Wyleganie
Wyleganie zbóż – trwałe pochylenie się zbóż u podstawy źdźbła lub w międzywęźlach[1]. Na wyleganie mają wpływ następujące czynniki[2]:
- genetyczne – gatunek i odmiana zboża, długość źdźbła oraz grubość jego ścianek, masa kłosa, długość i grubość dolnych międzywęźli oraz stosunek tkanek sklerenchymatycznych do miękiszowych;
- agrotechniczne – nieodpowiednie stanowisko, zbyt gęsty siew, niewłaściwe i za duże nawożenie azotowe, porażenie podstawy źdźbła przez choroby podsuszkowe;
- meteorologiczne – silny wiatr, obfity opad deszczu;
- bezpośrednie – choroby, szkodniki, niedobór światła, nieodpowiedni rozwój korzeni, wysoka wilgotność gleby, antagonizm jonowy.
Wyleganie możemy podzielić na łodygowe i korzeniowe.
Wyleganie łodygowe jest spowodowane zwykle silnym wiatrem i intensywny, ale krótkotrwałymi opadami deszczu, w wyniku czego źdźbła się przełamują.
Wyleganie korzeniowe występuje zwykle na skutek długotrwałych opadów deszczu, gdy mokre źdźbła i kłosy są na tyle ciężkie, że system korzeniowy rośliny nie jest w stanie utrzymać ich w pionie[3].
Przypisy
- ↑ Wyleganie Zbóż. [dostęp 2011-09-16].
- ↑ Zagadnienia ogólne. W: Szczegółowa uprawa roślin Tom I. Zofia Jasińska (red.), Andrzej Kotecki (red.). Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 1999, s. 55, 56. ISBN 83-87866-06-7.
- ↑ Wyleganie zbóż. Jak zabezpieczyć łan? O czym warto pamiętać!, Praktyczny poradnik rolnika, 6 czerwca 2017 [dostęp 2020-04-19] (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Agronom, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wyleganie łanu pszenicy wywołane przez silny wiatr