Wybory pięcioprzymiotnikowe

Wybory pięcioprzymiotnikowe – pojęcie używane w polskiej politologii.

Cechy wyborów pięcioprzymiotnikowych

  • zasada tajności głosowania – głosujący nie podpisują się na kartach wyborczych,
  • zasada bezpośredniości – wyborcy osobiście biorą udział w głosowaniu,
  • zasada równości – każda osoba głosująca może oddać jeden głos,
  • zasada powszechności – prawo wyborcze posiada każda osoba spełniająca cenzus wiekowy, oraz cenzus obywatelstwa, a także, w przypadku biernego prawa wyborczego, osoba niebędąca skazana wyrokiem prawomocnym,
  • zasada proporcjonalności – każda z partii otrzymuje mandaty w stosunku proporcjonalnym do liczby uzyskanych głosów[1][2].

Wybory pięcioprzymiotnikowe w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż „wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym”, są więc pięcioprzymiotnikowe[1].

Wybory do Senatu RP „są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym”. Wyboru senatorów dokonuje się według zasady większościowej, nie ma więc formalnego zastosowania zasada proporcjonalności[1].

Przypisy

  1. a b c Iwona Janicka i inni, Dziś i Jutro – podręcznik do wiedzy o społeczeństwie dla szkoły podstawowej, Warszawa: Nowa Era, 2017, ISBN 978-83-267-3104-4, OCLC 1014051365 [dostęp 2020-04-26].
  2. Powszechne, równe, bezpośrednie, tajne… Informator o prawach wyborczych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 2020.