070,990,760,500,230,7741,10
23Rzeszów38,2016,257,897,3413,0910,242,160,851,330,900,470,300,9944,24
24Białystok28,4615,2512,1612,3111,388,393,821,411,142,581,200,341,5838,41
25Gdańsk25,7539,906,739,045,612,733,852,201,430,710,650,251,1544,01
26Gdynia26,8332,739,3911,227,642,972,921,671,530,760,610,271,4642,86
27Bielsko-Biała35,7126,556,609,267,903,413,992,911,580,700,740,220,4544,40
28Częstochowa27,6824,7813,7310,676,095,704,742,111,641,050,940,380,4938,62
29Gliwice28,4333,126,9711,695,341,953,562,441,710,830,860,262,8535,81
30Rybnik31,3331,677,6411,657,012,502,561,651,370,610,950,280,7939,81
31Katowice31,3334,385,1810,514,971,294,623,381,780,791,130,330,3241,04
32Sosnowiec24,2727,2121,157,253,596,812,642,811,151,810,380,9436,49
33Kielce23,7615,3917,2312,336,1614,154,061,311,261,570,860,271,6636,53
34Elbląg21,8523,4817,6812,035,589,013,563,091,180,880,870,340,4634,40
35Olsztyn22,5924,0811,8014,287,799,443,092,971,570,790,780,270,5534,54
36Kalisz20,1321,7216,5513,027,4710,984,591,391,411,160,630,220,7438,53
37Konin19,6918,7820,7013,076,2810,194,361,621,680,970,800,241,6138,27
38Piła16,9324,7114,7515,827,449,655,841,511,350,910,780,3139,53
39Poznań25,5537,975,7110,485,402,055,413,731,870,530,650,180,4847,23
40Koszalin20,3321,7622,7813,874,615,254,723,741,230,630,810,2835,57
41Szczecin23,2428,2111,4714,846,113,845,513,021,981,050,350,3738,26
Polska26,9924,1411,4111,317,976,963,892,451,571,050,770,290,290,9140,57

Podział mandatów w skali okręgów

OkręgNazwaŁącznie
PiSPOSRPSLDLPRPSLMN
1Legnica4322112
2Wałbrzych33118
3Wrocław5611114
4Bydgoszcz4313112
5Toruń33321113
6Lublin53212215
7Chełm31312212
8Zielona Góra34121112
9Łódź3312110
10Piotrków Trybunalski3121119
11Sieradz32321112
12Chrzanów42118
13Kraków651113
14Nowy Sącz421119
15Tarnów421119
16Płock3221210
17Radom3121119
18Siedlce42211212
19Warszawa I783119
20Warszawa II4411111
21Opole34211213
22Krosno42112111
23Rzeszów73112115
24Białystok53222115
25Gdańsk461112
26Gdynia4612114
27Bielsko-Biała43119
28Częstochowa32117
29Gliwice441110
30Rybnik4419
31Katowice56112
32Sosnowiec33219
33Kielce53321216
34Elbląg222118
35Olsztyn33111110
36Kalisz33221112
37Konin223119
38Piła231219
39Poznań45110
40Koszalin22318
41Szczecin4422113
Polska155133565534252460

Wyniki wyborów do Senatu RP

Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Senatu RP
Rozkład mandatów
Komitet wyborczy[51]GłosyMandaty
Liczba%+/–Liczba+/–
Prawo i Sprawiedliwość5 020 70420,7649
Platforma Obywatelska RP4 080 49716,8834
Liga Polskich Rodzin2 990 09212,37Increase2.svg 8,327Increase2.svg 5
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej2 016 8588,34Increase2.svg 4,063Increase2.svg 1
Polskie Stronnictwo Ludowe1 413 8725,85Decrease2.svg 7,362Decrease2.svg 2
KWW Macieja Płażyńskiego151 0180,621
KWW Kazimierza Juliana Kutza111 9070,461
KWW Bogdana Borusewicza101 5410,421
KWW Nowy Senat 200546 7340,191
KWW prof. Mariana Miłka44 9000,191
Sojusz Lewicy Demokratycznej3 114 11812,88Decrease2.svg 26,03[e]Decrease2.svg 75[f]
Partia Demokratyczna – demokraci.pl683 7992,83
Socjaldemokracja Polska573 5562,37
Platforma Janusza Korwin-Mikke375 0371,55
Centrum246 1431,02
Ruch Patriotyczny234 0930,97
Dom Ojczysty181 3370,75
Polska Partia Narodowa168 4130,70
KWW Mniejszość Niemiecka88 8750,37Decrease2.svg 0,14
KWW – Ogólnopolska Koalicja Obywatelska65 5610,27
Partia Inicjatywa RP45 7120,19
KWW Społeczni Ratownicy18 4390,08
Polska Partia Pracy11 7650,05Decrease2.svg 1,05[g]
Polska Konfederacja – Godność i Praca10 5280,04
Pozostałe komitety wyborcze partii138 3620,57
Pozostałe komitety wyborcze wyborców2 244 8449,28
Razem100,00100
Głosy ważne11 812 96596,52
Głosy nieważne426 0543,48Decrease2.svg 0,06
Frekwencja12 239 01940,56Decrease2.svg 5,82
49733425
PiSLPRSRPPOKWW
PiSLPRSRPPOPSLSLDPD

