Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku

Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku
Państwo Polska
Rodzajwybory parlamentarne
Data przeprowadzenia25 października 2015
Data zarządzenia17 lipca 2015
przez: Prezydenta RP
Bronisława Komorowskiego[1]
Podstawa prawnakodeks wyborczy
Ordynacja wyborczaproporcjonalna (Sejm), większościowa (Senat)
Koszt111 640 905 zł[2]
Głosowanie
poprzednie:
2011
następne:
2019
Strona internetowa
Portal Polska

Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku – wybory do Sejmu i Senatu. Na mocy postanowienia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 17 lipca 2015, zmienionego postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2015[3] odbyły się 25 października 2015[4][5].

Odbyły się one według zasad wprowadzonych przez Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011. Zakończyły się zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. Do Sejmu dostały się także: Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe, jeden mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej; w Senacie – poza zwycięzcami wyborów – mandaty uzyskały Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i czterej kandydaci niezależni (komitety wyborcze wyborców).

Po raz pierwszy od 1989 roku zwycięski komitet wyborczy zdobył większość sejmową umożliwiającą sformowanie samodzielnego rządu.

Wybory zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego

Termin wyborów

Wybory (wyznaczone na 25 października) zostały zarządzone 17 lipca 2015[4]. Innymi dopuszczalnymi terminami były 11 i 18 października oraz 1 listopada[6].

Wybory do Sejmu RP VIII kadencji

Prawo do podziału mandatów przysługuje tym komitetom wyborczym, które osiągnęły wynik w skali kraju – co najmniej 5% ważnie oddanych głosów, dla koalicyjnych komitetów wyborczych – co najmniej 8% ważnie oddanych głosów. Z ww. progów zwolnione są mniejszości narodowe przy spełnieniu ustawowych warunków. Do Sejmu zostało wybranych 460 posłów w 41 wielomandatowych (co najmniej 7 w jednym okręgu) okręgach wyborczych przy zastosowaniu metody D’Hondta[7].

Wybory do Senatu RP IX kadencji

Wybory do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2015 po raz drugi odbyły się w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, w których zostało wybranych 100 senatorów[8].

Kampania wyborcza

Plakaty wyborcze w Krakowie

Zgodnie z kalendarzem wyborczym kampania wyborcza rozpoczęła się w dniu wejścia w życie postanowienia w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i uległa zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. 23 października 2015 o godz. 24:00[9].

Terminy wyborcze

Wybory parlamentarne w Polsce w 2015; państwowa obwodowa komisja wyborcza w gmachu Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie

Prezydent ustalił następujący kalendarz wyborczy[10]:

  • 7 września – złożenie zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych
  • 15 września – zgłoszenie list kandydatów na posłów i kandydatur na senatorów
  • 25 września o godz 12:00 – losowanie numerów list kandydatów na posłów[11]
  • do 2 października – zgłaszanie przez armatorów wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich
  • do 4 października
    • zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych
    • powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obwodowych komisji wyborczych
    • podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o siedzibach obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego
    • sporządzenie spisów wyborców przez gminy
  • do 7 października – zgłaszanie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą
  • do 10 października – zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a
  • od 10 października do 23 października do godz. 24:00 – nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze
  • do 11 października – składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę
  • do 15 października – podanie przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz zarejestrowanych kandydatach na senatorów
  • do 16 października – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
  • do 20 października
    • składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania
    • składanie przez komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych oświadczeń do Państwowej Komisji Wyborczej o korzystaniu ich list kandydatów na posłów ze zwolnienia z warunku określonego w art. 196 § 1 Kodeksu wyborczego, tj. obowiązku przekroczenia progu wyborczego
  • do 22 października
    • zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą
    • zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach
  • 23 października 2015 (godz. 24:00) – zakończenie kampanii wyborczej i rozpoczęcie tzw. ciszy wyborczej, która potrwa do zakończenia głosowania we wszystkich obwodach w Polsce
  • 25 października 2015 – głosowanie w godz. 7:00–21:00

Rejestracja komitetów wyborczych

Komitety wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu mają prawo zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej partie polityczne, ich koalicje oraz wyborcy. Termin zgłaszania komitetów upłynął 7 września 2015. Spośród 124 wniosków o rejestracje komitetu PKW zarejestrowała 115 komitetów[12], w tym: 2 koalicyjne komitety wyborcze, 25 komitetów wyborczych partii politycznych i 88 komitetów wyborczych wyborców. Spośród tych komitetów chęć zgłaszania kandydatów zarówno do Sejmu, jak i do Senatu zgłosiło 38 komitetów. 77 komitetów zgłosiło chęć wystawienia kandydatów tylko do Senatu. Zarejestrowane komitety miały czas na zgłoszenie do PKW list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów do godziny 24:00 15 września 2015.

Aby zarejestrować listę kandydatów do Sejmu w danym okręgu wyborczym, komitet musi dostarczyć do właściwej okręgowej komisji wyborczej listę kandydatów wraz z listą poparcia podpisaną przez co najmniej 5000 mieszkańców stale zamieszkujących dany okręg. Jeżeli komitetowi uda się zarejestrować listy kandydatów w co najmniej 21 okręgach, to taki komitet może zgłaszać listy kandydatów w pozostałych okręgach bez list poparcia[13]. Aby zarejestrować kandydata do Senatu w danym okręgu wyborczym, komitet musi dostarczyć do właściwej okręgowej komisji wyborczej, listę poparcia dla kandydata podpisaną przez co najmniej 2000 mieszkańców stale zamieszkujących dany okręg[14].

Komitety wyborcze do Sejmu i Senatu

Komitety, które zarejestrowały listy do Sejmu w co najmniej połowie okręgów wyborczych
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborczeKandydaci
na posłów
Kandydaci
na senatorów
1Prawo i Sprawiedliwość*Jarosław Kaczyński 2 (cropped).jpgJarosław KaczyńskiDamy radę;
Praca, nie obietnice
919[15]98[16]
2Platforma Obywatelska RP*Ewa Kopacz debata z Szydło (19.10.2015).jpgEwa KopaczTak. Chodzi o Waszą przyszłość;
Silna gospodarka, wyższe płace
916[17]83[18]
3Partia RazembrakInna polityka jest możliwa573[19]0[20]
4KORWiN*Janusz Korwin-Mikke Sejm 2016.JPGJanusz Korwin-MikkeNowi ludzie, nowy porządek898[21]10[22]
5Polskie Stronnictwo LudoweJ.Piechociński.JPGJanusz PiechocińskiBlisko ludzkich spraw916[23]58[24]
6KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni*Barbara Nowacka Sejm 2015 09.JPGBarbara NowackaSzkoły budować, księży opodatkować904[25]31[26]
7KWW Kukiz’15*Paweł Kukiz Sejm 2016 01.JPGPaweł KukizPotrafisz Polsko!;
Polska budzi się, z naszymi marzeniami!
838[27]9[28]
8Nowoczesna Ryszarda Petru*Ryszard Petru Sejm 02 2016.JPGRyszard PetruNaprawmy Polskę!858[29]16[30]

* Inne partie startujące z list danych komitetów (w wypadku KWW wszystkie partie):

Komitety, które zarejestrowały listy do Sejmu w niektórych okręgach
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborczeLiczba
okręgów
Kandydaci
na posłów
Kandydaci
na senatorów
9KWW JOW Bezpartyjni*Robert Raczyński 2007.jpgRobert RaczyńskiZmieniamy Polskę8136[31]6[32]
10KWW Zbigniewa StonogiZbigniew Stonoga.jpgZbigniew StonogaTwój strzał w „10”19297[33]1[34]
11KWW Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej*Sławomir Izdebski Sejm 01.JPGSławomir Izdebski360[35]2[36]
12KWW Zjednoczeni dla Śląska**Brak zdjęcia.svgDietmar BrehmerZe Śląska. Nie z partii.242[37]0[38]
13SamoobronaLech Kuropatwiński Sejm 2015.JPGLech KuropatwińskiTylko razem zwyciężymy!7119[39]2[40]
14KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”*Grzegorz Braun.jpgGrzegorz BraunWiara, rodzina, własność12202[41]1[42]
15Kongres Nowej PrawicyMichał Marusik.JPGMichał Marusik6116[43]8[44]
16KWW Mniejszość Niemiecka**Ryszard Galla Sejm 2016.JPGRyszard GallaDobra robota!124[45]3[46]
17KWW Obywatele do Parlamentu*00 Jan Zbigniew hrabia Potocki IMG 9702 (small).jpgJan Zbigniew PotockiNaród rządzi140[47]3[48]

* Inne partie startujące z list danych komitetów (w wypadku KWW wszystkie partie):

** Jako komitet mniejszości narodowej zwolniony z obowiązku przekraczania progu wyborczego.

Komitety, które wystawiły jedynie kandydatów do Senatu
Komitet wyborczyLiderKandydaci
na senatorów
Narodowe Odrodzenie PolskiAdam Gmurczyk7
Obywatelski KWW Polskie Rodziny RazemAntoni Sosnowski3
KWW Łukasza Gibały „Niezależni do Senatu”Łukasz Gibała3
Polska PatriotycznaRyszard Jarznicki2
KWW Kruzel Andrzej – Wasz SenatorAndrzej Kruzel2
KWW Ślonzoki RazemAndrzej Roczniok2
KWW Polska ObywatelskaKrzysztof Topczewski2
KWW Pakt ObywatelskiKamil Szarało2
KWW Forum ObywatelskieSzczepan Bukłaho2
Komitety z zarejestrowanym jednym kandydatem*66

*W tym partie: Związek Słowiański, Stronnictwo Pracy, Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów, Partia Demokratyczna – demokraci.pl, Unia Polityki Realnej, Biało-Czerwoni, Ruch Narodowy

Listy wyborcze w poszczególnych okręgach oraz ich liderzy

Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z serwisu informacyjnego PKW[49]

