Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego
Uniwersytet Opolski | |
Gmach Collegium Theologicum UO | |
Data założenia | 1994 |
---|---|
Państwo | |
Adres | ul. Wojciecha Drzymały 1a |
Liczba pracowników • naukowych | 38 |
Liczba studentów | 180 |
Dziekan | ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, prof. UO |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
50°40′08″N 17°55′33″E/50,668889 17,925833 | |
Strona internetowa |
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego (WT UO) – jeden z 12 wydziałów Uniwersytetu Opolskiego[1]. W ramach Wydziału funkcjonuje również Instytut Nauk Teologicznych. Siedzibą Wydziału jest Collegium Theologicum Uniwersytetu Opolskiego.
Historia
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego powstał w 1994 roku z przekształcenia powstałej w 1981 roku filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, bazującej na kilkudziesięcioletnich doświadczeniach Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie, gdzie pracowała kadra naukowa dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie[2].
Aktualnie Wydział Teologiczny kształci studentów na studiach stacjonarnych na czterech kierunkach zaliczanych do dziedziny nauk teologicznych (teologia, teologia kanoniczna, orientalistyka chrześcijańska oraz turystyka i kultura śródziemnomorska)[3].
W przeszłości Wydział Teologiczny składał się z 3 instytutów i 10 samodzielnych katedr[4]. Od wprowadzenia reformy Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 r. na strukturę Wydziału składa się 5 samodzielnych katedr oraz jeden zespół badawczy i dydaktyczny[5]. Aktualnie w jednostce zatrudnionych jest 34 pracowników naukowo-dydaktycznych (z czego 9 na stanowisku profesora, 14 na stanowisku profesora uczelni ze stopniem doktora habilitowanego, 1 na stanowisku starszego wykładowcy ze stopniem doktora habilitowanego oraz 10 na stanowisku adiunkta ze stopniem doktora)[6]. Wydział współpracuje również z emerytowanymi profesorami, których autorytet wspiera proces dydaktyczny oraz z szeregiem wykładowców zatrudnionych na zajęciach zleconych[7]. Ponadto Wydział prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z ośrodkami międzynarodowymi (m.in. Niemcy, Włochy, Austria, Węgry, Rumunia, Czechy, Słowacja, Indie, Liban).
Wydział Teologiczny UO wydaje również cenione czasopisma naukowe, takie jak:
- Studia Oecumenica
- Liturgia Sacra. Liturgia, Musica, Ars
- Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego
- Family Forum
- Scriptura Sacra
- Diakon[8].
Ponadto Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego wydaje następujące serie książkowe:
- Opolska Biblioteka Teologiczna
- Opolska Myśl Teologiczna
- Ekumenizm i Integracja
- Liturgia Musica Ars
- Człowiek – Rodzina – Społeczeństwo
- Colloquia Theologica
- Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku
- Podręczniki i Skrypty
- Pomoce duszpasterskie[9].
Według stanu na 2015 rok na Wydziale studenci odbywają studia w ramach studiów pierwszego stopnia (licencjackich), studiów drugiego stopnia (magisterskich uzupełniających), jednolitych studiów magisterskich oraz studiów doktoranckich. Łącznie na Wydziale Teologicznym studiuje 271 studentów[10].
Wydział Teologiczny UO jest jednostka aktywną w przestrzeni mediów społecznościowych. W ramach wydziału działa #OpolskieForumTeologii, na którego kanale można wysłuchać wielu wykładów z zakresu teologii i nauk pokrewnych[11].
Władze (od 2020)
- Od 1 października 2019 r., w związku z nową ustawą – prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz nowym statutem UO, w ramach WT UO wyodrębniono Instytut Nauk Teologicznych. W związku z tym zmieniła się również struktura jednostki:
Wydział Teologiczny UO
- Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego: bp dr hab. Andrzej Czaja
- Dziekan: ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, prof. UO[12]
Instytut Nauk Teologicznych UO
- Dyrektor: ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO[13]
Poczet dziekanów
- 1994–2002: ks. prof. dr hab. Helmut Jan Sobeczko – teolog (liturgika)
- 2002–2008: ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola – teolog (teologia fundamentalna)
- 2008–2012: ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej – teolog (ekumenizm)
- 2012–2016: ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola – teolog (teologia fundamentalna)
- 2016–2020: ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak – teolog (katechetyka)[14]
- od 2020: ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, prof. UO – teolog (liturgika, kościelne nauki wschodnie)
Kierunki kształcenia
Teologia
Wydział Teologiczny UO prowadzi studia jednolite magisterskie stacjonarne na kierunku teologia w dwóch specjalnościach: katechetyczno-pastoralna (studia 5-letnie) oraz kapłańskiej (studia 6-letnie). W przeszłości prowadzono w ofercie Wydziału obecne były również studia niestacjonarne w dwóch specjalnościach: katechetyczno-pastoralnej (studia 5-letnie) oraz diakońskiej[15].
