Wydawnictwo Zielona Sowa

Wydawnictwo Zielona Sowa sp. z o.o.
Państwo

 Polska

Siedziba

Al. Jerozolimskie 94
Warszawa

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Anna Lubczyńska-Lafuente

brak współrzędnych
Strona internetowa

Wydawnictwo Zielona Sowa – polskie wydawnictwo założone w 1995 roku w Krakowie przez Mariusza Czyżowskiego, a od roku 2008 znajdujące się w grupie kapitałowej Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Historia

Wydawnictwo pojawiło się na rynku jako działalność gospodarcza osoby fizycznej, założyciela Mariusza Czyżowskiego. Od 2003 funkcjonowało w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, założyciel pełnił funkcję prezesa zarządu. W centrum Krakowa prowadziło dwie stacjonarne księgarnie: przy Rynku Głównym i przy Placu Wszystkich Świętych, posiadało własną drukarnię i własny biurowiec[1]. W ofercie posiadało około tysiąca tytułów[2].

W 2008 zmieniając właściciela weszło do grupy kapitałowej WSiP[3], a w 2012 Wydawnictwo przeniosło się z Krakowa do Warszawy. Również w 2012 roku wydawnictwa Zielona Sowa i Book House, w tej samej grupie kapitałowej, połączyły się.

Początkowo na ofertę wydawnictwa składały się opracowania lektur szkolnych (np. 1995: Halszka Kozioł, Opracowanie lektur : Język polski klasa VIII, ISBN 83-902299-8-6, Marta Bonarek-Socha, Opracowanie lektur : Język polski klasa IV, ISBN 83-902299-6-X), tytuły z klasyki literatury i lektury szkolne.

Wydawnictwo Zielona Sowa specjalizuje się w książce dziecięcej i młodzieżowej. Są to tytuły zarówno edukacyjne, jak i beletrystyka i klasyczne bajki. Nakładem wydawnictwa ukazują się m.in. baśnie, legendy polskie, wiersze. Do najbardziej znanych serii należą książki z serii „Zaopiekuj się Mną”, autorstwa Holly Webb, „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk, a także seria o przyjaznym wikingu Tappim Marcina Mortki. Pośród autorów wydawnictwa znaleźli się m.in. Artur Andrus, Liliana Bardijewska, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Aniela Cholewińska-Szkolik, Adam Dylewski, Agnieszka Frączek, Maciej Frączyk, Tomasz Tomczyk – znany jako Kominek i Jason Hunt, Konrad Kruczkowski, dr Aleksandra Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Iga Zakrzewska-Morawek.

Oferta wydawnictwa zawiera tytuły i serie licencyjne, na przykład: „Tomek Łebski” Liz Pitchon (Tom Gates, seria przetłumaczona na 37 języków), książki Holly Webb, seria zabawnych książek Emer Stamp, a także tytuły Pameli Butchart, laureatki nagrody Blue Peter Book Award. Są pozycje dla młodzieży i dorosłych, na przykład: Eve Ainstworth, Stan Lee, Marie Lu czy Sally Nicholls.

Wśród ilustratorów Zielonej Sowy znaleźli się: Monika Filipina, Anna Gensler, Artur Gulewicz, Marta Kurczewska, Carmen Nogales, Katarzyna Nowowiejska, Anna Oparkowska, Marcin Piwowarski, Marcin Południak, Wojciech Stachyra, Dorota Szoblik, Elżbieta Śmietanka-Combik, Paweł Zaremba, a z książek wydanych na licencji m.in. Oliver Jeffers. W 2014 oferta Wydawnictwa Zielona Sowa wzbogaciła się o zestawy edukacyjne: książka + gra. W tym formacie pojawiło się kilka serii: dla dzieci od 2. roku życia „Sówka Zuzia”, a dla dzieci starszych seria „Bawię się”. Z myślą o uczniach nauczania początkowego zostały stworzone serie: „Poznaję” oraz „Gram w”.

Zestawy z grą to również zabawa – wśród takich zestawów znalazły się: „Tappi”, „Zosia i jej Zoo” oraz „Kroniki Archeo”.

Od 2015 roku Wydawnictwo Zielona Sowa wspiera Fundację VIVA! i Schronisko dla zwierząt w Korabiewicach.

Ważniejsze nagrody i nominacje

  • wyróżnienie literackie „książka roku 2014” polskiej sekcji IBBY za tytuł „O czym szumią muszle” Liliany Bardijewskiej z ilustracjami Doroty Szoblik;
  • 24 maja 2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie Zielona Sowa wraz z dziećmi ustanowiła nowy światowy rekord Guinnessa – na największą kolorowankę na świecie o powierzchni 10 m².

Przypisy

  1. Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o., [w:] rynek-książki.pl, 31 października 2008 [dostęp 2022-07-08].
  2. Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o. Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2005" [dostęp 2020-04-22].
  3. Opis organizacji Grupy Kapitałowej Emitenta, ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji, [w:] Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej WSiP za I półrocze 2009 r., 31 sierpnia 2009, s. 13-15 [dostęp 2022-07-08].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie