Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie | |
![]() Wydział Geoinżynierii | |
Data założenia | 1 stycznia 2020 |
---|---|
Państwo | |
Adres | ul. Romana Prawocheńskiego 15, |
Liczba studentów | 2634[1] |
Dziekan | dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
![]() | |
Strona internetowa |
Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kształci studentów na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Jeden najstarszych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W obecnej formie funkcjonuje od 2019 roku, zgodnie z Zarządzeniem Rektora UWM w Olsztynie, w ramach zmian organizacyjnych Uniwersytetu, w strukturę Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa włączono wydział Nauk o Środowisku. Od 1 stycznia 2020 Wydział przyjął nazwę Wydziału Geoinżynierii. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego i doktora w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. W tym też zakresie realizuje studia doktoranckie.
Historia Wydziału
Nauki geodezyjne
Ideę utworzenia Wydziału Geodezyjnego zawdzięcza się przedstawicielom olsztyńskich instytucji geodezyjnych reprezentowanych przez mgr inż. Klemensa Janiszewskiego, Czesława Jaworskiego i inż. Wacława Sajkowskiego. Wysunięta przez nich inicjatywa, spotkała się z poparciem ówczesnych władz Wyższej Szkoły Rolniczej i jej władze, JM Rektora prof. Eugeniusza Grabdę i prorektorów prof. dr Hjalmara Ugglę i prof. dr Dominika Wanica oraz z uznaniem i pomocą władz wojewódzkich w osobie Wojewody Olsztyńskiego, inż. Mariana Gotowca. Zaowocowało to utworzeniem 1 października 1960 roku Zawodowego Studium Geodezji Urządzeń Rolnych, w którym odbyła się pierwsza rekrutacja kandydatów na studia z zakresu geodezji i urządzeń rolnych. Następnie przyjęto za priorytet pozyskanie dla Studium niezbędnej kadry naukowo-dydaktycznej. Dzięki pomocy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w Olsztynie pracę rozpoczęli pierwsi naukowcy: dr inż. Witolda Senissona i mgr inż. Andrzeja Hopfera. W latach 1960-1963 pracownikami Zawodowego Studium Geodezji i Urządzeń Rolnych zostali absolwenci Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej: mgr inż. Włodzimierz Lubomir Baran, mgr inż. Mirosław Graliński, mgr inż. Stanisław Goraj, mgr inż. Kazimierz Borkowski, mgr inż. Kazimierz Przybyłowski i mgr inż. Alojzy Wasilewski. 3 grudnia 1967 r. przekształcono Studium Geodezji Urządzeń Rolnych w Wydział Geodezji Urządzeń Rolnych (WGUR), a 1 września 1970 r. zmieniono jego nazwę na Wydział Geodezji i Urządzeń Rolnych (WGiUR). 26 listopada 1971 r. Wydział uzyskał pierwsze uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora nauk technicznych i doktora nauk rolniczych z zakresu gleboznawstwa.
Wydział wyróżniał się nowatorską strukturą organizacyjną autorstwa pierwszego Dziekana Wydziału, dr inż. Witolda Senissona. Wyodrębniono trzy wyraźne piony: dydaktyczny (wyodrębniono w nim katedry jako jednostki wyłącznie dydaktyczne), naukowo-badawczy (tu tworzono zespoły problemowe) i techniczny (tworzyły go ogólnowydziałowe laboratoria specjalistyczne). Utworzono następujące Katedry:
- Katedra Geodezji (kierownik dr inż. Witold Senisson),
- Katedra Geodezji Wyższej i Fotogrametrii (kierownik dr inż. Lubomie Włodzimierz Baran),
- Katedra Geodezyjnych Urzadzeń Rolnych (kierownik prof. Walery Fedorowicz),
- Katedra Przyrodniczych Podstaw Rolnictwa (kierownik doc. dr hab. Teofil Mazur),
- Katedra Matematyki i Statystyki Matematycznej (kierownik prof. dr Franciszek Indan).
1 października 1972 r., wraz z przekształceniem Wyższej Szkoły Rolniczej w Akademię Rolniczo-Techniczną, otworzono Planetarium Lotów Kosmicznych. Z kolei 11 września 1978 r. oddano do użytku Obserwatorium Satelitarne w Lamkówku k. Barczewa oraz Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie. 1 lipca 1989 r. Wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. Natomiast 1 września 1992 r. dokonano zmiany ostatniej nazwy Wydziału na Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej (WGiGP). 1 października 1997 r. nastąpiło uruchomienie kierunku gospodarka przestrzenna, a rok później informatyki, która w 2001 r. została przeniesiona na nowo powstały Wydział Matematyki i Informatyki. 1 września 1999 r. po połączeniu trzech szkół wyższych w Uniwersytet Warmińsko-Mazurski również WGiGP znalazł się w jego strukturze.