Obecność list komitetów wyborczych w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu. Tam, gdzie komitet zarejestrował listę, podano imię i nazwisko kandydata z nr 1
OkręgPiSPORazemKORWiNPSLZLKukiz’15NowoczesnaJOW BezpartyjniStonogaRS RPZdŚSam.BraunKNP
1Adam LipińskiStanisław HuskowskiSzymon SurmaczKlaudia WitczakIlona Antoniszyn-KlikRyszard ZbrzyznyRobert WinnickiElżbieta Stępień
2Michał DworczykTomasz SiemoniakAnna StabrowskaBeata ŻołnierukStanisław LongawaMarek DyduchIreneusz ZyskaJacek IwanczPatryk Wild
3Mirosława Stachowiak-RóżeckaAlicja ChybickaRoland ZarzyckiHenryk NowakowskiEwa MańkowskaMałgorzata TraczKornel MorawieckiKrzysztof MieszkowskiKamil CałekTadeusz Marczak
4Tomasz LatosZbigniew PawłowiczBartosz NowaczykMarcin SypniewskiEugeniusz KłopotekKrzysztof GawkowskiPaweł SkuteckiMichał StasińskiLeszek Posłuszny
5Krzysztof CzabańskiArkadiusz MyrchaMarek GogołkiewiczAgata BanasikZbigniew SosnowskiJerzy WenderlichPaweł SzramkaJoanna Scheuring-WielgusMarcin LewandowskiLech Kuropatwiński
6Elżbieta KrukJoanna MuchaTomasz WarzochaMichał RozpendowskiJan ŁopataJanusz PalikotJakub KuleszaUrszula BuryJoanna SzaduraMarian WidzRyszard Milewski
7Beata MazurekGrzegorz RaniewiczMagdalena ZelentRafał BukowskiGenowefa TokarskaRiad HaidarJarosław SachajkoMateusz PrucnalHenryk Małysz
8Marek AstStefan NiesiołowskiMichał SzmytkowskiRobert AnackiJolanta FedakBogusław WontorJarosław PorwichPaweł PudłowskiMateusz Klejdysz
9Piotr GlińskiWłodzimierz NykielWojciech SzymańskiJacek DobieszMarek DziałoszyńskiDariusz JońskiPiotr ApelKatarzyna Lubnauer
10Antoni MacierewiczDorota RutkowskaWioleta KrysiakLeszek KędzierskiDariusz KlimczakArtur OstrowskiRafał WójcikowskiAgnieszka Łuczak
11Witold WaszczykowskiCezary TomczykMateusz MirysWaldemar UtechtPaweł BejdaCezary OlejniczakTomasz RzymkowskiAdam Rogala-LewickiBartosz BąbrychAndrzej UrbaniakMarek Kaźmierczak
12Beata SzydłoMarek SowaMonika SzymańskaPiotr KrawczykJózef KałaZdzisława PiątkowskaJózef BrynkusAnna Miklaszewska
13Małgorzata WassermannRafał TrzaskowskiJakub BaranKonrad BerkowiczWojciech KozakKazimiera SzczukaAgnieszka ŚcigajJerzy MeysztowiczRyszard KozłowskiLech Walicki
14Piotr NaimskiAndrzej CzerwińskiDorota BudaczKazimierz FałowskiBronisław DutkaJoanna LejaElżbieta BorowskaTomasz GabryśBarbara KleszykAndrzej Paciej
15Włodzimierz BernackiUrszula AugustynPiotr PlebańczykArtur GondekWładysław Kosiniak-KamyszPiotr GórnikiewiczNorbert KaczmarczykKrzysztof NowakDariusz KlichKrystian Dworak
16Wojciech JasińskiMarcin KierwińskiMagdalena MalińskaTomasz GórskiPiotr ZgorzelskiWłodzimierz CzarzastyMarek JakubiakMarcin Podsędek
17Marek SuskiLeszek RuszczykAlicja CzubekStefan BłaszczykMirosław MaliszewskiElżbieta FornalczykRobert MordakKatarzyna KalinowskaArtur GrzybowskiMarek Auguścik
18Marek ZagórskiJolanta HibnerMarta NowakPaweł WyrzykowskiMarek SawickiPaulina Piechna-WięckiewiczAnna SiarkowskaMagdalena DanielZenon PaśnickiRobert BanasiukKrzysztof Goławski
19Jarosław KaczyńskiEwa KopaczAdrian ZandbergJanusz Korwin-MikkeTomasz JędrzejczakBarbara NowackaPaweł KukizRyszard PetruPiotr Ikonowicz
20Mariusz BłaszczakMałgorzata Kidawa-BłońskaJustyna SamolińskaPiotr BryczkowskiJanusz PiechocińskiWanda NowickaStanisław TyszkaKamila Gasiuk-PihowiczMateusz Młynarczyk
21Jerzy ŻyżyńskiLeszek KorzeniowskiJoanna BronowickaŁukasz SzewczykStanisław RakoczyAnna KubicaJanusz SanockiWitold ZembaczyńskiPiotr PurulŁukasz Fomicz
22Marek KuchcińskiMarek RząsaKamila Mackiewicz-RossmanithBłażej WilkMieczysław KasprzakEwa WasiewiczWojciech BakunJan FuksMarek ĆwiąkałaŁukasz Mrugał
23Józefa HrynkiewiczKrystyna SkowrońskaMartin IrzykDamian MałekJan BuryTomasz KamińskiMaciej MasłowskiMirosław NowakRafał SikoraRyszard BachórzLeszek Samborski
24Krzysztof JurgielRobert TyszkiewiczSeweryn ProkopiukSzczepan BarszczewskiMieczysław BaszkoKrzysztof Bil-JaruzelskiAdam AndruszkiewiczKrzysztof TruskolaskiDawid MaruszewskiAndrzej ChmielewskiDawid MaruszewskiPiotr Rakowski
25Jarosław SellinAdam KorolAleksandra Krotowska-CachaKarol RabendaJózef SarnowskiJoanna SenyszynMagdalena BłeńskaEwa LiederDanuta Hojarska
26Jolanta SzczypińskaMarek BiernackiMaciej KoniecznyZbigniew WysockiHubert LewnaLeszek MillerMałgorzata ZwiercanGrzegorz FurgoJarosław Gromadzki
27Stanisław SzwedMirosława NykielMateusz TrzeciakTomasz ŻukMirosław SzemlaPrzemysław KoperskiJerzy JachnikMirosław Suchoń
28Szymon GiżyńskiIzabela LeszczynaJarosław SojaPrzemysław FicenesStanisław GmitrukMarek BaltTomasz JaskółaAnetta UjmaRafał GilNorbert Zadora
29Wojciech SzaramaBorys BudkaŁukasz MollMariusz PruszkoAndrzej PilotTomasz KalitaPaweł KobylińskiMarta GolbikMichał Gaj
30Izabela KlocGabriela LenartowiczŻaneta MatuszekAdam PustelnikBronisław KarasekPatryk KoselaKrzysztof SitarskiWojciech KałużaAnna RoninRoman Fritz
31Grzegorz TobiszowskiMarian ZembalaMarcelina ZawiszaPrzemysław WiplerJerzy ZiętekZbyszek ZaborowskiGrzegorz DługiMonika RosaZbigniew Kadłubek
32Ewa MalikBeata Małecka-LiberaJakub DaneckiDominik CharasimStanisław DąbrowaJerzy BorkowskiBarbara ChrobakBarbara Dolniak
33Anna KrupkaGrzegorz SchetynaPaulina BorekDawid LewickiKazimierz KotowskiAndrzej SzejnaPiotr Liroy-MarzecAdam CyrańskiJan JagielskiAntoni GromadzkiJanusz LamerRafał Mossakowski
34Leonard KrasulskiJacek ProtasBarbara BrzezickaArtur KalbarczykPiotr ŻuchowskiMałgorzata Prokop-PaczkowskaAndrzej KobylarzRóża KrześniakBarbara KalbarczykPaweł Czerwiński
35Iwona ArentJanusz CichońEmilia KonwerskaMariusz FilipowiczUrszula PasławskaTadeusz IwińskiAndrzej MaciejewskiMirosław PampuchDamian Dobkowski
36Joanna LichockaMariusz WitczakMarta Tycner-WolickaZygmunt KopaczAndżelika MożdżanowskaLeszek AleksandrzakJerzy KozłowskiAdam SzłapkaAndrzej AumillerKrzysztof PrzybylakEwa Bergmann
37Witold CzarneckiPaweł ArndtMałgorzata AdamczykPrzemysław PiastaEugeniusz GrzeszczakTadeusz TomaszewskiBartosz JózwiakPaulina Hennig-Kloska
38Maks KraczkowskiMaria JanyskaAnna SiudaPiotr WawrzyniakKrzysztof PaszykRomuald AjchlerBłażej PardaBartosz AdaszewskiZbigniew Kubicki
39Tadeusz DziubaSzymon ZiółkowskiLeszek KwiatkowskiArtur BednarzWojciech JankowiakWaldemar WitkowskiMichał PilcJoanna SchmidtMichał Tkaczuk
40Czesław HocMarek HokJacek WezgrajRobert BodendorfCezary SzeligaStanisław WziątekStefan RomeckiRadosław Lubczyk
41Joachim BrudzińskiNorbert ObryckiMaciej DżusPaweł SzutJarosław RzepaAdam OstolskiSylwester ChruszczPiotr Misiło
Okręg wyborczyNazwa KomitetuNumer 1 na liście
21
Opole
KWW Mniejszość NiemieckaRyszard Galla
19
Warszawa
KWW Obywatele do ParlamentuMariola Rabczon-Mazowiecka