Teologia kanoniczna (studium licencjatu rzymskiego)
Od roku akademickiego 2020/2021 istnieje możliwość podjęcia studiów na kierunku teologia kanoniczna. Jest to studium przeznaczone dla magistrów teologii, którzy chcieliby kontynuować swoją naukową drogę i rozpocząć etap studiów zmierzający do uzyskania stopnia tzw. „licencjatu rzymskiego”, który w przyszłości może stać się początkiem studiów doktoranckich. Kandydat na studia powinien wcześniej ukończyć jednolite studia magisterskie z teologii katolickiej albo wyższe seminarium duchowne (legitymuje się dyplomem lub zaświadczeniem ukończenia seminarium) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii. Efekty uczenia się przekazywane w ramach kierunku „Teologia kanoniczna” nie pokrywają się z istniejącym kierunkiem „Teologia” i umożliwiają pogłębienie dotychczas zdobytej wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz ich aktualizację do zmieniających się uwarunkowań społeczno-religijnych. Studia nie dają kwalifikacji do nauczania religii w szkole (nie obejmują przygotowania pedagogiczno-katechetycznego), natomiast z perspektywy kościelnej (co potwierdza dodatkowe uzyskanie stopnia tzw. „licencjatu rzymskiego”) dają możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych w instytucjach kościelnych, np. w seminariach duchownych. Przygotowanie metodyczno-dydaktyczne opiera się na uprawnieniach, które absolwent nabył wcześniej – w ramach 5- albo 6-letnich jednolitych studiów magisterskich z teologii (jeśli te studia przewidywały uzyskanie takich uprawnień)[16].
Orientalistyka chrześcijańska
Są to jedyne tego typu studia w Polsce. W ramach studiów licencjackich studenci zaznajamiają się z bogatą problematyką chrześcijan Orientu (Europy Wschodniej, Azji i Afryki Północnej) i kontekstem ich życia. Absolwenci to wykwalifikowana kadra menedżerów kultury, przygotowanych do pracy w instytucjach kultury, mediach, organizacjach pomocowych, stowarzyszeniach i fundacjach mających na celu wsparcie humanitarne, a także w organizacjach turystycznych oraz w biznesie. Studenci stają się ekspertami zaznajomionymi z kompleksową sytuacją społeczno-religijno-kulturowo-polityczną ludzi szeroko pojętego Wschodu. Chociaż studia mają formę stacjonarnych studiów licencjackich, są w dużej mierze prowadzone on-line; ponadto, aby ułatwić do nich dostęp ludziom pracującym, zajęcia odbywają się głównie popołudniami.
Program studiów zawiera bogaty wachlarz przedmiotów z dziedziny nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych. Ważnym komponentem programu studiów są również języki obce (np. arabski, syryjski, języki nowożytne).
Utworzenie studiów z zakresu orientalistyki chrześcijańskiej na poziomie pierwszego stopnia i profilu ogólnoakademickim zasadzało się na kilku przesłankach.
- Po pierwsze: wyzwania stające przed społeczeństwami Zachodu, związane z handlem, ale także z migracjami ludności wywodzącej się w dużej mierze ze społeczności orientalnych, wymagają przygotowania wyspecjalizowanej kadry profesjonalnych znawców kultury, religii i kontekstu ich życia. Aby skutecznie odpowiadać na związane z rzeczonymi wyzwaniami zadania potrzeba przede wszystkim zaznajomienia się ze światem orientalnym.
- Po drugie, obserwowane w dzisiejszym świecie coraz większe zainteresowanie Orientem wymaga wyjścia naprzeciw oczekiwaniom wielu ludzi, chcących poznać wieloraki kontekst kultur i zawiłości świata Wschodu. Dotyczy to także jej chrześcijańskiego ujęcia. Na dzień dzisiejszy w żadnym ośrodku teologicznym w Polsce nie kształci się specjalistów z zakresu orientalistyki chrześcijańskiej, stąd propozycja WT UO wydaje się być atrakcyjnym novum w skali całego kraju.
- Po trzecie, chrześcijanie Orientu, chociaż w historii chrześcijaństwa wykazali się niezwykle ważnym wkładem w całość dziedzictwa Kościoła, dziś stoją na skraju zapomnienia. Nasze studia mają być jednym z bastionów promocji wiedzy o chrześcijaństwie Orientu.
