Wybryki ewolucji

Wybryki ewulucji
Mutant Planet
Gatunek

program dokumentalny, program popularnonaukowy

Oryginalny język

angielski

Liczba odcinków

6

Liczba serii

1 seria

Produkcja
Czas trwania odcinka

47 minut

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

Animal Planet

Lata emisji

2010

Wybryki ewolucji (oryg. Mutant Planet 2010-2011) – program dokumentalny, pokazujący ewolucję zwierząt, emitowany na Animal Planet. Lektorem w polskiej wersji był Łukasz Jakubowski.

Opis

Przez miliony lat zwietzęta ulegają procesowi ewolucji, aby zaadaptować się do środowiska, w którym żyją. W programie pokazane zostało 6 osobliwych miejsc, w których ewolucja zrobiła najokazalsze zmiany: Australia, Nowa Zelandia, brazylijska równina Cerrado, Madagaskar, Afryka i japońskie wyspy.

Odcinki

Numer odcinkaMiejsceOpis
1
Nowa ZelandiaPrzez miliony lat rozdzielenia od innych lądów Nowa Zelandia wykształciła nowe gatunki zwierząt, m.in.: kiwi, hatterie, takahe, kakapo, kea oraz wymarłe: moa, orzeł Haasta i wiele innych.
2
AustraliaW Australii ewolucja nie próźnowała: żyją tam największe i najokazalsze torbacze na Ziemi. Zajęły one wszystkie nisze ekologiczne na kontynencie. To dlatego, że Australia była rozdzielona od innych lądów.
3
Brazylijska równina CerradoNa równinie Cerrado w Brazylii powstały rozmaite gatunki zwierząt: od olbrzymich mrówkojadów, przez wilki grzywiaste do maleńkich termitów, które wznoszą olbrzymie kopce.
4
Jeziora Wielkich Rowów AfrykańskichAfrykańskie jeziora są pełne życia. Żyje tam wiele endemitycznych gatunków zwierząt. Przez wielkie góry jeziora te były oddzielone od innych wód, przez co powstał tam jedyny w swoim rodzaju ekosystem. W Afryce pojawiły się pierwsze człowiekowate.
5
MadagaskarMiliony lat temu Madagaskar odczepił się od Afryki. Przez wieki był oddzielony od innych lądów, toteż wykształciły się tam nowe gatunki, np. lemury i fossy.
6
JaponiaJapońskie wyspy są pełne osobliwych miejsc i zwierząt. Żyją tam makaki japońskie, które wykształciły własną strategię przetrwania.

[1]

Przypisy

  1. Opis pochodzi ze strony science.discovery.com

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona