Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku

Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku
Państwo Polska
Rodzajwybory parlamentarne
Data przeprowadzenia13 października 2019
Data zarządzenia6 sierpnia 2019
przez: Prezydenta RP Andrzeja Dudę[1]
Podstawa prawnakodeks wyborczy
Ordynacja wyborczaproporcjonalna (Sejm), większościowa (Senat)
Koszt224 mln 724 tys. zł
Głosowanie
poprzednie:
2015
następne:
2023
Strona internetowa
Portal Polska
Wybory parlamentarne w Polsce w 2019; państwowa obwodowa komisja wyborcza w gmachu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie
Obwieszczenie wyborcze

Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku – zarządzone na 13 października wybory do Sejmu i Senatu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę dnia 6 sierpnia[1].

Był to najwcześniejszy możliwy termin (na podstawie art. 194 kodeksu wyborczego, wybory w tym wypadku mogły się odbyć najpóźniej 11 listopada)[2].

Wybory przeprowadzone zostały na podstawie kodeksu wyborczego z 5 stycznia 2011. Obywatele Polski uprawnieni do głosowania wybrali w nich 460 posłów i 100 senatorów. Wybory do Sejmu zakończyły się zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. Do Sejmu dostały się także Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość, jeden mandat przypadł też Mniejszości Niemieckiej. W Senacie mandaty uzyskały komitety PiS, KO, PSL i SLD oraz czworo kandydatów niezależnych (komitety wyborcze wyborców). Komitet wyborczy PiS uzyskał większość mandatów w Sejmie, natomiast nie zdobył jej w Senacie (choć w wyborach do tej izby także uzyskał najwięcej mandatów).

Terminy wyborcze

Prezydent ustalił następujący kalendarz wyborczy[3]:

  • do 26 sierpnia
    • złożenie zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych
    • powołanie okręgowych komisji wyborczych
  • 3 września – zgłoszenie list kandydatów na posłów i kandydatur na senatorów
  • do 13 września
    • losowanie numerów list kandydatów na posłów
    • zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych
  • do 23 września
    • powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych
    • podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych
    • sporządzenie spisów wyborców przez gminy
  • od 22 września do 30 września – składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej wniosków o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę
  • do 30 września – zgłaszanie komisarzowi wyborczemu przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a
  • od 28 września do 11 października do godz. 24:00 – nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze
  • do 3 października – podanie przez okręgowe komisje wyborcze w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów i kandydatach na senatorów
  • do 4 października – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
  • do 8 października
    • składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania
    • składanie przez komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych oświadczeń do Państwowej Komisji Wyborczej o korzystaniu ich list kandydatów na posłów ze zwolnienia z warunku określonego w art. 196 § 1 Kodeksu wyborczego, tj. obowiązku przekroczenia progu wyborczego
  • do 10 października
    • zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą
    • zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach
  • 11 października (godz. 24:00) – zakończenie kampanii wyborczej i rozpoczęcie ciszy wyborczej, która potrwa do zakończenia głosowania we wszystkich obwodach w Polsce
  • 12 października – przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych spisów wyborców
  • 13 października 2019 – głosowanie w godz. 7:00–21:00

Rejestracja komitetów wyborczych

W przewidzianym terminie zgłaszania komitetów wyborczych zawnioskowano o rejestrację 94 komitetów, spośród których zarejestrowano 88: 1 koalicyjny, 30 partii politycznych oraz 57 wyborców. 37 komitetów zadeklarowało start zarówno do Sejmu, jak i do Senatu, 2 tylko do Sejmu, a 49 tylko do Senatu[4].

Komitety wyborcze do Sejmu i Senatu

Komitety, które zarejestrowały listy do Sejmu w co najmniej połowie okręgów wyborczych
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborczeKandydaci
na posłów
Kandydaci
na senatorów
1Polskie Stronnictwo Ludowe*Władysław Kosiniak-Kamysz Sejm 2016.JPGWładysław Kosiniak-KamyszŁączymy Polaków;
Wybierz zieloną przyszłość
919[5]16[6]
2Prawo i Sprawiedliwość*Jarosław Kaczyński 2 (cropped).jpgJarosław KaczyńskiDobry czas dla Polski918[7]99[8]
3Sojusz Lewicy Demokratycznej*Włodzimierz CzarzastyŁączy nas przyszłość;
Wybierz przyszłość
911[9]7[10]
4Konfederacja Wolność i Niepodległość*Janusz Korwin-Mikke Sejm 2016.JPG Robert Winnicki Sejm 2015.JPG Grzegorz Braun Sejm 2019.jpgJanusz Korwin-Mikke,
Robert Winnicki,
Grzegorz Braun
Polska dla Ciebie881[11]7[12]
5KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni*Grzegorz Schetyna Sejm 2019.jpgGrzegorz Schetyna (główny)Jutro może być lepsze;
Współpraca, a nie kłótnie;
Silni razem
920[13]73[14]
* Inne partie startujące z list danych komitetów (w wypadku KWW wszystkie partie):
Komitety, które zarejestrowały listy do Sejmu w niektórych okręgach
Nr listyKomitet wyborczyLiderHasła wyborczeLiczba
okręgów
Kandydaci
na posłów
Kandydaci
na senatorów
6Prawica*Brak zdjęcia.svgBogusław Kiernicki118[15]1[16]
7Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów*Brak zdjęcia.svgWojciech Kornowski353[17]0
8KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy*Robert Raczyński 2007.jpgRobert RaczyńskiTy też jesteś bezpartyjny!19405[18]14[19]
9Skuteczni*Piotr Liroy-Marzec Sejm 2016a.jpgPiotr Liroy-MarzecOdpowiedzialna Polska575[20]0
10KWW Mniejszość Niemiecka* **Ryszard Galla Sejm 2016.JPGRyszard GallaOpolskie! Ma znaczenie124[21]2[22]
* Inne partie startujące z list danych komitetów (w wypadku KWW wszystkie partie):

** Jako komitet mniejszości narodowej zwolniony z obowiązku przekraczania progu wyborczego.

Komitety, które wystawiły jedynie kandydatów do Senatu
Komitet wyborczyLiderKandydaci
na senatorów
KWW Przywrócić PrawoJanusz Sanocki7
Polska LewicaJacek Zdrojewski3
KWW Lista Mirosława Piotrowskiego do SenatuMirosław Piotrowski3
Jedność NaroduGabriel Janowski2
SamoobronaLech Kuropatwiński2
Ślonzoki RazemLeon Swaczyna2
KWW Kukiz15 do SenatuPaweł Kukiz2
Komitety z zarejestrowanym jednym kandydatem*39

*W tym partie: Normalny Kraj, Stronnictwo Pracy, Związek Słowiański, Narodowe Odrodzenie Polski

Listy wyborcze w poszczególnych okręgach oraz ich liderzy

Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z serwisu informacyjnego PKW[23]

Obecność list komitetów wyborczych w poszczególnych okręgach w wyborach do Sejmu. Tam, gdzie komitet zarejestrował listę, podano imię i nazwisko kandydata z nr 1
OkręgPSLPiSSLDKonfederacjaKOPrawicaAZERKBiSSkuteczni
1Stanisław ŻukAdam LipińskiMałgorzata Sekuła-SzmajdzińskaWaldemar UtechtPiotr BorysAdam Myrda
2Paweł GancarzMichał DworczykMarek DyduchRoman ŁambuckiTomasz SiemoniakAnatol Szpur
3Jacek ProtasiewiczMirosława Stachowiak-RóżeckaKrzysztof ŚmiszekKrzysztof TudujGrzegorz SchetynaEwa Zdrojewska
4Dariusz KurzawaTomasz LatosKrzysztof GawkowskiMarcin SypniewskiTadeusz ZwiefkaŁukasz Pająk
5Paweł SzramkaJan ArdanowskiRobert KwiatkowskiSławomir MentzenTomasz LenzMarek Kuszyński
6Jan ŁopataSylwester TułajewJacek CzerniakJakub KuleszaJoanna MuchaMarek Woch
7Jarosław SachajkoJacek SasinMonika PawłowskaWitold TumanowiczRiad HaidarJan Kokot
8Jolanta FedakMarek AstAnita Kucharska-DziedzicKrystian KamińskiTomasz Aniśko
9Elżbieta BińczyckaPiotr GlińskiTomasz TrelaTomasz GrabarczykTomasz Zimoch
10Dariusz KlimczakAntoni MacierewiczAnita SowińskaPatryk MarjanCezary Grabarczyk
11Paweł BejdaJoanna LichockaPaulina MatysiakIzabela WalczakCezary TomczykPrzemysław Skupiński
12Józef BrynkusRafał BochenekRyszard ŚmiałekBartosz WilczyńskiDorota Niedziela
13Agnieszka ŚcigajMałgorzata WassermannMaciej GdulaKonrad BerkowiczPaweł KowalStanisław ŻółtekMarek Jakubiak
14Urszula NowogórskaArkadiusz MularczykJakub BocheńskiAndrzej SkupieńJagna Marczułajtis-Walczak
15Władysław Kosiniak-KamyszAnna PieczarkaJacek JabłońskiCzesław KwaśniakUrszula Augustyn
16Piotr ZgorzelskiŁukasz SzumowskiArkadiusz IwaniakPaweł UsiądekMarcin KierwińskiPaweł Kłobukowski
17Mirosław MaliszewskiMarek SuskiPatryk FajdekMarek SzewczykJoanna Kluzik-RostkowskaPiotr DrzewińskiHubert Czerniak
18Marek SawickiKrzysztof TchórzewskiDorota OlkoKrzysztof TołwińskiKamila Gasiuk-PihowiczAdam BednarczykMarek Czarnecki
19Władysław Teofil BartoszewskiJarosław KaczyńskiAdrian ZandbergJanusz Korwin-MikkeMałgorzata Kidawa-Błońska
20Robert MordakMariusz BłaszczakAndrzej RozenekMichał WawerJan GrabiecGrzegorz Wysocki
21Paweł KukizVioletta PorowskaMarcelina ZawiszaJacek WilkWitold Zembaczyński
22Mieczysław KasprzakMarek KuchcińskiŁukasz RydzikAndrzej ZapałowskiJoanna Frydrych
23Stanisław TyszkaKrzysztof SobolewskiWiesław BużGrzegorz BraunPaweł PoncyljuszAndrzej Szlęzak
24Stefan KrajewskiDariusz PiontkowskiPaweł KrutulRobert WinnickiRobert TyszkiewiczMirosław BasiewiczŁukasz DymkoMarcin Sawicki
25Andrzej KobylarzJarosław SellinBeata MaciejewskaMichał UrbaniakSławomir Neumann
26Marek BiernackiMarcin HorałaJoanna SenyszynArtur DziamborBarbara Nowacka
27Mirosław SzemlaStanisław SzwedPrzemysław KoperskiBronisław FoltynMirosława Nykiel
28Henryk KiepuraSzymon GiżyńskiZdzisław WolskiWłodzimierz SkalikIzabela LeszczynaMarcin Maranda
29Andrzej PilotBożena Borys-SzopaWanda NowickaSebastian DziębowskiMarta GolbikRobert Rabus
30Grzegorz PiliszekBolesław PiechaMaciej KopiecRoman FritzMarek KrząkałaMaciej Urbańczyk
31Aleksandra JelonekMateusz MorawieckiMaciej KoniecznyDobromir SośnierzBorys Budka
32Barbara ChrobakEwa MalikWłodzimierz CzarzastyJerzy JanoskaWojciech Saługa
33Czesław SiekierskiZbigniew ZiobroAndrzej SzejnaKrzysztof BosakBartłomiej SienkiewiczStanisław SkuzaPiotr Liroy-Marzec
34Zbigniew ZiejewskiLeonard KrasulskiMonika FalejAndrzej WyrębekJacek ProtasWojciech Penkalski
35Urszula PasławskaWojciech MaksymowiczMarcin KulasekPiotr LisieckiJanusz CichońPaweł Abramski
36Andrzej GrzybJan DziedziczakWiesław SzczepańskiWitold StochMariusz Witczak
37Jacek TomczakZbigniew HoffmannPaulina NowakAnna BryłkaTomasz NowakZdzisław Jankowski
38Krzysztof PaszykKrzysztof CzarneckiDariusz StanderskiAdam UrbańskiMaria Janyska
39Wojciech JankowiakJadwiga EmilewiczKatarzyna UeberhanJakub MierzejewskiJoanna Jaśkowiak
40Radosław LubczykCzesław HocMałgorzata Prokop-PaczkowskaKrzysztof ChmielewskiPiotr Zientarski
41Jarosław RzepaMarek GróbarczykDariusz WieczorekMarcin BedkaSławomir Nitras
Okręg wyborczyNazwa KomitetuNumer 1 na liście
21KWW Mniejszość NiemieckaRyszard Galla

Lista kandydatów do Senatu

Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z serwisu informacyjnego PKW[24].

Okr.PiSKOPSLKBiSSLDKonfederacjaPrzywr. PrawoInne komitety
dolnośląskie
1Rafał ŚlusarzWładysław KozakiewiczPiotr Roman
2Krzysztof MrózJerzy PokójKazimierz Klimek (Polska Lewica)
3Dorota CzudowskaElżbieta StępieńTymoteusz Myrda
4Kamil ZielińskiA. Kołacz-LeszczyńskaMirosław Lubiński (niezależny)
5Aleksander SzwedStanisław JurcewiczPatryk Hałaczkiewicz
6Jarosław Obremski[25]Bogdan ZdrojewskiDariusz Stasiak
7Marcin KrzyżanowskiAlicja Chybicka
8[26]Sergiusz KmiecikBarbara Zdrojewska[27]
kujawsko-pomorskie
9Helena CzakowskaAndrzej KobiakLeszek Posłuszny
10[28]Mikołaj BogdanowiczKrzysztof BrejzaMieczysław PiwowarJarosław Latawiec
11Zbigniew RasielewskiAntoni Mężydło
12Andrzej MioduszewskiRyszard BoberZbigniew Adamczyk (Zw. Słowiański)
Marek Nowak (niezależny)
Robert Zadura (Lista Piotrowskiego)
13Józef ŁyczakJerzy WenderlichHenryk Kierzkowski (Stronnictwo Pracy)
Józef Lewandowski (Polska Lewica)
Łukasz Zbonikowski (niezależny)
lubelskie
14Stanisław GogaczArkadiusz KaszniaWojciech Mateńka (Normalny Kraj)
Marcin Walasek (Jedność Narodu)
15Grzegorz CzelejKrzysztof KamińskiPaweł Górnik (niezależny)
16Krzysztof MichałkiewiczJacek BuryWojciech Górski
17[26]Grzegorz BiereckiSławomir Sosnowski
18[29]Józef ZającRafał StachuraKonrad Rękas
19Jerzy ChróścikowskiJózef KuropatwaMarcin Dybowski (Lista Piotrowskiego)
lubuskie
20Zbigniew KościkRobert Dowhan[30]
21Marek SurmaczWładysław KomarnickiJanusz Maksymowicz (niezależny)
Anna Synowiec (niezależna)
22Klaudiusz BalcerzakRobert Paluch (niezależny)
Wadim Tyszkiewicz (niezależny)
łódzkie
23[28]Dominik SankowskiArtur Dunin
24Marek MarkiewiczMałgorzata Niewiadomska-CudakKrzysztof Kwiatkowski (niezależny)
25Przemysław BłaszczykKrzysztof DebichDariusz Pigłowski
26Maciej ŁuczakKrzysztof HaburaJakub Filipowicz
27Michał SeweryńskiJacek WalczakRadosław SałataAndrzej Urbaniak (Samoobrona)
28Wiesław DobkowskiStanisław WitaszczykArkadiusz Ciach
29Rafał AmbrozikArtur Bagieński (niezależny)
małopolskie
30Andrzej PająkMaciej Koźbiał
31Marek PękJanusz Bargieł
32Jan Tadeusz DudaJerzy Fedorowicz
33Krzysztof MazurBogdan KlichRafał Komarewicz (niezależny)
34Włodzimierz BernackiArtur KoziołWojciech KozakMirosław Chodur (niezależny)
35Kazimierz WiatrZbigniew KarcińskiDariusz Klich [31]
36Jan HamerskiBronisław DutkaBogusław Waksmundzki (niezależny)
37[32]Wiktor DurlakStanisław Kogut (niezależny)
mazowieckie
38Marek MartynowskiWaldemar Pawlak
39Jan Maria JackowskiAndrzej KamasaPiotr Mierzwa
40Jan ŻarynJolanta Hibner
41Konstanty RadziwiłłMichał Kamiński
42Cezary JurkiewiczMarek Borowski
43Lech JaworskiB. Borys-Damięcka[33]Monika Jaruzelska (Polska Lewica)
44Marek RudnickiKazimierz UjazdowskiC. Paweł Kasprzak (Obywatele RP)
45Piotr RadziszewskiAleksander Pociej
46Robert MamątowTadeusz Nalewajk
47Maria KocMirosław KrusiewiczKrzysztof Prokopczyk (Jedność Narodu)
Leszek Szymański (Lista Piotrowskiego)
48Waldemar KraskaJanina Orzełowska
49Stanisław KarczewskiLeszek Przybytniak
50Wojciech SkurkiewiczMarta Michalska-WilkElżbieta Komosa
opolskie
51Jerzy CzerwińskiJan WoźniakJanusz SanockiAdam Mazguła (niezależny)
52Marek KawaDanuta JazłowieckaRafał Bartek (Mniejszość Niemiecka)
53Bogdan TomaszekBeniamin GodylaRoman Kolek (Mniejszość Niemiecka)
podkarpackie
54Janina SagatowskaLidia BłądekM. Kardasińska
55Zdzisław PupaTadeusz Urban
56Stanisław OżógMaciej Masłowski (niezależny)
57Alicja ZającDaria BalonRyszard Skotniczny (niezależny)
58Mieczysław GolbaBartosz Romowicz
podlaskie
59Marek KomorowskiZenon BiałobrzeskiJanusz Wasilewski (Kukiz’15)
60[32]Mariusz GromkoZbigniew NikitorowiczJan Dobrzyński (niezależny)
Wanda Jankowska (Kukiz’15)
61Jacek BoguckiIgor ŁukaszukAldona Skirgiełło (Samoobrona)
pomorskie
62Dorota Arciszewska-MielewczykKazimierz Kleina
63[32]Dariusz DrelichStanisław LamczykWaldemar Bonkowski (niezależny)
64Marcin BełbotSławomir RybickiJózef Franciszek Wójcik (niezależny)
65Anna GwiazdaBogdan Borusewicz
66Antoni SzymańskiRyszard Świlski
67Kazimierz JaniakLeszek Czarnobaj
śląskie
68Ryszard MajerŁukasz BanaśTomasz KajkowskiKrzysztof Kubat
69Artur WarzochaK. ŚwierczyńskiWojciech Konieczny
70Krystian ProbierzZygmunt Frankiewicz
71Andrzej Misiołek[34]Halina Bieda
72Ewa GawędaMarek Migalski
73Wojciech PiechaGrzegorz WolnikPaweł Helis (Ślonzoki Razem)
74[28]Dorota TobiszowskaHenryk MercikDawid Kostempski (niezależny)
Leon Swaczyna (Ślonzoki Razem)
75Czesław RyszkaG. Morawska-Stanecka
76Arkadiusz GrabowskiB. Małecka-LiberaMarcin LazarKatarzyna Zagajska (niezależna)
77Jacek DudekJoanna Sekuła
78Andrzej KamińskiA. Gorgoń-Komor
79Tadeusz KopećHubert MaślankaJerzy Jachnik
80[28]Bronisław KorfantyMarek Plura
świętokrzyskie
81Jacek WłosowiczAndrzej Lasak
82Jarosław RusieckiDariusz LorantyMarzena Dębniak (niezależna)
83Krzysztof SłońEdward RzepkaKazimierz KikMarcin Bugajski (niezależny)
Przemysław Gierada (niezależny)
warmińsko-mazurskie
84Sławomir SadowskiJerzy WcisłaArtur Piegdoń
85Bogusława OrzechowskaStanisław GorczycaJanusz BieleckiŁukasz Tulwiński
86Jarosław SłomaLeszek Bubel (niezależny)
Andrzej Maciejewski (Prawica)
Lidia Staroń (niezależna)
87Małgorzata KopiczkoJolanta PiotrowskaStanisław Tołwiński (niezależny)
wielkopolskie
88J. Turczynowicz-KieryłłoAdam SzejnfeldJan Augustyn (niezależny)
89[28]Jerzy WierzchowieckiJan Filip Libicki
90Jarosław PucekJadwiga Rotnicka[35]
91P. AlexandrowiczMarcin Bosacki
92Robert GawełPaweł ArndtMichał JurgaMirosław Piasecki (niezależny)
93Margareta BudnerMaciej Sytek
94Adam KośmiderWojciech ZiemniakMariusz Trawka (NOP)
95Łukasz MikołajczykEwa Matecka
96Andrzej WojtyłaJanusz Pęcherz
zachodniopomorskie
97Małgorzata Jacyna-WittTomasz Grodzki
98Edward KosmalMagdalena Kochan
99[28]Henryk CarewiczJanusz GromekGrażyna Sztark (niezależna)
100Krzysztof NieckarzStanisław Gawłowski (niezależny)
Krzysztof Berezowski (niezależny)
senator ubiegający się o reelekcję
senator ubiegający się o reelekcję z innego okręgu niż reprezentowany