Natomiast 1 stycznia 2015 roku zmieniono nazwę jednostki na Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, a Wydział przejął od Wydziału Nauk Technicznych kształcenie na kierunkach związanych z budownictwem[2]. Na koniec 2019 wydział prowadził kształcenie na 4 kierunkach: Budownictwo, Geodezja i kartografia, Gospodarka przestrzenna, Inżynieria informacji.
Nauki związane ze środowiskiem
W roku 1951 utworzono w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej Wydział Rybacki, kształcący kadry dla potrzeb rybołówstwa morskiego oraz rybactwa śródlądowego. Wydział posiadał w latach 50. i 60. pełne prawa akademickie, najlepszą w kraju rybacką kadrę naukową i program kształcenia. W latach 1966–1968 katedry specjalizujące się w problematyce morskiej zostały przeniesione do Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie, gdzie utworzono Wydział Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności. Z pozostałych w Olsztynie czterech katedr: Rybactwa, Limnologii, Ichtiologii oraz Ekonomiki Przedsiębiorstw Rybackich, powołano przy Wydziale Zootechnicznym Oddział Rybactwa Śródlądowego. W 1970 roku z inicjatywy profesora Przemysława Olszewskiego i kadry naukowej, przy poparciu Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, na bazie Oddziału i przeniesionej z byłego Wydziału Zootechnicznego Katedry Zoologii, zarządzeniem Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego został powołany Wydział Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego. Z dniem 31 stycznia 1997 roku Wydział zmienił swoją dotychczasową nazwę i przekształcił się w Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa, co odpowiadało faktycznemu profilowi kształcenia i prowadzonych badań. Jednak od 1 maja 2012 roku wraz z rozwojem oferty dydaktycznej, rozwojem obszarów badawczych, potencjałem naukowym kadry i z przyjętą strategią rozwoju Wydział przyjął nazwę Wydział Nauk o Środowisku.
Na koniec 2019 wydział prowadził kształcenie na 3 kierunkach: Inżynieria środowiska, Rybactwo, Turystyka i rekreacja.
Połączone jednostki
W wyniku przeprowadzonej w 2018 roku przez ustawodawcę reformy i wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wprowadzającej ograniczenia liczby dyscyplin naukowych, 1 stycznia 2020 został powołany Wydział Geoinżynierii, z połączenia dotychczas dwóch funkcjonujących samodzielnie jednostek naukowych: Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Wydziału Nauk o Środowisku (kierunek Rybactwo został włączony w struktury Wydziału Bioinżynierii Zwierząt)[3][4].
Na Wydziale prowadzone są badania i zajęcia w zakresie dyscyplin naukowych: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, prowadzone w 3 jednostkach: Instytut Inżynierii i Ochrony Środowiska, Instytut Geodezji i Budownictwa, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii.
Kierunki kształcenia
- Geodezja i Kartografia
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Geodezja i Geoinformatyka,
- Geodesy and Geoinformatics,
- Geodezja i Szacowanie Nieruchomości,
- Zdalne Systemy Pomiarowe.
- Studia stacjonarne drugiego stopnia:
- Geodezja i Nawigacja Satelitarna (oferta w języku angielskim),
- Geodezja Gospodarcza,
- Geodezja i Geoinformatyka (oferta w języku angielskim),
- Geodezja i Nawigacja Satelitarna,
- Geodezja i Technologie Informatyczne,
- Gospodarka Nieruchomościami,
- Kataster Nieruchomości.
- Studia niestacjonarne pierwszego stopnia:
- Geodezja i Geoinformatyka,
- Geodezja i Szacowanie Nieruchomości.
- studia niestacjonarne drugiego stopnia:
- Gospodarka Nieruchomościami,
- Geodezja Inżynieryjna.
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Geoinformatyka
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia
- Zdalne Systemy Pomiarowe
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia
- Budownictwo
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Budownictwo
- Studia stacjonarne drugiego stopnia:
- Budowle i konstrukcje inżynierskie,
- Inżynieria drogowa,
- Budownictwo energooszczędne.
- Studia niestacjonarne pierwszego stopnia:
- Budownictwo
- Studia niestacjonarne drugiego stopnia:
- Budowle i konstrukcje inżynierskie,
- Inżynieria drogowa,
- Budownictwo energooszczędne.
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Gospodarka Przestrzenna:
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Doradztwo na Rynku Nieruchomości,
- Planowanie i Inżynieria Przestrzenna,
- Urbanistyka.
- Studia stacjonarne drugiego stopnia:
- Gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami,
- Zarządzanie przestrzenią.
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Inżynieria Środowiska
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Inżynieria komunalna,
- Environmental Engineering (oferta w języku angielskim).
- Studia stacjonarne drugiego stopnia:
- Inżynieria sanitarna i wodna,
- Inżynieria ekologiczna,
- Biotechnologia środowiskowa (oferta w języku angielskim),
- Inżynieria procesowa i ochrona środowiska (oferta w języku angielskim),
- Biotechnologia (oferta w języku angielskim).
- Studia niestacjonarne drugiego stopnia:
- Inżynieria sanitarna i wodna
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Turystyka i rekreacja:
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
- Turystyka i rekreacja
- Studia stacjonarne drugiego stopnia:
- Turystyka i rekreacja
- Studia stacjonarne pierwszego stopnia:
Organizacje studenckie
Koła naukowe:
- Koło Naukowe Analiz Przestrzennych GeoGIS,
- Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIScode,
- Międzynarodowe Koło Naukowe Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej „GeoSiN”,
- Koło Naukowe Geodetów SCITUS,
- Naukowe Koło Studentów Geodezji i Kartografii "NADIR",
- Ogólnopolski Klub Studentów Geodezji oddział w Olsztynie,
- Koło Naukowe Fotogrametrii i Teledetekcji,
- Koło Naukowe Inżynierów Budownictwa i Środowiska,
- Naukowe Koło Mikrobiologów Molekularnych „COCCUS",
- Koło Naukowe Ekologów,
- Koło Naukowe EKSPERT,
- Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej,
- Naukowe Koło Badań Podwodnych "Hydronautic",
- Koło Naukowe Pasjonatów BIM „KRESKA”,
- Naukowe Koło Limnologów,
- Studenckie Koło Naukowe „OIKOS",
- Naukowe Koło Olfaktometryczne,
- Studenckie Koło Naukowe Turystyki i Rekreacji ”Voyager”,
- Koło Naukowe Gospodarki Nieruchomościami.
Poczet Dziekanów
- prof. dr inż. Witold Senisson, Dziekan Wydziału w latach 1967 - 1969,
- prof. zw. dr hab. inż. dr. h. c. Lubomir Włodzimierz Baran, Dziekan Wydziału w latach 1969 - 1975, 1978 - 1981, 1992 - 1999,
- prof. zw. dr hab. inż. dr. h. c. Andrzej Hopfer, Dziekan Wydziału w latach 1975 - 1978,
- prof. dr hab. inż. Kazimierz Sikorski, Dziekan Wydziału w latach 1981 - 1990,
- prof. dr hab. inż. Idzi Gajderowicz, Dziekan Wydziału w latach 1990 - 1992,
- prof. dr hab. inż. Ryszard Źróbek, Dziekan Wydziału w latach 1999 - 2005,
- dr hab. inż. Krzysztof Świątek, prof. UWM, Dziekan Wydziału w latach 2005 - 2012,
- dr hab. inż. Radosław Wiśniewski, prof. UWM, Dziekan Wydziału w latach 2012 - 2017,
- prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz, Dziekan Wydziału w latach 2017 - 2020,
- dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, Dziekan Wydziału w latach 2020 - 2024.
Władze Wydziału Geoinżynierii
- dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM - Dziekan Wydziału Geoinżynierii,
- dr inż. Jacek Zabielski - Prodziekan ds. rozwoju, nadzór merytoryczny nad kierunkiem studiów: budownictwo,
- dr hab. inż. Urszula Filipkowska, prof. UWM - Prodziekan ds. kształcenia, nadzór merytoryczny nad kierunkiem studiów: turystyka i rekreacja, inżynieria środowiska,
- dr inż. Krzysztof Rząsa - Prodziekan ds. studenckich, nadzór merytoryczny nad kierunkiem studiów: geodezja i kartografia; geoinformatyka; gospodarka przestrzenna.
Struktura organizacyjna
- Instytut Geodezji i Budownictwa (dyrektor Instytutu: dr hab. inż. Jacek Rapiński, prof. UWM):
- Katedra Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli,
- Katedra Geodezji,
- Katedra Geoinformacji i Kartografii,
- Katedra Inżynierii Budowlanej,
- Katedra Mechaniki i Konstrukcji Budowlanych.
- Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii (dyrektor Instytutu: dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM):
- Katedra Analiz Przestrzennych i Rynku Nieruchomości,
- Katedra Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej,
- Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej.
- Instytut Inżynierii i Ochrony Środowiska (dyrektor Instytutu: prof. dr hab. inż. Marcin Dębowski):
- Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska,
- Katedra Inżynierii Środowiska,
- Katedra Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej,
- Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii.
- Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego (kierownik: prof. dr hab. inż. Andrzej Krankowski, prof. zw.)
- Obserwatorium Satelitarne
- Centrum Inżynierii Lądowej (kierownik: dr hab. inż. Jacek Katzer, prof. UWM)
Przypisy
- ↑ Informator Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. 2012.
- ↑ Uchwała Nr 542 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 27 czerwca 2014 roku w sprawie zmiany nazwy Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej [1].
- ↑ https://www.gisplay.pl/gis/8408-nowy-wydzial-geoinzynierii-na-uwm-w-olsztynie.html.
- ↑ Nowy wydział na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie – Gazeta Olsztyńska, gazetaolsztynska.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: Serdelll, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej, UWM w Olsztynie, ul. Prawocheńskiego 15, blok 25A