- Po czwarte: budowanie wielokulturowych społeczeństw pokoju i tolerancji wymaga znajomości kultury i kontekstu życia ludzi w różnych szerokościach geograficznych. Znajomość problematyki wschodniej wydaje się na tym polu najistotniejszą[17].
Turystyka i kultura śródziemnomorska
- Przedmiotem tych studiów jest kolebka świata starożytnego i tym samym europejskiej cywilizacji. Ponadto obecność w tym obszarze – obok chrześcijaństwa – także religii judaistycznej oraz islamu wymaga w obecnym świecie naznaczonym globalizacją intensywniejszego niż przedtem poznania tego świata, zwłaszcza wszelkich relacji pomiędzy tymi religiami i inspirowanymi przez nie przejawami kultury. Splot elementów kultury, religii i sztuki na przestrzeni 2500 lat, czyli od tzw. epoki klasycznej w Grecji do naszych czasów, sprawia, że jest to dziedzina nauki ciągle uprawiana na uniwersytetach w skali światowej, o czym świadczy Mediterranean Studies Association (organizuje coroczne kongresy i wydaje periodyk). Turystyka i Kultura śródziemnomorska jako kierunek studiów realizowany na Wydziale Teologicznym jest osadzony na fundamentach chrześcijańskich, dzięki czemu stanowi kolejny aspekt spojrzenia na ten przedmiot badań – obok ujmowania go od strony filologicznej, historycznej, społecznej czy politycznej, a więc aspektów badań prowadzonych na innych uczelniach. Kierunek ten obejmuje studia stacjonarne I stopnia z podziałem na dwie specjalności: Zarządzanie zasobami kultury i Zarządzanie turystyką. Wymienione specjalności przedstawiają cel proponowanych studiów, a więc uwzględniający kwalifikacje absolwenta. Dzięki nim absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach szeroko rozumianej kultury i oświaty, a więc w placówkach kultury, muzealnictwa, galeriach sztuki, a także jako nauczyciel kultury antycznej, śródziemnomorskiej oraz jako pracownik w instytucjach naukowo-badawczych. Jako znawca kultur i religii Śródziemnomorza jest on przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach prowadzących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe i międzyreligijne, jak np.: biura podróży i biura pielgrzymkowe, biura handlowe i firmy współpracujące z krajami śródziemnomorskimi. Ponadto będąc znawcą problematyki kulturowej i religijnej Śródziemnomorza, absolwent może podjąć pracę jako dziennikarz, korespondent i ekspert w szeroko rozumianej kulturze śródziemnomorskiej[18].
Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne
Kwestia kwalifikacji nauczycieli religii jest regulowana na drodze Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej. Porozumienia wypracowane w roku 1993 oraz 2000 zawierały dążenie do dostosowania kwalifikacji nauczycieli religii do powszechnie obowiązujących wymagań wobec nauczycieli, przy jednoczesnym zachowaniu specyfiki lekcji religii, a także uwzględnieniu możliwości kadrowych Kościoła. Od roku 2007 prowadzono rozmowy dotyczące wypracowania nowego Porozumienia, które zawarte zostało 31 maja 2016 roku. Kolejne Porozumienie podpisane zostało 3 kwietnia 2019 roku i weszło w życie z dniem 1 września 2019 roku. W znowelizowanym dokumencie stwierdza się, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela religii w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach podstawowych i w przedszkolach z wyjątkiem specjalnych, posiada osoba, która ukończyła teologiczno-katechetyczne studia podyplomowe umożliwiające nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu przedmiotów teologicznych, prowadzone w wymiarze określonym przez Konferencję Episkopatu Polski (zob. § 1 pkt 3; § 2 pkt 3; § 3 pkt 1; §4 pkt 1 Porozumienia z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii)[19].
Studia doktoranckie
Wydział Teologiczny prowadzi także studia doktoranckie (trzeciego stopnia, 4 letnie) z zakresu nauk teologicznych oraz nauk o rodzinie[20].
Wydział ma uprawnienia do nadawania następujących stopni naukowych[21]:
- doktora w zakresie nauk teologicznych
- doktora w zakresie nauk o rodzinie
- doktora habilitowanego w zakresie nauk teologicznych
Kierunki prowadzone w przeszłości
- Nauki o rodzinie[22]
- asystent rodziny
- opiekun osoby starszej i chorej terminalnie[23].
- Muzykologia, od roku akademickiego 2019/2020 kierunek został przeniesiony do Instytutu Historii UO[24].