Kolor w pierwszej kolumnie – przynależność klubowa senatora z danego okręgu na koniec kadencji lub urzędowania w przypadku braku wyborów uzupełniających (PiS/PO/PSL/niez.)

Głosowanie, frekwencja i wyniki wyborów

Wyniki wyborów do Sejmu RP

Wyniki wyborów do Sejmu 1991–2019
Mapa przedstawiająca ugrupowania polityczne, które uzyskały najwyższy wynik wyborczy w poszczególnych powiatach
Komitet wyborczy[36][37]GłosyMandaty
Liczba%+/−Liczba+/−%
Prawo i Sprawiedliwość8 051 93543,59Increase2.svg 6,01235Steady2.svg 51,09
KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni5 060 35527,40Decrease2.svg 4,29[a]134Decrease2.svg 32[b]29,13
Sojusz Lewicy Demokratycznej2 319 94612,56Increase2.svg 5,01[c]49Increase2.svg 49[d]10,65
Polskie Stronnictwo Ludowe1 578 5238,55Increase2.svg 3,4230Increase2.svg 146,52
Konfederacja Wolność i Niepodległość1 256 9536,81112,39
KWW Mniejszość Niemiecka32 0940,17Decrease2.svg 0,011Steady2.svg 0,22
KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy144 7730,78
Skuteczni Piotra Liroya-Marca18 9180,10
Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów54480,03
Prawica17650,01
Ogółem18 470 710100,00460100,00
Głosy nieważne207 7471,11Decrease2.svg 1,42
Frekwencja18 678 45761,74Increase2.svg 10,82

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą większość rządzącą w kolejności: ugrupowanie rządowe, opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali kraju, potraktowano zbiorczo):

235134493011
PiSKOSLDPSLKonf.
PiSKOSLDPSLKonf.

Wyniki głosowania w skali okręgów

Wszystkie dane wyrażono w procentach

OkręgNazwaFrekwencja
PiSKOSLDPSLKWiNMNInni
1Legnica42,4025,0216,437,175,853,1257,80
2Wałbrzych40,5432,0912,357,255,422,3455,83
3Wrocław34,6732,8015,416,467,453,2165,89
4Bydgoszcz36,4331,0515,179,027,051,2959,90
5Toruń40,3826,4214,8310,886,331,1656,37
6Lublin55,3919,307,819,107,071,3260,88
7Chełm59,5014,806,8311,865,841,1654,40
8Zielona Góra34,3031,2715,6111,637,1957,20
9Łódź32,9035,8220,104,536,6568,32
10Piotrków Trybunalski56,2115,6410,9510,446,7661,81
11Sieradz49,8120,4811,9810,295,881,5660,92
12Kraków I53,4823,048,517,907,0662,86
13Kraków II39,5630,4813,017,277,991,6968,57
14Nowy Sącz65,8013,836,077,356,9560,28
15Tarnów59,5914,005,9413,357,1160,47
16Płock52,4516,858,7615,175,241,5357,68
17Radom57,8217,157,4310,205,891,5160,84
18Siedlce59,7613,946,4511,946,491,4260,98
19Warszawa I27,4942,0518,194,757,5179,75
20Warszawa II40,8928,6113,098,606,632,1970,56
21Opole37,6426,7111,7410,315,707,9052,91
22Krosno63,3615,946,047,856,8156,37
23Rzeszów62,3814,396,597,798,250,6060,13
24Białystok52,0421,049,099,336,961,5556,97
25Gdańsk32,1041,3113,475,907,2164,21
26Słupsk36,4335,8512,477,947,3062,79
27Bielsko-Biała I46,7627,2011,487,137,4264,91
28Częstochowa44,2822,6315,598,686,072,7561,22
29Katowice I37,7532,6113,385,997,672,6159,18
30Bielsko-Biała II48,2827,719,685,647,171,5460,41
31Katowice II39,1937,2011,924,377,3364,00
32Katowice III37,1329,6621,904,856,4562,99
33Kielce55,1816,659,959,885,952,4057,70
34Elbląg40,8628,4311,6410,895,662,5252,71
35Olsztyn38,8226,4613,8413,196,970,7154,32
36Kalisz42,4824,7213,4312,806,5759,67
37Konin47,2920,4815,049,816,740,6459,08
38Piła35,6430,6013,2813,866,6259,11
39Poznań25,3345,3816,496,206,6173,13
40Koszalin36,8332,3115,449,435,9855,46
41Szczecin35,1135,7115,257,406,5359,36
Polska43,5927,4012,568,556,810,170,9261,74

Podział mandatów w skali okręgów

Rozkład mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych
OkręgNazwaŁącznie
PiSKOSLDPSLKWiNMN
1Legnica632112
2Wałbrzych4318
3Wrocław5521114
4Bydgoszcz542112
5Toruń642113
6Lublin9311115
7Chełm821112
8Zielona Góra4421112
9Łódź44210
10Piotrków Trybunalski61119
11Sieradz731112
12Kraków I628
13Kraków II6421114
14Nowy Sącz81110
15Tarnów7119
16Płock621110
17Radom6219
18Siedlce92112
19Warszawa I6931120
20Warszawa II641112
21Opole5411112
22Krosno82111
23Rzeszów10211115
24Białystok8311114
25Gdańsk461112
26Słupsk5521114
27Bielsko-Biała I5319
28Częstochowa4217
29Katowice I4419
30Bielsko-Biała II5319
31Katowice II551112
32Katowice III4329
33Kielce10311116
34Elbląg42118
35Olsztyn531110
36Kalisz632112
37Konin52119
38Piła43119
39Poznań35210
40Koszalin33118
41Szczecin452112
Polska2351344930111460

Wyniki wyborów do Senatu RP

Zwycięzcy w poszczególnych okręgach w wyborach do Senatu RP
Kartogram wyników wyborów do Senatu RP w poszczególnych okręgach
Komitet wyborczy[38][39]GłosyMandaty
Liczba%+/−Liczba+/−
Prawo i Sprawiedliwość8 110 19344,56Increase2.svg 4,5748Decrease2.svg 13
KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni6 490 30635,66Increase2.svg 4,18[e]43Increase2.svg 9[f]
Polskie Stronnictwo Ludowe1 041 9095,72Decrease2.svg 1,683Increase2.svg 2
Sojusz Lewicy Demokratycznej415 7452,28Increase2.svg 1,63[g]2Increase2.svg 2
KWW Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi106 0350,58Decrease2.svg 0,021Steady2.svg
KWW Krzysztofa Kwiatkowskiego79 3480,441
KWW Wadim Tyszkiewicz63 6750,351
KWW Demokracja Obywatelska44 9560,251
KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy331 3851,82
Konfederacja Wolność i Niepodległość144 1240,79
KWW Mniejszość Niemiecka49 1380,27Steady2.svg
Prawica21 9430,12
Pozostałe komitety wyborcze partii224 4431,23
Pozostałe komitety wyborcze wyborców1 078 1485,92
Ogółem18 201 348100,00100
Głosy nieważne476 5822,55Decrease2.svg 1,33
Frekwencja18 677 93061,74Increase2.svg 10,83
4843324
PiSKOPSLSLD KWW
PiSKOPSLSLD

Frekwencja

Do wzięcia udziału w głosowaniu uprawnionych było 30 253 556 osób. Frekwencja do godz. 12:00 wyniosła 18,14%, do godz. 17:00 – 45,94%, a ostateczna 61,74%[40]. Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie Mazowieckim (69,46%), a najniższą w województwie opolskim (52,91%). Najniższą frekwencję odnotowano w gminie Zębowice (34,96%), a najwyższą w Warszawskiej dzielnicy Wilanów (85,24%).

Debaty przedwyborcze

Debaty przedwyborcze zorganizowane przez ogólnopolskie telewizje
DataOrganizatorProwadzącyTemat(-y)Przedstawiciele komitetów wyborczychPrzypisy
PSLPiSSLDKonfederacjaKO
1 październikaTelewizja PolskaMichał Adamczykpolityka społeczna, kwestie światopoglądowe, polityka zagraniczna, służba zdrowia, jawność w polityce, rolnictwoW. Kosiniak-KamyszJ. SasinA. RozenekJ. WilkB. Budka[41]
7 październikaPolsat NewsAgnieszka Gozdyrakwestie światopoglądoweD. KlimczakJ. SellinP. Piechna-WięckiewiczK. BerkowiczB. Budka[42]
8 październikaTVN24Grzegorz Kajdanowicz, Monika Olejniksłużba zdrowia, polityka społeczna i gospodarka, praworządność, kwestie klimatyczneW. Kosiniak-KamyszM. HorałaA. ZandbergK. BosakI. Leszczyna[43]
8 październikaPolsat NewsPiotr Witwickiklimat i środowiskoM. KasprzakH. KowalczykA. RozenekR. WinnickiM. Stępień[44]
9 październikaPolsat NewsWojciech Dąbrowskiochrona zdrowiaM. MikosJ. CieszyńskiM. ZawiszaA. BryłkaT. Grodzki[45]
10 październikaPolsat NewsGrzegorz KępkagospodarkaK. PaszykL. SkibaD. StanderskiS. MentzenI. Leszczyna[46]
11 październikaPolsat NewsGrzegorz JankowskirodzinaA. ŚcigajT. WargockaA.M. ŻukowskaJ. KuleszaM. Okła-Drewnowicz[47]
lider lub kandydat na premiera
inny przedstawiciel komitetu

Sondaże

Wykres sondaży obejmujący okres kadencji poprzedzającej wybory:
Polish Opinion Polling for the 2019 Election.png

Koszt wyborów

Krajowe Biuro Wyborcze przekazało PAP, że na organizację wyborów parlamentarnych w planie wydatków przewidziano kwotę 224 mln 724 tys. zł. Ponad 88 mln zł zostanie przeznaczonych na diety dla członków obwodowych komisji wyborczych, a blisko 36 mln zł – na druk kart do głosowania[48].