Głosowanie, frekwencja i wyniki wyborów

Wyniki wyborów do Sejmu RP

Wyniki wyborów do Sejmu 1991–2019
Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu RP
Wyniki wyborów do Sejmu RP w poszczególnych powiatach
Komitet wyborczy[50]GłosyMandaty
Liczba%+/−Liczba+/−%
Prawo i Sprawiedliwość5 711 68737,58Increase2.svg 7,68235Increase2.svg 7851,09
Platforma Obywatelska RP3 661 47424,09Decrease2.svg 15,09138Decrease2.svg 6930,00
KWW Kukiz’151 339 0948,81429,13
Nowoczesna Ryszarda Petru1 155 3707,60286,09
Polskie Stronnictwo Ludowe779 8755,13Decrease2.svg 3,2316Decrease2.svg 123,48
KWW Mniejszość Niemiecka27 5300,18Decrease2.svg 0,011Steady2.svg 0,22
KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni[a]1 147 1027,55Decrease2.svg 10,71[b]Decrease2.svg 67[c]
KORWiN722 9994,76
Partia Razem550 3493,62
KWW Zbigniewa Stonogi42 7310,28
KWW Zjednoczeni dla Śląska18 6680,12
KWW JOW Bezpartyjni15 6560,10
KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”13 1130,09
Kongres Nowej Prawicy48520,03Decrease2.svg 1,03[d]
Samoobrona42660,03Decrease2.svg 0,04
KWW Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej39410,03
KWW Obywatele do Parlamentu19640,01
Ogółem15 200 671100,00460100,00
Głosy nieważne394 6642,53Decrease2.svg 1,99
Frekwencja15 595 33550,92Increase2.svg 2,00

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą większość rządzącą w kolejności: ugrupowanie rządowe, opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali kraju, potraktowano zbiorczo):

235138422816
PiSPOK’15.NPSL
PiSPOK’15.NPSLZL

Wyniki głosowania w skali okręgów

Wszystkie dane wyrażono w procentach

OkręgNazwaFrekwencja
PiSPOKukiz’15.NZLPSLKORWiNRazemMNInni
1Legnica35,7025,249,597,1510,453,894,323,6446,71
2Wałbrzych31,1532,658,816,648,763,184,303,411,0944,83
3Wrocław31,2130,498,7410,656,102,605,224,210,7754,08
4Bydgoszcz30,2029,647,777,3010,046,074,543,760,6847,87
5Toruń33,5725,778,326,5010,766,753,903,650,7844,90
6Lublin47,5716,599,324,545,987,745,002,750,5252,01
7Chełm48,0212,3110,473,757,1111,394,372,390,1845,30
8Zielona Góra28,2728,218,759,9910,025,124,993,990,6544,63
9Łódź29,9031,287,248,9910,482,704,784,6356,74
10Piotrków Trybunalski46,9515,4610,085,597,477,483,913,0650,26
11Sieradz39,9321,188,925,328,187,864,103,540,9848,47
12Kraków I49,0520,428,675,795,333,034,453,2654,46
13Kraków II38,6224,617,269,736,382,706,353,880,4858,81
14Nowy Sącz60,5613,957,833,692,554,164,312,130,8052,18
15Tarnów51,9914,719,604,543,418,084,722,430,5351,85
16Płock43,7816,448,415,158,1410,664,073,3546,22
17Radom47,4917,558,414,814,829,423,912,620,9849,38
18Siedlce51,1013,558,364,634,3510,234,352,660,7650,56
19Warszawa I29,8927,547,7613,398,550,726,185,540,4370,80
20Warszawa II38,8025,127,2210,015,663,804,813,850,7360,00
21Opole27,7726,2312,577,146,753,683,953,028,140,7543,12
22Krosno53,5113,769,153,974,567,284,282,321,1747,47
23Rzeszów56,1113,119,284,164,424,674,962,291,0052,56
24Białystok45,3816,749,075,377,358,074,662,590,7747,10
25Gdańsk29,6134,727,159,176,593,025,003,980,7552,55
26Gdynia31,2233,468,028,226,643,234,434,050,7551,28
27Bielsko-Biała40,4223,579,368,276,563,424,683,7256,35
28Częstochowa35,8220,9511,636,7411,124,994,273,640,8449,83
29Gliwice30,5128,9912,198,907,212,505,094,150,4849,12
30Rybnik39,5924,2111,316,335,931,794,533,332,9851,82
31Katowice32,9228,3710,058,666,770,995,554,082,6153,92
32Sosnowiec29,6525,5610,248,9713,972,354,814,4451,41
33Kielce42,8117,259,414,987,879,514,142,801,2346,82
34Elbląg31,5630,128,245,827,696,694,733,801,3441,30
35Olsztyn30,4227,078,976,828,768,445,103,740,6843,13
36Kalisz31,8524,697,987,048,8210,984,253,171,2347,27
37Konin37,4120,238,836,9411,776,863,993,9846,64
38Piła27,2631,029,016,989,157,664,073,920,9346,07
39Poznań23,9035,656,0614,498,071,914,774,600,5560,23
40Koszalin28,5830,079,418,0611,384,134,463,9043,63
41Szczecin29,0931,938,428,668,563,885,334,1247,27
Polska37,5824,098,817,607,555,134,763,620,180,6950,92

