Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja
Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja - wydawnictwo podziemne założone we wrześniu 1978 roku.
Do maja 1979 roku wydawnictwem kierował Andrzej Czuma, za sprawy techniczne odpowiadał Paweł Mikłasz a za dystrybucję - Marian Gołębiewski. Ważną rolę odgrywali też: Edward Staniewski i Janusz Krzyżewski. W tym czasie wydawnictwo zajmowało się głównie drukowaniem Opinii - pisma ROPCiO. Wykorzystywano offsety i kserografy w firmach państwowych w Warszawie. Za sprawa tajnego współpracownika "Janusz Lewandowski" SB od samego początku kontrolowała działalność wydawnictwa[1]
W maju 1979 roku wydawnictwem kierował M. Gołębiewski, do którego dołączyli Maciej Grzywaczewski i Wiesław Parchimowicz. Silną pozycję zachował P. Mikłasz. W tym czasie Wydawnictwo świadczyło usługi komercyjne różnym grupom opozycyjnym. W połowie 1979 r. oficyna uzyskała pożyczkę od KSS KOR (150 tys.) z zastrzeżeniem, by nie pomagać Leszkowi Moczulskiemu. Także w tym okresie SB posiadała informacje o działalności Wydawnictwa od tajnych współpracowników "Janusz Lewandowski", "Anka" oraz "Andrzej" a także z podsłuchu[2].
Kontrolowanie oficyny przez SB przyniosło realne szkody opozycji - likwidację przez SB punktów poligraficznych, przejmowanie przez SB znaczącej części nakładów, trwonienie przez ROPCiO środków finansowych, wydawanie publikacji, które z punktu widzenia SB były mniej szkodliwe, sztuczne wydłużanie cykli wydawniczych, co w przypadku czasopism powodowało ich dezaktualizację[3].