Frekwencja

Frekwencja w wyborach według komunikatu PKW wyniosła w skali kraju 40,57%. Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP i PBS dla TVP w ramach sondażu exit poll przewidywało całkowitą frekwencję na poziomie 40,4%.

Ważność wyborów

Sąd Najwyższy uznał wybory za ważne. W związku z brakiem na kartach do głosowania do Senatu nazw komitetów popierających poszczególnych kandydatów Sąd Najwyższy 15 grudnia 2005 uznał karty – a tym samym wybory do Senatu w okręgu nr 27 – za nieważne[52]. Jarosław Lasecki i Czesław Ryszka stracili swoje mandaty – był to pierwszy tego typu przypadek w wyborach parlamentarnych w III Rzeczypospolitej.

Obwody głosowania

Obwody głosowania
Typ obwoduLiczba obwodówDla inwalidów
Powszechny23 6334680
Szpital739163
Zakład karny1011
Areszt śledczy770
Zakład pomocy społecznej447123
Oddział zewnętrzny zakładu karnego i aresztu śledczego20
Obwód głosowania za granicą1613
Obwód głosowania na polskim statku morskim50
Razem25 1654 970

Prawybory

18 września 2005, tradycyjnie we Wrześni (w województwie wielkopolskim), odbyły się prawybory parlamentarne i prezydenckie (o charakterze sondażu przedwyborczego). Zobacz: wyniki prawyborów.

Statystyki wyborów

Statystyki kandydatów do Sejmu

Statystyki kandydatów
OgółemKobietyMężczyźni
Liczba zarejestrowanych kandydatów10 65826128046
Średnia wieku kandydatów444345
Wiek najmłodszego kandydata/kandydatki212121
Wiek najstarszego kandydata/kandydatki898689

Statystyki kandydatów do Senatu

Statystyki kandydatów
OgółemKobietyMężczyźni
Liczba zarejestrowanych kandydatów62399524
Średnia wieku kandydatów545354
Wiek najmłodszego kandydata/kandydatki303030
Wiek najstarszego kandydata/kandydatki867686

Zobacz też

Uwagi

  1. W porównaniu z wynikiem KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy z wyborów w 2001.
  2. W porównaniu z liczbą mandatów KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy zdobytych w wyborach 2001.
  3. W porównaniu z wynikiem Unii Wolności z wyborów w 2001.
  4. W porównaniu z wynikiem Alternatywy Ruch Społeczny z wyborów w 2001.
  5. W porównaniu z wynikiem KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy z wyborów w 2001.
  6. W porównaniu z liczbą mandatów KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy zdobytych w wyborach w 2001.
  7. W porównaniu z wynikiem Alternatywy Ruch Społeczny z wyborów w 2001.

Przypisy

  1. Dz.U. z 2005 r. nr 92, poz. 767
  2. Informacja z dnia 13 lutego 2006 r. o wydatkach z budżetu państwa poniesionych na przygotowanie i przeprowadzenie w dniu 25 września 2005 r. wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  3. Słowa, w których Kaczyński widzi początek wojny PO-PiS. wyborcza.pl, 26 stycznia 2011. [dostęp 2019-08-05].
  4. Łukasz Warzecha: Lech Kaczyński, ostatni wywiad, Warszawa 2011, s. 59.
  5. Paweł Wroński: Bulterier PiS poległ za Wehrmacht. gazeta.pl, 12 października 2005. [dostęp 2019-08-05].
  6. Marcin Krutak: Geneza konfliktu pomiędzy PO a PiS. polskiedzieje.pl, 12 listopada 2012. [dostęp 2019-08-05].
  7. Wykaz komitetów wyborczych KW RP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  8. Wykaz komitetów wyborczych KW RP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  9. Wykaz komitetów wyborczych KW PPP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  10. Wykaz komitetów wyborczych KW PPP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  11. Wykaz komitetów wyborczych KW LPR. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  12. Wykaz komitetów wyborczych KW LPR. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  13. Wykaz komitetów wyborczych KW PD. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  14. Wykaz komitetów wyborczych KW PD. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  15. Wykaz komitetów wyborczych KW SDPL. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  16. Wykaz komitetów wyborczych KW SDPL. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  17. Wykaz komitetów wyborczych KW PiS. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  18. Wykaz komitetów wyborczych KW PiS. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  19. Wykaz komitetów wyborczych KW SLD. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  20. Wykaz komitetów wyborczych KW SLD. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  21. Wykaz komitetów wyborczych KW PO. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  22. Wykaz komitetów wyborczych KW PO. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  23. Wykaz komitetów wyborczych KW PPN. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  24. Wykaz komitetów wyborczych KW PPN. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  25. Wykaz komitetów wyborczych KW PSL. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  26. Wykaz komitetów wyborczych KW PSL. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  27. Wykaz komitetów wyborczych KW PJKM. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  28. Wykaz komitetów wyborczych KW PJKM. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  29. Wykaz komitetów wyborczych KW OKO. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  30. Wykaz komitetów wyborczych KW OKO. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  31. Wykaz komitetów wyborczych KW SRP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  32. Wykaz komitetów wyborczych KW SRP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  33. Wykaz komitetów wyborczych KW Centrum. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  34. Wykaz komitetów wyborczych KW Centrum. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  35. Wykaz komitetów wyborczych KW PKGP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  36. Wykaz komitetów wyborczych KW PKGP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  37. Wykaz komitetów wyborczych KW IRP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  38. Wykaz komitetów wyborczych KW IRP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  39. Wykaz komitetów wyborczych KW DO. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  40. Wykaz komitetów wyborczych KW DO. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  41. Wykaz komitetów wyborczych KW NOP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  42. Wykaz komitetów wyborczych KW NOP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  43. Wykaz komitetów wyborczych KW SP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  44. Wykaz komitetów wyborczych KW SP. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  45. Wykaz komitetów wyborczych KW SR. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  46. Wykaz komitetów wyborczych KW SR. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  47. a b Wykaz komitetów wyborczych KW MN. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  48. Wykaz komitetów wyborczych KW MNŚ. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  49. Wykaz komitetów. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  50. Wyniki wyborów. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  51. Wyniki wyborów. PKW. [dostęp 2019-08-05].
  52. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2005 r. w sprawie ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 25 września 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 248, poz. 2097)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Boguslaw Zietek candidate 2010.jpg
(c) Komitet Wyborczy Bogusława Ziętka, CC BY-SA 3.0
Bogusław Ziętek - zdjęcie na potrzeby kampanii prezydenckiej 2010
Jarosław Kaczyński 2006-09-13.jpg
Secretary C. Rice With Prime Minister Jaroslaw Kaczynski of Poland
Tusk Donald I.jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Donald Tusk
Waldemar Pawlak Srebrne Usta 2006.jpg
Autor: Bartłomiej Kucharczyk, http://bartheq.com/, Licencja: CC BY 2.0
Polish prime minister Waldemar Pawlak during Srebrne Usta 2006 (eng. "Silver Lips" - a prize of Polish Radio III for politicians, which have given unusual speeches in the previous year) delivering ceremony.
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu.png
Autor: Golubioji, Licencja: CC0
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu, 1991-2019. Uwzględnione komitety z wynikiem powyżej 0,4%. ARS - Alternatywa Ruch Społeczny, AWS - Akcja Wyborcza Solidarność, AWSP - Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy, BBWR - Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, BdP - Blok dla Polski, BiS - Bezpartyjni i Samorządowcy, ChD - Chrześcijańska Demokracja, K'15 - Kukiz'15, KdR - Koalicja dla Rzeczypospolitej, KLD - Kongres Liberalno-Demokratyczny, KNP - Kongres Nowej Prawicy, KO - Koalicja Obywatelska, Konf - Konfederacja Wolność i Niepodległość, KORWiN - Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej - Wolność i Nadzieja, KPEiR - Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, KPEiR RP - Krajowe Porozumienie Emerytów i Rencistów RP, KPN - Konfederacja Polski Niepodległej, Lewica, LiD - Lewica i Demokraci, LPR - Liga Polskich Rodzin, MN - Mniejszość Niemiecka, .N - .Nowoczesna, NSZZ S - NSZZ Solidarność, Ojczyzna, PC - Porozumienie Centrum, PChD - Partia Chrześcijańskich Demokratów, PD - Partia Demokratyczna, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PJKM - Platforma Janusza Korwin-Mikke, PJN - Polska Jest Najważniejsza, PO - Platforma Obywatelska, POC - Porozumienie Obywatelskie Centrum, PPP - Polska Partia Pracy, PPPP - Polska Partia Przyjaciół Piwa, PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe, PSL-PL - Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, Razem, RDS - Ruch Demokratyczno-Społeczny, ROP - Ruch Odbudowy Polski, RP - Ruch Palikota, RPat - Ruch Patriotyczny, SD - Stronnictwo Demokratyczne, SDPL - Socjaldemokracja Polska, SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej, SLD-UP - Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy, SO - Samoobrona, SP - Solidarność Pracy, UD - Unia Demokratyczna, UP - Unia Pracy, UPR - Unia Polityki Realnej, UPRP - Unia Prawicy Rzeczypospolitej, UW - Unia Wolności, WAK - Wyborcza Akcja Katolicka, X - Partia X, ZL - Zjednoczona Lewica
Increase2.svg
Icon representing an increase, consisting of a green-colored, up-pointing triangle.
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.
Steady2.svg
Icon representing steadiness, consisting of a blue rectangle. To be used in Template:Steady.
Keep it 300 x 300, do not resize it. Because that may cause some problem when using it, when it is the only element in a text line, the position of the these text lines may go wrong.
POL urna wyborcza.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Janusz Steinhoff.jpg
Autor: Piotr Drabik from Poland, Licencja: CC BY 2.0
Janusz Steinhoff. Zdjęcie zrobione podczas pierwszego dnia XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Polish Senate election results 2005.svg
Autor: Aight 2009, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wyniki wyborów do Senatu RP w okręgach na tle zwycięskich komitetów do Sejmu RP
Wybory sejm 2005 Barry Kent.png
Autor: Robert Wielgórski (Barry Kent), Licencja: CC BY 2.5
Wybory parlamentarne w Polsce w 2005 roku - wyniki w powiatach. Kolor odpowiada zwycięskiej w danym powiecie partii
POL Senat RP seats 2005.svg
rozkład miejsc w parlamencie
JKM w Lublinie2.JPG
Autor: Ryszard Hołubowicz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Janusz Korwin-Mikke podczas wizyty w Lublinie
Polish Sejm election results 2005.svg
Autor: Aight 2009, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zwycięzcy wyborów do Sejmu RP w okręgach w 2005
JKRUK 20130210 JERZY ROBERT NOWAK KRAKOW IMG 8048.jpg
Autor:


To zdjęcie wykonał użytkownik Wikipedii i Wikimedia Commons Jarosław Kruk (Jrkruk).
Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony. W przypadku zamieszczenia zdjęcia w publikacji drukowanej, poproszę o przesłanie egzemplarza na mój adres, który podam mailowo.
Kontakt ze mną: jaroslaw.kruk@o2.pl
Zapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć.

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jerzy Robert Nowak – historyk, publicysta, doktor habilitowany nauk politycznych. Kraków, 10 lutego 2013 r.
Marek Borowski10.jpg
Autor: Ewa Dryjanska, Licencja: CC BY-SA 3.0
Polski polityk, Marek Borowski
Leszek Bubel.JPG
Autor: Halicki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Leszek Bubel podczas spotkania członków PPPP (Polskiej Partii Przyjaciół Piwa).
Andrzej Lepper in his office 2002 (2) (cropped).jpg
Autor: Beno, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper w swoim biurze w Al. Jerozolimskich 30 w Warszawie. Fot. Błażej Pajda
POL Sejm RP seats 2005.svg
Rozkład polityczny w Sejmie RP - Wybory 2005
Norbert Rasch (r.) mit Henryk Kroll (cropped).jpg
Autor: Benutzer:Grzesiekpl, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Norbert Rasch (r.) mit Henryk Kroll am 30. Tag der Oberschlesier in Rheinberg