Zobacz też

Uwagi

  1. W porównaniu z sumarycznym wynikiem Platformy Obywatelskiej RP i Nowoczesnej Ryszarda Petru z wyborów w 2015.
  2. W porównaniu z sumą mandatów Platformy Obywatelskiej RP i Nowoczesnej Ryszarda Petru zdobytych w wyborach w 2015.
  3. W porównaniu z wynikiem KKW Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni z wyborów w 2015.
  4. W porównaniu z brakiem mandatów KKW Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zdobytych w wyborach 2015.
  5. W porównaniu z sumarycznym wynikiem Platformy Obywatelskiej RP i Nowoczesnej Ryszarda Petru z wyborów w 2015.
  6. W porównaniu z liczbą mandatów Platformy Obywatelskiej zdobytych w wyborach w 2015.
  7. W porównaniu z wynikiem KKW Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni z wyborów w 2015.

Przypisy

  1. a b Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 sierpnia 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1506)
  2. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 2021-01-03].
  3. Kalendarz wyborczy. PKW. [dostęp 2019-08-14].
  4. Kto wystartuje w wyborach? 88 komitetów wyborczych do Sejmu i Senatu. interia.pl, 2019-08-27. [dostęp 2019-08-27].
  5. Informacje o Komitecie Wyborczym KW PSL. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  6. Informacje o Komitecie Wyborczym KW PSL. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  7. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Prawo i Sprawiedliwość. PKW. [dostęp 2019-10-09].
  8. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Prawo i Sprawiedliwość. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  9. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Sojusz Lewicy Demokratycznej. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  10. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Sojusz Lewicy Demokratycznej. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  11. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  12. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  13. Informacje o Komitecie Wyborczym KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  14. Informacje o Komitecie Wyborczym KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. PKW. [dostęp 2019-09-10].
  15. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Prawica. PKW. [dostęp 2019-09-24].
  16. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Prawica. PKW. [dostęp 2019-09-24].
  17. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów. PKW. [dostęp 2019-09-11].
  18. Informacje o Komitecie Wyborczym KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy. PKW. [dostęp 2019-09-11].
  19. Informacje o Komitecie Wyborczym KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy. PKW. [dostęp 2019-09-11].
  20. Informacje o Komitecie Wyborczym KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca. PKW. [dostęp 2019-09-11].
  21. Informacje o Komitecie Wyborczym KWW Mniejszość Niemiecka. PKW. [dostęp 2019-09-11].
  22. Informacje o Komitecie Wyborczym KWW Mniejszość Niemiecka. PKW. [dostęp 2019-09-11].
  23. Komitety. PKW. [dostęp 2019-09-04].
  24. Kandydaci. PKW. [dostęp 2019-09-21].
  25. W mijającej kadencji senator z okręgu 8.
  26. a b Senator wybrany jako kandydat niezależny.
  27. W mijającej kadencji senator z okręgu 7.
  28. a b c d e f Senator wybrany jako kandydat PO.
  29. Senator wybrany jako kandydat PSL.
  30. W mijającej kadencji senator z okręgu 22.
  31. Zgłoszony jako kandydat Konfederacji WiN, która później wycofała dla niego poparcie.
  32. a b c Senator wybrany jako kandydat PiS.
  33. W mijającej kadencji senator z okręgu 44.
  34. W mijającej kadencji senator z okręgu 80.
  35. W mijającej kadencji senator z okręgu 91.
  36. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2019. Wyniki wyborów do Sejmu RP. PKW. [dostęp 2019-10-14].
  37. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 października 2019 r. o wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 13 października 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1955)
  38. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2019. Wyniki wyborów do Senatu RP. PKW. [dostęp 2019-10-14].
  39. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 października 2019 r. o wynikach wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 13 października 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1956)
  40. Frekwencja w wyborach 2019 r. do Sejmu. PKW, 2019-10-13. [dostęp 2019-10-16].
  41. Debata przedwyborcza dziś w TVP1 i TVP Info. Start o 20.10. tvp.info, 2019-10-01. [dostęp 2019-10-08].
  42. Sellin: w Polsce dopuszcza się możliwość zabijania dzieci chorych. polsatnews.pl, 2019-10-07. [dostęp 2019-10-08].
  43. „Czas decyzji: debata” we wtorek w TVN24. tvn24.pl, 2019-10-08. [dostęp 2020-11-05].
  44. PiS stawia na atom. Minister środowiska: przygotowane są lokalizacje. polsatnews.pl, 2019-10-08. [dostęp 2019-10-08].
  45. Debata wyborcza. Polityczne starcie ws. zdrowia. polsatnews.pl, 2019-10-09. [dostęp 2019-10-09].
  46. „Musimy się po prostu wziąć do pracy”. Mentzen z Konfederacji o tym, czym jest państwo dobrobytu. polsatnews.pl, 2019-10-10. [dostęp 2019-10-11].
  47. Debata wyborcza. „Wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół chroni dzieci”. polsatnews.pl, 2019-10-11. [dostęp 2019-10-11].
  48. Na organizację wyborów przewidziano kwotę 224,72 mln zł. pb.pl, 2019-10-09. [dostęp 2019-10-09].