Podział mandatów w skali okręgów

OkręgNazwaŁącznie
PiSPOKukiz’15.NPSLMN
1Legnica641112
2Wałbrzych3418
3Wrocław651214
4Bydgoszcz5411112
5Toruń6411113
6Lublin1031115
7Chełm821112
8Zielona Góra551112
9Łódź441110
10Piotrków Trybunalski6219
11Sieradz731112
12Kraków I5218
13Kraków II751114
14Nowy Sącz81110
15Tarnów61119
16Płock621110
17Radom52119
18Siedlce821112
19Warszawa I872320
20Warszawa II641112
21Opole4421112
22Krosno721111
23Rzeszów122115
24Białystok8311114
25Gdańsk551112
26Gdynia661114
27Bielsko-Biała52119
28Częstochowa4217
29Gliwice43119
30Rybnik5319
31Katowice551112
32Sosnowiec43119
33Kielce9311216
34Elbląg4318
35Olsztyn4311110
36Kalisz5411112
37Konin52119
38Piła34119
39Poznań35210
40Koszalin33118
41Szczecin551112
Polska2351384228161460

Wyniki wyborów do Senatu RP

Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Senatu RP
Komitet wyborczy[51][52]GłosyMandaty
Liczba%+/–Liczba+/–
Prawo i Sprawiedliwość5 993 43339,99Increase2.svg 13,0461Increase2.svg 30
Platforma Obywatelska RP4 323 78928,85Decrease2.svg 6,7534Decrease2.svg 29
Polskie Stronnictwo Ludowe1 109 6757,40Decrease2.svg 1,981Decrease2.svg 1
KWW Marka Borowskiego124 0640,83Increase2.svg 0,111Steady2.svg
KWW Jarosław Obremski – niezależny Senator z Wrocławia89 6990,601
KWW Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi63 8700,431
KWW Grzegorza Biereckiego42 8620,291
KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni595 2063,97Decrease2.svg 5,03[e]
Nowoczesna Ryszarda Petru394 8172,63
KWW Kukiz’15207 1561,38
KORWiN186 5101,24
KWW JOW Bezpartyjni113 6690,76
KWW Obywatele do Parlamentu84 2460,56
Kongres Nowej Prawicy79 9460,53Increase2.svg 0,03[d]
KWW Mniejszość Niemiecka40 4720,27Increase2.svg 0,24
Samoobrona20 9130,14Increase2.svg 0,03
KWW Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej14 3160,10
KWW Zbigniewa Stonogi10 1670,07
KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”79160,05
Pozostałe komitety wyborcze partii165 2841,10
Pozostałe komitety wyborcze wyborców1 320 0768,81
Ogółem14 988 086100,00100
Głosy nieważne604 9473,88Decrease2.svg 0,64
Frekwencja15 593 03350,91Increase2.svg 1,99
613414
PiSPO KWW
PiSPOPSLZL

Frekwencja

Do wzięcia udziału w głosowaniu uprawnionych było 30 732 398 osób, co stanowiło 82,12% z 37 423 576 mieszkańców[53]. Frekwencja do godz. 12:00 wyniosła 16,47%, a do godz. 17:00 – 38,97%[54], a by ostatecznie wynieść 50,92%. Wydano 15 595 335 kart wyborczych[55].

Ważność wyborów

19 stycznia 2016, po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych, Sąd Najwyższy rozstrzygnął o ważności wyborów[56]. Tego dnia Sąd Najwyższy w składzie Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych uchwałą uznał wybory za ważne[57].

Sondaże

Porównanie dwóch ostatnich sondaży: exit poll i late poll (25.10.2015)

Od czasu wyborów parlamentarnych z 9 października 2011 najwyższe poparcie w sondażach odnotowywała Platforma Obywatelska[58]. Tendencja ta zaczęła się zmieniać 11 października 2012, kiedy to w sondażu Millward Brown odnotowano 30% poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, zaś PO uzyskała wówczas 27% poparcia[59]. Od tego czasu te dwie partie na zmianę uzyskiwały najwyższy wynik w sondażu. Od połowy stycznia 2015 PO zaczęła systematycznie uzyskiwać najwyższy wynik poparcia[60]. Stan ten trwał do momentu wyborów prezydenckich, kiedy to prezydentem RP został kandydat PiS Andrzej Duda. Od tego czasu do dnia wyborów sondaże wskazywały najwyższe poparcie właśnie dla tej partii[61] (z wyjątkiem sondażu IBRiS z 8 czerwca, kiedy na czele znalazł się nieformalny ruch Pawła Kukiza[62]).

Uwagi

  1. Komitet nie przekroczył progu 8% głosów ważnych obowiązującego dla komitetów koalicyjnych.
  2. W porównaniu z sumarycznym wynikiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Palikota z wyborów w 2011.
  3. W porównaniu z sumą mandatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Palikota zdobytych w wyborach w 2011.
  4. a b W wyborach 2011 startował pod nazwą Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke.
  5. W porównaniu z wynikiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej z wyborów w 2011.

Przypisy

  1. Dz.U. z 2015 r. poz. 1017
  2. Informacja o wydatkach z budżetu państwa poniesionych na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów. PKW, 23 marca 2016. [dostęp 2020-06-17].
  3. Dz.U. z 2015 r. poz. 1131.
  4. a b Dz.U. z 2015 r. poz. 1017.
  5. Bronisław Komorowski: wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października. TVP Parlament, 17 lipca 2015. [dostęp 2015-09-26].
  6. Wybory parlamentarne 2015 – termin. infor.pl. [dostęp 2015-10-25].
  7. Mariusz Śliwiński: Ordynacja wyborcza w Polsce. math.edu. [dostęp 2015-10-25].
  8. Dz.U. z 2020 r. poz. 1319, rozdz. 2
  9. Dz.U. z 2020 r. poz. 1319, z późn. zm.
  10. Kalendarz wyborczy. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  11. Zasady losowania numerów dla list kandydatów na posłów. PKW. [dostęp 2015-09-17].
  12. Komunikat o komitetach wyborczych utworzonych w związku z wyborami do Sejmu i Senatu. PKW. [dostęp 2015-09-15].
  13. Informacja o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na posłów. PKW. [dostęp 2015-09-15].
  14. Informacja o zasadach i sposobie zgłaszania kandydatów na senatorów. PKW. [dostęp 2015-09-15].
  15. Wykaz komitetów wyborczych KW PiS. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  16. Wykaz komitetów wyborczych KW PiS. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  17. Wykaz komitetów wyborczych KW PO. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  18. Wykaz komitetów wyborczych KW PO. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  19. Wykaz komitetów wyborczych KW Razem. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  20. Wykaz komitetów wyborczych KW Razem. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  21. Wykaz komitetów wyborczych KW KORWiN. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  22. Wykaz komitetów wyborczych KW KORWiN. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  23. Wykaz komitetów wyborczych KW PSL. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  24. Wykaz komitetów wyborczych KW PSL. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  25. Wykaz komitetów wyborczych KW ZL. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  26. Wykaz komitetów wyborczych KW ZL. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  27. Wykaz komitetów wyborczych KW Kukiz’15. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  28. Wykaz komitetów wyborczych KW Kukiz’15. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  29. Wykaz komitetów wyborczych KW Nowoczesna Ryszarda Petru. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  30. Wykaz komitetów wyborczych KW Nowoczesna Ryszarda Petru. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  31. Liczba kandydatów KWW JOW Bezpartyjni na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  32. Liczba kandydatów KWW JOW Bezpartyjni na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  33. Liczba kandydatów KWW Zbigniewa Stonogi na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  34. Liczba kandydatów KWW Zbigniewa Stonogi na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  35. Liczba kandydatów KWW RS RP na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  36. Liczba kandydatów KWW RS RP na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  37. Liczba kandydatów KWW ZdŚ na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  38. Liczba kandydatów KWW ZdŚ na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  39. Liczba kandydatów Samoobrony na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  40. Liczba kandydatów Samoobrony na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  41. Liczba kandydatów KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  42. Liczba kandydatów KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  43. Liczba kandydatów KNP na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  44. Liczba kandydatów KNP na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  45. Liczba kandydatów KWW MN na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  46. Liczba kandydatów KWW MN na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  47. Liczba kandydatów OdP na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  48. Liczba kandydatów OdP na senatorów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  49. Kandydaci na posłów. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  50. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2015. Wyniki wyborów do Sejmu RP. PKW. [dostęp 2015-10-29].
  51. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2015. Wyniki wyborów do Senatu RP. PKW. [dostęp 2015-10-29].
  52. Wyniki głosowania do Senatu RP 2015. [dostęp 2015-10-29].
  53. PKW: Wybory parlamentarne 2015 – statystyki. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  54. PKW: Wybory parlamentarne 2015 – frekwencja. PKW. [dostęp 2015-10-25].
  55. PKW: Wybory parlamentarne 2015 – frekwencja. PKW. [dostęp 2021-04-09].
  56. SN rozpoznał wszystkie protesty wyborcze. SN, 22 grudnia 2015. [dostęp 9 stycznia 2016].
  57. Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów do Sejmu RP i Senatu RP. SN. [dostęp 2016-01-19].
  58. Tracą PO, PiS, PSL i SLD; zyskuje Ruch Palikota. TVP Info, 20 października 2011. [dostęp 2015-09-22].
  59. PiS wciąż przed PO. Kolejne sondaże. TVN24, 11 października 2012. [dostęp 2015-09-22].
  60. TNS Polska: Platforma Obywatelska prowadzi w sondażach. onet.pl, 26 stycznia 2015. [dostęp 2015-09-22].
  61. Najnowszy sondaż: PiS na czele, partia Kukiza wyprzedza Platformę. Telewizja Republika, 29 maja 2015. [dostęp 2015-09-22].
  62. Kukiz liderem sondaży. Ma 24 proc. poparcia i wyprzedza PiS oraz PO. „Newsweek”, 8 czerwca 2015. [dostęp 2019-03-04].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Procentowe wyniki wyborów do Sejmu.png
Autor: Golubioji, Licencja: CC0
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu, 1991-2019. Uwzględnione komitety z wynikiem powyżej 0,4%. ARS - Alternatywa Ruch Społeczny, AWS - Akcja Wyborcza Solidarność, AWSP - Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy, BBWR - Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, BdP - Blok dla Polski, BiS - Bezpartyjni i Samorządowcy, ChD - Chrześcijańska Demokracja, K'15 - Kukiz'15, KdR - Koalicja dla Rzeczypospolitej, KLD - Kongres Liberalno-Demokratyczny, KNP - Kongres Nowej Prawicy, KO - Koalicja Obywatelska, Konf - Konfederacja Wolność i Niepodległość, KORWiN - Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej - Wolność i Nadzieja, KPEiR - Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, KPEiR RP - Krajowe Porozumienie Emerytów i Rencistów RP, KPN - Konfederacja Polski Niepodległej, Lewica, LiD - Lewica i Demokraci, LPR - Liga Polskich Rodzin, MN - Mniejszość Niemiecka, .N - .Nowoczesna, NSZZ S - NSZZ Solidarność, Ojczyzna, PC - Porozumienie Centrum, PChD - Partia Chrześcijańskich Demokratów, PD - Partia Demokratyczna, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PJKM - Platforma Janusza Korwin-Mikke, PJN - Polska Jest Najważniejsza, PO - Platforma Obywatelska, POC - Porozumienie Obywatelskie Centrum, PPP - Polska Partia Pracy, PPPP - Polska Partia Przyjaciół Piwa, PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe, PSL-PL - Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, Razem, RDS - Ruch Demokratyczno-Społeczny, ROP - Ruch Odbudowy Polski, RP - Ruch Palikota, RPat - Ruch Patriotyczny, SD - Stronnictwo Demokratyczne, SDPL - Socjaldemokracja Polska, SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej, SLD-UP - Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy, SO - Samoobrona, SP - Solidarność Pracy, UD - Unia Demokratyczna, UP - Unia Pracy, UPR - Unia Polityki Realnej, UPRP - Unia Prawicy Rzeczypospolitej, UW - Unia Wolności, WAK - Wyborcza Akcja Katolicka, X - Partia X, ZL - Zjednoczona Lewica
Increase2.svg
Icon representing an increase, consisting of a green-colored, up-pointing triangle.
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.
POL urna wyborcza.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Steady2.svg
Icon representing steadiness, consisting of a blue rectangle. To be used in Template:Steady.
Keep it 300 x 300, do not resize it. Because that may cause some problem when using it, when it is the only element in a text line, the position of the these text lines may go wrong.
Lech Kuropatwiński Sejm 2015.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Przewodniczący Samoobrony Lech Kuropatwiński w Sejmie
Sławomir Izdebski Sejm 01.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski w Sejmie RP
Paweł Kukiz Sejm 2016 01.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Paweł Kukiz w Sejmie
Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wybory parlamentarne w Polsce w 2015; państwowa obwodowa komisja wyborcza w gmachu Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.
Jarosław Kaczyński 2 (cropped).jpg
Autor: Piotr Drabik from Poland, Licencja: CC BY 2.0
Zdjęcie zrobione podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Polish parliamentary election 2015 - Kraków 170415.jpg
Autor: Enstropia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polish parliamentary election 2015 - Kraków
Ewa Kopacz debata z Szydło (19.10.2015).jpg
Autor: Platforma Obywatelska RP from Polska, Licencja: CC BY-SA 2.0
"Rozmowa o Polsce" - debata Premier Ewy Kopacz z Beatą Szydło, 19.10.2015
POL Sejm RP seats 2015.svg
Autor: Aight 2009, Licencja: CC BY-SA 4.0
seats in Sejm after 2015 election
Polish Senate election results 2015.svg
Autor: Łukasz Bień, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wyniki wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 25 października 2015.
J.Piechociński.JPG
Autor: Robert Orzechowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Janusz Piechociński
Barbara Nowacka Sejm 2015 09.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Barbara Nowacka w Sejmie
Zbigniew Stonoga.jpg
Autor: wSensie.tv, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zbigniew Stonoga. Warszawa, kongres Stonoga Partia Polska.
Ryszard Petru Sejm 02 2016.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Ryszard Petru w Sejmie
Polish Sejm election results 2015.svg
Autor: Łukasz Bień, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wyniki wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 25 października 2015 według podziału na okręgi wyborcze.
Janusz Korwin-Mikke Sejm 2016.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł do PE Janusz Korwin-Mikke w Sejmie
Ryszard Galla Sejm 2016.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Ryszard Galla w Sejmie
Michał Marusik.JPG
Autor: Łukasz "Toldo" Cichy, Licencja: CC BY-SA 3.0
Michał Marusik podczas II Kongresu Nowej Prawicy 23 marca 2014 r.
00 Jan Zbigniew hrabia Potocki IMG 9702 (small).jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jan Zbigniew Potocki in Kamien Slaski (2017)
Grzegorz Braun.jpg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Grzegorz Braun (reżyser)
Robert Raczyński 2007.jpg
Robert Raczyński (ur. 3 kwietnia 1962) – polski polityk, samorządowiec, prezydent Lubina.