Instytucje przywydziałowe WT UO
- Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu (rektor: ks. dr hab. Andrzej Anderwald, prof. UO)
- Centrum Kultury i Nauki w Kamieniu Śląskim (dyrektor: ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser)
- Biblioteka Wydziału Teologicznego
- Instytut Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu (dyrektor: ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, prof. UO)[25]
Wykładowcy
Pracownicy Wydziału
Profesorowie tytularni
- ks. prof. dr hab. Andrzej Anderwald, teologia fundamentalna
- ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, teologia ekumeniczna
- o. prof. dr hab. Andrzej Sebastian Jasiński OFM, teologia biblijna
- ks. prof. dr hab. Jan Kochel, katechetyka[26]
- ks. prof. dr hab. Marek Lis, środki przekazu wiary, komunikacja społeczna[27]
- ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec, teologia moralna
- ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej, teologia dogmatyczna
- ks. prof. dr hab. Norbert Widok, patrologia
- ks. prof. dr hab. Kazimierz Wolsza, filozofia religii[28]
- ks. prof. dr hab. Marcin Worbs, filologia germańska[29]
Samodzielni pracownicy naukowi WT UO bez tytułu naukowego zatrudnieni na stanowisku profesora nadzwyczajnego
- ks. dr hab. Konrad Glombik, prof. UO, teologia moralna
- ks. dr hab. Piotr Górecki, prof. UO, historia Kościoła
- ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO, teologia fundamentalna, religiologia i misjologia
- ks. dr hab. Dariusz S. Klejnowski-Różycki, prof. UO, teologia dogmatyczna
- ks. dr hab. Jerzy Kostorz, prof. UO, katechetyka
- ks. dr hab. Paweł Landwójtowicz, prof. UO, teologia pastoralna
- ks. dr hab. Hubert Łysy, prof. UO, homiletyka
- ks. dr hab. Erwin Mateja, prof. UO, liturgika
- ks. dr hab. Janusz Podzielny, prof. UO, teologia moralna[30]
- ks. dr hab. Rajmund Porada, prof. UO, ekumenizm
- ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, prof. UO, liturgika oraz liturgie chrześcijańskiego Orientu
Niesamodzielni pracownicy naukowi WT UO ze stopniem naukowym doktora
- ks. dr Andrzej Demitrów, teologia biblijna
- ks. dr Mariusz Drygier, historia Kościoła
- ks. dr Łukasz Florczyk, teologia biblijna
- ks. dr Andrzej Ochman, socjologia
- ks. dr Robert Sadlak, teologia pastoralna
- ks. dr Leszek Waga, pedagogika
Zajęcia zlecone
- ks. bp dr hab. Andrzej Czaja, teologia dogmatyczna
- dr Said Edaich, język arabski
- ks. dr hab. Wojciech Grygiel, prof. UPJPII, filozofia
- ks. dr Wojciech Maciążek, teologia dogmatyczna
- ks. mgr Jakub Płonka, filozofia
- ks. dr hab. Piotr Paweł Maniurka, historia sztuki
- mgr inż. Stanisław Mołodecki
- ks. dr Joachim Waloszek, muzykologia
- ks. dr Brunon Zgraja, patrologia
Struktura organizacyjna
- Katedra Teologii Biblijnej, Historii Kościoła i Patrologii – kierownik: ks. prof. dr hab. Norbert Widok
- Katedra Teologii Fundamentalnej, Dogmatycznej i Ekumenizmu – kierownik: ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser
- Katedra Teologii Moralnej, Bioetyki i Prawa Kanonicznego – kierownik: ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec
- Katedra Teologii Liturgicznej, Homiletyki i Komunikacji – kierownik: ks. dr hab. Erwin Mateja, prof. UO
- Katedra Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii – kierownik: ks. prof. dr hab. Jan Kochel
Źródło: Wydział Teologiczny UO[31].
Zmarli wykładowcy
Źródło: Wydział Teologiczny UO[32]
- ks. mitrat dr Krzysztof Staniecki (1934–2003)
- ks. dr Gerard Strzeduła (1940–2005)
- ks. prof. dr hab. Józef Król (1945–2011)
- ks. dr Bernard Polok (1956–2012)
- o. prof. dr hab. Bronisław Wenanty Zubert OFM (1935–2015)
- ks. prof. dr hab. Alojzy Marcol (1931–2017)
- ks. prof. dr hab. Józef Herbut (1933–2018)
- ks. dr Bernard Jurczyk (1956–2018)
- ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak (1967–2020)
- ks. dr hab. Zdzisław Małecki (1939–2020)
- ks. dr Herbert Simon (1943–2020)[33]
- ks. dr Krzysztof Pagór (1950–2020)[34]
- o. prof. dr hab. Hugolin Langkammer OFM (1930–2021)[35]
- bp dr Gerard Kusz (1939–2021)[36]
- ks. prof. dr hab. Helmut Jan Sobeczko (1939–2021)[37]
Przypisy
- ↑ Wydziały Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytet Opolski [dostęp 2020-07-18] .
- ↑ S. Nicieja, Historia UO. uni.opole.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-18)]. [on-line] [dostęp 2012-11-11].
- ↑ Plany Studiów, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-05-30] (pol.).
- ↑ Struktura WT UO [on-line] [dostęp 2012-11-12].
- ↑ Katedry i Zespół, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-26] (pol.).
- ↑ Pracownicy naukowo-dydaktyczni, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-05-30] (pol.).
- ↑ Informacja uzyskana w Dziekanacie WT UO.
- ↑ Platforma czasopism Uniwersytetu Opolskiego, czasopisma.uni.opole.pl [dostęp 2020-05-30] .
- ↑ RWWT UO, www.rwwt.uni.opole.pl [dostęp 2020-05-30] .
- ↑ Liczba studentów według wydziałów, stan na 2015 rok [on-line] [dostęp 2016-09-11].
- ↑ Wydział Teologiczny UO - YouTube, www.youtube.com [dostęp 2022-03-24] .
- ↑ Władze Wydziału, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-08-29] (pol.).
- ↑ Władze Instytutu Nauk Teologicznych | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-08-29] (pol.).
- ↑ Zmarł nasz Dziekan, ks. prof. Radosław Chałupniak | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-06-28] (pol.).
- ↑ Informacja dotycząca studiów teologicznych na WT UO [on-line] [dostęp 2012-11-11].
- ↑ Informacje ogólne, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-05-30] (pol.).
- ↑ Informacje ogólne | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2022-03-24] (pol.).
- ↑ Informacje ogólne, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-05-30] (pol.).
- ↑ Informacje ogólne | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2022-03-24] (pol.).
- ↑ Informacja dotycząca studiów III stopnia na WT UO [on-line] [dostęp 2012-11-11].
- ↑ Wydział Teologiczny w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-11-11].
- ↑ Informacja dotycząca studiów nauki o rodzinie na WT UO [on-line] [dostęp 2012-11-11].
- ↑ Informacje ogólne, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2020-05-30] (pol.).
- ↑ Muzykologia, Uniwersytet Opolski [dostęp 2020-05-30] (pol.).
- ↑ WIęcej zob. https://shenxue.org.
- ↑ M.P. z 2017 r. poz. 392.
- ↑ Ks. Marek Lis został profesorem!!! | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2021-01-20] (pol.).
- ↑ Władze wydziału. uni.opole.pl. [dostęp 2016-09-23].
- ↑ Ks. Marcin Worbs profesorem nauk teologicznych - Uniwersytet Opolski, uni.opole.pl [dostęp 2021-01-16] .
- ↑ Nowy doktor habilitowany na WT UO | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2021-02-22] (pol.).
- ↑ Katedry, Wydział Teologiczny UO [dostęp 2021-10-08] (pol.).
- ↑ Pamiętamy o tych, którzy odeszli… | Wydział Teologiczny UO. [dostęp 2021-01-20].
- ↑ Kapłani zmarli w 2012 r. [dostęp 2020-12-30] (pol.).
- ↑ Śp. ks. dr Krzysztof Pagór (1950-2020) | Wydział Teologiczny UO. [dostęp 2021-01-20].
- ↑ Śp. o. prof. Hugolin Langkammer OFM (1930-2021) | Wydział Teologiczny UO. [dostęp 2021-01-29].
- ↑ Śp. bp dr Gerard Kusz (1939–2021). wt.uni.opole.pl. [dostęp 2021-03-16].
- ↑ Ś.P. Ks. Prof. Helmut Jan Sobeczko (1939-2021) | Wydział Teologiczny UO [dostęp 2021-10-18] (pol.).
Linki zewnętrzne
- Akty prawne powołujace do istnienia WT UO
- Biblioteka WT UO. bwt.uni.opole.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-23)].
- Redakcja Wydawnictw WT UO
- Wydział Teologiczny w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI).
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: Tymek1988, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Opole Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 51.2778 N
- S: 49.942 N
- W: 16.8461 E
- E: 18.8073 E
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Opole, Opole Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.78 N
- S: 50.58 N
- W: 17.78 E
- E: 18.05 E