Media użyte na tej stronie

2019 Polish parliamentary election - Sejm map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
2019 Polish parliamentary election - result by Sejm constituency
Steady2.svg
Icon representing steadiness, consisting of a blue rectangle. To be used in Template:Steady.
Keep it 300 x 300, do not resize it. Because that may cause some problem when using it, when it is the only element in a text line, the position of the these text lines may go wrong.
Piotr Liroy-Marzec Sejm 2016a.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Piotr Liroy-Marzec w Sejmie
Polish Opinion Polling for the 2019 Election.png
Autor: Ed88, Licencja: CC BY-SA 4.0
Evolution of voting estimations in Polish opinion polling since the 25 October 2015 general election and during the run up to the next general election, scheduled 2019 at latest. Points represent results of individual polls. Trend lines represent twenty-poll moving averages.
Grzegorz Braun Sejm 2019.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Grzegorz Braun w Sejmie
Increase2.svg
Icon representing an increase, consisting of a green-colored, up-pointing triangle.
Jarosław Kaczyński 2 (cropped).jpg
Autor: Piotr Drabik from Poland, Licencja: CC BY 2.0
Zdjęcie zrobione podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Włodzimierz Czarzasty Sejm 2019.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Włodzimierz Czarzasty w Sejmie
POL urna wyborcza.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Władysław Kosiniak-Kamysz Sejm 2016.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie
Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wybory parlamentarne w Polsce w 2019; państwowa obwodowa komisja wyborcza w gmachu Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie
Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku 02.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wybory parlamentarne w Polsce w 2019; państwowa obwodowa komisja wyborcza w gmachu Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie (obwieszczenie wyborcze)
Wybory Parlamentarne 2019.png
Autor: Waclaw Jan Kroczek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polish Parliamentary Election 2019
2019 Polish parliamentary election - Senate map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wyniki wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 13 października 2019.
Janusz Korwin-Mikke Sejm 2016.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł do PE Janusz Korwin-Mikke w Sejmie
Ryszard Galla Sejm 2016.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Ryszard Galla w Sejmie
Robert Winnicki Sejm 2015.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Robert Winnicki w Sejmie
Poland Sejm Election 2019.svg
Autor: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0
Seats in Sejm after 2019 election
  MN: 1 seat
  KWIN: 11 seats
  PSL: 30 seats
  SLD: 49 seats
  KO: 134 seats
  PiS: 235 seats
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu.png
Autor: Golubioji, Licencja: CC0
Procentowe wyniki wyborów do Sejmu, 1991-2019. Uwzględnione komitety z wynikiem powyżej 0,4%. ARS - Alternatywa Ruch Społeczny, AWS - Akcja Wyborcza Solidarność, AWSP - Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy, BBWR - Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, BdP - Blok dla Polski, BiS - Bezpartyjni i Samorządowcy, ChD - Chrześcijańska Demokracja, K'15 - Kukiz'15, KdR - Koalicja dla Rzeczypospolitej, KLD - Kongres Liberalno-Demokratyczny, KNP - Kongres Nowej Prawicy, KO - Koalicja Obywatelska, Konf - Konfederacja Wolność i Niepodległość, KORWiN - Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej - Wolność i Nadzieja, KPEiR - Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, KPEiR RP - Krajowe Porozumienie Emerytów i Rencistów RP, KPN - Konfederacja Polski Niepodległej, Lewica, LiD - Lewica i Demokraci, LPR - Liga Polskich Rodzin, MN - Mniejszość Niemiecka, .N - .Nowoczesna, NSZZ S - NSZZ Solidarność, Ojczyzna, PC - Porozumienie Centrum, PChD - Partia Chrześcijańskich Demokratów, PD - Partia Demokratyczna, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PJKM - Platforma Janusza Korwin-Mikke, PJN - Polska Jest Najważniejsza, PO - Platforma Obywatelska, POC - Porozumienie Obywatelskie Centrum, PPP - Polska Partia Pracy, PPPP - Polska Partia Przyjaciół Piwa, PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe, PSL-PL - Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, Razem, RDS - Ruch Demokratyczno-Społeczny, ROP - Ruch Odbudowy Polski, RP - Ruch Palikota, RPat - Ruch Patriotyczny, SD - Stronnictwo Demokratyczne, SDPL - Socjaldemokracja Polska, SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej, SLD-UP - Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy, SO - Samoobrona, SP - Solidarność Pracy, UD - Unia Demokratyczna, UP - Unia Pracy, UPR - Unia Polityki Realnej, UPRP - Unia Prawicy Rzeczypospolitej, UW - Unia Wolności, WAK - Wyborcza Akcja Katolicka, X - Partia X, ZL - Zjednoczona Lewica
Grzegorz Schetyna Sejm 2019.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w Sejmie
Portal icon.svg
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
Robert Raczyński 2007.jpg
Robert Raczyński (ur. 3 kwietnia 1962) – polski polityk, samorządowiec, prezydent Lubina.
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.